Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

VN Hnusno

Flussgebiet GranKarpfengewässer
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
0,3km
Region
Region Banská Bystrica
Luftbild von Fließgewässer VN Hnusno mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer VN Hnusno

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

VN Hnusno 1, Fensterpunktzahl 16.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 01:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer VN Hnusno von 2018
    2018abgebildet 12. Sept. 2018
    Luftbild Fließgewässer VN Hnusno von 2021
    2021abgebildet 9. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer VN Hnusno von 2024
    2024abgebildet 27. Juli 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer VN Hnusno

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku VN Hnusno

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 aus 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 890 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Zadná voda, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    7vrtov do 3 km

    122 rozborov vody v okolí

    Z toho 7 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    23záznamov do 5 km

    23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    6plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Bystrianka-Rychtárovo – Medené rudy (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Zlaté rudy (3,4 km od vody)Riavka – Antimonitovo-zlaté rudy (5,0 km od vody)Valaská – občasný (2,8 km od vody)a1 (7,4 km od vody)Horná Lehota – stavebný kameň – vápenec (240 m od vody)Horná Lehota, cesta na Prieslop – stavebný kameň – vápenec (340 m od vody)Bystrá – stavebný kameň – melafýr (1,2 km od vody)Horná Lehota – pieskovňa – stavebný piesok – piesky (1,6 km od vody)Horná Lehota – východný svah vyvýšeniny Hrádok – stavebný kameň – vápenec (2,0 km od vody)Horná Lehota – Horný diel – U rudy (2,6 km od vody)Podbrezová – stavebný kameň – kremenec (2,8 km od vody)Bystrianka – Richtárovo – Cu rudy (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Au rudy (3,4 km od vody)Piesok pri Podbrezovej – stavebný kameň – dolomit; dolomitický vá (3,5 km od vody)Valaská, západný svah Lipovej – stavebný kameň – dolomit (3,7 km od vody)Pieskovňa – Krpáčová – stavebný piesok – dolomit (4,0 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová nad cestou – stavebný kameň – kremenec (4,2 km od vody)Podbrezová, Skalica, dol. Brezového potoka – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,2 km od vody)Podbrezová – kopec Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,3 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,3 km od vody)Brezno – Skalka – U rudy (4,4 km od vody)Dolná Lehota – Kameňolom Krpačová, dolina Kvačka – stavebný kameň – migmatit (4,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 229,065 – 240,3 – štrkopiesky (4,8 km od vody)Brezno – Banisko – stavebný kameň – amfibolit (5,0 km od vody)Podbrezová-Skalica – všeobecná geológia (3,9 km od vody)HORNA LEHOTA – Zosuvy (1,4 km od vody)BYSTRA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)VAJSKOVA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)KRPACOVO – Zosuvy (3,0 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 890 μg/lmedián 890 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 120 μg/lmedián 120 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 690 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 7,39 mg/lmedián 7,39 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 29. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)10 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)10 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)10 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)10 vzoriek, najviac 1625 zŕn
    • Rutil (TiO₂)10 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 24 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Anatas (TiO₂)7 vzoriek, najviac 18 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)5 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 3 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)10 vzoriek, najviac 83 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)10 vzoriek, najviac 687 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 156 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 625 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 37 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,800 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 1,10 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 2,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 550 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnbežná hodnota
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    Quelle423,5 Bq/l8,93 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie156,2 Bq/l56,2 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie112,2 Bq/l12,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalleArtenOd vody
    Bystrianka-RychtárovoMedené rudyCumineralogický výskyt3,3 km
    Dolná Lehota – Vajskovský potokZlaté rudyAumineralogický výskyt3,4 km
    RiavkaAntimonitovo-zlaté rudyAu, Sbmineralogický výskyt5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    7 vrtov v pásme 3 km, z toho 0 hydrogeologických a 7 ostatných; s číslom archívnej správy 7.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m4×
    • 10–30 m0×
    • 30–100 m3×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    JK-3inžiniersko-geologický6,0 m857482,2 km
    JK-1inžiniersko-geologický5,0 m857482,2 km
    JK-2inžiniersko-geologický5,0 m857482,2 km
    JK-4inžiniersko-geologický6,0 m857482,2 km
    Valasská VS-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,9 km
    S-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,9 km
    Valasská VS-2inžiniersko-geologický35,0 m47713,0 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 517,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Valaská450 m²1978–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy6×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny4×
    • Stabilizovaný2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Podbrezová1 Fischereirevier · 0,3 km9VN Hnusno 19

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Gran