Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Kantorský potok

Flussgebiet WaagSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
15,0km
Region
Region Žilina
Luftbild von Fließgewässer Kantorský potok mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Kantorský potok

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Kantorský potok, Fensterpunktzahl 36.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 13:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Bystrina Ein Gebirgsbach mit starkem Gefälle, Kaskaden und felsigem Grund. Das Wasser ist klar und kalt; Angeln erfordert eine sorgfältige Vorgehensweise.

    2004006008001.0000 km5 km10 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 935 bis 401 m ü.d.M. über 15,0 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    935 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    368 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    567 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    38 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,18

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Kantorský potok von 2018
    2018abgebildet 10. Sept. 2018
    Luftbild Fließgewässer Kantorský potok von 2021
    2021abgebildet 10. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer Kantorský potok von 2024
    2024abgebildet 24. Aug. 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Kantorský potok

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    0 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Kantorský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 15 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek80 % čiary vody

    20 % granitoidy

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 230 mg/l, mäkká voda (7,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 1,10 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 74. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km30 °C63 °C

    Teplo pod nohami

    30°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 63 °C (prírastok 33 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    63. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Výhradná kutba (iný druh objektu), 2,8 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (210 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 aus 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 10,6 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Turany, 1300m JZZ od K404).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    57vrtov do 3 km

    627 rozborov vody v okolí

    Z toho 57 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 geotermálny vrt do 10 km

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    25lokalít do 3 km

    25 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    33záznamov do 5 km

    11 ložísk, 22 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    54plôch do 3 km

    7 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek80%SR 72 %
    • Granitoidy20%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér80%
    • kryštalinikum20%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (starší karbón)dvojsľudové granity až granodiority (lipovský typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 550%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM50%SR 14 %
    • TATRIKUM und VEPORIKUM50%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT67%SR 16 %
    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT33%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)20%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih80%SR 26 %
    • malý pokles20%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • jadrové pohoria67%SR 11 %
    • vnútrohorské panvy a kotliny33%SR 44 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • Große Fatra67%SR 1,5 %
    • vnútorné kotliny33%SR 4,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón magmatických intruzívnych hornín67%SR 3,0 %
    • rajón náplavov nížinných tokov33%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia variských granitoidov67%SR 3,2 %
    • formácia kvartérnych sedimentov33%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 5 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kyslé plutonity60%SR 3,7 %
    • Pieskovce20%SR 15 %
    • Vápence20%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)60%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)20%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)20%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová67%SR 86 %
    • puklinová33%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor67%SR 95 %
    • regionálny izolátor33%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Veľkej Fatry50%SR 0,0 %
    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny33%SR 1,4 %
    • mezozoikum severnej časti Veľkej Fatry17%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátogénne, resp. silikátovo-sulfidogénne podzemné vody50%SR 0,0 %
    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody25%SR 6,9 %
    • silikátogénne, silikát.-sulfidogén., príp. silikát.-karbonátogén.p.v.25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, Ca-HCO3-SO4 až Ca-SO4 typy50%SR 0,0 %
    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ25%SR 4,2 %
    • Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO4 typy25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A67%SR 36 %
    • B33%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 7,88typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    7,9°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,41 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    230mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorideF0,289 mg/l92. percentil
    • KalziumCa41,9 mg/l29. percentil
    • SulfateSO426,5 mg/l28. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3133 mg/l27. percentil
    • MagnesiumMg8,75 mg/l27. percentil
    • ChlorideCl3,30 mg/l21. percentil
    • NatriumNa3,77 mg/l18. percentil
    • DraslíkK1,01 mg/l10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrateNO36,18 mg/l49. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,63 mg/l36. percentil
    • FosforečnanyPO40,0525 mg/l28. percentil
    • AmóniumNH40,0530 mg/l27. percentil

