Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Podkylavka – Prašník

Flussgebiet WaagSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
5,4km
Region
Region Trnava
Luftbild von Fließgewässer Podkylavka - Prašník mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Podkylavka – Prašník

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Podkylavka – Prašník, Fensterpunktzahl 41.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 13:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil des Fließgewässers

    Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.

    Schnelles Fließgewässer Podhorský potok: schnelles Wasser, steiniger Boden, Gewehre und die Teiche darunter. Typische Forellengewässer.

    1502002503003500 km2 km4 km
    Höhenprofil des Fließgewässers: von 322 bis 200 m ü.d.M. über 5,4 km.
    Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
    Höchster Punkt
    322 m a.s.l.
    Tiefster Punkt
    188 m a.s.l.
    Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
    134 m
    Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
    25 ‰
    GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
    1,15

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2017 bis 2023: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Podkylavka - Prašník von 2017
    2017abgebildet 22. Mai 2017
    Luftbild Fließgewässer Podkylavka - Prašník von 2020
    2020abgebildet 22. Aug. 2020
    Luftbild Fließgewässer Podkylavka - Prašník von 2023
    2023abgebildet 14. Aug. 2023

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Podkylavka – Prašník

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Podkylavka – Prašník

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 5 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Mladé sedimenty100 % čiary vody

    Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 633 mg/l, veľmi tvrdá voda (22,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Antimón 6,19 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    61nGy/h dávkový príkon

    88. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    6 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 aus 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 2,67 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Holeška, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    22vrtov do 3 km

    273 rozborov vody v okolí

    Z toho 22 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    14lokalít do 3 km

    14 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    30záznamov do 5 km

    8 ložísk, 22 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    5plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Mladé sedimenty100%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mladé sedimenty: Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)67%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)33%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles67%SR 7,3 %
    • stredný zdvih33%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrohorské panvy a kotliny50%SR 44 %
    • bradlové pásmo a pribradlová oblasť50%SR 2,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • podunajská panva50%SR 23 %
    • Myjavská pahorkatina50%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón flyšoidných hornín100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • flyšová formácia100%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území67%SR 95 %
    • Rajón potenciálne nestabilných území33%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén až krieda Myjavskej pahorkatiny juhozápadne od bradlového pásma100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,18typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    22,2°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,96 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    633mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3381 mg/l90. percentil
    • KalziumCa105 mg/l90. percentil
    • MagnesiumMg32,5 mg/l87. percentil
    • SulfateSO467,5 mg/l74. percentil
    • ChlorideCl19,9 mg/l69. percentil
    • NatriumNa7,76 mg/l44. percentil
    • FluorideF0,0799 mg/l30. percentil
    • DraslíkK1,88 mg/l29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrateNO317,0 mg/l89. percentil
    • FosforečnanyPO40,0810 mg/l39. percentil
    • AmóniumNH40,0794 mg/l39. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,45 mg/l31. percentil

    Metalle

    • EisenFe0,219 mg/l77. percentil
    • AluminiumAl79,9 μg/l55. percentil
    • ManganMn36,5 μg/l54. percentil
    • ZinkZn6,31 μg/l47. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • AntimonSb6,19 mg/kg91. percentil
    • ChromCr106 mg/kg84. percentil
    • NickelNi36,3 mg/kg84. percentil
    • BizmutBi0,263 mg/kg65. percentil
    • MolybdänMo0,446 mg/kg62. percentil
    • KobaltCo8,67 mg/kg53. percentil
    • ArsenAs6,65 mg/kg50. percentil
    • SelenSe0,233 mg/kg47. percentil
    • VanadiumV64,0 mg/kg40. percentil
    • CínSn2,36 mg/kg38. percentil
    • ZinkZn83,5 mg/kg35. percentil
    • QuecksilberHg0,0763 mg/kg34. percentil
    • FührenPb12,0 mg/kg27. percentil
    • KupferCu18,6 mg/kg26. percentil
    • CadmiumCd0,0663 mg/kg12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,80 %85. percentil
    • KalziumCa3,18 %68. percentil
    • PhosphorP883 mg/kg55. percentil
    • MagnesiumMg0,891 %50. percentil
    • TitánTi4.334 mg/kg45. percentil
    • AluminiumAl4,98 %26. percentil
    • EisenFe2,24 %22. percentil
    • NatriumNa0,714 %20. percentil
    • ManganMn578 mg/kg15. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB82,4 mg/kg90. percentil
    • RubídiumRb93,5 mg/kg63. percentil
    • GáliumGa15,3 mg/kg61. percentil
    • CérCe59,2 mg/kg50. percentil
    • ZirkónZr376 mg/kg40. percentil
    • LítiumLi27,5 mg/kg38. percentil
    • StronciumSr123 mg/kg38. percentil
    • YtriumY22,7 mg/kg24. percentil
    • BerylliumBe0,919 mg/kg23. percentil
    • BáriumBa363 mg/kg22. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    61nGy/h vo vzduchu

