Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
31aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Bestes Zeitfenster heute
06:00–08:00
Necpalský potok, Fensterpunktzahl 38.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 08:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Wasserstand am Fließgewässer
Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten
Wasserstände am Fließgewässer
Station
Status
Ändern
Temperatur
Necpaly
9 cm
2,6 °C
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
Schnelles FließgewässerPodhorský potok: schnelles Wasser, steiniger Boden, Gewehre und die Teiche darunter. Typische Forellengewässer.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 875 bis 410 m ü.d.M. über 20,2 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
875 m a.s.l.
Tiefster Punkt
383 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
492 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
24 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,12
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2018abgebildet 30. Sept. 20182021abgebildet 10. Sept. 20212024abgebildet 24. Aug. 2024
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
1 von 1 Fischereireviere am Fließgewässer mit SHMÚ-Daten: Der nächstgelegene Standort weist in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
1 bis 2 Indikatoren1
Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard
Necpalský potokNecpalský potok · Standard in 2 von 4 Jahren nicht erfüllt1-Anzeige
Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025
1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.
Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1
Ammonium oder Nitrit an mindestens einer Station über dem Standardwert1
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Necpalský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 38 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek57 % čiary vody
43 % vápence a dolomity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 348 mg/l, stredne tvrdá voda (12,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Selén 0,497 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 86. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
28°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
47nGy/h dávkový príkon
21. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
10 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
1 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 6,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Necpalský potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
181vrtov do 3 km
898 rozborov vody v okolí
Z toho 181 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
1 geotermálny vrt do 10 km
11 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
48lokalít do 3 km
48 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
35záznamov do 5 km
2 ložiská, 33 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
53plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek57%SR 72 %
Kalksteine und Dolomite43%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér57%
krieda29%
trias14%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
4×
krieda
staršia krieda
lučivnianske súvrstvie
2×
trias
mladší trias
fatranské súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviáne sedimenty terás100%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,2m
2 – 557%SR 48 %
5 – 1043%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
FATRIKUM100%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT57%SR 16 %
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT43%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)82%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)18%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih82%SR 26 %
stredný pokles9,1%SR 6,8 %
malý pokles9,1%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 7 z 12 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kies38%SR 52 %
Dolomity25%SR 1,8 %
Vápence25%SR 3,1 %
Pieskovce13%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)25%SR 22 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)25%SR 1,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)25%SR 1,9 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)13%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)13%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum Veľkej Fatry v oblasti medzi Smrekovicou a Ploskou63%SR 0,0 %
paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny38%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3 typ44%SR 5,1 %
Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ33%SR 4,2 %
Ca-Mg-HCO3 typ22%SR 5,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A100%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Turčianska kotlina100%SR 3,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 7,98typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
12,5°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,23 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
348mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 68Mg 29
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 83SO₄ 14
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluorideF0,250 mg/l89. percentil
MagnesiumMg16,3 mg/l54. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3222 mg/l53. percentil
KalziumCa62,6 mg/l50. percentil
SulfateSO430,2 mg/l34. percentil
ChlorideCl3,74 mg/l25. percentil
DraslíkK0,784 mg/l7. percentil
NatriumNa2,06 mg/l6. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
SelenSe0,497 mg/kg86. percentil
MolybdänMo0,582 mg/kg78. percentil
NickelNi29,9 mg/kg70. percentil
FührenPb18,4 mg/kg64. percentil
AntimonSb0,697 mg/kg55. percentil
BizmutBi0,213 mg/kg49. percentil
CadmiumCd0,153 mg/kg42. percentil
QuecksilberHg0,0846 mg/kg40. percentil
ArsenAs5,84 mg/kg39. percentil
KobaltCo7,65 mg/kg37. percentil
KupferCu19,7 mg/kg32. percentil
ZinkZn75,9 mg/kg26. percentil
ChromCr48,0 mg/kg14. percentil
VanadiumV51,9 mg/kg12. percentil
CínSn1,18 mg/kg3. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
KalziumCa11,8 %96. percentil
MagnesiumMg3,32 %95. percentil
ManganMn718 mg/kg34. percentil
PhosphorP653 mg/kg24. percentil
DraslíkK1,28 %17. percentil
EisenFe2,07 %13. percentil
AluminiumAl3,96 %5. percentil
TitánTi2.796 mg/kg5. percentil
NatriumNa0,382 %3. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
StronciumSr208 mg/kg89. percentil
BorB71,4 mg/kg78. percentil
LítiumLi32,7 mg/kg66. percentil
RubídiumRb64,5 mg/kg6. percentil
CérCe41,1 mg/kg6. percentil
YtriumY15,0 mg/kg5. percentil
ZirkónZr173 mg/kg5. percentil
BerylliumBe0,437 mg/kg5. percentil
BáriumBa289 mg/kg5. percentil
GáliumGa5,67 mg/kg4. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
47nGy/h vo vzduchu
rozsah 43 až 55 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,80 ppm73. percentil
Kalium (K)K1,14 %15. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,21 ppm13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
28 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 38 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Turčianska kotlina100%SR 3,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-6,4°C
Priemerná júlová teplota12,7°C
Ročné zrážky1.188mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma67%SR 33 %
kotlinová klíma33%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
FührenPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l17 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Necpalský potok, 2010, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 120 μg/lmedián 50,0 μg/l17 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žabokrecký potok, 1993, 590 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 20,0 μg/lmedián 10,0 μg/l17 vzoriek41 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Necpalský potok, 2010, 110 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrmierne zvýšená
najvyššie 410 μg/lmedián 380 μg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žabokreky, č.d.31, 850m SZ od K447, 1993, 300 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l17 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok, vetva Čierneho potok 1150m SSZ od K543, 850 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCubežná hodnota
najvyššie 1,80 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žabokreky, č.d.31, 850m SZ od K447, 1993, 300 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Necpalský potok, 2010, 110 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok, vetva Čierneho potok 1150m SSZ od K543, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Necpalský potok, 2010, 110 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Necpalský potok, 2010, 110 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 13,1 mg/lmedián 3,39 mg/l17 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bystrička-Pod obcou, 1300m SV od K474, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Hematit (Fe₂O₃)15 vzoriek, najviac 1600 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)15 vzoriek, najviac 1750 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Barit (BaSO₄)13 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyrit (FeS₂)10 vzoriek, najviac 155 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)14 vzoriek, najviac 155 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 15 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO353×
Ca-Mg-HCO346×
Ca-(Mg)-HCO36×
Ca-Mg-SO4-HCO33×
Mg-Ca-HCO31×
Ca-SO4-HCO31×
K-Ca-HCO31×
Ca-NO3-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A81×
trieda E9×
trieda B5×
trieda D5×
trieda C4×
trieda F3×
trieda G3×
trieda H2×
Kovy v podzemnej vode
KupferCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 20,0 μg/lmedián 1,90 μg/l63 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 63,3 μg/lmedián 0,250 μg/l63 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,230 mg/lmedián 0,00500 mg/l63 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,00 μg/l63 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l63 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 78,0 μg/lmedián 3,00 μg/l63 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,250 μg/l63 vzoriek67 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 855 μg/lmedián 12,0 μg/l63 vzoriek25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,500 μg/l63 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l63 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l63 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
5
14,4 Bq/l
10,8 Bq/l
Quelle
6
30,0 Bq/l
13,3 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
16,0 Bq/l
9,78 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Martin
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.
2,9 km
Martin
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.
2,9 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metalle
Arten
Od vody
Trebostovo – Bánske
Pyrit
pyrit
mineralogický výskyt
4,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
181 vrtov v pásme 3 km, z toho 84 hydrogeologických a 97 ostatných; s číslom archívnej správy 181.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m120×
10–30 m49×
30–100 m9×
100–300 m0×
nad 300 m2×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
Necpaly-Lazce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
27,0 m
75021 111Aa8.pdf
40 m
459
hydrogeologický
4,4 m
18205
70 m
Martin-Lazce
širokoprofilový vrt
4,4 m
51357 111Aa4.pdf
80 m
Martin-Lazce
širokoprofilový vrt
4,3 m
51357 111Aa5.pdf
80 m
Martin-Necpaly
širokoprofilový vrt
4,0 m
51330 111Aa2.pdf
80 m
Martin-Lazce
širokoprofilový vrt
4,7 m
51357 111Aa6.pdf
90 m
Turčianska Bela
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 m
7167 98Dd8.pdf
120 m
Necpaly-Lazce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
72,0 m
75021 111Aa7.pdf
120 m
Martin-Lazce
širokoprofilový vrt
4,5 m
51357 111Aa3.pdf
120 m
Martin-Necpaly
širokoprofilový vrt
4,0 m
51330 111Aa1.pdf
170 m
Turčianska Bela
negatívny vrt
22,0 m
7167 98Dd7.pdf
200 m
Necpaly – Žabokreky
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,0 m
33167 98Dd39.pdf
210 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatur
Výdatnosť
Tiefe
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Martin – ZGT-3
–
–
2461 m
–
nevyužívaný
1,1 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
9
1,4 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
2
8,7 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
horáreň – Necpaly
–
–
–
10 m
smer Žabokreky – potok – Košťany nad Turcom
400 m²
1990
–
10 m
JZ, za potokom – Necpaly
40 m²
–
–
20 m
poľná odbočka na juh – Necpaly
400 m²
–
–
20 m
pod Skalou, lom – Necpaly
100 m²
–
–
20 m
pri bytovkách PD – píla – Košťany nad Turcom
–
–
–
40 m
západne od PD, potok – Žabokreky
90 m²
1985
–
50 m
juh obce, odpočívadlo – Žabokreky
600 m²
–
–
60 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy48×
Blokové rozpadliny3×
Blokové polia + zosuvy2×
Stupeň aktivity
Potenciálny42×
Stabilizovaný9×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×
Aktívny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova28×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00011×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.