    Metalle

    • EisenFe0,164 mg/l69. percentil
    • AluminiumAl107 μg/l63. percentil
    • ZinkZn5,38 μg/l40. percentil
    • ManganMn9,29 μg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • AntimonSb1,10 mg/kg74. percentil
    • MolybdänMo0,489 mg/kg68. percentil
    • SelenSe0,317 mg/kg65. percentil
    • BizmutBi0,246 mg/kg61. percentil
    • FührenPb16,7 mg/kg56. percentil
    • ArsenAs6,74 mg/kg52. percentil
    • CadmiumCd0,165 mg/kg45. percentil
    • QuecksilberHg0,0913 mg/kg44. percentil
    • KobaltCo7,26 mg/kg31. percentil
    • ZinkZn78,1 mg/kg29. percentil
    • KupferCu17,5 mg/kg21. percentil
    • NickelNi16,3 mg/kg15. percentil
    • CínSn1,76 mg/kg12. percentil
    • ChromCr41,5 mg/kg8. percentil
    • VanadiumV42,1 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,98 %93. percentil
    • NatriumNa1,38 %92. percentil
    • MagnesiumMg1,34 %76. percentil
    • KalziumCa3,84 %73. percentil
    • AluminiumAl5,98 %61. percentil
    • PhosphorP899 mg/kg57. percentil
    • ManganMn781 mg/kg43. percentil
    • EisenFe1,79 %5. percentil
    • TitánTi2.798 mg/kg5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa19,4 mg/kg88. percentil
    • RubídiumRb105 mg/kg83. percentil
    • StronciumSr186 mg/kg82. percentil
    • BáriumBa545 mg/kg79. percentil
    • CérCe64,9 mg/kg68. percentil
    • LítiumLi32,3 mg/kg64. percentil
    • BerylliumBe1,24 mg/kg40. percentil
    • BorB49,6 mg/kg22. percentil
    • ZirkónZr257 mg/kg14. percentil
    • YtriumY19,1 mg/kg13. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    rozsah 42 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonrisiko im Grundgestein

    niedrig

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Kalium (K)K1,63 %90. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,53 ppm43. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,49 ppm20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371.995 Bq/m²69. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • niedrig60%SR 36 %
    • mittel40%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +19nT

    rozsah 8 až 39 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -52mGal

    reziduálna -9,9 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km30 °C63 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    30 / 63 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 33 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)52–589m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek440m a.s.l.
    • Durchschnittliches Gefälle5,1°
    • Priemerná januárová teplota-5,0°C
    • Priemerná júlová teplota15,8°C
    • Ročné zrážky869mm

