Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Bystrica

Flussgebiet WaagSalmonidengewässer (Forelle)Salmonidengewässer (Äsche)
Fischereireviere
3
Länge des Fischereireviers
21,0km
Region
Region Žilina
  • Salmonidengewässer (Forelle)13,4 km1 Fischereirevier
  • Salmonidengewässer (Äsche)7,6 km2 Fischereireviere
Luftbild von Fließgewässer Bystrica mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Bystrica

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Durchschnittliche Aktivität · Durchschnitt von 3 Fischereireviere

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
  • Sehr hoch0
  • Hoch0
  • Durchschnittlich3
  • Niedrig0

Wenn das beste Fenster istWie viele Fischereireviere haben in einer bestimmten Stunde ihr bestes Zwei-Stunden-Fenster?

  1. 00
  2. 06
  3. 12
  4. 18

Die meisten Fischereireviere haben ihr bestes Zeitfenster um 06:00.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 09:46.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Wasserstand am Fließgewässer

    Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten

    Wasserstände am Fließgewässer

    StationStatusÄndernTemperatur
    Banská Bystrica45 cm–
    Harmanec-Papiereň26 cm–
    Nová Bystrica36 cm6,7 °C
    Riečnica20 cm–
    Zborov nad Bystricou11 cm–
    Quelle: SHMÚAktualisiert 8. Nov. 2026 08:58

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Lebhaftes Fließgewässer Ein Vorgebirgsfluss mit Kiesgrund und schneller Strömung. Hier gedeihen bereits Äschen und Forellen.

    3504004505005506000 km5 km10 km15 km20 kmNr. 2Nr. 1bNr. 1a
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 546 bis 389 m ü.d.M. über 21,0 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    552 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    387 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    166 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    7,9 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,23

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Bystrica von 2018
    2018abgebildet 14. Mai 2018
    Luftbild Fließgewässer Bystrica von 2021
    2021abgebildet 10. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer Bystrica von 2024
    2024abgebildet 24. Aug. 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Bystrica

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025

    3 von 3 der Fischereireviere des Fließgewässers mit SHMÚ-Daten weisen am nächstgelegenen Standort in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.

    • 3 oder mehr Indikatoren3

    Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard

    • Bystrica č. 1aBystrica · Standard in 2 von 4 Jahren nicht erfüllt3 Indikatoren
    • Bystrica č. 1bBystrica · Standard in 2 von 4 Jahren nicht erfüllt3 Indikatoren
    • Bystrica č. 2Bystrica · Standard in 2 von 4 Jahren nicht erfüllt3 Indikatoren

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    0 von 3 Fischereireviere mit Messungen haben in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    Fließgewässerprofil von der Quelle bis zur MündungAnzahl der nicht erfüllten Indikatoren in 2025 an SHMÚ-Standorten

    01234Riečnica (Gewässer zur Trinkwasserversorgung), Fluss-km 25,5: 4 Indikatoren (2024)unterhalb des Stausees Nová Bystrica, Fluss-km 19,7: 3 Indikatoren (2024)Banská Bystrica, Fluss-km 2,1: kein fehlgeschlagener Standard (2025)Mündung, Fluss-km 1,3: kein fehlgeschlagener Standard (2024)Fluss km 26 (Oberlauf)Fluss-km 1 (zur Mündung)
    Websites in der Tabelle anzeigen (4)
    • Riečnica (Gewässer zur Trinkwasserversorgung)Fluss km 25,54 Indikatoren
    • unterhalb des Stausees Nová BystricaFluss km 19,73 Indikatoren
    • Banská BystricaFluss km 2,1keine nicht eingehaltene Norm
    • MündungFluss km 1,3keine nicht eingehaltene Norm
    • Norm nicht eingehalten
    • keine nicht eingehaltene Norm
    • Messstelle nicht im Jahrbuch

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Bystrica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 21 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 215 mg/l, mäkká voda (7,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 178 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    19. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (970 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 aus 7ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 11,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (tok Vychyľovského potoka v Novej Bystrici pod družstvom).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    75vrtov do 3 km

    640 rozborov vody v okolí

    Z toho 75 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    9lokalít do 3 km

    1 záťaž, 8 skládok

    Najbližšia záťaž: Oščadnica – FRACHO, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    18záznamov do 5 km

    18 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    341plôch do 3 km

    6 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • flyšové pásmo100%SR 9,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • magurský flyš100%SR 5,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 7 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kies100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Kysuce100%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,03typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    7,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,26 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    215mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalziumCa43,7 mg/l30. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3132 mg/l27. percentil
    • NatriumNa4,75 mg/l26. percentil
    • SulfateSO422,1 mg/l20. percentil
    • DraslíkK1,41 mg/l18. percentil
    • ChlorideCl2,66 mg/l16. percentil
    • FluorideF0,0521 mg/l7. percentil
    • MagnesiumMg4,14 mg/l7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0939 mg/l44. percentil
    • FosforečnanyPO40,0568 mg/l30. percentil
    • NitrateNO33,94 mg/l26. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,57 mg/l10. percentil

    Metalle

    • ZinkZn9,56 μg/l63. percentil
    • ManganMn7,78 μg/l15. percentil
    • AluminiumAl15,3 μg/l12. percentil
    • EisenFe0,0318 mg/l11. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr178 mg/kg95. percentil
    • NickelNi36,6 mg/kg85. percentil
    • KobaltCo10,4 mg/kg75. percentil
    • SelenSe0,323 mg/kg67. percentil
    • BizmutBi0,236 mg/kg58. percentil
    • KupferCu24,9 mg/kg56. percentil
    • CínSn2,74 mg/kg53. percentil
    • FührenPb15,0 mg/kg46. percentil
    • ZinkZn92,6 mg/kg46. percentil
    • QuecksilberHg0,0899 mg/kg43. percentil
    • VanadiumV65,0 mg/kg42. percentil
    • CadmiumCd0,0914 mg/kg23. percentil
    • MolybdänMo0,228 mg/kg20. percentil
    • ArsenAs4,11 mg/kg13. percentil
    • AntimonSb0,220 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • KalziumCa2,40 %57. percentil
    • ManganMn896 mg/kg55. percentil
    • NatriumNa0,861 %49. percentil
    • DraslíkK1,41 %33. percentil
    • EisenFe2,38 %31. percentil
    • TitánTi3.934 mg/kg29. percentil
    • MagnesiumMg0,719 %28. percentil
    • AluminiumAl5,03 %28. percentil
    • PhosphorP524 mg/kg10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB65,4 mg/kg64. percentil
    • LítiumLi31,5 mg/kg61. percentil
    • GáliumGa15,1 mg/kg60. percentil
    • BerylliumBe1,54 mg/kg57. percentil
    • ZirkónZr394 mg/kg47. percentil
    • StronciumSr124 mg/kg39. percentil
    • RubídiumRb80,4 mg/kg29. percentil
    • BáriumBa368 mg/kg23. percentil
    • YtriumY21,7 mg/kg21. percentil
    • CérCe47,9 mg/kg14. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 39 až 49 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,79 ppm27. percentil
    • Kalium (K)K1,23 %25. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,25 ppm18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)355–1 040m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek605m a.s.l.
    • Durchschnittliches Gefälle11,5°
    • Priemerná januárová teplota-5,0°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky850mm

    Geomorfologické celky

    • Kysucká vrchovina100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Stredné Beskydy100%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy slabo náchylné na acidifikáciu50%SR 5,2 %
    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu17%SR 27 %
    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu17%SR 25 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu17%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A86%SR 45 %
    • relatívne čistá pôda14%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Oščadnica – FRACHO – SK1000500P (1,9 km od vody)pri ihrisku – Nová Bystrica – nijaký (40 m od vody)Rázcestie – Krásno nad Kysucou – občasný (60 m od vody)Pod Bobovcom – Stará Bystrica – občasný (90 m od vody)Struhy – Krásno nad Kysucou – občasný (110 m od vody)U Cadríka – Nová Bystrica – občasný (110 m od vody)Pri družstve – Stará Bystrica – nijaký (180 m od vody)U Zubaja – Stará Bystrica – nijaký (220 m od vody)V KDZ – Krásno nad Kysucou – občasný (700 m od vody)a1 (3,4 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Nová Bystrica – Rajnohovia – stavebný kameň – pieskovec (70 m od vody)Klubina – štrkopiesky (90 m od vody)Zborov nad Bystricou – stavebný kameň – pieskovec (110 m od vody)Klubina – tehliarske suroviny (230 m od vody)Krásno nad Kysucou – U Lehotských – stavebný kameň – pieskovec (320 m od vody)Nová Bystrica – keramické íly (480 m od vody)Klubina – stavebný kameň – pieskovec (610 m od vody)Stará Bystrica – keramické íly, tehliarske suroviny (660 m od vody)Krásno nad Kysucou – stavebný kameň – pieskovec (1,2 km od vody)Krásno nad Kysucou – U Grapov – stavebný kameň – pieskovec (1,9 km od vody)Čadca (Horelica) – stavebný kameň – pieskovec (2,6 km od vody)Krásno nad Kysucou U Blažkov – keramické íly (2,6 km od vody)Nová Bystrica – stavebný kameň – pieskovec (2,9 km od vody)Čadca – zemný plyn (3,2 km od vody)Dunajov (U Drozdov) – stavebný kameň – pieskovec (3,7 km od vody)Riečnica – stavebný kameň – zlepenec, pieskovec (3,8 km od vody)Čadca – Do Husarika – stavebný kameň – pieskovec (4,2 km od vody)Čadca – Rieka – stavebný kameň – pieskovec (4,6 km od vody)Vojtovský prameň – geomorfológia (3,3 km od vody)STARA BYSTRICA – Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (100 m od vody)STARA BYSTRICA – Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)ZBOROV NAD BYSTRICOU – Zosuvy (120 m od vody)STARA BYSTRICA – Svahové prúdy (140 m od vody)ZBOROV NAD BYSTRICOU – Zosuvy (150 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (150 m od vody)Stará Bystrica – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)STARA BYSTRICA – Zosuvy (240 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (240 m od vody)NOVA BYSTRICA – Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)NOVA BYSTRICA – Zosuvy (280 m od vody)ZBOROV – Zosuvy (280 m od vody)KLUBINA – Svahové prúdy (290 m od vody)NOVA BYSTRICA – Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)ZBOROV – Zosuvy (350 m od vody)NOVA BYSTRICA – Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)STARA BYSTRICA – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (400 m od vody)ZBOROV NAD BYSTRICOU – Zosuvy (400 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)– Zosuvy (410 m od vody)NOVA BYSTRICA – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (440 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)ZBOROV – Zosuvy (460 m od vody)STARA BYSTRICA – Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)STARA BYSTRICA – Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (550 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (550 m od vody)– Zosuvy (550 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (590 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (610 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (610 m od vody)KLUBINA – Zosuvy (640 m od vody)NOVA BYSTRICA – Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)Nová Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Zborov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Krásno nad Kysucou – negatívny vrt (100 m od vody)Nová Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Stará Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Nová Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Stará Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Nová Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Zborov nad Bystricou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Nová Bystrica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (150 m od vody)Zborov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Kráľovia – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Krásno nad Kysucou – monitorovací vrt (170 m od vody)Kráľovia – negatívny vrt (250 m od vody)Stará Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Stará Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Krásno nad Kysucou – monitorovací vrt (340 m od vody)Stará Bystrica – negatívny vrt (370 m od vody)Kráľovia – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Krásno nad Kysucou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (460 m od vody)Krásno nad Kysucou – monitorovací vrt (480 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (540 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (540 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (600 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (600 m od vody)Krásno nad Kysucou – monitorovací vrt (610 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (620 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (650 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (680 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (680 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Zborov nad Bystricou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Zborov nad Bystricou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Oščadnica (1,9 km od vody)Oščadnica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Oščadnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)zlato 1 ks – zlato (950 m od vody)zlato 1 ks – zlato (970 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • FührenPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l24 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: tok Vychyľovského potoka v Novej Bystrici pod družstvom, 1997, 400 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 14,2 μg/lmedián 3,95 μg/l24 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kysuca, 1997, 980 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bystrica, potok, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,500 μg/l24 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: tok Vychyľovského potoka v Novej Bystrici pod družstvom, 1997, 400 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,550 μg/l24 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: sútok toku Bystrice a Vychylovky, 1997, 20 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 1,35 μg/l24 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kysuca, 1997, 980 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l24 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Čerňatínsky, potok, 250 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)35 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)33 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)33 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)31 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)30 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)22 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Gold (Au)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    2181 zrno950 m
    2391 zrno970 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)34 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)34 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)34 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)27 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KupferCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,3 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,100 μg/l49 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 84,0 μg/lmedián 9,00 μg/l49 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 042 μg/lmedián 1,00 μg/l49 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 190 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l49 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 560 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 230 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l49 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l49 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l42 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l49 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    Quelle718,7 Bq/l7,52 Bq/l
    upravený prameň618,8 Bq/l7,40 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie111,1 Bq/l11,1 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie13,82 Bq/l3,82 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    75 vrtov v pásme 3 km, z toho 42 hydrogeologických a 33 ostatných; s číslom archívnej správy 75.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m52×
    • 10–30 m20×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    Nová Bystricaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,5 m38276 87Cc3.pdf50 m
    Zborovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m14318 86Dd7.pdf70 m
    Krásno nad Kysucounegatívny vrt4,8 m19063 86Dc13.pdf100 m
    Nová Bystricaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m74915 87Cc5.pdf100 m
    Stará Bystricaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m38242 86Dd9.pdf100 m
    Nová Bystricaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m12273 87Cc1.pdf100 m
    Stará Bystricaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou14,0 m14318 86Dd3.pdf110 m
    Krásno nad Kysucouúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,8 m19063 86Dc14.pdf130 m
    Nová Bystricaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,2 m14318 86Dd1.pdf130 m
    Zborov nad Bystricouúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,5 m71097 86Dd10.pdf140 m
    Nová Bystricaširokoprofilový vrt10,0 m34662 87Cc2.pdf150 m
    Zborovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m14318 86Dd8.pdf170 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 543,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    StandortČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Oščadnica – FRACHOSK1000500P1,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    pri ihrisku – Nová Bystrica300 m²1991–40 m
    Rázcestie – Krásno nad Kysucou300 m²––60 m
    Pod Bobovcom – Stará Bystrica–––90 m
    Struhy – Krásno nad Kysucou150 m²––110 m
    U Cadríka – Nová Bystrica–––110 m
    Pri družstve – Stará Bystrica300 m²1992–180 m
    U Zubaja – Stará Bystrica100 m²1991–220 m
    V KDZ – Krásno nad Kysucou–––700 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy335×
    • Svahové prúdy6×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny262×
    • Stabilizovaný73×
    • Aktívny6×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00062×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova34×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick15×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Čadca3 Fischereireviere · 21 km55Bystrica č. 257

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag