Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Detviansky potok

Flussgebiet GranSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
12,9km
Region
Region Banská Bystrica
Luftbild von Fließgewässer Detviansky potok mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Detviansky potok

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Durchschnittliche Aktivität · Durchschnitt eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Detviansky potok, Fensterpunktzahl 39.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 07:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Bystrina Ein Gebirgsbach mit starkem Gefälle, Kaskaden und felsigem Grund. Das Wasser ist klar und kalt; Angeln erfordert eine sorgfältige Vorgehensweise.

    2004006008001.0001.2000 km5 km10 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 1.045 bis 379 m ü.d.M. über 12,9 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    1.057 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    328 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    730 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    57 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,25

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Detviansky potok von 2018
    2018abgebildet 30. Sept. 2018
    Luftbild Fließgewässer Detviansky potok von 2021
    2021abgebildet 15. Juni 2021
    Luftbild Fließgewässer Detviansky potok von 2024
    2024abgebildet 27. Juli 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Detviansky potok

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    0 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Detviansky potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 13 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,4modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 183 mg/l, mäkká voda (4,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 132 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 73 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    53nGy/h dávkový príkon

    66. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 aus 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 35,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (bez mena).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    253vrtov do 3 km

    420 rozborov vody v okolí

    Z toho 253 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    27 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    13 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    14záznamov do 5 km

    5 ložísk, 9 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    8plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,9m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 525%SR 48 %
    • 0 – 225%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý zdvih50%SR 7,7 %
    • veľký zdvih50%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kies25%SR 52 %
    • Íly25%SR 3,9 %
    • Bázické vulkanity25%SR 6,6 %
    • Kyslé vulkanity25%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)25%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)25%SR 3,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)25%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)25%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity pohoria Poľana a časti Zvolenskej kotliny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 7,44typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    4,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,73 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    183mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK3,21 mg/l53. percentil
    • NatriumNa8,17 mg/l46. percentil
    • ChlorideCl4,82 mg/l33. percentil
    • FluorideF0,0638 mg/l19. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO386,9 mg/l15. percentil
    • MagnesiumMg5,66 mg/l14. percentil
    • SulfateSO417,6 mg/l11. percentil
    • KalziumCa19,7 mg/l10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,29 mg/l71. percentil
    • AmóniumNH40,123 mg/l54. percentil
    • FosforečnanyPO40,0770 mg/l37. percentil
    • NitrateNO33,21 mg/l19. percentil

    Metalle

    • EisenFe0,161 mg/l68. percentil
    • ManganMn19,0 μg/l37. percentil
    • AluminiumAl39,0 μg/l36. percentil
    • ZinkZn2,47 μg/l16. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanadiumV132 mg/kg95. percentil
    • KobaltCo14,4 mg/kg93. percentil
    • CínSn4,97 mg/kg89. percentil
    • FührenPb25,9 mg/kg83. percentil
    • ZinkZn141 mg/kg78. percentil
    • CadmiumCd0,358 mg/kg77. percentil
    • QuecksilberHg0,149 mg/kg65. percentil
    • AntimonSb0,752 mg/kg59. percentil
    • BizmutBi0,241 mg/kg59. percentil
    • SelenSe0,275 mg/kg56. percentil
    • KupferCu22,4 mg/kg44. percentil
    • ArsenAs5,38 mg/kg32. percentil
    • ChromCr49,3 mg/kg15. percentil
    • NickelNi11,6 mg/kg6. percentil
    • MolybdänMo0,0722 mg/kg2. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7.882 mg/kg95. percentil
    • EisenFe4,56 %95. percentil
    • AluminiumAl7,22 %89. percentil
    • PhosphorP1.218 mg/kg84. percentil
    • ManganMn1.242 mg/kg80. percentil
    • MagnesiumMg0,834 %45. percentil
    • NatriumNa0,829 %42. percentil
    • KalziumCa1,27 %24. percentil
    • DraslíkK1,26 %15. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa19,9 mg/kg90. percentil
    • StronciumSr184 mg/kg81. percentil
    • BáriumBa543 mg/kg79. percentil
    • YtriumY33,3 mg/kg77. percentil
    • RubídiumRb95,5 mg/kg68. percentil
    • CérCe63,7 mg/kg66. percentil
    • ZirkónZr432 mg/kg60. percentil
    • BerylliumBe1,56 mg/kg59. percentil
    • LítiumLi24,0 mg/kg18. percentil
    • BorB32,3 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    53nGy/h vo vzduchu

    rozsah 46 až 57 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,49 ppm77. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,65 ppm60. percentil
    • Kalium (K)K1,29 %46. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C73 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 73 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 28 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,4°C
    • Priemerná júlová teplota18,5°C
    • Ročné zrážky675mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Hrochoť – Šafranička – Ostatné (2,9 km od vody)Detva – Zlatý vŕšok – Zlaté rudy (3,0 km od vody)Hrochoť – Šafranička – Polymetalické rudy (3,0 km od vody)Detva – DV-24 – Polymetalické rudy (3,4 km od vody)Hrochoť – Šafranička – Medené rudy (3,4 km od vody)Stožok – Ostatné (4,8 km od vody)za Technickými službami, s.r.o. – Detva – – (170 m od vody)za cintorínom – Detva – – (260 m od vody)Kamenná – Detva – nijaký (390 m od vody)Detva – Skliarovo – Polianky – Detva – občasný (410 m od vody)Detva – nedá sa odhadnúť (540 m od vody)Detva – za futbalovým ihriskom – Detva – nijaký (690 m od vody)Studienec – pred hnojiskom – Detva – – (740 m od vody)Krpeľný vŕšok – Detva – nijaký (840 m od vody)Studienec – Detva – nijaký (1,2 km od vody)Pod bielou skalou – Detva – nijaký (1,2 km od vody)Skliarovo – za školou – Detva – – (1,4 km od vody)Piešť, pri KD Za Skalencom – Detva – nijaký (1,9 km od vody)Detva – nijaký (2,6 km od vody)a1 (380 m od vody)a1 (410 m od vody)a1 (700 m od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,7 km od vody)a1 (2,3 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (7,9 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,2 km od vody)b1 (9,7 km od vody)Stožok – stavebný kameň (3,0 km od vody)Detva – zlaté rudy (2,9 km od vody)Stožok – stavebný kameň (3,1 km od vody)Detva – zlaté rudy (3,2 km od vody)Stožok I – stavebný kameň (3,1 km od vody)Hriňová – Mn rudy (2,2 km od vody)Poľana Šafranička – keramické suroviny (3,5 km od vody)Dúbravy – keramické íly (3,9 km od vody)Detva, Kalamárka – vulkanity (1,1 km od vody)Hriňová, Bystré – vulkanity (1,5 km od vody)Vodopád Bystrého potoka – hydrogeológia (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Detva – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (70 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Detva – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (200 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (370 m od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (440 m od vody)Detva – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (810 m od vody)Krivň – pozorovací vrt SHMÚ (840 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (840 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Detva – negatívny vrt (1,1 km od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Detva-Krné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Detva-Krnô – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Detva-Krnô – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Kriváň – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Hriňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Hriňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Hriňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Detvianska Lazy a Rohy – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Detva – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Dúbravy-Iviny – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Kriváň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Poľana – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,9 km od vody)Detva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Hriňová-Bystrô – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Stožok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 35,0 μg/lmedián 20,0 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 540 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 56,0 μg/lmedián 39,5 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 540 m od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,750 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 540 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 540 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 540 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 540 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 540 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 540 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
      najvyššie 42,1 mg/lmedián 39,4 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Jelšovský potok, 2008, 680 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ZinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16 400 μg/lmedián 7,00 μg/l33 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 530 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,6 μg/lmedián 0,250 μg/l33 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 580 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,800 μg/l33 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l33 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 200 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 200 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0400 mg/lmedián 0,00500 mg/l33 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l33 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 530 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 1,00 μg/l33 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 200 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l33 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie215,2 Bq/l14,6 Bq/l
    vrt s prelivom126,6 Bq/l26,6 Bq/l
    studňa118,8 Bq/l18,8 Bq/l
    Quelle37,28 Bq/l6,78 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie271,5 Bq/l36,9 Bq/l
    upravený prameň116,9 Bq/l16,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Detvazlaté rudyLožisko s predpokladom využívania zásob – Mining Gold s.r.o.2,9 km
    Stožokstavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.3,0 km
    Stožokstavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.3,1 km
    Stožok Istavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav a.s.3,1 km
    Detvazlaté rudyLožisko s predpokladom využívania zásob – Mining Gold s.r.o.3,2 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalleArtenOd vody
    Hrochoť – ŠafraničkaSonstigemineralogický výskyt2,9 km
    Detva – Zlatý vŕšokZlaté rudyAumineralogický výskyt3,0 km
    Hrochoť – ŠafraničkaPolymetalické rudyPb, Znmineralogický výskyt3,0 km
    Detva – DV-24Polymetalické rudyCu, Pb, Znmineralogický výskyt3,4 km
    Hrochoť – ŠafraničkaMedené rudyCumineralogický výskyt3,4 km
    StožokSonstigemineralogický výskyt4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    253 vrtov v pásme 3 km, z toho 40 hydrogeologických a 213 ostatných; s číslom archívnej správy 253.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m147×
    • 10–30 m78×
    • 30–100 m10×
    • 100–300 m12×
    • nad 300 m5×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    Detvaširokoprofilový vrt15,0 m42447 123Bd14.pdf30 m
    Detvaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 m22517 123Bd1.pdf40 m
    Hnúšťamonitorovací vrt11,0 m63891 124Bd16.pdf70 m
    VO116-15životné prostredie–9644470 m
    V-5bez určenia účelu6,0 m85574100 m
    V-4bez určenia účelu6,0 m85574100 m
    Detvaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,4 m15077 123Bd6.pdf110 m
    V-3bez určenia účelu6,0 m85574110 m
    JP-41Pinžiniersko-geologický15,0 m91905110 m
    DPS-52inžiniersko-geologický11,0 m91905110 m
    DPS-48inžiniersko-geologický4,7 m91905110 m
    DPS-53inžiniersko-geologický8,0 m91905110 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 526380 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 519,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    za Technickými službami, s.r.o. – Detva200 m²––170 m
    za cintorínom – Detva250 m²2001–260 m
    Kamenná – Detva200 m²1978–390 m
    Detva – Skliarovo – Polianky – Detva150 m²2005–410 m
    Detva600 m²1979–540 m
    Detva – za futbalovým ihriskom – Detva500 m²1979–690 m
    Studienec – pred hnojiskom – Detva200 m²2003–740 m
    Krpeľný vŕšok – Detva20 000 m²1970–840 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy8×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny7×
    • Stabilizovaný1×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S8×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Zvolen1 Fischereirevier · 13 km37Detviansky potok37

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Gran