    Geomorfologické celky

    • Turčianska kotlina100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma50%SR 29 %
    • horská klíma50%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu67%SR 27 %
    • prirodzene kyslé pôdy33%SR 8,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A83%SR 45 %
    • relatívne čistá pôda17%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Plutonity centrálnych Západných Karpát40%SR 3,0 %
    • Neogén20%SR 48 %
    • Vnútrokarpatský paleogén20%SR 11 %
    • Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát20%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Turčianska Štiavnička – pri horárni – Turčianska – občasný (70 m od vody)za Schádzanou – sever – Turčianska Štiavnička – nijaký (80 m od vody)pri ihrisku – Turčianska Štiavnička – nijaký (100 m od vody)pod obcou, za p. – Sklabinský Podzámok – občasný (100 m od vody)Schádzaná – Turčianska Štiavnička – občasný (120 m od vody)pri lome – Turčianska Štiavnička – občasný (230 m od vody)pri lome – sever – Turčianska Štiavnička – občasný (250 m od vody)nad pílou – Turčianska Štiavnička – občasný (310 m od vody)lesná cesta -Skl. Po. – Turčianska Štiavnička – nijaký (520 m od vody)bývalá skládka Drevina Turany – Turany – občasný (540 m od vody)okraj obce – skl. P. – Turčianska Štiavnička – nijaký (690 m od vody)k prejazdu železničnej trati – Turany – nijaký (740 m od vody)západne od stanice ŽSR – Turany – nijaký (920 m od vody)začiatok obce od Sučian – Turany – nijaký (1,2 km od vody)na PR. – za garážami – Sučany – nijaký (1,2 km od vody)na PR. – za kur. – Sučany – nijaký (1,4 km od vody)pri píle – Tom. – Sučany – nijaký (1,4 km od vody)pred strelnicou – Turany – občasný (1,4 km od vody)za Agromajetkom – Sučany – nijaký (1,4 km od vody)za garážami – Váh – Turany – nijaký (1,4 km od vody)pod ihriskom – Sklabiňa – nijaký (2,4 km od vody)pri cintoríne – Sučany – nijaký (2,5 km od vody)pri záhradkárskej osade – Turany – občasný (2,7 km od vody)Br. – Važ.I. – Turany – občasný (2,8 km od vody)Br. – Važ. II. – Turany – občasný (2,9 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (7,5 km od vody)a1 (80 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (7,3 km od vody)Turčianska Štiavnička – tehliarske suroviny (980 m od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (3,5 km od vody)Turčianska Štiavnička – tehliarske suroviny (940 m od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (3,5 km od vody)Sučany III – štrkopiesky a piesky (200 m od vody)Turany – Záblatie – štrkopiesky a piesky (510 m od vody)Turany – štrkopiesky a piesky (700 m od vody)Turany II. – Drevina – štrkopiesky a piesky (990 m od vody)Sučany I – štrkopiesky a piesky (2,7 km od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (3,7 km od vody)Sučany II – štrkopiesky a piesky (4,1 km od vody)Sklabinský Podzámok – stavebný kameň – dolomit (50 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina č. 3 – stavebný piesok – dolomitový piesok, dol (80 m od vody)Turčianska Štiavnička – Kantorská dolina – stavebný kameň – vápnitý dolomit (drvený (300 m od vody)Sklabiňa – Sklabinská dolina č.2 – stavebný kameň – numulitový vápenec (drv (1,0 km od vody)Sklabiňa – Sklabinská dolina č.1 – stavebný kameň – numulitový zlepenec (dr (1,2 km od vody)Turčianske Jaseno – Hornojasenská dolina (Bukovi – stavebný kameň – slienitý vápenec, vápen (2,4 km od vody)Ľubochnianska dolina – Blatná – stavebný kameň – kremenec (2,5 km od vody)Podhradie nad Váhom č.2 – Hlavná dolina – stavebný kameň – karbonátový zlepenec (d (3,0 km od vody)Podhradie nad Váhom č.4 – Hlavná dolina – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Záborie 3 – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Krpeľany – Sučan – štrkopiesky (3,2 km od vody)Záborie 2 – Hradište – stavebný kameň – vápenec (3,3 km od vody)Konské – stavebný kameň – zlepenec (3,3 km od vody)Podhradie nad Váhom č.3 – Hlavná dolina – stavebný piesok – dolomitový piesok, dol (3,6 km od vody)Turčianske Jaseno – Hornojasenská dolina (Biely – stavebný kameň – slienitý vápenec (3,7 km od vody)Konské – stavebný kameň – piesčitý vápenec (3,9 km od vody)Turčianske Jaseno – keramické íly (4,1 km od vody)Nolčovo – tehliarske suroviny (4,2 km od vody)Dolný Kalník – štrkopiesky (4,3 km od vody)Belá – Pod Hradišťom – stavebný piesok – dolomit (4,5 km od vody)Nolčovo – stavebný piesok – pieskovec (4,6 km od vody)Turany – Podstráne – tehliarske suroviny (4,6 km od vody)Turčianske Kľačany – tektonika (3,9 km od vody)SKLABINSKY PODZAMOK – Svahové prúdy (120 m od vody)SKLABINADPODZAMOK – Zosuvy (210 m od vody)SUCANY – Zosuvy (260 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)SKLABINSKY PODZAMOK – Zosuvy (450 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (460 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Svahové prúdy (620 m od vody)PODHRADIE – Zosuvy (630 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKANICKA – Zosuvy (640 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (700 m od vody)TURCIANSKA STIAVNICKA – Zosuvy (830 m od vody)Turčianska Štiavnička – Zosuvy (870 m od vody)SUCANY – Zosuvy (960 m od vody)PODHRADIE – Zosuvy (980 m od vody)Turčianska Štiavnička – Zosuvy (1,1 km od vody)SKLABINA – Zosuvy (1,1 km od vody)Sučany – Zosuvy (1,1 km od vody)SKLABINA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,4 km od vody)PODHRADIE – Zosuvy (1,4 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,6 km od vody)PODHRADIE – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)TURANY – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)Podhradie – Zosuvy (2,0 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,1 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,2 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)SUCANY – Zosuvy (2,4 km od vody)PODHRADIE – Zosuvy (2,5 km od vody)Podhradie – Zosuvy (2,5 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,6 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,6 km od vody)SKLABINA – Zosuvy (2,6 km od vody)DIAKOVA – Zosuvy (2,7 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,7 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,7 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,9 km od vody)TURANY – Zosuvy (2,9 km od vody)Sučany – pozorovací vrt SHMÚ (540 m od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (830 m od vody)Sučany (940 m od vody)Sučany – monitorovací vrt (960 m od vody)Sučany – monitorovací vrt (990 m od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sučany – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sučany II. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Turany nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Turany nad Váhom – pozorovací vrt SHMÚ (1,8 km od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Turany – pozorovací vrt SHMÚ (1,9 km od vody)Sučany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Turany nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Sučany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)Turany – monitorovací vrt (2,9 km od vody)Turany nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Turany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (230 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (530 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (580 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (580 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (700 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (740 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (830 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (830 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (860 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (880 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (920 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – pod Fer – prameň (30 m od vody)Turčianska Štiavnička – č.d. 30, 750m JV od K Br – studňa (70 m od vody)1000m Sv od K Katova skala, pri hájovni – prameň (130 m od vody)pravostranný prítok Kantorského potoka, 1200m SV – prameň (130 m od vody)hájovňa Kantor, 2000m J od K Prieložnica – prameň (130 m od vody)pravostranný prítok Kantorského potoka, 1000m SZ – prameň (140 m od vody)Turčianska Štiavnička – vedľa cesty smerom na Po – prameň (230 m od vody)Osada Stará Bôrová,1150 JV od K500 – prameň (270 m od vody)ľavostranný prítok Kantorského potoka, 1750m V o – prameň (410 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – Ferkovo – prameň (410 m od vody)Turčianska Štiavnička – prameň Teplica, horný vo – prameň (520 m od vody)pravostranný prítok Kantorského potoka, 600m SV – prameň (540 m od vody)Nižná Lipová, 1500m JZ od K Lipový kopec – prameň (540 m od vody)Turčianska Štiavnička – pri Révayovských rybníko – prameň (560 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – prameň (580 m od vody)Sklabinský Podzámok – nad obcou, 1000m Z od K Ka – prameň (620 m od vody)Sklabinský Podzámok – Kantorská dolina – Ploštin – prameň (640 m od vody)Hornojasenská dolina – prameň (770 m od vody)Podhradie – Podhradský potok na brode cesty – prameň (780 m od vody)SZ od Sklabinského Podzámku, 1250m J od K Bôrová – drenáž (800 m od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (810 m od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (850 m od vody)500m JZ od K Prieložnica, pravostranný prítok po – prameň (880 m od vody)Sučany – č.d. 3, 1200m Z od K 397 – studňa (960 m od vody)Turany – prameňe pod derivačným kanálom – prameň (970 m od vody)Hornojasenská dolina – prameň (980 m od vody)výver na ľavej strane Kantorského potoka, 1500m – prameň (1,1 km od vody)Turany – vrt S-2 (horizontálny vrt odvodňujúci z – vrt (1,1 km od vody)Ľubochnianska dolina – Jarabinská dolina – prameň (1,1 km od vody)Jasenská dolina – zárez potoka Vôdky, 2000m JZ o – prameň (1,3 km od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (1,3 km od vody)Turany – č.d. 123, 900m V od K397 – studňa (1,3 km od vody)Sklabiňa č.d.69, 1000m SZ od K Na Brvenom – studňa (1,3 km od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (1,3 km od vody)Sučany 330, 900m J od K 489 Hrabiny – studňa (1,4 km od vody)Turany, č. domu 593/1 – studňa (1,4 km od vody)Sučany – č.d. 356, 1000m SZ od K Brezina – studňa (1,4 km od vody)Sklabinský Podzámok – Štiavnická dolina – prameň (1,4 km od vody)Sučianska dolina – Chata Turčan Martin – vrt (1,5 km od vody)Podhradie – prameň (1,5 km od vody)zlato 1 ks – zlato (210 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,6 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Turany, 1300m JZZ od K404, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 110 μg/lmedián 61,0 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kantorského potoka, 2200m SZ od K705, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kantorského potoka, 2200m SZ od K705, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 7,50 μg/l8 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 110 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Turčianska Štiavnička-Sklabinský Podzámok, 750m JV od K690, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 270 μg/lmedián 160 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kantorského potoka, 2200m SZ od K705, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCubežná hodnota
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Turany, 1300m JZZ od K404, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kantorský potok, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 22,4 mg/lmedián 10,8 mg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lazný potok, 1992, 540 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)48 vzoriek, najviac 2075 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)43 vzoriek, najviac 800 zŕn
    • Rutil (TiO₂)39 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)38 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Barit (BaSO₄)36 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)35 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)34 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)26 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Anatas (TiO₂)22 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)12 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)5 vzoriek, najviac 8 zŕn
    • Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Gold (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    1971 zrno210 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))47 vzoriek, najviac 2850 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)46 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))37 vzoriek, najviac 175 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)29 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)4 vzorky, najviac 91 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO358×
    • Ca-Mg-HCO326×
    • Ca-SO4-HCO315×
    • Ca-HCO3-SO43×
    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Ca-NO3-SO41×
    • Ca-Mg-HCO3-SO41×
    • Ca-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A35×
    • trieda B28×
    • trieda H14×
    • trieda D9×
    • trieda E8×
    • trieda C7×
    • trieda G6×
    • trieda F3×

    Kovy v podzemnej vode

    • KupferCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 29,5 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l42 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 5,00 μg/l42 vzoriek12 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,60 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,100 μg/l42 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 100 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l42 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 624 μg/lmedián 4,50 μg/l42 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie25,41 Bq/l3,90 Bq/l
    prameň522,9 Bq/l4,92 Bq/l
    minerálny prameň113,6 Bq/l13,6 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe1×

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu1×

    Najbližšie staré banské diela

    NameArtenŤaženéUkončenieOd vody
    Výhradná kutbainý druh objektupravdepodobne Fe2,8 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Sučany IIIštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.200 m
    Turany – Záblatieštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.510 m
    Turanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – CHYŽBET SK, s.r.o.700 m
    Turčianska Štiavničkatehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená940 m
    Turčianska Štiavničkatehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená980 m
    Turany II. – Drevinaštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – CHYŽBET SK, s.r.o.990 m
    Sučany Ištrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.2,7 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.3,5 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.3,5 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.3,7 km
    Sučany IIštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.4,1 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    57 vrtov v pásme 3 km, z toho 31 hydrogeologických a 26 ostatných; s číslom archívnej správy 57.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m20×
    • 10–30 m37×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    M-3inžiniersko-geologický15,0 m8440270 m
    MA-4inžiniersko-geologický20,0 m8440280 m
    M-26inžiniersko-geologický15,0 m84828310 m
    Sučanypozorovací vrt SHMÚ9,0 m7906 99Ca7.pdf540 m
    L-447hydrogeologický9,0 m7906540 m
    M-27inžiniersko-geologický15,0 m84828550 m
    Sučanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m92041 99Ca38.pdf560 m
    M-25inžiniersko-geologický10,0 m84828670 m
    Sučanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,0 m20143 99Ca9.pdf750 m
    Sučanyširokoprofilový vrt8,0 m39388 99Ca18.pdf830 m
    MA-2inžiniersko-geologický15,0 m84402860 m
    MA-6inžiniersko-geologický15,0 m84402880 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturVýdatnosťTiefeChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Martin – ZGT-3––2461 m–nevyužívaný7,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5780 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Turčianska Štiavnička – pri horárni – Turčianska Štiavnička30 m²––70 m
    za Schádzanou – sever – Turčianska Štiavnička–––80 m
    pri ihrisku – Turčianska Štiavnička60 m²––100 m
    pod obcou, za p. – Sklabinský Podzámok500 m²––100 m
    Schádzaná – Turčianska Štiavnička50 m²––120 m
    pri lome – Turčianska Štiavnička100 m²––230 m
    pri lome – sever – Turčianska Štiavnička–––250 m
    nad pílou – Turčianska Štiavnička50 m²––310 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy52×
    • Svahové prúdy2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny42×
    • Aktívny7×
    • Stabilizovaný5×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova33×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00017×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Martin1 Fischereirevier · 15 km25Kantorský potok25

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag