Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Turniansky potok

Povodí VáhSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
33,4km
kraj
Trenčínský kraj
Letecký snímek toku Turniansky potok se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Turniansky potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Turniansky potok, skóre okna 35.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 04:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    1002003004005006000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 487 do 203 m n. m. na 11,8 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    487 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    184 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    304 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    26 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,15

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Turniansky potok z roku 2017
    2017snímkováno 18. 8. 2017
    Letecký snímek toku Turniansky potok z roku 2020
    2020snímkováno 8. 7. 2020
    Letecký snímek toku Turniansky potok z roku 2023
    2023snímkováno 13. 8. 2023

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Turniansky potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Problematické čistírny odpadních vod poblíž revírů1 čistírna do 2 km od revíru

    • COV Trencin, lavobreznazatížení 113 %1,7 km

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Turniansky potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 33 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek63 % čiary vody

    25 % vápence a dolomity, 13 % metamorfity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 475 mg/l, tvrdá voda (15,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,436 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 60. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    60. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    34objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: 2.bezmenná štôlňa (štôlňa), 30 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 2,98 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Rígeľský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    808vrtov do 3 km

    743 rozborov vody v okolí

    Z toho 808 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    40°C na ústí vrtu

    11 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Trenčianske Teplice – V-2, výdatnosť 1,0 l/s, 6,5 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    17lokalít do 3 km

    1 záťaž, 16 skládok

    Najbližšia záťaž: Trenčín – Letecké opravovne, 1,1 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    42záznamov do 5 km

    21 ložísk, 21 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    30plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek63%SR 72 %
    • Vápence a dolomity25%SR 2,7 %
    • Metamorfity13%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér63%
    • krieda13%
    • kryštalinikum13%
    • jura13%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    kvartérholocénproluviálne sedimenty: prevažne hliny a piesčité hliny s úlomkami hornín a zahlinenými štrkmi v nivných náplav1×
    kriedamladšia jura – staršia kriedamráznické súvrstvie1×
    kryštalinikumstaršie paleozoikum?muskoviticko-chloritické svory a svorové ruly1×
    jurastredná – mladšia juraždiarske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty29%SR 16 %
    • eolicko-deluviálne sedimenty29%SR 0,8 %
    • fluviálne sedimenty nív14%SR 68 %
    • proluviálne sedimenty nivných náplavových kužeľov14%SR 0,3 %
    • eolické sedimenty14%SR 3,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,1m
    • 2 – 560%SR 48 %
    • 10 – 1540%SR 7,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM50%SR 2,1 %
    • HRONIKUM50%SR 8,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT60%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT40%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)50%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)50%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih38%SR 26 %
    • veľmi malý pokles25%SR 7,3 %
    • stredný pokles13%SR 6,8 %
    • stredný zdvih13%SR 32 %
    • veľký pokles13%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 8 z 12 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk38%SR 52 %
    • Silty38%SR 0,1 %
    • Ílovce13%SR 2,9 %
    • Metamorfity13%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)38%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Silty; Eolické)38%SR 0,1 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)13%SR 2,8 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)13%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér Trenčianskej kotliny a priľahlé mezozoikum Trenčianskej vrchoviny63%SR 0,0 %
    • mezozoikum a paleogén južnej časti Strážovských vrchov25%SR 0,0 %
    • mezozoikum severozápadnej časti Strážovských vrchov13%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Trenčianska kotlina100%SR 0,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,97typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    15,5°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,77 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    475mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3296 mg/l76. percentil
    • VápníkCa78,0 mg/l67. percentil
    • FluoridyF0,150 mg/l66. percentil
    • HořčíkMg20,0 mg/l66. percentil
    • ChloridyCl12,7 mg/l58. percentil
    • SodíkNa9,66 mg/l53. percentil
    • SíranySO442,0 mg/l52. percentil
    • DraslíkK2,50 mg/l42. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,308 mg/l78. percentil
    • FosforečnanyPO40,336 mg/l71. percentil
    • DusičnanyNO37,93 mg/l63. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,22 mg/l25. percentil

    Kovy

    • ŽelezoFe0,166 mg/l69. percentil
    • ManganMn46,8 μg/l61. percentil
    • HliníkAl69,8 μg/l52. percentil
    • ZinekZn5,25 μg/l39. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdenMo0,436 mg/kg60. percentil
    • ArsenAs7,17 mg/kg57. percentil
    • BizmutBi0,234 mg/kg57. percentil
    • SelenSe0,257 mg/kg52. percentil
    • KadmiumCd0,168 mg/kg46. percentil
    • MěďCu22,0 mg/kg42. percentil
    • OlovoPb14,1 mg/kg41. percentil
    • KobaltCo7,78 mg/kg39. percentil
    • ChromCr65,4 mg/kg38. percentil
    • NiklNi21,1 mg/kg33. percentil
    • ZinekZn80,5 mg/kg32. percentil
    • RtuťHg0,0636 mg/kg24. percentil
    • AntimonSb0,365 mg/kg19. percentil
    • VanadV53,7 mg/kg15. percentil
    • CínSn1,80 mg/kg14. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • VápníkCa3,85 %73. percentil
    • HořčíkMg1,08 %65. percentil
    • DraslíkK1,54 %54. percentil
    • TitánTi4 175 mg/kg39. percentil
    • SodíkNa0,812 %38. percentil
    • FosforP675 mg/kg27. percentil
    • ManganMn629 mg/kg22. percentil
    • HliníkAl4,78 %19. percentil
    • ŽelezoFe2,01 %11. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr473 mg/kg73. percentil
    • CérCe65,5 mg/kg70. percentil
    • GáliumGa15,7 mg/kg65. percentil
    • BerylliumBe1,62 mg/kg63. percentil
    • BorB60,1 mg/kg48. percentil
    • BáriumBa427 mg/kg47. percentil
    • YtriumY25,9 mg/kg40. percentil
    • RubídiumRb83,9 mg/kg38. percentil
    • StronciumSr116 mg/kg31. percentil
    • LítiumLi23,1 mg/kg14. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 68 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,74 ppm68. percentil
    • Draslík (K)K1,34 %62. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,38 ppm52. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Trenčianska kotlina100%SR 0,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,0°C
    • Priemerná júlová teplota17,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma83%SR 29 %
    • horská klíma17%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    2.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (30 m od vody)7.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (30 m od vody)5.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (50 m od vody)6.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (60 m od vody)1.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (80 m od vody)4.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (100 m od vody)1.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (100 m od vody)1.halda pri štôlni č.1 – 5 – halda (120 m od vody)3.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (130 m od vody)2.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (180 m od vody)8.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (200 m od vody)9.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (230 m od vody)Halda Mníchova Lehota – 5 – halda (730 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (940 m od vody)Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (1,0 km od vody)Bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)– 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)6.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,6 km od vody)7.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,6 km od vody)9.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,6 km od vody)8.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,6 km od vody)1.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)2.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)5.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)1.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)11.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)10.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)4.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,8 km od vody)3.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,8 km od vody)13.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,9 km od vody)12.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)14.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Trenčianská Turná – Polymetalické rudy (90 m od vody)Inovec – Železné rudy (190 m od vody)Trenčianske Jastrabie – Železník – Železné rudy (1,5 km od vody)Selec – Uránové rudy (1,9 km od vody)Trenčín – Letecké opravovne – SK1000500P (1,1 km od vody)Trenčianska Turná – nijaký (40 m od vody)Sedličná – nijaký (90 m od vody)Trenčianska Turná – nijaký (200 m od vody)Mníchova Lehota – nijaký (260 m od vody)Trenčianska Turná – nijaký (470 m od vody)Veľké Bierovce – nijaký (550 m od vody)Trenčianske Stankovce – Veľké Stankovce – nijaký (980 m od vody)Trenčianske Mitice – nijaký (1,3 km od vody)Trenčiančianske Mitice – Trenčianske Mitice – nijaký (1,8 km od vody)Trenčianske Jastrabie – nijaký (2,1 km od vody)Horné Motešice – nijaký (2,1 km od vody)Adamovské Kochanovce – Pasienky – Adamovské Koch – občasný (2,1 km od vody)Kostolná – Záriečie – nijaký (2,3 km od vody)Veľké Stankovce – Fúkalový jarok – Veľké Stankov – nijaký (2,3 km od vody)Zámostie – Trenčín – občasný (2,4 km od vody)Trenčiančianske Jastrabie – Trenčianske Jastrabi – nijaký (2,6 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-5 – kúpeľný (6,3 km od vody)Trenčianske Teplice – TT-1 – kúpeľný (6,4 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-5A – kúpeľný (6,4 km od vody)Trenčianske Teplice – P-1 – kúpeľný (6,4 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-4A – kúpeľný (6,4 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-1 – kúpeľný (6,5 km od vody)Trenčianske Teplice – TT-2 – kúpeľný (6,5 km od vody)Trenčianske Teplice – V-2 – kúpeľný (6,5 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-3 – kúpeľný (6,5 km od vody)Trenčianske Teplice – SB-1A – kúpeľný (6,5 km od vody)Trenčianske Teplice – V-3 – kúpeľný (6,5 km od vody)a1 (600 m od vody)a1 (810 m od vody)a1 (820 m od vody)a1 (900 m od vody)a1 (1,5 km od vody)a1 (1,5 km od vody)a1 (1,6 km od vody)a1 (1,6 km od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (2,3 km od vody)a1 (2,5 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (3,8 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,3 km od vody)d2 (5,4 km od vody)a1 (5,6 km od vody)d1 (5,7 km od vody)b1 (5,8 km od vody)a1 (5,8 km od vody)d1 (5,8 km od vody)d2 (6,1 km od vody)a1 (6,2 km od vody)d1 (6,3 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (7,6 km od vody)Trenčianske Teplice (5,8 km od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – stavebný kameň (830 m od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – vápenec ostatný (830 m od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – dolomit (830 m od vody)Trenčianska Turná – tehliarske suroviny (960 m od vody)Trenčianske Mitice – lom Skaličky – vápenec ostatný (1,6 km od vody)Trenčianske Mitice – dolomit (1,6 km od vody)Trenčianske Mitice – Kostolné Mitice – stavebný kameň (3,4 km od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – stavebný kameň (810 m od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – dolomit (830 m od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – vápenec ostatný (830 m od vody)Trenčianska Turná – tehliarske suroviny (960 m od vody)Trenčianske Mitice – lom Skaličky – vápenec ostatný (1,5 km od vody)Trenčianske Mitice – dolomit (1,5 km od vody)Trenčianske Mitice – Kostolné Mitice – stavebný kameň (3,4 km od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – vápenec ostatný (810 m od vody)Rožňové Mitice – Mníchova Lehota – dolomit (810 m od vody)Opatovce – Juh 2 – štrkopiesky a piesky (1,4 km od vody)Nozdrkovce – štrkopiesky a piesky (1,5 km od vody)Opatovce – Juh 1 – štrkopiesky a piesky (1,5 km od vody)Rozvadze – štrkopiesky a piesky (1,7 km od vody)Zemník Krivosúd – Bodovka – štrkopiesky a piesky (4,2 km od vody)Inovec – Fe rudy (180 m od vody)Soblahov – Mitická dolina – stavebný kameň – vápenec (1,0 km od vody)Veľké Stankovce – 2 – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Veľké Stankovce – stavebný kameň – vápenec (1,4 km od vody)Veľké Stankovce – 1 – tehliarske suroviny (1,6 km od vody)Trenčianske Jastrabie – Fe rudy – magnetit (1,7 km od vody)Selec – U rudy, Mo, Cu (1,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Dobrá – Trenčín – štrkopiesky (1,9 km od vody)Bodovka – Krivosúd – stavebný kameň – kremenec (2,5 km od vody)Krivosúd – Bodovka (Homôlka) – stavebný kameň – bridlice (2,8 km od vody)Peťovka – stavebný kameň – vápenec (3,5 km od vody)Krivosúd – Bodovka – 5 – tehliarske suroviny (3,6 km od vody)Záblatie – sadrovec (4,0 km od vody)Selec – Klenkov vrch – stavebný kameň – vápenec (4,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Nové Mesto nad V – štrkopiesky (4,2 km od vody)Zlatníky Mankovec – keramické suroviny – svory (4,6 km od vody)Horné Motešice – štrkopiesky – zlepenec (4,7 km od vody)Veľký Inovec – všeobecná geológia (870 m od vody)TRENCIANSKATURNA – Zosuvy (50 m od vody)SOBLAHOV – Zosuvy (230 m od vody)MNICHOVALEHOTA – Blokové polia (570 m od vody)– Zosuvy (710 m od vody)TRENCIANSKATURNA – Zosuvy (780 m od vody)SOBLAHOV – Zosuvy (990 m od vody)KUBRICA – Zosuvy (1,0 km od vody)TRENCIN – Zosuvy (1,1 km od vody)KUBRICA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)NEPORADZA – Blokové polia (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)KUBRICA – Zosuvy (1,4 km od vody)TRENC.STANKOVCE – Zosuvy (1,4 km od vody)TRENCIN – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (2,0 km od vody)SOBLAHOV – Blokové polia + zosuvy (2,0 km od vody)TRENCIN – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)KUBRICA – Zosuvy (2,3 km od vody)KRIVOSUD-BODOVKA – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)NEPORADZA – Blokové polia (2,5 km od vody)PETOVKA – Zosuvy (2,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,7 km od vody)KOSTOLNA-ZARIECIE – Zosuvy (2,7 km od vody)KOSTOLNA-ZARIECIE – Zosuvy (2,8 km od vody)TRENCIN – Zosuvy (2,9 km od vody)KOSTOLNA-ZARIECIE – Zosuvy (2,9 km od vody)Trenčianska Turná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Veľké Bírovce – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (140 m od vody)Trenčianska Turná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Veľké Bierovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Veľké Bierovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Soblahov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Trenčianska Turná – pozorovací vrt SHMÚ (480 m od vody)Soblahov JRD – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Veľké Bierovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (580 m od vody)Mníchova