Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Lipník (SSV)

Flussgebiet Bodrog und HernadSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
31,6km
Region
Region Prešov
Luftbild von Fließgewässer Lipník (SSV) mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Lipník (SSV)

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

15:00–17:00

Lipník (SSV), Fensterpunktzahl 33.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 09:46.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Wasserstand am Fließgewässer

    Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten

    Wasserstände am Fließgewässer

    StationStatusÄndernTemperatur
    Červený Kláštor – kúpele104 cm–
    Quelle: SHMÚAktualisiert 8. Nov. 2026 08:58

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Schnelles Fließgewässer Podhorský potok: schnelles Wasser, steiniger Boden, Gewehre und die Teiche darunter. Typische Forellengewässer.

    4005006007008000 km5 km10 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 749 bis 470 m ü.d.M. über 14,8 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    749 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    455 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    294 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    20 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,31

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2019 bis 2025: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Lipník (SSV) aus 2019
    2019abgebildet 19. Aug. 2019
    Luftbild Fließgewässer Lipník (SSV) aus 2022
    2022abgebildet 26. Aug. 2022
    Luftbild Fließgewässer Lipník (SSV) aus 2025
    2025abgebildet 8. Aug. 2025

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Lipník (SSV)

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Lipník (SSV)

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 31 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Flyš44 % čiary vody

    22 % vápence a dolomity, 22 % náplavy riek

    Striedanie pieskovcov a ílovcov; voda stredne mineralizovaná, pri dažďoch rýchlo zakalená. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 348 mg/l, stredne tvrdá voda (11,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 76,8 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 69 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    70. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 aus 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Antimón 63,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Vápenný potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    44vrtov do 3 km

    686 rozborov vody v okolí

    Z toho 44 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    24°C na ústí vrtu

    4 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Vyšné Ružbachy – VR-5, výdatnosť 2,5 l/s, 4,4 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    21lokalít do 3 km

    21 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    15záznamov do 5 km

    4 ložiská, 11 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    153plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Flyš44%SR 4,7 %
    • Kalksteine und Dolomite22%SR 2,7 %
    • Náplavy riek22%SR 72 %
    • Mladé sedimenty11%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Flyš: Striedanie pieskovcov a ílovcov; voda stredne mineralizovaná, pri dažďoch rýchlo zakalená.

    Geologický vek hornín

    • paleogén44%
    • kvartér33%
    • bradlové pásmo22%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    paleogéneocén – oligocénhutianske súvrstvie4×
    bradlové pásmostredná – mladšia juračorštynské vápence: červené hľuznaté vápence1×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách1×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    bradlové pásmomladšia kriedapúchovské súvrstvie1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty80%SR 16 %
    • fluviálne sedimenty nív20%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • ORAVIKUM100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén75%SR 11 %
    • bradlové pásmo a pribradlová oblasť25%SR 2,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • spišsko-šarišský paleogén75%SR 5,8 %
    • pieninský úsek25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón ílovcovo-prachovcových hornín40%SR 0,3 %
    • rajón pieskovcovo-zlepencových hornín20%SR 3,4 %
    • rajón karbonátových a klastických hornín20%SR 0,3 %
    • rajón koluviálnych sedimentov20%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • flyšová formácia80%SR 13 %
    • formácia kvartérnych sedimentov20%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území83%SR 95 %
    • Rajón potenciálne nestabilných území17%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 9 z 12 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce55%SR 15 %
    • Kies36%SR 52 %
    • Vápence9,1%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)55%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)36%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)9,1%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová50%SR 12 %
    • medzizrnová50%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonáto-hydrosilikátogénne50%SR 1,1 %
    • potamogénne, príp. polygénne25%SR 0,9 %
    • karbonátogénne a karbonáto-hydrosilikátogénne25%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • C-Ca-Mg100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • B60%SR 18 %
    • A40%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,16typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    11,2°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,01 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    348mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • MagnesiumMg15,6 mg/l52. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3211 mg/l49. percentil
    • SulfateSO436,0 mg/l44. percentil
    • KalziumCa54,7 mg/l40. percentil
    • FluorideF0,0914 mg/l37. percentil
    • NatriumNa4,01 mg/l20. percentil
    • DraslíkK1,45 mg/l19. percentil
    • ChlorideCl2,07 mg/l10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0772 mg/l38. percentil
    • FosforečnanyPO40,0442 mg/l25. percentil
    • NitrateNO33,22 mg/l19. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,07 mg/l4. percentil

    Metalle

    • AluminiumAl53,6 μg/l45. percentil
    • EisenFe0,0719 mg/l35. percentil
    • ZinkZn3,23 μg/l22. percentil
    • ManganMn9,43 μg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NickelNi76,8 mg/kg96. percentil
    • MolybdänMo2,16 mg/kg95. percentil
    • ChromCr240 mg/kg95. percentil
    • VanadiumV94,9 mg/kg86. percentil
    • CadmiumCd0,342 mg/kg76. percentil
    • QuecksilberHg0,209 mg/kg75. percentil
    • KobaltCo10,4 mg/kg75. percentil
    • BizmutBi0,304 mg/kg74. percentil
    • CínSn3,15 mg/kg67. percentil
    • ArsenAs7,83 mg/kg63. percentil
    • AntimonSb0,798 mg/kg62. percentil
    • ZinkZn106 mg/kg59. percentil
    • KupferCu23,6 mg/kg50. percentil
    • SelenSe0,212 mg/kg41. percentil
    • FührenPb11,2 mg/kg21. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,85 %88. percentil
    • AluminiumAl6,69 %80. percentil
    • EisenFe3,39 %79. percentil
    • MagnesiumMg1,33 %76. percentil
    • NatriumNa0,949 %65. percentil
    • KalziumCa2,37 %57. percentil
    • TitánTi4.604 mg/kg55. percentil
    • PhosphorP678 mg/kg27. percentil
    • ManganMn604 mg/kg18. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi51,3 mg/kg96. percentil
    • BorB107 mg/kg95. percentil
    • RubídiumRb108 mg/kg86. percentil
    • YtriumY33,4 mg/kg77. percentil
    • BerylliumBe1,78 mg/kg72. percentil
    • GáliumGa14,5 mg/kg54. percentil
    • BáriumBa444 mg/kg52. percentil
    • CérCe55,1 mg/kg35. percentil
    • StronciumSr117 mg/kg32. percentil
    • ZirkónZr284 mg/kg18. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 42 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,10 ppm86. percentil
    • Kalium (K)K1,40 %72. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,22 ppm45. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 69 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)433–1 112m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek770m a.s.l.
    • Durchschnittliches Gefälle15,1°
    • Priemerná januárová teplota-5,4°C
    • Priemerná júlová teplota15,5°C
    • Ročné zrážky906mm

    Geomorfologické celky

    • Spišská Magura88%SR 0,0 %
    • Pieniny13%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Podhôlno-magurská oblasť88%SR 4,5 %
    • Východné Beskydy13%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Červený Kláštor – nijaký (10 m od vody)Červený Kláštor – nijaký (50 m od vody)Veľký Lipník – nedá sa odhadnúť (50 m od vody)Pod porembami – Veľký Lipník – nedá sa odhadnúť (60 m od vody)Stráňany – nedá sa odhadnúť (60 m od vody)Stráňany – nedá sa odhadnúť (70 m od vody)Veľký Lipník – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Haligovce – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Stráňany – nedá sa odhadnúť (120 m od vody)Veľký Lipník – Stráňany – nedá sa odhadnúť (130 m od vody)Veľký Lipník – Stráňany – nedá sa odhadnúť (210 m od vody)Haligovce – nedá sa odhadnúť (280 m od vody)Veľká Lesná – nedá sa odhadnúť (460 m od vody)Lechnica – nijaký (1,3 km od vody)Lechnica – nijaký (1,8 km od vody)Červený Kláštor – Lechnica – nedá sa odhadnúť (1,9 km od vody)Lesnica – nedá sa odhadnúť (1,9 km od vody)Lesnica – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Červený Kláštor – Lechnica – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Havka – nijaký (2,7 km od vody)Majere – nijaký (3,0 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-5 – kúpeľný (4,4 km od vody)Vyšné Ružbachy – vrt – kúpeľný (4,9 km od vody)Vyšné Ružbachy – VRŠ-1 – kúpeľný (5,1 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-2 – kúpeľný (5,2 km od vody)a1 (310 m od vody)a1 (330 m od vody)a1 (530 m od vody)a1 (580 m od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (2,8 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,4 km od vody)b1 (5,5 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,7 km od vody)c1 (5,7 km od vody)c2 (5,8 km od vody)c1 (5,9 km od vody)b1 (5,9 km od vody)b3 (6,2 km od vody)b4 (6,3 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (6,5 km od vody)b1 (6,5 km od vody)a1 (6,5 km od vody)b1 (6,9 km od vody)b3 (7,0 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,0 km od vody)Vyšné Ružbachy (5,6 km od vody)Kamienka – stavebný kameň (3,4 km od vody)Kamienka – stavebný kameň (3,4 km od vody)Toporec – Valing – stavebný kameň (3,3 km od vody)Lom Toporec – Basy – stavebný kameň (3,6 km od vody)Červený Kláštor – štrkopiesky (30 m od vody)Stráňany – pyrit (110 m od vody)Haligovce – Mn rudy (150 m od vody)Haligovce – hnedé uhlie (1,3 km od vody)Majere – štrkopiesky (2,4 km od vody)Toporec – stavebný kameň – dolomitický vápenec, vá (2,5 km od vody)Majere – Sokolica – štrkopiesky (2,9 km od vody)Lesnica – Osobitá skala – stavebný kameň – vápnitý pieskovec, ílov (3,0 km od vody)Lesnica II. – stavebný kameň – pieskovec (3,0 km od vody)Toporec – stavebný kameň – dolomit (3,4 km od vody)Spišská Stará Ves – pekáreň – stavebný kameň – pieskovec (4,0 km od vody)Prielom Dunajca – všeobecná geológia (440 m od vody)Haligovské skaly – všeobecná geológia (510 m od vody)Aksamitka – archeológia (780 m od vody)Litmanovský potok – všeobecná geológia (4,9 km od vody)Vyšné Ružbachy – všeobecná geológia (5,0 km od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (80 m od vody)STRANANY – Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (130 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (130 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (140 m od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (150 m od vody)USTIE – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (170 m od vody)MALIGOVCE – Zosuvy (170 m od vody)STRANANY – Zosuvy (170 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (230 m od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)STRANANY – Zosuvy (260 m od vody)STRANANY – Zosuvy (280 m od vody)CERVENY KAMEN – Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)CERVENY KLASTOR – Zosuvy (300 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (310 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)STRANANY – Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (490 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (490 m od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (540 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)STRANANY – Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)STRANANY – Zosuvy (610 m od vody)HALIGOVCE – Zosuvy (630 m od vody)STRANANY – Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)STRANANY – Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)VELKY LIPNIK – Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (710 m od vody)– Zosuvy (720 m od vody)STRANANY – Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)STRANANY – Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)Červený Kláštor – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (60 m od vody)Červený Kláštor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Červený Kláštor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Veľká Lesná – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (110 m od vody)Veľká Lesná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Červený Kláštor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Lechnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Straňany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (470 m od vody)Stráňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Červený Kláštor – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Vyšné Ružbachy (1,6 km od vody)Červený Kláštor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Červený Kláštor – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Lechnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Vyšné Ružbachy (1,9 km od vody)Červený Kláštor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Červený Kláštor – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Červený Kláštor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Červený kláštor-Majere – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Červený Kláštor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (230 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (240 m od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (450 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (770 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (810 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (920 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (930 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (980 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (980 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (980 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)Veľký Lipník – prameň (110 m od vody)Veľký Lipník – Dolinky – prameň (160 m od vody)Červený Kláštor – vrt (160 m od vody)Veľký Lipník – prameň (290 m od vody)Stráňany – vrt (300 m od vody)Veľký Lipník – vrt (480 m od vody)Stráňany – prameň (510 m od vody)Lesnica – Tokárne – prameň (780 m od vody)Lesnica – vrt (910 m od vody)Stráňany – prameň (930 m od vody)Červený Kláštor – vrt (980 m od vody)Lesnica – prameň (1,1 km od vody)Haligovce – prameň (1,1 km od vody)Stráňany – prameň (1,1 km od vody)Stráňany – vrt (1,1 km od vody)Haligovce-Jezovky – prameň (1,1 km od vody)Lesnica – vrt (1,2 km od vody)Lesnica – prameň (1,2 km od vody)Lesnica – prameň (1,3 km od vody)Stráňany – vrt (1,4 km od vody)Kamienka – prameň (1,4 km od vody)Lesnica – prameň (1,4 km od vody)Stráňany – prameň (1,5 km od vody)Kamienka – Čierťaže – prameň (1,7 km od vody)Lesnica – prameň (1,9 km od vody)Kamienka – Čierťaže – prameň (1,9 km od vody)Veľký Lipník – prameň (2,0 km od vody)Lesnica – prameň (2,0 km od vody)Lesnica – prameň (2,1 km od vody)Kamienka – Čierťaže – prameň (2,1 km od vody)Veľký Lipník – prameň (2,1 km od vody)Lesnica – vrt (2,4 km od vody)Lesnica – vrt (2,4 km od vody)Lesnica – vrt (2,5 km od vody)Lesnica – vrt (2,5 km od vody)Kamienka – vrt (2,6 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 63,0 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vápenný potok, 2007, 310 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 155 μg/lmedián 49,0 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lipník, prítok, 2007, 140 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok, 2009, 100 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vápenný potok, 2007, 310 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lovec, 2007, 420 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok, 2007, 30 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok, 2007, 30 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok, 2007, 30 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok, 30 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 7,23 mg/lmedián 6,43 mg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: potok, 2009, 240 m od vody. Porovnanie: 28. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)147 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)116 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)37 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)36 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)32 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)28 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)17 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 25 zŕn
    • Cinabarit (HgS)5 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)5 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Markazit (FeS₂)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)148 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)38 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)31 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)30 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO318×
    • Ca-HCO313×
    • Na-SO4-HCO31×
    • Mg-Ca-HCO31×
    • Ca-Na-Mg-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A29×
    • trieda C3×
    • trieda F2×
    • trieda G1×
    • trieda H1×

    Kovy v podzemnej vode

    • CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 130 μg/lmedián 0,250 μg/l53 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,240 mg/lmedián 0,0100 mg/l53 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l53 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l53 vzoriek15 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,250 μg/l53 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l53 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 32,0 μg/lmedián 10,0 μg/l53 vzoriek6 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,250 μg/l53 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 125 μg/lmedián 4,00 μg/l53 vzoriek26 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    Quelle2319,6 Bq/l9,40 Bq/l
    vrt s prelivom11,19 Bq/l1,19 Bq/l
    studňa427,7 Bq/l5,10 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie117,2 Bq/l17,2 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie118,9 Bq/l18,9 Bq/l
    minerálny prameň111,2 Bq/l11,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Toporec – Valingstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – G.O. – Sand s.r.o.3,3 km
    Kamienkastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,4 km
    Kamienkastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,4 km
    Lom Toporec – Basystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VLaM SR, štátny podnik – Odštepný závod Kežmarok3,6 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    44 vrtov v pásme 3 km, z toho 20 hydrogeologických a 24 ostatných; s číslom archívnej správy 44.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m24×
    • 10–30 m7×
    • 30–100 m10×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    JS-4inžiniersko-geologický25,0 m8518940 m
    Červený Kláštorvrt s termálnou, minerálnou vodou30,0 m90147 89Dd16.pdf60 m
    Červený Kláštorúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou28,0 m33475 89Dd2.pdf60 m
    Červený Kláštorúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou35,0 m33475 89Dd3.pdf70 m
    BM – 7inžiniersko-geologický80,0 m9940170 m
    BM – 9inžiniersko-geologický90,0 m99402100 m
    Veľká Lesnáširokoprofilový vrt8,0 m55526 89Dd12.pdf110 m
    JS-3inžiniersko-geologický30,0 m85189110 m
    BM – 5inžiniersko-geologický100,0 m88797110 m
    JS-5inžiniersko-geologický23,0 m85189130 m
    V-2inžiniersko-geologický3,6 m84670160 m
    V-1inžiniersko-geologický4,1 m84670160 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturVýdatnosťTiefeChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Vyšné Ružbachy – VR-524 °C2,5 l/s330 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný4,4 km
    Vyšné Ružbachy – vrt20 °C75,0 l/s200 mCa-HCO3využívaný4,9 km
    Vyšné Ružbachy – VRŠ-121 °C17,0 l/s1200 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný5,1 km
    Vyšné Ružbachy – VR-220 °C0,6 l/s220 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný5,2 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 522310 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 545,5 km
    kategória Vyšné Ružbachytermálne kúpalisko––15,6 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 525,7 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1515,8 km
    kategória b3minerálna voda15-2216-3026,2 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5016,3 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Červený Kláštor120 m²1970–10 m
    Červený Kláštor100 m²1985–50 m
    Veľký Lipník–1989–50 m
    Pod porembami – Veľký Lipník–1986–60 m
    Stráňany–1989–60 m
    Stráňany20 m²1990–70 m
    Veľký Lipník25 m²1989–80 m
    Haligovce12 m²1987–80 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy152×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny112×
    • Stabilizovaný39×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00039×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova36×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Spišská Stará Ves1 Fischereirevier · 32 km25Lipník (SSV)25

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Bodrog und Hernad