Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

Tajch Ľubochňa

Flussgebiet WaagSalmonidengewässer (Forelle)
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
0,2km
Region
Region Žilina
Luftbild von Fließgewässer Tajch Ľubochňa mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer Tajch Ľubochňa

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

Tajch Ľubochňa, Fensterpunktzahl 29.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 05:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer Tajch Ľubochňa von 2018
    2018abgebildet 30. Sept. 2018
    Luftbild Fließgewässer Tajch Ľubochňa von 2021
    2021abgebildet 10. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer Tajch Ľubochňa von 2024
    2024abgebildet 30. Juli 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer Tajch Ľubochňa

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku Tajch Ľubochňa

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 266 mg/l, stredne tvrdá voda (9,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 1,39 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    46. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 aus 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 10,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 75. percentil (Ľubochnianka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    0vrtov do 3 km

    159 rozborov vody v okolí

    V pásme okolo vody nie je v registroch Geofondu žiadny vrt.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    0lokalít do 3 km

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    0záznamov do 5 km

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    5plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Dolomity100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody100%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,33typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    9,7°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,72 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    266mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorideF0,466 mg/l95. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3174 mg/l38. percentil
    • MagnesiumMg11,5 mg/l37. percentil
    • KalziumCa50,1 mg/l35. percentil
    • SulfateSO419,9 mg/l15. percentil
    • ChlorideCl1,58 mg/l5. percentil
    • DraslíkK0,396 mg/l3. percentil
    • NatriumNa0,868 mg/l2. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,0828 mg/l39. percentil
    • NitrateNO33,91 mg/l26. percentil
    • AmóniumNH40,0324 mg/l13. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK0,869 mg/l3. percentil

    Metalle

    • EisenFe0,301 mg/l84. percentil
    • ZinkZn5,96 μg/l45. percentil
    • ManganMn2,79 μg/l3. percentil
    • AluminiumAl10,1 μg/l0. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdänMo1,39 mg/kg95. percentil
    • FührenPb24,9 mg/kg81. percentil
    • CadmiumCd0,280 mg/kg69. percentil
    • AntimonSb0,924 mg/kg68. percentil
    • ArsenAs7,62 mg/kg61. percentil
    • BizmutBi0,245 mg/kg60. percentil
    • SelenSe0,284 mg/kg59. percentil
    • NickelNi26,3 mg/kg58. percentil
    • QuecksilberHg0,110 mg/kg54. percentil
    • KobaltCo8,41 mg/kg49. percentil
    • ZinkZn91,7 mg/kg45. percentil
    • KupferCu19,0 mg/kg28. percentil
    • VanadiumV58,3 mg/kg25. percentil
    • CínSn1,70 mg/kg10. percentil
    • ChromCr43,6 mg/kg10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnesiumMg4,14 %96. percentil
    • KalziumCa7,50 %90. percentil
    • DraslíkK1,78 %84. percentil
    • ManganMn719 mg/kg35. percentil
    • EisenFe2,40 %33. percentil
    • PhosphorP640 mg/kg23. percentil
    • AluminiumAl4,63 %15. percentil
    • TitánTi2.966 mg/kg6. percentil
    • NatriumNa0,423 %4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB99,8 mg/kg95. percentil
    • LítiumLi38,5 mg/kg85. percentil
    • StronciumSr133 mg/kg46. percentil
    • RubídiumRb85,9 mg/kg43. percentil
    • CérCe50,1 mg/kg19. percentil
    • YtriumY20,8 mg/kg18. percentil
    • GáliumGa8,13 mg/kg11. percentil
    • ZirkónZr217 mg/kg9. percentil
    • BerylliumBe0,530 mg/kg8. percentil
    • BáriumBa288 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,48 ppm95. percentil
    • Kalium (K)K1,32 %58. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,30 ppm5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
    • Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    a1 (1,2 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,9 km od vody)Lučečné – hydrogeológia (3,6 km od vody)Borišov – všeobecná geológia (4,3 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)LIPTOVSKE REVUCE – Blokové rozpadliny (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (440 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (580 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (610 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (610 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (800 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (830 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (840 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (860 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (920 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (920 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (930 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (940 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (950 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (960 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (980 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)Ľubochnianska dolina – nad Vyšným Tajchom, prame – prameň (120 m od vody)Ľubochnianska dolina – Nižný Rakytov (Matejová) – prameň (710 m od vody)Ľubochnianska dolina – prameň pri starej priehra – prameň (750 m od vody)Ľubochnianska dolina – dolina Lipová, 1900m SV o – prameň (830 m od vody)Ľubochnianska dolina, 1500m SSV od K1338 – prameň (890 m od vody)Ľubochnianska dolina – Lipová dolina (Matejová d – prameň (890 m od vody)Ľubochnianska dolina, 1000m SV od K1389 – prameň (930 m od vody)Ľubochnianska dolina – Lipová dolina (Matejová d – prameň (980 m od vody)Ľubochnianska dolina – Rakytovček, prameň E-70 – prameň (1,2 km od vody)Ľubochnianska dolina – Nižný Rakytov, prameň J-3 – prameň (1,2 km od vody)Ľubochnianska dolina – Lipová dolina (Matejová d – prameň (1,3 km od vody)Ľubochnianska dolina – Močidlá – prameň (1,3 km od vody)Ľubochnianska dolina, 1900m SV od K1532 – prameň (1,4 km od vody)Ľubochnianska dolina – pod Hrubým Grúňom, prameň – prameň (1,4 km od vody)Ľubochnianska dolina – Pod Nevedomou, prameň E-2 – prameň (1,6 km od vody)Ľubochnianska dolina, 2300m Z od K1567 – prameň (1,8 km od vody)Ľubochnianska dolina – Vyšná Štefanová – prameň (1,9 km od vody)Ľubochnianska dolina – Vyšná Štefanová – prameň (2,0 km od vody)Ľubochnianska dolina – Nižný Rakytov, prameň P-6 – prameň (2,0 km od vody)Ľubochnianska dolina – Veľký Rakytov, prameň P-2 – prameň (2,2 km od vody)Ľubochnianska dolina, 750m SZ od K1489 – prameň (2,2 km od vody)Ľubochnianska dolina, 1350m SSV od K1532 – prameň (2,2 km od vody)Ľubochnianska dolina – Nižný Rakytov, prameň P-4 – prameň (2,2 km od vody)Sedlo pod Čiernym kameňom, prameň P-73 – prameň (2,3 km od vody)Liptovské Revúce – Veľká Turecká 750 m Z od K119 – prameň (2,4 km od vody)Ľubochnianska dolina, 2200m SZ od K1567 – prameň (2,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – Nižná Štefanová – prameň (2,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – Močidlá – prameň (2,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – Vyšná Štefanová – prameň (2,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – Veľký Rakytov, prameň P-1 – prameň (2,5 km od vody)Ľubochnianska dolina, 1800m V od K1298 – prameň (2,7 km od vody)Ľubochnianska dolina – pod Čiernym kameňom, pram – prameň (2,7 km od vody)Ľubochnianska dolina – úpätie Rakytova, prameň M – prameň (2,7 km od vody)Ľubochnianska dolina – Vyšná Štefanová – prameň (2,9 km od vody)Ľubochnianska dolina – Močidlá – prameň (2,9 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 52,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 410 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 3,64 mg/lmedián 3,64 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 410 m od vody. Porovnanie: 8. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Hematit (Fe₂O₃)23 vzoriek, najviac 2450 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)21 vzoriek, najviac 2450 zŕn
    • Rutil (TiO₂)21 vzoriek, najviac 312 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 1399 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)6 vzoriek, najviac 707 zŕn
    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 41 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 250 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 6 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)22 vzoriek, najviac 625 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)8 vzoriek, najviac 166 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))4 vzorky, najviac 50 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)4 vzorky, najviac 62 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 16 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 16 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 57 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO322×
    • Ca-HCO39×
    • Ca-Mg-SO4-HCO33×
    • Mg-Ca-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A24×
    • trieda E3×
    • trieda H2×
    • trieda F2×
    • trieda D2×
    • trieda G1×
    • trieda B1×

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,150 μg/l10 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0900 mg/lmedián 0,0100 mg/l10 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l10 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCubežná hodnota
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 830 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,50 μg/l10 vzoriek30 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 28. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň130,7 Bq/l30,7 Bq/l
    minerálny prameň15,44 Bq/l5,44 Bq/l

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 541,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy4×
    • Blokové rozpadliny1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny3×
    • Stabilizovaný2×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag