Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Kantorský potok

Povodí VáhSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
15,0km
kraj
Žilinský kraj
Letecký snímek toku Kantorský potok se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Kantorský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Kantorský potok, skóre okna 35.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 09:40.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 935 do 401 m n. m. na 15,0 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    935 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    368 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    567 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    38 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,18

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Kantorský potok z roku 2018
    2018snímkováno 10. 9. 2018
    Letecký snímek toku Kantorský potok z roku 2021
    2021snímkováno 10. 9. 2021
    Letecký snímek toku Kantorský potok z roku 2024
    2024snímkováno 24. 8. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Kantorský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Kantorský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 15 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek80 % čiary vody

    20 % granitoidy

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 230 mg/l, mäkká voda (7,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 1,10 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 74. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km30 °C63 °C

    Teplo pod nohami

    30°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 63 °C (prírastok 33 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    63. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Výhradná kutba (iný druh objektu), 2,8 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (210 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 10,6 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Turany, 1300m JZZ od K404).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    57vrtov do 3 km

    627 rozborov vody v okolí

    Z toho 57 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 geotermálny vrt do 10 km

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    25lokalít do 3 km

    25 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    33záznamov do 5 km

    11 ložísk, 22 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    54plôch do 3 km

    7 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek80%SR 72 %
    • Granitoidy20%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér80%
    • kryštalinikum20%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (starší karbón)dvojsľudové granity až granodiority (lipovský typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 550%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM50%SR 14 %
    • TATRIKUM a VEPORIKUM50%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT67%SR 16 %
    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT33%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)20%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih80%SR 26 %
    • malý pokles20%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón magmatických intruzívnych hornín67%SR 3,0 %
    • rajón náplavov nížinných tokov33%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia variských granitoidov67%SR 3,2 %
    • formácia kvartérnych sedimentov33%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 5 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kyslé plutonity60%SR 3,7 %
    • Pieskovce20%SR 15 %
    • Vápence20%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)60%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)20%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)20%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová67%SR 86 %
    • puklinová33%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor67%SR 95 %
    • regionálny izolátor33%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Veľkej Fatry50%SR 0,0 %
    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny33%SR 1,4 %
    • mezozoikum severnej časti Veľkej Fatry17%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátogénne, resp. silikátovo-sulfidogénne podzemné vody50%SR 0,0 %
    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody25%SR 6,9 %
    • silikátogénne, silikát.-sulfidogén., príp. silikát.-karbonátogén.p.v.25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, Ca-HCO3-SO4 až Ca-SO4 typy50%SR 0,0 %
    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ25%SR 4,2 %
    • Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO4 typy25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A67%SR 36 %
    • B33%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,88typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    7,9°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,41 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    230mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,289 mg/l92. percentil
    • VápníkCa41,9 mg/l29. percentil
    • SíranySO426,5 mg/l28. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3133 mg/l27. percentil
    • HořčíkMg8,75 mg/l27. percentil
    • ChloridyCl3,30 mg/l21. percentil
    • SodíkNa3,77 mg/l18. percentil
    • DraslíkK1,01 mg/l10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO36,18 mg/l49. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,63 mg/l36. percentil
    • FosforečnanyPO40,0525 mg/l28. percentil
    • AmóniumNH40,0530 mg/l27. percentil

    Kovy

    • ŽelezoFe0,164 mg/l69. percentil
    • HliníkAl107 μg/l63. percentil
    • ZinekZn5,38 μg/l40. percentil
    • ManganMn9,29 μg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • AntimonSb1,10 mg/kg74. percentil
    • MolybdenMo0,489 mg/kg68. percentil
    • SelenSe0,317 mg/kg65. percentil
    • BizmutBi0,246 mg/kg61. percentil
    • OlovoPb16,7 mg/kg56. percentil
    • ArsenAs6,74 mg/kg52. percentil
    • KadmiumCd0,165 mg/kg45. percentil
    • RtuťHg0,0913 mg/kg44. percentil
    • KobaltCo7,26 mg/kg31. percentil
    • ZinekZn78,1 mg/kg29. percentil
    • MěďCu17,5 mg/kg21. percentil
    • NiklNi16,3 mg/kg15. percentil
    • CínSn1,76 mg/kg12. percentil
    • ChromCr41,5 mg/kg8. percentil
    • VanadV42,1 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,98 %93. percentil
    • SodíkNa1,38 %92. percentil
    • HořčíkMg1,34 %76. percentil
    • VápníkCa3,84 %73. percentil
    • HliníkAl5,98 %61. percentil
    • FosforP899 mg/kg57. percentil
    • ManganMn781 mg/kg43. percentil
    • ŽelezoFe1,79 %5. percentil
    • TitánTi2 798 mg/kg5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa19,4 mg/kg88. percentil
    • RubídiumRb105 mg/kg83. percentil
    • StronciumSr186 mg/kg82. percentil
    • BáriumBa545 mg/kg79. percentil
    • CérCe64,9 mg/kg68. percentil
    • LítiumLi32,3 mg/kg64. percentil
    • BerylliumBe1,24 mg/kg40. percentil
    • BorB49,6 mg/kg22. percentil
    • ZirkónZr257 mg/kg14. percentil
    • YtriumY19,1 mg/kg13. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    rozsah 42 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,63 %90. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,53 ppm43. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,49 ppm20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km30 °C63 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    30 / 63 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 33 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)52–589m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek440m a.s.l.
    • Průměrný sklon5,1°
    • Priemerná januárová teplota-5,0°C
    • Priemerná júlová teplota15,8°C
    • Ročné zrážky869mm

    Geomorfologické celky

    • Turčianska kotlina100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma50%SR 29 %
    • horská klíma50%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Turčianska Štiavnička – pri horárni – Turčianska – občasný (70 m od vody)za Schádzanou – sever – Turčianska Štiavnička – nijaký (80 m od vody)pri ihrisku – Turčianska Štiavnička – nijaký (100 m od vody)pod obcou, za p. – Sklabinský Podzámok – občasný (100 m od vody)Schádzaná – Turčianska Štiavnička – občasný (120 m od vody)pri lome – Turčianska Štiavnička – občasný (230 m od vody)pri lome – sever – Turčianska Štiavnička – občasný (250 m od vody)nad pílou – Turčianska Štiavnička – občasný (310 m od vody)lesná cesta -Skl. Po. – Turčianska Štiavnička – nijaký (520 m od vody)bývalá skládka Drevina Turany – Turany – občasný (540 m od vody)okraj obce – skl. P. – Turčianska Štiavnička – nijaký (690 m od vody)k prejazdu železničnej trati – Turany – nijaký (740 m od vody)západne od stanice ŽSR – Turany – nijaký (920 m od vody)začiatok obce od Sučian – Turany – nijaký (1,2 km od vody)na PR. – za garážami – Sučany – nijaký (1,2 km od vody)na PR. – za kur. – Sučany – nijaký (1,4 km od vody)pri píle – Tom. – Sučany – nijaký (1,4 km od vody)pred strelnicou – Turany – občasný (1,4 km od vody)za Agromajetkom – Sučany – nijaký (1,4 km od vody)za garážami – Váh – Turany – nijaký (1,4 km od vody)pod ihriskom – Sklabiňa – nijaký (2,4 km od vody)pri cintoríne – Sučany – nijaký (2,5 km od vody)pri záhradkárskej osade – Turany – občasný (2,7 km od vody)Br. – Važ.I. – Turany – občasný (2,8 km od vody)Br. – Važ. II. – Turany – občasný (2,9 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (7,5 km od vody)a1 (80 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (7,3 km od vody)Turčianska Štiavnička – tehliarske suroviny (980 m od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (3,5 km od vody)Turčianska Štiavnička – tehliarske suroviny (940 m od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (3,5 km od vody)Sučany III – štrkopiesky a piesky (200 m od vody)Turany – Záblatie – štrkopiesky a piesky (510 m od vody)Turany – štrkopiesky a piesky (700 m od vody)Turany II. – Drevina – štrkopiesky a piesky (990 m od vody)Sučany I – štrkopiesky a piesky (2,7 km od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (3,7 km od vody)Sučany II – štrkopiesky a piesky (4,1 km od vody)Sklabinský Podzámok – stavebný kameň – dolomit (50 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina č. 3 – stavebný piesok – dolomitový piesok, dol (80 m od vody)Turčianska Štiavnička – Kantorská dolina – stavebný kameň – vápnitý dolomit (drvený (300 m od vody)Sklabiňa – Sklabinská dolina č.2 – stavebný kameň – numulitový vápenec (drv (1,0 km od vody)Sklabiňa – Sklabinská dolina č.1 – stavebný kameň – numulitový zlepenec (dr (1,2 km od vody)Turčianske Jaseno – Hornojasenská dolina (Bukovi – stavebný kameň – slienitý vápenec, vápen (2,4 km od vody)Ľubochnianska dolina – Blatná – stavebný kameň – kremenec (2,5 km od vody)Podhradie nad Váhom č.2 – Hlavná dolina – stavebný kameň – karbonátový zlepenec (d (3,0 km od vody)Podhradie nad Váhom č.4 – Hlavná dolina – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Záborie 3 – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Krpeľany – Sučan – štrkopiesky (3,2 km od vody)Záborie 2 – Hradište – stavebný kameň – vápenec (3,3 km od vody)Konské – stavebný kameň – zlepenec (3,3 km od vody)Podhradie nad Váhom č.3 – Hlavná dolina – stavebný piesok – dolomitový piesok, dol (3,6 km od vody)Turčianske Jaseno – Hornojasenská dolina (Biely – stavebný kameň – slienitý vápenec (3,7 km od vody)Konské – stavebný kameň – piesčitý vápenec (3,9 km od vody)Turčianske Jaseno – keramické íly (4,1 km od vody)Nolčovo – tehliarske suroviny (4,2 km od vody)Dolný Kalník – štrkopiesky (4,3 km od vody)Belá – Pod Hradišťom – stavebný piesok – dolomit (4,5 km od vody)Nolčovo – stavebný piesok – pieskovec (4,6 km od vody)Turany – Podstráne – tehliarske suroviny (4,6 km od vody)Turčianske Kľačany – tektonika (3,9 km od vody)SKLABINSKY PODZAMOK – Svahové prúdy (120 m od vody)SKLABINADPODZAMOK – Zosuvy (210 m od vody)SUCANY – Zosuvy (260 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)SKLABINSKY PODZAMOK – Zosuvy (450 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (460 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Svahové prúdy (620 m od vody)PODHRADIE – Zosuvy (630 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKANICKA – Zosuvy (640 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (700 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (830 m od vody)Turčianska Štiavnička – Zosuvy (870 m od vody)SUCANY – Zosuvy (960 m od vody)PODHRADIE – Zosuvy (980 m od vody)Turčianska Štiavnička – Zosuvy (1,1 km od vody)SKLABINA – Zosuvy (1,1 km od vody)Sučany – Zosuvy (1,1 km od vody)SKLABINA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,4 km od vody)PODHRADIE – Zosuvy (1,4 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,6 km od vody)PODHRADIE – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)Podhradie – Zosuvy (2,0 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,1 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,2 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)SUCANY – Zosuvy (2,4 km od vody)PODHRADIE – Zosuvy (2,5 km od vody)Podhradie – Zosuvy (2,5 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,6 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,6 km od vody)SKLABINA – Zosuvy (2,6 km od vody)DIAKOVA – Zosuvy (2,7 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,7 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,7 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,9 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,9 km od vody)Sučany – pozorovací vrt SHMÚ (540 m od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (830 m od vody)Sučany (940 m od vody)Sučany – monitorovací vrt (960 m od vody)Sučany – monitorovací vrt (990 m od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sučany II. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Turany nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Turany nad Váhom – pozorovací vrt SHMÚ (1,8 km od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Turany – pozorovací vrt SHMÚ (1,9 km od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Turany nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)Turany – monitorovací vrt (2,9 km od vody)Turany nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (230 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (530 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (580 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (580 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (700 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (740 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (830 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (830 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (860 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (880 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (920 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – pod Fer – prameň (30 m od vody)Turčianska Štiavnička – č.d. 30, 750m JV od K Br – studňa (70 m od vody)1000m Sv od K Katova skala, pri hájovni – prameň (130 m od vody)pravostranný prítok Kantorského potoka, 1200m SV – prameň (130 m od vody)hájovňa Kantor, 2000m J od K Prieložnica – prameň (130 m od vody)pravostranný prítok Kantorského potoka, 1000m SZ – prameň (140 m od vody)Turčianska Štiavnička – vedľa cesty smerom na Po – prameň (230 m od vody)Osada Stará Bôrová,1150 JV od K500 – prameň (270 m od vody)ľavostranný prítok Kantorského potoka, 1750m V o – prameň (410 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – Ferkovo – prameň (410 m od vody)Turčianska Štiavnička – prameň Teplica, horný vo – prameň (520 m od vody)pravostranný prítok Kantorského potoka, 600m SV – prameň (540 m od vody)Nižná Lipová, 1500m JZ od K Lipový kopec – prameň (540 m od vody)Turčianska Štiavnička – pri Révayovských rybníko – prameň (560 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – prameň (580 m od vody)Sklabinský Podzámok – nad obcou, 1000m Z od K Ka – prameň (620 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – Ploštin – prameň (640 m od vody)Hornojasenská dolina – prameň (770 m od vody)Podhradie – Podhradský potok na brode cesty – prameň (780 m od vody)SZ od Sklabinského Podzámku, 1250m J od K Bôrová – drenáž (800 m od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (810 m od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (850 m od vody)500m JZ od K Prieložnica, pravostranný prítok po – prameň (880 m od vody)Sučany – č.d. 3, 1200m Z od K 397 – studňa (960 m od vody)Turany – prameňe pod derivačným kanálom – prameň (970 m od vody)Hornojasenská dolina – prameň (980 m od vody)výver na ľavej strane Kantorského potoka, 1500m – prameň (1,1 km od vody)Turany – vrt S-2 (horizontálny vrt odvodňujúci z – vrt (1,1 km od vody)Ľubochnianska dolina – Jarabinská dolina – prameň (1,1 km od vody)Jasenská dolina – zárez potoka Vôdky, 2000m JZ o – prameň (1,3 km od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (1,3 km od vody)Turany – č.d. 123, 900m V od K397 – studňa (1,3 km od vody)Sklabiňa č.d.69, 1000m SZ od K Na Brvenom – studňa (1,3 km od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (1,3 km od vody)Sučany 330, 900m J od K 489 Hrabiny – studňa (1,4 km od vody)Turany, č. domu 593/1 – studňa (1,4 km od vody)Sučany – č.d. 356, 1000m SZ od K Brezina – studňa (1,4 km od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (1,4 km od vody)Sučianska dolina – Chata Turčan Martin – vrt (1,5 km od vody)Podhradie – prameň (1,5 km od vody)zlato 1 ks – zlato (210 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,6 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Turany, 1300m JZZ od K404, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 110 μg/lmedián 61,0 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kantorského potoka, 2200m SZ od K705, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kantorského potoka, 2200m SZ od K705, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 7,50 μg/l8 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 110 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Turčianska Štiavnička-Sklabinský Podzámok, 750m JV od K690, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 270 μg/lmedián 160 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kantorského potoka, 2200m SZ od K705, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Turany, 1300m JZZ od K404, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 22,4 mg/lmedián 10,8 mg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lazný potok, 1992, 540 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)48 vzoriek, najviac 2075 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)43 vzoriek, najviac 800 zŕn
    • Rutil (TiO₂)39 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)38 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Barit (BaSO₄)36 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)35 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)34 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)26 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Anatas (TiO₂)22 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)12 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)5 vzoriek, najviac 8 zŕn
    • Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Zlato (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    1971 zrno210 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))47 vzoriek, najviac 2850 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)46 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))37 vzoriek, najviac 175 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)29 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)4 vzorky, najviac 91 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO358×
    • Ca-Mg-HCO326×
    • Ca-SO4-HCO315×
    • Ca-HCO3-SO43×
    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Ca-NO3-SO41×
    • Ca-Mg-HCO3-SO41×
    • Ca-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A35×
    • trieda B28×
    • trieda H14×
    • trieda D9×
    • trieda E8×
    • trieda C7×
    • trieda G6×
    • trieda F3×

    Kovy v podzemnej vode

    • MěďCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 29,5 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l42 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 5,00 μg/l42 vzoriek12 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,60 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,100 μg/l42 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 100 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l42 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 624 μg/lmedián 4,50 μg/l42 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie25,41 Bq/l3,90 Bq/l
    zdroj522,9 Bq/l4,92 Bq/l
    minerálny prameň113,6 Bq/l13,6 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe1×

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Výhradná kutbainý druh objektupravdepodobne Fe2,8 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Sučany IIIštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.200 m
    Turany – Záblatieštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.510 m
    Turanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – CHYŽBET SK, s.r.o.700 m
    Turčianska Štiavničkatehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená940 m
    Turčianska Štiavničkatehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená980 m
    Turany II. – Drevinaštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – CHYŽBET SK, s.r.o.990 m
    Sučany Ištrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.2,7 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.3,5 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.3,5 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.3,7 km
    Sučany IIštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.4,1 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    57 vrtov v pásme 3 km, z toho 31 hydrogeologických a 26 ostatných; s číslom archívnej správy 57.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m20×
    • 10–30 m37×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    M-3inžiniersko-geologický15,0 m8440270 m
    MA-4inžiniersko-geologický20,0 m8440280 m
    M-26inžiniersko-geologický15,0 m84828310 m
    Sučanypozorovací vrt SHMÚ9,0 m7906 99Ca7.pdf540 m
    L-447hydrogeologický9,0 m7906540 m
    M-27inžiniersko-geologický15,0 m84828550 m
    Sučanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m92041 99Ca38.pdf560 m
    M-25inžiniersko-geologický10,0 m84828670 m
    Sučanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,0 m20143 99Ca9.pdf750 m
    Sučanyširokoprofilový vrt8,0 m39388 99Ca18.pdf830 m
    MA-2inžiniersko-geologický15,0 m84402860 m
    MA-6inžiniersko-geologický15,0 m84402880 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Martin – ZGT-3––2461 m–nevyužívaný7,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5780 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Turčianska Štiavnička – pri horárni – Turčianska Štiavnička30 m²––70 m
    za Schádzanou – sever – Turčianska Štiavnička–––80 m
    pri ihrisku – Turčianska Štiavnička60 m²––100 m
    pod obcou, za p. – Sklabinský Podzámok500 m²––100 m
    Schádzaná – Turčianska Štiavnička50 m²––120 m
    pri lome – Turčianska Štiavnička100 m²––230 m
    pri lome – sever – Turčianska Štiavnička–––250 m
    nad pílou – Turčianska Štiavnička50 m²––310 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy52×
    • Svahové prúdy2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny42×
    • Aktívny7×
    • Stabilizovaný5×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova33×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00017×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Martin1 revír · 15 km30Kantorský potok30

    Další toky v okolí

    Povodí Váh