Lehota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Trenčín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Trenčín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Veľké Bierovce – monitorovací vrt (800 m od vody)Trenčín – monitorovací vrt (810 m od vody)Mníchova Lehota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (810 m od vody)Veľké Bierovce – monitorovací vrt (830 m od vody)Trenčín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Trenčín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (880 m od vody)Trenčín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (920 m od vody)Veľké Bierovce – monitorovací vrt (930 m od vody)Rozvadze – monitorovací vrt (960 m od vody)Opatovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Trenčín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Trenčín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Trenčín – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Nozdrokovce – pozorovací vrt SHMÚ (1,1 km od vody)Trenčín – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Trenčín – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Trenčín – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Trenčín – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Trenčín – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Nozdrkovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Trenčianske Mitice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Trenčianske Jastrabie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Trenčianske Mitice – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (1,2 km od vody)Trenčianske Mitice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Veľké Stankovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Veľké Stankovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Trenčín – monitorovací vrt (1,3 km od vody)Trenčín – monitorovací vrt (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)Trenčianske Jastrabie, 1600m JV od K336 – studňa (790 m od vody)Trenčianske Jastrabie, 1750m SSV od K342 – prameň (1,1 km od vody)Trenčianske Jastrabie, 700m SZ od K342 – prameň (1,8 km od vody)Roznové Mitice, 1600m ZJZ od K318 – prameň (2,0 km od vody)Bánovská kotlina, Trenčianske Mitice – prameň (2,0 km od vody)Zemianske Mitice-VZ, 1900m JV od K – prameň (2,2 km od vody)Trenčianske Jastrabie, 500m JJZ od K590 – prameň (2,3 km od vody)Dubodiel-Vaškova chata, 950m JV od K767 – prameň (2,3 km od vody)Zemianske Mitice-Sarová, 1350m JZ od K504 – prameň (2,3 km od vody)Bánovská kotlina, Trenčianske Jastrabie – prameň (2,4 km od vody)Veľká Hradná-Farárová, 650m SZ od K479 – prameň (2,5 km od vody)Trenčianske Jastrabie, 1000m SSV od K348 – studňa (2,5 km od vody)Zemianske Mitice, 1000m JZ od K504 – prameň (2,6 km od vody)Kostolné Mitice, 950m SZ od K318 – studňa (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,98 μg/lmedián 0,150 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rígeľský potok, 420 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,86 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sedličiansky potok, 2001, 90 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,98 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Turniansky potok, 2009, 70 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 23,0 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Trenčianska Turna – ťavostr. prítok Turnianskeho p.,1100 m S, 2001, 530 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sedličiansky potok, 2001, 100 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sedličiansky potok, 2001, 100 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 68,0 μg/lmedián 58,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Soblahovský potok, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Soblahovský potok, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 242 μg/lmedián 155 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Trenčianska Turna – ťavostr. prítok Turnianskeho p.,1100 m S, 2001, 530 m od vody. Porovnanie: 62. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sedličiansky potok, 2001, 100 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 14,7 mg/lmedián 9,93 mg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Trenčianska Turna – ťavostr. prítok Turnianskeho p.,1100 m S, 2001, 530 m od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)33 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)32 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)32 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)31 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)20 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)32 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)32 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)32 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))26 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))23 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)22 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)21 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))17 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)9 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)3 vzorky, najviac 35 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO310×
    • Mg-Ca-HCO3-SO41×
    • Mg-Ca-SO4-HCO31×
    • Mg-Ca-HCO31×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A7×
    • trieda D4×
    • trieda F2×
    • trieda B1×

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 305 μg/lmedián 5,00 μg/l58 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 14,4 μg/lmedián 0,500 μg/l58 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 35,5 μg/lmedián 1,00 μg/l58 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 0,500 μg/l58 vzoriek66 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,230 mg/lmedián 0,00500 mg/l58 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3 360 μg/lmedián 17,0 μg/l58 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l58 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,250 μg/l58 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l58 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l58 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l40 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l58 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň451,6 Bq/l22,4 Bq/l
    zdroj319,0 Bq/l17,1 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody211,8 Bq/l7,61 Bq/l
    minerálny prameň210,7 Bq/l10,3 Bq/l
    studňa19,22 Bq/l9,22 Bq/l
    upravený prameň, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie113,7 Bq/l13,7 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie120,6 Bq/l20,6 Bq/l
    studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie17,10 Bq/l7,10 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe20×

    Druhy banských objektov

    • pinga, pingový ťah25×
    • štôlňa5×
    • halda3×
    • iný druh objektu1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    2.bezmenná štôlňaštôlňapolymetal.rudy (Pb,Cu)30 m
    7.pingapinga, pingový ťahpolymetal.rudy (Pb,Cu)30 m
    5.pingapinga, pingový ťahpolymetal.rudy (Pb,Cu)50 m
    6.pingapinga, pingový ťahpolymetal.rudy (Pb,Cu)60 m
    1.bezmenná štôlňaštôlňapolymetal.rudy (Pb,Cu)80 m
    4.pingapinga, pingový ťahpolymetal.rudy (Pb,Cu)100 m
    1.pingapinga, pingový ťahpolymetal.rudy (Pb,Cu)100 m
    1.halda pri štôlni č.1haldapolymetal.rudy (Pb,Cu)120 m
    3.pingapinga, pingový ťahpolymetal.rudy (Pb,Cu)130 m
    2.pingapinga, pingový ťahpolymetal.rudy (Pb,Cu)180 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Rožňové Mitice – Mníchova Lehotastavebný kameňŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.810 m
    Rožňové Mitice – Mníchova Lehotavápenec ostatnýŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.810 m
    Rožňové Mitice – Mníchova LehotadolomitŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.810 m
    Rožňové Mitice – Mníchova Lehotastavebný kameňŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.830 m
    Rožňové Mitice – Mníchova Lehotavápenec ostatnýŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.830 m
    Rožňové Mitice – Mníchova LehotadolomitŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.830 m
    Rožňové Mitice – Mníchova LehotadolomitŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.830 m
    Rožňové Mitice – Mníchova Lehotavápenec ostatnýŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.830 m
    Trenčianska Turnátehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená960 m
    Trenčianska Turnátehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená960 m
    Opatovce – Juh 2štrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – LIM PLUS, s. r. o.1,4 km
    Nozdrkovceštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie1,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Trenčianská TurnáPolymetalické rudyCu, Pb, Znmineralogický výskyt90 m
    InovecŽelezné rudyFemineralogický výskyt190 m
    Trenčianske Jastrabie – ŽelezníkŽelezné rudyFemineralogický výskyt1,5 km
    SelecUránové rudyU, Mo, Cumineralogický výskyt1,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    808 vrtov v pásme 3 km, z toho 134 hydrogeologických a 674 ostatných; s číslom archívnej správy 808.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m450×
    • 10–30 m210×
    • 30–100 m23×
    • 100–300 m56×
    • nad 300 m53×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    S76inžiniersko-geologický3,6 m9983930 m
    M-13inžiniersko-geologický12,0 m9203240 m
    V-3inžiniersko-geologický5,0 m8654760 m
    S77inžiniersko-geologický4,0 m9983960 m
    S-1inžiniersko-geologický7,9 m8329370 m
    S84inžiniersko-geologický1,1 m9983970 m
    V-2inžiniersko-geologický6,0 m8654770 m
    M-12inžiniersko-geologický12,0 m9203270 m
    V-1inžiniersko-geologický6,4 m8654780 m
    S-2inžiniersko-geologický6,0 m8761380 m
    S-1inžiniersko-geologický5,0 m8761390 m
    V-15inžiniersko-geologický9,0 m8329390 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Trenčianske Teplice – SB-538 °C1,5 l/s200 mCa-Mg-SO4nevyužívaný6,3 km
    Trenčianske Teplice – TT-139 °C1,9 l/s55 mCa-Mg-SO4nevyužívaný6,4 km
    Trenčianske Teplice – SB-5A21 °C2,0 l/s90 mCa-Mg-SO4využívaný6,4 km
    Trenčianske Teplice – P-138 °C4,8 l/s29,7 mCa-Mg-SO4využívaný6,4 km
    Trenčianske Teplice – SB-4A32 °C6,0 l/s55,4 mCa-Mg-SO4nevyužívaný6,4 km
    Trenčianske Teplice – SB-1–2,0 l/s122,43 mCa-Mg-SO4nevyužívaný6,5 km
    Trenčianske Teplice – TT-239 °C–81,4 mCa-Mg-SO4využívaný6,5 km
    Trenčianske Teplice – V-240 °C1,0 l/s39,15 mCa-Mg-SO4využívaný6,5 km
    Trenčianske Teplice – SB-338 °C–60 mCa-Mg-SO4využívaný6,5 km
    Trenčianske Teplice – SB-1A37 °C2,1 l/s130 mCa-Mg-SO4nevyužívaný6,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 534600 m
    kategória d2minerálna voda39-555-1525,4 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 535,7 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 515,8 km
    kategória Trenčianske Teplicetermálne kúpalisko––15,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Trenčín – Letecké opravovneSK1000500P1,1 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Trenčianska Turná–1976–40 m
    Sedličná200 m²1972–90 m
    Trenčianska Turná–1990–200 m
    Mníchova Lehota1 200 m²1980–260 m
    Trenčianska Turná500 m²1965–470 m
    Veľké Bierovce150 m²1975–550 m
    Trenčianske Stankovce – Veľké Stankovce240 m²1980–980 m
    Trenčianske Mitice–1972–1,3 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy24×
    • Blokové polia3×
    • Blokové polia + zosuvy2×
    • Blokové rozpadliny1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny22×
    • Stabilizovaný7×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova16×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0009×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Trenčín1 revír · 33 km27Turniansky potok27

    Další toky v okolí

    Povodí Váh