Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Hučava (Zvolen)

Povodí HronSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
28,5km
kraj
Banskobystrický kraj
Letecký snímek toku Hučava (Zvolen) se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Hučava (Zvolen)

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Hučava (Zvolen), skóre okna 32.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 13:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Hrochoť12 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 13:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2004006008001 0001 2000 km10 km20 km
    Výškový profil toku: od 1 003 do 328 m n. m. na 28,5 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    1 003 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    281 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    721 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    25 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,34

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Hučava (Zvolen) z roku 2018
    2018snímkováno 9. 8. 2018
    Letecký snímek toku Hučava (Zvolen) z roku 2021
    2021snímkováno 6. 9. 2021
    Letecký snímek toku Hučava (Zvolen) z roku 2024
    2024snímkováno 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Hučava (Zvolen)

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 3 a více ukazatelů1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Profil toku od pramene k ústípočet nesplněných ukazatelů v roce 2025 na místech SHMÚ

    01234Hrochoť, rkm 13,8: 1 ukazatel (2025)most (směr Zvolenská Slatina), rkm 2,3: 3 ukazatelé (2025)rkm 14 (horní tok)rkm 2 (směrem k ústí)
    Zobrazit místa v tabulce (2)
    • Hrochoťř. km 13,81 ukazatel
    • most (směr Zvolenská Slatina)ř. km 2,33 ukazatele
    • norma nesplněna
    • žádná nesplněná norma
    • místo není v ročence

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Hučava (Zvolen)

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 28 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek44 % čiary vody

    33 % sopečné horniny, 22 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 164 mg/l, mäkká voda (4,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 127 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C71 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 77 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 71 °C (prírastok 26 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    70. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (100 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 54,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Hučava).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    187vrtov do 3 km

    744 rozborov vody v okolí

    Z toho 187 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    19 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 7,9 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    4 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    31záznamov do 5 km

    15 ložísk, 16 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    21plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek44%SR 72 %
    • Sopečné horniny33%SR 3,2 %
    • Mladé sedimenty22%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • neovulkanity33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    neovulkanitystredný miocénformácie: baďanská, priesilská, drastvická, Markov vrch, vtáčnická, rematská, flochovská, abčinská, javorská; komplexy:…2×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny2×
    neovulkanitystredný miocénkomplex Lohyňa a strelnícka formácia1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,9m
    • 0 – 263%SR 16 %
    • 2 – 538%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)88%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)13%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih88%SR 26 %
    • veľmi malý pokles13%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • neovulkanity70%SR 10 %
    • vnútrohorské panvy a kotliny30%SR 44 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • stredoslovenské neovulkanity70%SR 8,8 %
    • vnútorné kotliny30%SR 4,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov nížinných tokov50%SR 20 %
    • rajón epiklastických hornín25%SR 1,4 %
    • rajón efuzívnych hornín25%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov50%SR 71 %
    • formácia neovulkanitov50%SR 4,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 9 z 10 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk50%SR 52 %
    • Bázické vulkanity50%SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)50%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)38%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Gravita)13%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity pohoria Poľana a časti Zvolenskej kotliny63%SR 0,0 %
    • neogén Zvolenskej kotliny – východná časť38%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,68typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    4,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,81 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    164mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,131 mg/l58. percentil
    • DraslíkK3,39 mg/l56. percentil
    • SodíkNa5,75 mg/l32. percentil
    • ChloridyCl3,19 mg/l21. percentil
    • SíranySO420,9 mg/l17. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO388,1 mg/l15. percentil
    • HořčíkMg5,92 mg/l15. percentil
    • VápníkCa22,7 mg/l12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,157 mg/l54. percentil
    • AmóniumNH40,119 mg/l52. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,16 mg/l49. percentil
    • DusičnanyNO33,07 mg/l17. percentil

    Kovy

    • HliníkAl69,9 μg/l52. percentil
    • ŽelezoFe0,105 mg/l51. percentil
    • ZinekZn5,52 μg/l41. percentil
    • ManganMn20,8 μg/l40. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanadV127 mg/kg95. percentil
    • KobaltCo13,0 mg/kg90. percentil
    • BizmutBi0,421 mg/kg86. percentil
    • RtuťHg0,185 mg/kg72. percentil
    • OlovoPb20,0 mg/kg70. percentil
    • AntimonSb0,848 mg/kg65. percentil
    • ZinekZn105 mg/kg58. percentil
    • CínSn2,80 mg/kg56. percentil
    • SelenSe0,235 mg/kg47. percentil
    • KadmiumCd0,124 mg/kg34. percentil
    • ArsenAs4,84 mg/kg23. percentil
    • MěďCu17,0 mg/kg19. percentil
    • MolybdenMo0,187 mg/kg14. percentil
    • ChromCr45,2 mg/kg11. percentil
    • NiklNi10,6 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7 573 mg/kg95. percentil
    • ŽelezoFe4,11 %91. percentil
    • HliníkAl6,88 %84. percentil
    • ManganMn1 289 mg/kg83. percentil
    • FosforP1 025 mg/kg70. percentil
    • HořčíkMg0,899 %51. percentil
    • SodíkNa0,818 %39. percentil
    • VápníkCa1,45 %31. percentil
    • DraslíkK1,22 %12. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • YtriumY32,5 mg/kg73. percentil
    • GáliumGa16,8 mg/kg73. percentil
    • BáriumBa505 mg/kg71. percentil
    • StronciumSr162 mg/kg71. percentil
    • CérCe60,5 mg/kg55. percentil
    • ZirkónZr413 mg/kg54. percentil
    • BerylliumBe1,43 mg/kg50. percentil
    • RubídiumRb88,0 mg/kg49. percentil
    • BorB37,8 mg/kg9. percentil
    • LítiumLi21,1 mg/kg8. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 37 až 64 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonové riziko podloží

    nízké

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,66 ppm92. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil
    • Draslík (K)K1,14 %15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 810 Bq/m²64. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • nízké89%SR 36 %
    • střední11%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -124nT

    rozsah -414 až -29 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -33mGal

    reziduálna -7,6 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C71 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 71 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 26 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 77 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)282–1 456m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek634m a.s.l.
    • Průměrný sklon9,7°
    • Priemerná januárová teplota-3,5°C
    • Priemerná júlová teplota18,6°C
    • Ročné zrážky680mm

    Geomorfologické celky

    • Zvolenská kotlina50%SR 2,0 %
    • Poľana50%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské stredohorie100%SR 9,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma80%SR 29 %
    • horská klíma20%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu50%SR 25 %
    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu25%SR 27 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu25%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogénne vulkanity56%SR 11 %
    • Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát22%SR 10 %
    • Neogén22%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Hrochoť – Šafranička – Medené rudy (370 m od vody)Hrochoť – Šafranička – Polymetalické rudy (390 m od vody)Hrochoť – Šafranička – Ostatné (910 m od vody)Zolnica – Železné rudy (3,2 km od vody)Učovník – Železné rudy (4,1 km od vody)Ponická Huta – Železné rudy (4,6 km od vody)Polygón WUSAM – Lieskovec – nijaký (360 m od vody)Zvolenská Slatina k.ú. – nová skládka odpadu – Z – – (430 m od vody)Stará skládka KO – Zvolenská Slatina – nijaký (700 m od vody)Hrochoť – nijaký (860 m od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (4,0 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,0 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (4,0 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,0 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,0 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (5,5 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (6,3 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (7,9 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (7,9 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (7,9 km od vody)Kováčová – kúpeľný (7,9 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (7,9 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (7,9 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (8,0 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (8,3 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (8,4 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (8,7 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (9,0 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (10,0 km od vody)a1 (110 m od vody)a1 (200 m od vody)a1 (600 m od vody)a1 (800 m od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,6 km od vody)a1 (2,1 km od vody)a1 (2,6 km od vody)b1 (2,7 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,1 km od vody)c5 (3,3 km od vody)c1 (3,4 km od vody)b1 (3,8 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,2 km od vody)b1 (4,2 km od vody)a1 (4,2 km od vody)b1 (4,3 km od vody)a1 (4,3 km od vody)b1 (4,5 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,7 km od vody)b1 (4,8 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,2 km od vody)c1 (5,2 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,9 km od vody)Kováčová (8,0 km od vody)Lieskovec – bentonit (100 m od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (3,4 km od vody)Dúbravica – diatomit (4,5 km od vody)Lieskovec – bentonit (80 m od vody)Hrochoť – bentonit (190 m od vody)Očová I – keramické íly (2,8 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (3,4 km od vody)Očová II – keramické íly (3,5 km od vody)Dúbravica – diatomit (4,5 km od vody)Očová – bentonit (1,2 km od vody)Očová I – keramické íly (2,8 km od vody)Sampor – keramické íly (3,5 km od vody)Očová II – keramické íly (3,5 km od vody)Dúbravica – diatomit (4,5 km od vody)Zvolenská Slatina – stavebný kameň (4,1 km od vody)Poľana Šafranička – keramické suroviny (410 m od vody)Lieskovec – keramické íly (1,8 km od vody)Hrochoť – keramické íly (2,3 km od vody)Očová – stavebný kameň – andezit (2,3 km od vody)Dúbravy – keramické íly (4,0 km od vody)Pstruša P 7 vrt – keramické íly, kaolinit, bentonit, hallo (4,1 km od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (4,2 km od vody)Sliač – diatomit (4,5 km od vody)Veľká Lúka – stavebný piesok – piesky (4,8 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (5,0 km od vody)Hrochoť, Jánošíkova skala – vulkanity (730 m od vody)Čierny Balog, Brusniansky grúň – vulkanity (2,1 km od vody)Vodopád Bystrého potoka – hydrogeológia (2,2 km od vody)Hriňová, Bystré – vulkanity (2,3 km od vody)Zolná – vulkanity (2,5 km od vody)Detva, Kalamárka – vulkanity (4,9 km od vody)HROCHOT – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (740 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (820 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (840 m od vody)LUKOVE – Zosuvy (900 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (950 m od vody)ZOLNA – Zosuvy (1,0 km od vody)ZOLNA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)ZOLNA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Zosuvy (1,8 km od vody)ZVOLENSKA SLATINA – Zosuvy (1,8 km od vody)ZOLNA – Zosuvy (1,9 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,0 km od vody)LUKOVE – Zosuvy (2,3 km od vody)SLATINKA – Zosuvy (2,5 km od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Hrochoť-Hučava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Hrochoť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Hrochoť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Zvolenská Slatina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Hrochoť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Zvolenská Slatina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Zolná – monitorovací vrt (100 m od vody)Hrochoť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Zvolenská Slatina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Zolná – monitorovací vrt (120 m od vody)Zolná – monitorovací vrt (130 m od vody)Očová – negatívny vrt (130 m od vody)Očová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Zolná – monitorovací vrt (150 m od vody)Zolná – monitorovací vrt (220 m od vody)Zolná – negatívny vrt (250 m od vody)Zolná – monitorovací vrt (290 m od vody)Zolná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Lieskovec – Luková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Zolná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (390 m od vody)Zolná – pozorovací vrt SHMÚ (410 m od vody)Zolná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (480 m od vody)Poľana – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (540 m od vody)Očová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (630 m od vody)Zolná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Zvolen – negatívny vrt (940 m od vody)Lieskovec – pozorovací vrt SHMÚ (1,1 km od vody)Lieskovec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Hrochoť – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Zvolenská Slatina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Zvolen – negatívny vrt (2,0 km od vody)Zvolen-Lieskovec – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Hrochoť – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Lieskovec (2,1 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (2,1 km od vody)Lieskovec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Zvolenská Slatina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Lieskovec – negatívny vrt (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (220 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (290 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (330 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (350 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (390 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (410 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (480 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (790 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 54,0 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hučava, 2008, 160 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,87 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hučava, 2008, 180 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,88 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hučava, 2008, 160 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 102 μg/lmedián 18,0 μg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hlboká dolina-potok-most-sklad dreva, 1997, 600 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hnojisko, 1997, 500 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hučava, potok, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hučava, potok, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hučava, potok, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 630 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 66,0 mg/lmedián 23,9 mg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hnojisko, 1997, 500 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)79 vzoriek, najviac 2250 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)78 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)40 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Rutil (TiO₂)39 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)34 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)26 vzoriek, najviac 7 zŕn
    • Barit (BaSO₄)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Anatas (TiO₂)2 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Zlato (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    311/A1 zrno100 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)79 vzoriek, najviac 1875 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)79 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)72 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)71 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)60 vzoriek, najviac 150 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))31 vzoriek, najviac 62 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))26 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)6 vzoriek, najviac 375 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 12 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 0,500 μg/l56 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,4 μg/lmedián 0,700 μg/l56 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,250 μg/l56 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,170 mg/lmedián 0,00500 mg/l56 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 230 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 97,0 μg/lmedián 1,00 μg/l56 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,50 μg/lmedián 1,00 μg/l56 vzoriek30 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 676 μg/lmedián 0,500 μg/l56 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 650 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l56 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l56 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 70 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l56 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 1,6 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l56 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň1331,0 Bq/l6,00 Bq/l
    vrt s prelivom345,8 Bq/l38,4 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie671,5 Bq/l5,00 Bq/l
    minerálny prameň262,2 Bq/l46,3 Bq/l
    upravený prameň426,5 Bq/l20,7 Bq/l
    studňa16,35 Bq/l6,35 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    LieskovecbentonitŤažené ložisko – ENVIGEO, a.s.80 m
    LieskovecbentonitŤažené ložisko – ENVIGEO, a.s.100 m
    HrochoťbentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava190 m
    OčovábentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,2 km
    Očová Ikeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,8 km
    Očová Ikeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,8 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,4 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,4 km
    Samporkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,5 km
    Očová IIkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,5 km
    Očová IIkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,5 km
    Zvolenská Slatinastavebný kameňŤažené ložisko – Matuška Milan – KAMENA – produkt.4,1 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Hrochoť – ŠafraničkaMedené rudyCumineralogický výskyt370 m
    Hrochoť – ŠafraničkaPolymetalické rudyPb, Znmineralogický výskyt390 m
    Hrochoť – ŠafraničkaOstatnémineralogický výskyt910 m
    ZolnicaŽelezné rudyFemineralogický výskyt3,2 km
    UčovníkŽelezné rudyFemineralogický výskyt4,1 km
    Ponická HutaŽelezné rudyFemineralogický výskyt4,6 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    187 vrtov v pásme 3 km, z toho 55 hydrogeologických a 132 ostatných; s číslom archívnej správy 187.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m55×
    • 10–30 m76×
    • 30–100 m36×
    • 100–300 m19×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    VZS-28ložiskový35,0 m8288820 m
    Hrochoť-Hučavaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou120,0 m89417 123Ba5.pdf40 m
    SK-13ložiskový100,0 m2360140 m
    VZS-31ložiskový10,0 m8288850 m
    SK-12ložiskový90,0 m2360150 m
    VZS-6ložiskový20,0 m8288850 m
    Hrochoťúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom120,0 m89417 123Ba15.pdf60 m
    J-3ložiskový70,0 m2360160 m
    Hrochoťúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom70,0 m89417 123Ba12.pdf70 m
    Zvolenská Slatinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou25,0 m10684 123Ab29.pdf70 m
    VZS-32ložiskový30,0 m8288870 m
    SK-11ložiskový77,0 m2360170 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Sliač – I.A32 °C5,5 l/s58,8 mCa-SO4využívaný4,0 km
    Sliač21 °C0,1 l/s25,15 mCa-SO4nevyužívaný4,0 km
    Sliač – BO-330 °C3,5 l/s252 mCa-SO4nevyužívaný4,0 km
    Sliač22 °C0,1 l/s41 mCa-SO4nevyužívaný4,0 km
    Sliač22 °C0,0 l/s14 mCa-SO4nevyužívaný4,0 km
    Borova Hora – BL-229 °C30,0 l/s300 mnevyužívaný5,5 km
    Sliač – BO-743 °C27,7 l/s572 mnevyužívaný6,3 km
    Kováčová – P-712 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný7,9 km
    Kováčová – P-441 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný7,9 km
    Kováčová – P-625 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný7,9 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 531110 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 562,7 km
    kategória c5minerálna voda23-38> 5013,3 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 523,4 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––18,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Polygón WUSAM – Lieskovec1 000 m²1976–360 m
    Zvolenská Slatina k.ú. – nová skládka odpadu – Zvolenská Slatina12 300 m²1998monitorovaná430 m
    Stará skládka KO – Zvolenská Slatina–1965monitorovaná700 m
    Hrochoť1 500 m²1977monitorovaná860 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy21×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný11×
    • Potenciálny9×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova7×
    • Nedostatočne doložené6×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Zvolen1 revír · 29 km24Hučava (Zvolen)24

    Další toky v okolí

    Povodí Hron