Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

VN Žilina

Flussgebiet WaagKarpfengewässer
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
7,7km
Region
Region Žilina
Luftbild von Fließgewässer VN Žilina mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer VN Žilina

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

VN Žilina, Fensterpunktzahl 18.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 13:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil: Stausee

    Geländehöhe entlang des Fischereireviers und der ungefähre Wasserstand.

    Stausee Da es sich um einen Stausee handelt, wird das Fließgewässer hier nicht bewertet: Das Wasser weist keine Strömung, kein Gefälle und kein Gefälle auf. Die Karte zeigt die Geländehöhe entlang des Fischereireviers.

    3393403413423433443450 km2 km4 km6 km
    Geländehöhenprofil (Stausee): von 344 bis 340 m ü.d.M. über 7,6 km.
    Geländehöhe entlang der Fischereirevierlinie, vom Anfang (links) bis zum Ende
    Ungefährer Wasserstand
    342 m a.s.l.

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Die Höhe ist ungefähr (Fehler von einigen Metern).

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer VN Žilina von 2018
    2018abgebildet 13. Sept. 2018
    Luftbild Fließgewässer VN Žilina von 2021
    2021abgebildet 19. Juni 2021
    Luftbild Fließgewässer VN Žilina von 2024
    2024abgebildet 30. Juli 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer VN Žilina

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025

    1 von 1 Fischereireviere am Fließgewässer mit SHMÚ-Daten: Der nächstgelegene Standort weist in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.

    • 1 bis 2 Indikatoren1

    Am stärksten verschmutzte Fischereirevierealle mit einem unerfüllten Standard

    • VN ŽilinaVN Žilina · Standard in 4 von 4 Jahren nicht erfüllt1-Anzeige

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    0 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku VN Žilina

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 8 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 440 mg/l, stredne tvrdá voda (14,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Zinok 153 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 81. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    39. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 1,5 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    4 aus 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 5 600 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (TP-1 (sledovanie VD Žilina)).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    456vrtov do 3 km

    349 rozborov vody v okolí

    Z toho 454 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    33°C na ústí vrtu

    2 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Žilina – Chrastie – HŽK-10, výdatnosť 0,0 l/s, 2,4 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    59lokalít do 3 km

    2 záťaže, 57 skládok

    Najbližšia záťaž: Žilina – východné priemyselné pásmo, 1,4 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    9 ložísk, 8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    93plôch do 3 km

    8 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy1×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív67%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty33%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný pokles100%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • Žilinsko-rajecká kotlina100%SR 0,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kies100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)67%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér časti Žilinskej kotliny a východného okraja Súľovských vrchov100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • C100%SR 4,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Žilinská kotlina100%SR 1,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 7,66typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    14,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,50 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    440mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK8,75 mg/l90. percentil
    • ChlorideCl16,4 mg/l64. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3251 mg/l63. percentil
    • KalziumCa73,8 mg/l63. percentil
    • SulfateSO444,9 mg/l56. percentil
    • NatriumNa9,91 mg/l53. percentil
    • MagnesiumMg16,0 mg/l53. percentil
    • FluorideF0,109 mg/l47. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO42,64 mg/l96. percentil
    • AmóniumNH43,00 mg/l95. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,09 mg/l82. percentil
    • NitrateNO311,9 mg/l79. percentil

    Metalle

    • AluminiumAl291 μg/l87. percentil
    • ZinkZn17,3 μg/l83. percentil
    • ManganMn92,2 μg/l78. percentil
    • EisenFe0,0853 mg/l42. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ZinkZn153 mg/kg81. percentil
    • SelenSe0,420 mg/kg80. percentil
    • FührenPb23,2 mg/kg78. percentil
    • QuecksilberHg0,227 mg/kg77. percentil
    • ChromCr93,6 mg/kg77. percentil
    • ArsenAs10,3 mg/kg76. percentil
    • AntimonSb1,25 mg/kg76. percentil
    • CínSn3,62 mg/kg76. percentil
    • KupferCu30,4 mg/kg72. percentil
    • NickelNi24,1 mg/kg48. percentil
    • MolybdänMo0,339 mg/kg42. percentil
    • BizmutBi0,197 mg/kg41. percentil
    • CadmiumCd0,144 mg/kg39. percentil
    • KobaltCo7,74 mg/kg38. percentil
    • VanadiumV58,0 mg/kg24. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnesiumMg1,94 %88. percentil
    • KalziumCa6,39 %86. percentil
    • PhosphorP1.175 mg/kg82. percentil
    • ManganMn985 mg/kg64. percentil
    • NatriumNa0,811 %38. percentil
    • DraslíkK1,37 %28. percentil
    • EisenFe2,29 %25. percentil
    • TitánTi3.773 mg/kg23. percentil
    • AluminiumAl4,86 %21. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr173 mg/kg76. percentil
    • BáriumBa497 mg/kg69. percentil
    • LítiumLi30,9 mg/kg58. percentil
    • BorB61,3 mg/kg52. percentil
    • CérCe58,5 mg/kg48. percentil
    • ZirkónZr316 mg/kg24. percentil
    • YtriumY21,9 mg/kg21. percentil
    • BerylliumBe0,689 mg/kg14. percentil
    • GáliumGa8,63 mg/kg13. percentil
    • RubídiumRb70,4 mg/kg12. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 46 až 54 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonrisiko im Grundgestein

    niedrig

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,60 ppm53. percentil
    • Kalium (K)K1,30 %48. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,88 ppm29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1372.721 Bq/m²84. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • niedrig100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +25nT

    rozsah 18 až 33 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -53mGal

    reziduálna -9,8 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Žilinská kotlina100%SR 1,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)180–590m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek401m a.s.l.
    • Durchschnittliches Gefälle5,4°
    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky700mm

    Geomorfologické celky

    • Žilinská kotlina100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda100%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Vnútrokarpatský paleogén100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,0 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Štôlňa Jozef – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Strečno I-II – Medené rudy (3,2 km od vody)Žilina – východné priemyselné pásmo – SK1000500P (1,4 km od vody)Žilina – Trnové – odkalisko popolčeka – SK2001800F (1,7 km od vody)Mojšova Lúčka 3 – Mojšova Lúčka – nijaký (60 m od vody)Žilina 11 – Žilina – nijaký (80 m od vody)Mojš 3 – Mojš – nijaký (90 m od vody)Mojš 2 – Mojš – nijaký (100 m od vody)Žilina 12 – Žilina – nijaký (120 m od vody)Varín 2 – Varín – nijaký (130 m od vody)Mojšova Lúčka 2 – Mojšova Lúčka – nijaký (130 m od vody)Mojš 4 – Mojš – nijaký (160 m od vody)Žilina 9 – Žilina – nijaký (170 m od vody)Varín 3 – Varín – občasný (180 m od vody)Strečno 3 – Strečno – nijaký (200 m od vody)Strečno 5 – Strečno – trvalý (220 m od vody)Strečno 4 – Strečno – nijaký (230 m od vody)Trnové 1 – Trnové – nijaký (240 m od vody)Varín 5 – Varín – nedá sa odhadnúť (250 m od vody)Strečno 2 – Strečno – nijaký (420 m od vody)Varín 4 – Varín – nijaký (480 m od vody)Mojšova Lúčka 1 – Mojšova Lúčka – nijaký (530 m od vody)Teplička nad Váhom 2 – Teplička nad Váhom – nijaký (690 m od vody)Trnové 2 – Trnové – nijaký (770 m od vody)Mojš 1 – Mojš – nedá sa odhadnúť (780 m od vody)Varín 1 – Varín – nijaký (790 m od vody)Žilina 10 – Žilina – trvalý (1,1 km od vody)Nezbudská Lúčka 1 – Varín – občasný (1,2 km od vody)Gbeľany 1 – Gbeľany – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Teplička nad Váhom 1 – Teplička nad Váhom – nijaký (1,2 km od vody)Žilina 1 – Žilina – nijaký (1,3 km od vody)Varín 6 – Varín – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Žilina 7 – Žilina – nijaký (1,4 km od vody)Žilina 8 – Žilina – nijaký (1,4 km od vody)Stráňavy 3 – Stráňavy – nijaký (1,4 km od vody)Gbeľany 4 – Gbeľany – nijaký (1,6 km od vody)Budatín 5 – Budatín – nijaký (1,6 km od vody)Trnové 6 – Trnové – nijaký (1,7 km od vody)Trnové 3 – Trnové – nijaký (1,8 km od vody)Varín 8 – Varín – nijaký (1,8 km od vody)Strečno 1 – Strečno – nijaký (1,9 km od vody)Gbeľany 3 – Gbeľany – nijaký (2,0 km od vody)Krasňany 5 – Krasňany – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Budatín 4 – Budatín – nijaký (2,1 km od vody)Trnové 7 – Trnové – nijaký (2,3 km od vody)Stráňavy 4 – Stráňavy – nijaký (2,3 km od vody)Nededza 2 – Nededza – nijaký (2,3 km od vody)Stráňavy 2 – Stráňavy – nijaký (2,3 km od vody)Trnové 3 – Trnové – nijaký (2,4 km od vody)Stráňavy 1 – Stráňavy – nijaký (2,4 km od vody)Trnové 4 – Trnové – nijaký (2,5 km od vody)Krasňany 4 – Krasňany – nijaký (2,6 km od vody)Krasňany 2 – Krasňany – občasný (2,6 km od vody)Gbeľany 2 – Gbeľany – nijaký (2,6 km od vody)Krasňany 3 – Krasňany – nijaký (2,7 km od vody)Trnové 8 – Trnové – nijaký (2,8 km od vody)Zádubnie 1 – Zádubnie – nijaký (2,9 km od vody)Budatín 3 – Budatín – nijaký (2,9 km od vody)Zádubnie 2 – Zádubnie – nijaký (2,9 km od vody)Krasňany 1 – Krasňany – nijaký (3,0 km od vody)Žilina 6 – Žilina – nijaký (3,0 km od vody)Stráňavy – HŽK-2 – nekúpeľný (2,1 km od vody)Žilina – Chrastie – HŽK-10 – nekúpeľný (2,4 km od vody)b4 (3,3 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (9,5 km od vody)a5 (9,7 km od vody)Stráňavy (2,8 km od vody)Stráňavy – Strečno – Kosová – dolomit (3,1 km od vody)Stráňavy – Polom – haldy – vápenec ostatný (3,1 km od vody)Stráňavy – Polom – vápenec ostatný (3,1 km od vody)Stráňavy – Polom – stavebný kameň (3,1 km od vody)Stráňavy – Polom – vápenec ostatný (3,2 km od vody)Stráňavy – Polom – haldy – vápenec ostatný (3,2 km od vody)Stráňavy – Strečno – Kosová – dolomit (3,2 km od vody)Stráňavy – Polom – stavebný kameň (3,2 km od vody)Varín – štrkopiesky a piesky (410 m od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Nezbudská Lúčka – štrkopiesky (90 m od vody)Nezbudská Lúčka – asfalt (1,3 km od vody)Žilina – Bytčica – keramické íly (2,9 km od vody)Strečno – Cu rudy (3,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Sučany – Nezbuds – štrkopiesky (3,9 km od vody)Krasňany – polymetalické rudy (4,4 km od vody)Dolná Tižina – keramické íly (4,6 km od vody)Varín – mineralógia (960 m od vody)Považský Chlmec-Vranie – všeobecná geológia (4,1 km od vody)Tunel Višňové, západný portál – všeobecná geológia (4,5 km od vody)MOJSOVA LUCKA – Zosuvy (160 m od vody)MOJSOVA LUCKA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)ZLATNE – Zosuvy (380 m od vody)ROSINKY – Zosuvy (400 m od vody)STRECNO – Zosuvy (460 m od vody)MOJSOVA LUCKA – Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (550 m od vody)MOJSOVA LUCKA – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)ZLATNE – Zosuvy (770 m od vody)MOJSOVA LUCKA – Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)STRECNO – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)STRECNO – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)ZLATNE – Zosuvy (1,4 km od vody)STRANAVY – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)TRNOVE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)Nezbudská Lúčka-Skalka – Zosuvy (1,6 km od vody)STRANAVY – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)TRNOVE – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)VARIN – Zosuvy (1,8 km od vody)STRANAVY – Zosuvy (1,8 km od vody)STRECNO – Zosuvy (1,8 km od vody)MOJSOVA LUCKA – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)VARIN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)VARIN – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)ZILINA – Zosuvy (2,0 km od vody)Strečno – Zosuvy + skalné zrútenia (2,1 km od vody)Stráňavy – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)STRANAVY – Zosuvy (2,1 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,1 km od vody)STRANAVY – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)VARIN – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)ZADUBNIE – Zosuvy (2,4 km od vody)GBELANY – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)ZASTRANIE – Zosuvy (2,4 km od vody)TRNOVE – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)Žilina-Dubeň – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)VARIN – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)TRNOVE – Zosuvy (2,6 km od vody)TEPLICKA NAD VAHOM – Zosuvy (2,6 km od vody)KRASNANY – Zosuvy (2,6 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)teplička – Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Mojšova Lúčka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Žilina – Mototrans – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Mojšova Lúčka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Žilina – Mototrans – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Teplička – Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Teplička – Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)teplička – Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (440 m od vody)Mojšova Lúčka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (570 m od vody)Žilina – Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (600 m od vody)Žilina – Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (620 m od vody)Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Žilina – Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (660 m od vody)Teplička nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Žilina – Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (680 m od vody)Žilina – Teplička n.Váhom – monitorovací vrt (690 m od vody)Žilina – Teplička n.Váhom – monitorovací vrt (700 m od vody)Žilina – Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (700 m od vody)Teplička – Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (720 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (740 m od vody)Teplička – Varín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Varín – monitorovací vrt (760 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (760 m od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (770 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (770 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (800 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (800 m od vody)Žilina – Teplička n.Váhom – monitorovací vrt (830 m od vody)Varín – monitorovací vrt (840 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (850 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (860 m od vody)Teplička nad Váhom – monitorovací vrt (860 m od vody)Teplička nad Váhom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (860 m od vody)Teplička nad Váhom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (200 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (210 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (970 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)termálne vody – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)chloridové minerálne vody – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)Žilina-Hruštiny c.1403, 200m J od K342 – vrt (40 m od vody)Teplička-Hrnčiaren, 1700m SZ od K342 – vrt (250 m od vody)Mojš c.d.6, 1800m JV od K346 – studňa (310 m od vody)Mojšova Lúčka 1450m SV od K459 Kopa – prameň (460 m od vody)Žilina-Rosinky c.1548, 500m SV od K367 – studňa (760 m od vody)cca 1000 m SV od k. 503, Javor – vrt (1,3 km od vody)1100m ZSZ od k. 503 Javor, vrt ŽK-2 – vrt (1,5 km od vody)Strečno 400m JV od k503 Javor – prameň (1,6 km od vody)Strečno-Hydinárne, 400m ZJZ od K432 – prameň (1,6 km od vody)Strečno 600m V od K503 Javor – prameň (1,8 km od vody)Trnové 1450m SV od K400 – studňa (2,0 km od vody)Trnové 850m ZSZ od K459 Kopa – studňa (2,0 km od vody)cca 800 m V od obce, na úpätí svahu, pri skládke – vrt (2,1 km od vody)cca 800 m V od obce, na úpätí svahu, pri skládke – vrt (2,2 km od vody)cca 800 m V od obce, na úpätí svahu, pri skládke – vrt (2,3 km od vody)Žilina-Borická cesta c.6, 1100m Z od K402 – studňa (2,4 km od vody)lokalita Chrasť, 1400m S od k. 424 Vrchdiel, – vrt (2,5 km od vody)lokalita Chrasť, 1400m S od k. 424 Vrchdiel, – prameň (2,5 km od vody)Rosina 800m SZ od K400 – vrt (2,7 km od vody)JV od Stráňavy, vodný zdroj "Pod Kryvu" – prameň (2,8 km od vody)Stráňavy 1750m Z od K741 Kojsova – prameň (2,8 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 600 μg/lmedián 3 580 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: TP-1 (sledovanie VD Žilina), 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 2,50 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: V-4 (sledovanie VD Žilina), 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 23,0 μg/lmedián 1,50 μg/l12 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: V-2 (sledovanie VD Žilina), 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 1,10 μg/l12 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: VP-1 (sledovanie VD Žilina), 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,05 μg/l12 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: TP-1 (sledovanie VD Žilina), 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Varín, 1450m Z od K545, 780 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 40,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Varín, 1450m Z od K545, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Varín, 1450m Z od K545, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Varín, 1450m Z od K545, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Varín, 1450m Z od K545, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,1 mg/lmedián 11,1 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Varín, 1450m Z od K545, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO311×
    • Ca-Mg-HCO38×
    • Ca-SO4-HCO31×
    • Na-Cl1×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A9×
    • trieda C4×
    • trieda G3×
    • trieda E3×

    Kovy v podzemnej vode

    • KupferCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 1,05 μg/l26 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 400 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 140 μg/lmedián 134 μg/l26 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 53,0 μg/lmedián 5,00 μg/l26 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 400 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň367,0 Bq/l13,8 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody13,87 Bq/l3,87 Bq/l
    studňa129,2 Bq/l29,2 Bq/l
    prameň315,2 Bq/l13,6 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe3×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa4×
    • halda1×

    Najbližšie staré banské diela

    NameArtenŤaženéUkončenieOd vody
    ŠtôlňaštôlňaFe1,5 km
    ŠtôlňaštôlňaFe1,6 km
    Haldahaldadolomit2,0 km
    Štôlňaštôlňalimonit2,8 km
    Štôlňa JozefštôlňaFe, hematit2,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Varínštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – D.A.L., spol.s r.o.410 m
    Stráňavy – Strečno – KosovádolomitŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,1 km
    Stráňavy – Polom – haldyvápenec ostatnýŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,1 km
    Stráňavy – Polomvápenec ostatnýŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,1 km
    Stráňavy – Polomstavebný kameňŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,1 km
    Stráňavy – Polomvápenec ostatnýŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,2 km
    Stráňavy – Polom – haldyvápenec ostatnýŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,2 km
    Stráňavy – Strečno – KosovádolomitŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,2 km
    Stráňavy – Polomstavebný kameňŤažené ložisko – DOBÝVANIE, s.r.o.3,2 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalleArtenOd vody
    Strečno I-IIMedené rudyCumineralogický výskyt3,2 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    456 vrtov v pásme 3 km, z toho 148 hydrogeologických a 308 ostatných; s číslom archívnej správy 454.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m176×
    • 10–30 m249×
    • 30–100 m11×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    Js-211inžiniersko-geologický10,0 m1875040 m
    J-3inžiniersko-geologický6,0 m2814850 m
    Js-214inžiniersko-geologický17,0 m1875090 m
    J-4inžiniersko-geologický8,0 m28148100 m
    HJs-212hydrogeologický10,0 m18750100 m
    Žilinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou3,0 m34939 98Bc52.pdf110 m
    Jb-118inžiniersko-geologický16,0 m18750110 m
    HJs-202hydrogeologický10,0 m18750110 m
    teplička – Varínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,5 m8013 98Bc45.pdf120 m
    Js-208inžiniersko-geologický12,0 m18750120 m
    S-4ložiskový11,0 m13350130 m
    Varínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,5 m57957 98Bc80.pdf140 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturVýdatnosťTiefeChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Stráňavy – HŽK-224 °C22,0 l/s600 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný bez nahlasovania údajov2,1 km
    Žilina – Chrastie – HŽK-1033 °C0,0 l/s2258 mNa-Clnevyužívaný2,4 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória Stráňavytermálne kúpalisko––12,8 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5013,3 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 534,3 km
    kategória a5minerálna voda< 15> 5019,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    StandortČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Žilina – východné priemyselné pásmoSK1000500P1,4 km
    Žilina – Trnové – odkalisko popolčekaSK2001800F1,7 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Mojšova Lúčka 3 – Mojšova Lúčka–––60 m
    Žilina 11 – Žilina–––80 m
    Mojš 3 – Mojš–––90 m
    Mojš 2 – Mojš–––100 m
    Žilina 12 – Žilina–––120 m
    Varín 2 – Varín–––130 m
    Mojšova Lúčka 2 – Mojšova Lúčka–1985–130 m
    Mojš 4 – Mojš300 m²––160 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy91×
    • Blokové rozpadliny1×
    • Zosuvy + skalné zrútenia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny47×
    • Stabilizovaný38×
    • Aktívny8×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00029×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova18×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. RADA1 Fischereirevier · 7,7 km9VN Žilina9

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Waag