Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Zvolen
17 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Rychlý tokPodhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.
Výškový profil toku: od 925 do 294 m n. m. na 33,6 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
925 m a.s.l.
Nejnižší bod
253 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
672 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
20 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,34
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Zolná
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 49 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny58 % vodní hladiny
17% vápence a dolomity, 17% vulkanické horniny
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 7,9modelovaný odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizace 220 mg/l, měkká voda (6,6 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
1 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Vést 44,8 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 94. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
45°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 77 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 69 °C (nárůst o 24 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
58dávkový příkon nGy/h
percentil 81 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
251objektů do 3 km
těženo: Pb, Cu, Fe, Au, Ag
Nejbližší: Halda štôlne bez mena (zkazit hromadu), 120 m od vody.
Zlato v říčních sedimentech
1vzorek se zlatem
18 rudných minerálů v sedimentu
Nejvíce 1 zrno v jednom vzorku (120 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky v potoční vodě
5 z 9ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Baryum 340 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (sútok-Slatina-Zolná ŽOS).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
788vrtů do 3 km
1309 rozborů vody v okolí
Z toho 787 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
49°C u ústí vrtu
19 geotermálních vrtů do 10 km
Nejteplejší: Kováčová – K-1, vydatnost 50,0 l/s, 5,7 km od vody.
Ekologické zátěže a skládky
16místa v okruhu 3 km
5 ekologických zátěží, 11 skládek
Nejbližší zátěž: Zvolen – Železničné opravovne a strojárne, 120 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
59záznamů do 5 km
18 ložisek, 41 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
84ploch do 3 km
5 aktivních
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny58%SR 72 %
Vápence a dolomity17%SR 2,7 %
Sopečné horniny17%SR 3,2 %
Mladé sedimenty8,3%SR 8,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní67%
trias17%
neovolkanové horniny17%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
wetterstein Limestones: světle šedé organodetritické a organogenní masivní, riffové vápence
1×
Kvartérní
Pleistocén – holocén
deluviální sedimenty jako celek: litofaciální nediferencované svahy a trosky
1×
Kvartérní pokryv
říční sedimenty záplavových oblastí60%SR 68 %
deluviální sedimenty40%SR 16 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typická tloušťka kvartérního pokryvu3,0m
2 – 563%SR 48 %
0 – 231%SR 16 %
5 – 106,3%SR 20 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické jednotky
VEPORIKUM100%SR 5,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT75%SR 84 %
Paleo-alpské tektonické jednotky Vnitřních Západních Karpat25%SR 16 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitivní jednotka (pohoří)87%SR 60 %
negativní jednotka (mezihorské pánve)13%SR 14 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Směr neotektonických pohybů
velké povznesení53%SR 26 %
střední zdvih33%SR 32 %
malé poklesy6,7%SR 8,8 %
velmi malé poklesy6,7%SR 7,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
neovolkanové horniny89%SR 10 %
Veporový pás11%SR 6,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
středoslovenské novovolkánské horniny89%SR 8,8 %
Hron Synclinorium11%SR 1,2 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast nánosů horských toků38%SR 21 %
oblast rozmrazujících hornin25%SR 3,1 %
oblast nížinných ložisek13%SR 20 %
oblast dolomitických hornin13%SR 0,8 %