    rozsah 60 až 63 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonrisiko im Grundgestein

    mittel

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Kalium (K)K1,65 %90. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,29 ppm88. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,80 ppm73. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371.349 Bq/m²41. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • mittel50%SR 64 %
    • niedrig50%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +14nT

    rozsah 11 až 15 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -6mGal

    reziduálna +22,6 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)195–543m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek327m a.s.l.
    • Durchschnittliches Gefälle7,3°
    • Priemerná januárová teplota-3,5°C
    • Priemerná júlová teplota18,5°C
    • Ročné zrážky700mm

    Geomorfologické celky

    • Myjavská pahorkatina100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovensko-moravské Karpaty100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A67%SR 45 %
    • relatívne čistá pôda33%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Ílovitopiesčité sedimenty kriedy a paleogénu bradlového pásma, tatrika a hronika100%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Prašník – občasný (80 m od vody)Prašník – občasný (630 m od vody)Podkylava – Krížne cesty – Krajné – nijaký (740 m od vody)Prašník – občasný (860 m od vody)Prašník – nijaký (1,1 km od vody)Prašník – občasný (1,1 km od vody)Prašník – nijaký (1,1 km od vody)Dobrovodský Mlyn – Prašník – nijaký (1,2 km od vody)Krajné – Kahúnova dolina – Krajné – nijaký (1,8 km od vody)Prašník – občasný (1,9 km od vody)Prašník – nijaký (2,0 km od vody)Šípkové – nijaký (2,6 km od vody)Šípkové – nijaký (2,6 km od vody)Šípkové – nijaký (2,9 km od vody)Prašník – stavebný kameň (3,7 km od vody)Vrbové – stavebný kameň (3,8 km od vody)Prašník – stavebný kameň (3,7 km od vody)Vrbové – stavebný kameň (3,8 km od vody)Košariská – dolomit (4,4 km od vody)Košariská – dolomit (4,4 km od vody)Košariská – dolomit (4,3 km od vody)Košariská – dolomit (4,3 km od vody)Prašník – stavebný piesok – pieskovec (400 m od vody)Prehôrka – Krajné – stavebný kameň – pieskovec (740 m od vody)Šípkové – stavebný piesok – pieskovec (1,6 km od vody)Šípkové – stavebný piesok – pieskovec (1,8 km od vody)U Marušíkov pri Prašníku – stavebný kameň – vápenec (1,9 km od vody)Krajné – 2 – tehliarske suroviny (2,1 km od vody)Mošnáci pri Prašníku – stavebný kameň – dolomit (2,1 km od vody)U Bajciarov pri Prašníku – stavebný kameň – dolomit (2,2 km od vody)Mošnáci pri Prašníku – stavebný kameň – dolomit (2,2 km od vody)Krajné – 3 – stavebný kameň – pieskovec (2,2 km od vody)Vrbové – stavebný piesok – pieskovec (2,4 km od vody)Krajné – Drieňovica 2 – stavebný kameň – krinoidový vápenec (2,7 km od vody)Krajné – hnedé uhlie (2,8 km od vody)Krajné – Podrienie – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (2,8 km od vody)Šterusy – stavebný kameň – dolomit (3,0 km od vody)Šterusy – stavebný kameň – dolomit (3,1 km od vody)Šterusy – stavebný kameň – dolomit (3,3 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – piesčitý dolomitický vá (3,9 km od vody)Prašník – U Fajnorov – stavebný kameň – vápenec (4,1 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – vápnitý zlepenec (4,5 km od vody)U Hrotkov pri Prašníku – stavebný kameň – dolomit (4,7 km od vody)Korytné – Obuchovci – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (4,7 km od vody)Košariská – všeobecná geológia (4,7 km od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)KRAJNE – Zosuvy (1,5 km od vody)KRAJNE – Zosuvy (1,6 km od vody)Prašník – monitorovací vrt (170 m od vody)Prašník – monitorovací vrt (250 m od vody)Podkulava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Prašník – Pustá Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (280 m od vody)Prašník – monitorovací vrt (480 m od vody)Prašník – monitorovací vrt (480 m od vody)Prašník – monitorovací vrt (500 m od vody)Prašník – monitorovací vrt (620 m od vody)Krajné-Podkylava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (860 m od vody)Trenčín-Krajné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Šípkové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)OZS Krajné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Pustá Ves (Prašník) – monitorovací vrt (2,9 km od vody)Pustá Ves (Prašník) – monitorovací vrt (2,9 km od vody)Pustá Ves (Prašník) – monitorovací vrt (3,0 km od vody)Vrbové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Pustá Ves (Prašník) – monitorovací vrt (3,0 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,67 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Holeška, potok, 2002, 660 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,60 μg/lmedián 6,50 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok – ľavostranný prítok Pokylavského p., 1999, 340 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 597 μg/lmedián 594 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Prašník – Boorovci, potok 1800 m SZ od k-247, 2004, 60 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 23,0 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok – ľavostranný prítok Pokylavského p., 1999, 340 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Holeška, potok, 2002, 660 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Podkylavský, potok, 1999, 30 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Holeška, potok, 660 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 54,5 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: potok – ľavostranný prítok Pokylavského p., 1999, 340 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,53 μg/lmedián 0,855 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Prašník – Boorovci, potok 1800 m SZ od k-247, 2004, 60 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Holeška, potok, 1999, 360 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 19,1 mg/lmedián 11,5 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: potok – ľavostranný prítok Pokylavského p., 1999, 340 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KupferCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 70,0 μg/lmedián 0,750 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 210 μg/lmedián 115 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 69,0 μg/lmedián 15,5 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l22 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l22 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa725,2 Bq/l11,7 Bq/l
    prameň330,5 Bq/l28,1 Bq/l
    upravený prameň244,2 Bq/l28,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Prašníkstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – LOMtrans, s.r.o.3,7 km
    Prašníkstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – LOMtrans, s.r.o.3,7 km
    Vrbovéstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,8 km
    Vrbovéstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,8 km
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,3 km
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,3 km
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,4 km
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    22 vrtov v pásme 3 km, z toho 17 hydrogeologických a 5 ostatných; s číslom archívnej správy 22.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m18×
    • 10–30 m2×
    • 30–100 m2×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    Prašníkmonitorovací vrt8,0 m74931 132Ab30.pdf170 m
    Prašníkmonitorovací vrt7,5 m74931 132Ab31.pdf250 m
    Podkulavaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou22,0 m82456 120Cd13.pdf260 m
    Prašník – Pustá Vesúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m55362 132Ab20.pdf280 m
    Prašníkmonitorovací vrt7,5 m74931 132Ab34.pdf480 m
    Prašníkmonitorovací vrt7,5 m74931 132Ab33.pdf480 m
    Prašníkmonitorovací vrt7,5 m74931 132Ab32.pdf500 m
    Prašníkmonitorovací vrt8,0 m74931 132Ab35.pdf620 m
    Krajné-Podkylavaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,2 m74054 120Cd10.pdf860 m
    V-1inžiniersko-geologický9,0 m844851,2 km
    Trenčín-Krajnéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m64740 120Cd8.pdf1,2 km
    KV-2inžiniersko-geologický5,0 m868191,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Prašník1 000 m²1980–80 m
    Prašník5 000 m²1970–630 m
    Podkylava – Krížne cesty – Krajné5 685 m²1972monitorovaná740 m
    Prašník1 500 m²1970–860 m
    Prašník1 500 m²1980–1,1 km
    Prašník12 000 m²1992–1,1 km
    Prašník250 m²1990–1,1 km
    Dobrovodský Mlyn – Prašník2 000 m²1970–1,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy5×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny5×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Vrbové1 Fischereirevier · 5,4 km31Podkylavka – Prašník31

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag