Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

VN Hnusno

Cuenca: HronCiprínido
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
0,3km
región
Región de Banská Bystrica
Imagen aérea del curso de agua VN Hnusno con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua VN Hnusno

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

VN Hnusno 1, puntuación de la ventana 16.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 06:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua VN Hnusno de 2018
    2018fotografiado 12 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua VN Hnusno de 2021
    2021fotografiado 9 sep 2021
    Imagen aérea del curso de agua VN Hnusno de 2024
    2024fotografiado 27 jul 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua VN Hnusno

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    • sustancias nocivas por encima de la norma en al menos una estación (metales, pesticidas, PFAS, disolventes)1

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku VN Hnusno

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Rocas volcánicas100 % čiary vody

    Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,4modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 203 mg/l, mäkká voda (7,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    6 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 2,09 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    59nGy/h dávkový príkon

    84. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 890 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Zadná voda, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    7vrtov do 3 km

    122 rozborov vody v okolí

    Z toho 7 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    23záznamov do 5 km

    23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    6plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Rocas volcánicas100%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Rocas volcánicas: Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná.

    Geologický vek hornín

    • perm100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    permstarší permmalužinské súvrstvie, I. megacyklus1×

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles100%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity100%SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum juhozápadných svahov Nízkych Tatier100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 8,41typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    7,0°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,26 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    203mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SulfatosSO435,4 mg/l43. percentil
    • SodioNa6,89 mg/l40. percentil
    • MagnesioMg10,6 mg/l34. percentil
    • ClorurosCl4,59 mg/l31. percentil
    • DraslíkK1,60 mg/l23. percentil
    • CalcioCa32,8 mg/l21. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3110 mg/l21. percentil
    • FluorurosF0,0632 mg/l19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0633 mg/l32. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,13 mg/l23. percentil
    • FosforečnanyPO40,0279 mg/l16. percentil
    • NitratosNO30,869 mg/l1. percentil

    Metales

    • CincZn7,89 μg/l56. percentil
    • AluminioAl31,5 μg/l30. percentil
    • ManganesoMn7,99 μg/l16. percentil
    • HierroFe0,00701 mg/l1. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CadmioCd2,09 mg/kg95. percentil
    • ArsénicoAs37,1 mg/kg95. percentil
    • AntimonioSb22,5 mg/kg95. percentil
    • CínSn7,76 mg/kg95. percentil
    • CincZn303 mg/kg95. percentil
    • BizmutBi0,768 mg/kg95. percentil
    • PlomoPb32,1 mg/kg89. percentil
    • CobreCu45,2 mg/kg87. percentil
    • SelenioSe0,467 mg/kg84. percentil
    • MercurioHg0,194 mg/kg73. percentil
    • VanadioV79,1 mg/kg71. percentil
    • MolibdenoMo0,487 mg/kg67. percentil
    • CobaltoCo9,38 mg/kg64. percentil
    • NíquelNi24,5 mg/kg50. percentil
    • CromoCr54,0 mg/kg22. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK2,03 %94. percentil
    • FósforoP1383 mg/kg91. percentil
    • AluminioAl6,71 %81. percentil
    • HierroFe3,33 %77. percentil
    • MagnesioMg1,28 %75. percentil
    • SodioNa0,910 %59. percentil
    • TitánTi4672 mg/kg58. percentil
    • ManganesoMn851 mg/kg51. percentil
    • CalcioCa1,78 %43. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb133 mg/kg96. percentil
    • LítiumLi47,9 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa857 mg/kg95. percentil
    • BoroB87,5 mg/kg91. percentil
    • YtriumY38,0 mg/kg90. percentil
    • BerilioBe2,10 mg/kg86. percentil
    • CérCe70,0 mg/kg80. percentil
    • GáliumGa16,3 mg/kg70. percentil
    • StronciumSr152 mg/kg64. percentil
    • ZirkónZr380 mg/kg42. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    59nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,70 ppm95. percentil
    • Potasio (K)K1,38 %69. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,93 ppm67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Bystrianka-Rychtárovo – Medené rudy (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Zlaté rudy (3,4 km od vody)Riavka – Antimonitovo-zlaté rudy (5,0 km od vody)Valaská – občasný (2,8 km od vody)a1 (7,4 km od vody)Horná Lehota – stavebný kameň – vápenec (240 m od vody)Horná Lehota, cesta na Prieslop – stavebný kameň – vápenec (340 m od vody)Bystrá – stavebný kameň – melafýr (1,2 km od vody)Horná Lehota – pieskovňa – stavebný piesok – piesky (1,6 km od vody)Horná Lehota – východný svah vyvýšeniny Hrádok – stavebný kameň – vápenec (2,0 km od vody)Horná Lehota – Horný diel – U rudy (2,6 km od vody)Podbrezová – stavebný kameň – kremenec (2,8 km od vody)Bystrianka – Richtárovo – Cu rudy (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Au rudy (3,4 km od vody)Piesok pri Podbrezovej – stavebný kameň – dolomit; dolomitický vá (3,5 km od vody)Valaská, západný svah Lipovej – stavebný kameň – dolomit (3,7 km od vody)Pieskovňa – Krpáčová – stavebný piesok – dolomit (4,0 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová nad cestou – stavebný kameň – kremenec (4,2 km od vody)Podbrezová, Skalica, dol. Brezového potoka – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,2 km od vody)Podbrezová – kopec Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,3 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,3 km od vody)Brezno – Skalka – U rudy (4,4 km od vody)Dolná Lehota – Kameňolom Krpačová, dolina Kvačka – stavebný kameň – migmatit (4,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 229,065 – 240,3 – štrkopiesky (4,8 km od vody)Brezno – Banisko – stavebný kameň – amfibolit (5,0 km od vody)Podbrezová-Skalica – všeobecná geológia (3,9 km od vody)HORNA LEHOTA – Zosuvy (1,4 km od vody)BYSTRA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)VAJSKOVA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)KRPACOVO – Zosuvy (3,0 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 890 μg/lmedián 890 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 120 μg/lmedián 120 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 690 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 7,39 mg/lmedián 7,39 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 29. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)10 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)10 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)10 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)10 vzoriek, najviac 1625 zŕn
    • Rutil (TiO₂)10 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 24 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Anatas (TiO₂)7 vzoriek, najviac 18 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)5 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 3 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)10 vzoriek, najviac 83 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)10 vzoriek, najviac 687 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 156 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 625 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 37 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimonioSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,800 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 1,10 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 2,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 550 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnbežná hodnota
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    fuente423,5 Bq/l8,93 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie156,2 Bq/l56,2 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie112,2 Bq/l12,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalesEspecieOd vody
    Bystrianka-RychtárovoMedené rudyCumineralogický výskyt3,3 km
    Dolná Lehota – Vajskovský potokZlaté rudyAumineralogický výskyt3,4 km
    RiavkaAntimonitovo-zlaté rudyAu, Sbmineralogický výskyt5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    7 vrtov v pásme 3 km, z toho 0 hydrogeologických a 7 ostatných; s číslom archívnej správy 7.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m4×
    • 10–30 m0×
    • 30–100 m3×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    JK-3inžiniersko-geologický6,0 m857482,2 km
    JK-1inžiniersko-geologický5,0 m857482,2 km
    JK-2inžiniersko-geologický5,0 m857482,2 km
    JK-4inžiniersko-geologický6,0 m857482,2 km
    Valasská VS-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,9 km
    S-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,9 km
    Valasská VS-2inžiniersko-geologický35,0 m47713,0 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 517,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Valaská450 m²1978–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy6×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny4×
    • Stabilizovaný2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Podbrezová1 coto de pesca · 0,3 km16VN Hnusno 116

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Hron