oblast vápencových hornin13%SR 1,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
tvorba kvartérních sedimentů50%SR 71 %
formace vápence-dolomitu25%SR 1,5 %
neovolkanická formace25%SR 4,5 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí94%SR 95 %
Oblast potenciálně nestabilních oblastí5,6%SR 4,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 12 z 19 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Základní vulkanické horniny57%SR 6,6 %
Štěrk21%SR 52 %
Vápence14%SR 3,1 %
Ílovce7,1%SR 2,9 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody57%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)21%SR 22 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane krasových (spevnené horninové masívy s diskontinuitami) (Vápence; Nerozlíšené)14%SR 1,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Ílovce)7,1%SR 2,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)
mezikruplné88%SR 86 %
štěrbina13%SR 12 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hydrogeologická funkce
vodonosná vrstva100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hlavní hydrogeologická oblast
Druhohorní a pre-mezozoické formace severovýchodní části pánve Zvolen a severozápadní části Zvolenské...50%SR 0,0 %
neovolanické horniny pohoří Poľana a část povodí Zvolen31%SR 0,0 %
neogenní zvolenské pánve – východní část19%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 7,90typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
6,6°dH, měkká
Součet vápníku a hořčíku (1,18 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
220mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 61Mg 26Na+K 13
Anionty (záporné ionty)
HCO₃ 80SO₄ 14
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–HCO₃
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
DraslíkK3,78 mg/lpercentil62
FluoridyF0,101 mg/lpercentil43
ChloridyCl5,25 mg/lpercentil36
SodíkNa5,97 mg/lpercentil34
BikarbonátyHCO3129 mg/lpercentil26
HořčíkMg8,50 mg/lpercentil26
VápníkCa33,4 mg/lpercentil22
SíranySO418,4 mg/lpercentil12
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
FosfátyPO40,424 mg/lpercentil77
AmmoniumNH40,220 mg/lpercentil71
Chemická spotřeba kyslíkuChSK4,23 mg/lpercentil70
DusičnanyNO37,51 mg/lpercentil60
Kovy
ZinekZn11,3 μg/lpercentil69
HliníkAl136 μg/lpercentil69
ŽelezoFe0,157 mg/lpercentil67
ManganMn25,1 μg/lpercentil45
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
VéstPb44,8 mg/kgpercentil94
VanadV101 mg/kgpercentil89
KobaltCo12,3 mg/kgpercentil88
ZinekZn186 mg/kgpercentil87
VizmutBi0,423 mg/kgpercentil86
AntimonSb1,48 mg/kgpercentil80
RtuťHg0,252 mg/kgpercentil80
KadmiumCd0,327 mg/kgpercentil74
CínSn3,09 mg/kgpercentil65
ArsenAs7,79 mg/kgpercentil63
MěďCu26,3 mg/kgpercentil61
SelenSe0,223 mg/kgpercentil44
MolybdenMo0,214 mg/kgpercentil18
ChromCr48,3 mg/kgpercentil14
NiklNi15,2 mg/kgpercentil13
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
TitanTi6 457 mg/kgpercentil90
ManganMn1 502 mg/kgpercentil89
FosforP1 271 mg/kgpercentil87
ŽelezoFe3,62 %percentil84
HořčíkMg1,26 %percentil74
HliníkAl6,27 %percentil70
VápníkCa2,42 %percentil57
DraslíkK1,41 %percentil35
SodíkNa0,720 %percentil21
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
BaryumBa545 mg/kgpercentil79
YttriumY32,1 mg/kgpercentil72
CeriumCe64,0 mg/kgpercentil66
ZirkoniumZr434 mg/kgpercentil61
RubidiumRb91,3 mg/kgpercentil57
StronciumSr144 mg/kgpercentil57
BorB62,3 mg/kgpercentil55
GalliumGa13,8 mg/kgpercentil48
LithiumLi28,5 mg/kgpercentil44
BerylliumBe1,27 mg/kgpercentil42
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
58nGy/h ve vzduchu
rozsah 41 až 80 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
nízké
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
-57nT
rozsah -196 až 81 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-34mGal
zbytkový −7,3 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
45 / 69 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 24 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 77 mW/m².
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)282–1 456m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek566m a.s.l.
Průměrný sklon9,8°
Průměrná lednová teplota-3,8°C
Průměrná červencová teplota18,0°C
Roční srážky713mm
Geomorfologické jednotky
Zvolen Basin79%SR 2,0 %
Poľana21%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské centrální hory100%SR 9,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Klimaticko-geografické typy
klima povodí75%SR 29 %
horské klima25%SR 33 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy, které nejsou náchylné k okyselení40%SR 27 %
půdy náchylné k okyselení40%SR 31 %
půdy středně náchylné k okyselení20%SR 25 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a83%SR 45 %
kontaminované půdy, obsah rizikových prvků je vyšší než mezní hodnoty B17%SR 1,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Litogeochemické typy
Mezozoika Bradlovy zóny a střední západní Karpaty56%SR 10 %
Neogenové sopky33%SR 11 %
Neogenní11%SR 48 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
BaryumBaextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 340 μg/lmedián 40,0 μg/l32 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: sútok-Slatina-Zolná ŽOS1997, 90 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 10,0 μg/lmedián 1,00 μg/l32 vzorky94 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: sútok v obci Poniky č.d. 481997, 120 m od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLivysoké (horní 5 %)
nejvyšší 59,0 μg/lmedián 5,00 μg/l35 vzorky80 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Zolná2008, 60 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 5,19 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky67 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Zolnica2008, 110 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
SelenSevysoké (horní 5 %)
nejvyšší 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l32 vzorky97 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: kanál-200 m pod prm. žliabky1997, 340 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l19 vzorky95 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Zvolen-kanál SOU Železničné1997, 440 m od vody. Srovnání: percentil 91 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsmírně zvýšené
nejvyšší 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l32 vzorky31 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Zvolen-kanál SOU Železničné1997, 440 m od vody. Srovnání: percentil 83 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdpod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Zolnica, 110 m od vody. Srovnání: percentil 26 všech vzorků na Slovensku.
MěďCupod polovinou Slovenska
nejvyšší 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Zolnica2008, 110 m od vody. Srovnání: percentil 22 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2vysoké (horní 5 %)
nejvyšší 52,4 mg/lmedián 27,4 mg/l35 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Kanál- obec Lieskovec1997, 640 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech
Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.
Ilmenit (FeTiO₃)143 vzorků, maximálně 4115 zrn
Magnetit (Fe₃O₄)143 vzorků, maximálně 2000 zrn
Rutil (TiO₂)86 vzorků, maximálně 350 zrn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)78 vzorků, maximálně 1400 zrn
Sfalerit (ZnS)66 vzorků, maximálně 31 zrn
Pyrit (FeS₂)55 vzorků, maximálně 400 zrn
Hematit (Fe₂O₃)39 vzorků, maximálně 1250 zrn
Baryt (BaSO₄)26 vzorků, maximálně 155 zrn
Cinabarit (HgS)14 vzorků, maximálně 2 zrn
Anatas (TiO₂)14 vzorků, maximálně 55 zrn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzorků, maximálně 5 zrn
Chalkopyrit (CuFeS₂)6 vzorků, maximálně 9 zrn
Kasiterit (SnO₂)3 vzorků, maximálně 2 zrn
Scheelit (CaWO₄)3 vzorků, maximálně 16 zrn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)3 vzorků, maximálně 1 zrn
Realgár (AsS)2 vzorků, maximálně 2 zrn
Zlato (Au)1 vzorku, maximálně 1 zrn
Arsenopyrit (FeAsS)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Nejbližší vzorky se zlatem
Ochutnat
Zlato ve vzorku
Z vody
Z-2
1 zrno
120 m
Hornotvorné a akcesorické minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)142 vzorků, maximálně 4115 zrn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)142 vzorků, maximálně 1450 zrn
Zirkonium (ZrSiO₄)130 vzorků, maximálně 1100 zrn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)129 vzorků, maximálně 1450 zrn
Korund (Al₂O₃)58 vzorků, maximálně 150 zrn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))38 vzorků, maximálně 400 zrn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))35 vzorků, maximálně 200 zrn
Turmalíny (komplexní borosilikát)12 vzorků, maximálně 55 zrn
Titanit (CaTiSiO₅)5 vzorků, maximálně 1189 zrn
Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzorků, maximálně 6 zrn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Kovy v podzemních vodách
ZinekZnextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 11 162 μg/lmedián 2,00 μg/l97 vzorky45 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1991, 470 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 100 μg/lmedián 0,500 μg/l97 vzorky73 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 1,8 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 4,40 μg/lmedián 0,250 μg/l97 vzorky84 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1991, 760 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 4,30 μg/lmedián 0,100 μg/l97 vzorky74 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 9,80 μg/lmedián 0,250 μg/l97 vzorky61 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
HliníkAlvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 0,170 mg/lmedián 0,00500 mg/l97 vzorky81 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLivysoké (horní 5 %)
nejvyšší 97,0 μg/lmedián 2,00 μg/l97 vzorky39 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1991, 1,6 km od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.
SelenSevysoké (horní 5 %)
nejvyšší 4,50 μg/lmedián 1,00 μg/l97 vzorky29 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1991, 1,6 km od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l97 vzorky98 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,2 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 4,80 μg/lmedián 0,800 μg/l97 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 1,3 km od vody. Srovnání: percentil 93 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l97 vzorky93 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 1,3 km od vody. Srovnání: percentil 90 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l61 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,6 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
zdroj
29
34,6 Bq/l
14,9 Bq/l
rezervoár
1
17,0 Bq/l
17,0 Bq/l
minerální pružina
6
148 Bq/l
22,9 Bq/l
vyvinutá pružina
2
24,4 Bq/l
13,9 Bq/l
zdroj vody pro individuální zásobování
10
15,0 Bq/l
7,00 Bq/l
dobře
1
6,35 Bq/l
6,35 Bq/l
zdroj vody pro veřejné zásobování
1
65,6 Bq/l
65,6 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)
Pb140×
Cu112×
Fe98×
Au1×
Ag1×
Druhy těžebních objektů
zkazit hromadu108×
adit70×
pinge (těžební jáma), řada pingových jam33×
jiný typ objektu31×
šachta9×
Nejbližší stará důlní díla
Název
Druh
Vytěženo
Skončilo
Z vody
Halda štôlne bez mena
zkazit hromadu
Fe
konec 19. – začátek 20. století
120 m
Halda štôlne bez mena
zkazit hromadu
Fe
konec 19. – začátek 20. století
120 m
Halda štôlne bez mena
zkazit hromadu
Fe
konec 19. – začátek 20. století
120 m
Štôlňa bez mena
adit
Fe
konec 19. – začátek 20. století
130 m
Halda štôlne bez mena
zkazit hromadu
Fe
konec 19. – začátek 20. století
130 m
Halda štôlne bez mena
zkazit hromadu
Fe
konec 19. – začátek 20. století
140 m
Štôlňa bez mena
adit
Fe
konec 19. – začátek 20. století
150 m
Halda trosky
zkazit hromadu
Fe
konec 19. – začátek 20. století
150 m
Pinge (těžební jáma)
pinge (těžební jáma), řada pingových jam
Fe
konec 19. – začátek 20. století
160 m
Povrchové dobývky "Breziny"
jiný typ objektu
Fe rudy
konec 19. – začátek 20. století
170 m
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Dúbravica
diatomit
Záloha s očekávaným využitím rezerv – organizácia neurčená
60 m
Dúbravica
diatomit
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
110 m
Poniky – Bôrovie
stavební kámen
Vytěžené ložisko – Obecný podnik lesov, spol. s r.o.
130 m
Dúbravica
diatomit
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
140 m
Zvolen
cihlové suroviny
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
1,1 km
Zvolen
cihlové suroviny
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
1,1 km
Lieskovec
bentonit
Vytěžené ložisko – ENVIGEO, a.s.
1,2 km
Lieskovec
bentonit
Vytěžené ložisko – ENVIGEO, a.s.
1,2 km
Poniky – Kečka
vápenec, jiné
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
1,2 km
Sampor
keramické jíly
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
1,9 km
Horná Mičiná – Hrabec
vápenec, jiné
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
2,3 km
Slovenská Ľupča
dekorativní kámen
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
2,6 km
Výskyty rud v metalogenní mapě
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Z vody
Zolnica
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
70 m
Ponická Huta
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
460 m
Učovník
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,0 km
Granátka
Složité železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
1,1 km
Stráža
Polymetalové rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
1,2 km
Suchá Driekyňa
Měděné rudy
Cu, Fe
mineralogický výskyt
1,5 km
Farbište
Měděné rudy
Cu
mineralogický výskyt
1,5 km
Jelšina
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,5 km
Čierny diel
Složité železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
1,8 km
Poniky – Drienok
Polymetalové rudy
Pb, Zn
malý vklad
1,8 km
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
788 vrtů v pásmu 3 km, z toho 187 hydrogeologických a 601 ostatních; s číslem archivní zprávy 787.
Hloubky vrtů
do 10 m265×
10–30 m207×
30–100 m150×
100–300 m121×
přes 300 m9×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
Sebedín
úzkoprofilový dobře s běžnou pitnou a užitkovou vodou s artéským přepadem
40,0 m
39472 123Ab46.pdf
40 m
Zvolen
monitorování vrtu
13,0 m
76587 123Ad93.pdf
50 m
Dúbravica
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
80,0 m
66983 111Dc6.pdf
60 m
3-261 Lieskovec
hydrogeologické
8,0 m
101748
60 m
Zolná
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
5,3 m
16027 123Ab24.pdf
70 m
Čačín II.
úzkoprofilový dobře s běžnou pitnou a užitkovou vodou s artéským přepadem
150,0 m
30724 111Dc3.pdf
80 m
Lieskovec
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
29,0 m
36171 123Ad27.pdf
80 m
Zvolen
monitorování vrtu
11,0 m
73307 123Ad75.pdf
80 m
Čačín
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
45,0 m
32966 111Dc2.pdf
90 m
Zvolen
monitorování vrtu
5,0 m
83343 123Ad125.pdf
90 m
Čačín II.
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
125,0 m
30724 111Dc4.pdf
90 m
Zvolen
monitorování vrtu
6,0 m
81148 123Ad105.pdf
90 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Vrt
Teplota
Výtěžek
Hloubka
Chemický typ vody
Použití
Z vody
Sliač
21 °C
0,1 l/s
25,15 m
Ca-SO4
nepoužitý
3,5 km
Sliač
22 °C
0,1 l/s
41 m
Ca-SO4
nepoužitý
3,6 km
Sliač
22 °C
0,0 l/s
14 m
Ca-SO4
nepoužitý
3,6 km
Sliač – I.A
32 °C
5,5 l/s
58,8 m
Ca-SO4
při použití
3,6 km
Sliač – BO-3
30 °C
3,5 l/s
252 m
Ca-SO4
nepoužitý
3,7 km
Borova Hora – BL-2
29 °C
30,0 l/s
300 m
nepoužitý
3,7 km
Sliač – BO-7
43 °C
27,7 l/s
572 m
nepoužitý
5,0 km
Kováčová – P-7
12 °C
–
9 m
Ca-SO4 nebo Ca-Mg-SO4
nepoužitý
5,7 km
Kováčová – P-6
25 °C
–
9 m
Ca-SO4 nebo Ca-Mg-SO4
nepoužitý
5,7 km
Kováčová
46 °C
20,0 l/s
412 m
Ca-SO4 nebo Ca-Mg-SO4
nepoužitý
5,7 km
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
kategorie a1
minerální voda
< 15
< 5
29
70 m
kategorie b1
minerální voda
15-22
< 5
6
680 m
kategorie c1
minerální voda
23-38
< 5
2
2,6 km
kategorie c5
minerální voda
23-38
> 50
1
2,6 km
kategorie d4
minerální voda
39-55
31-50
1
4,8 km
kategorie d2
minerální voda
39-55
5-15
1
5,0 km
kategorie Kováčová
termální koupaliště
–
–
1
5,1 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Zvolen – Železničné opravovne a strojárne
SK200220FP
120 m
Zvolen – Bučina – biela impregnácia
SK200220FP
150 m
Zvolen – Bučina – čierna impregnácia
SK200220FP
190 m
Zvolen – Bučina – stará depónia
SK200220FP
230 m
Zvolen – armádne objekty
SK1000700P
2,9 km
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Sebedín – Lášok – Sebedín
450 m²
1983
–
280 m
Polygón WUSAM – Lieskovec
1 000 m²
1976
–
660 m
Poníky – Poniky
200 m²
1980
–
1,1 km
Sebedín
250 m²
1981
–
1,7 km
Zvolenská Slatina k.ú. – nová skládka odpadu – Zvolenská Slatina
12 300 m²
1998
monitorováno
1,8 km
Hrochoť
1 500 m²
1977
monitorováno
1,8 km
Povrazník
300 m²
1976
–
1,8 km
Poniky
–
1988
monitorováno
2,0 km
Sesuvy půdy a svahové deformace
Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.
Typy deformací
Sesuvy půdy82×
Bloková pole1×
Svahové toky1×
Stupeň aktivity
Potenciálny52×
Stabilizovaný27×
Aktívny5×
Současný stav
Nedostatečně zdokumentováno31×
SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova20×
Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 00016×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S8×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.