Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

ВН Гнусно

Басейн: ГронКоропові
ділянка
1
довжина ділянок
0,3km
край
Банськобистрицький край
Аерофотознімок водотоку ВН Гнусно з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці ВН Гнусно

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

VN Hnusno 1, оцінка вікна 18.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 07:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку ВН Гнусно за 2018 рік
    2018знято 12 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку ВН Гнусно за 2021 рік
    2021знято 9 вер. 2021
    Аерофотознімок водотоку ВН Гнусно за 2024 рік
    2024знято 27 лип. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці ВН Гнусно

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • шкідливі речовини вище норми принаймні на одній станції (метали, пестициди, PFAS, розчинники)1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku VN Hnusno

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Вулканічні гірські породи100 % čiary vody

    Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,4modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 203 mg/l, mäkká voda (7,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    6 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 2,09 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    59nGy/h dávkový príkon

    84. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 890 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Zadná voda, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    7vrtov do 3 km

    122 rozborov vody v okolí

    Z toho 7 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    23záznamov do 5 km

    23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    6plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Вулканічні гірські породи100%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Вулканічні гірські породи: Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná.

    Geologický vek hornín

    • perm100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    permstarší permmalužinské súvrstvie, I. megacyklus1×

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles100%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity100%SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum juhozápadných svahov Nízkych Tatier100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 8,41typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    7,0°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,26 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    203mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • СульфатиSO435,4 мг/л43. percentil
    • НатрійНа6,89 мг/л40. percentil
    • МагнійМґ10,6 мг/л34. percentil
    • ХлоридиЦл4,59 мг/л31. percentil
    • ДраслікK1,60 мг/л23. percentil
    • КальційЦа32,8 мг/л21. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3110 мг/л21. percentil
    • ФторидиF0,0632 мг/л19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • АмоніумNH40,0633 мг/л32. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК2,13 мг/л23. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0279 мг/л16. percentil
    • НітратиNO30,869 мг/л1. percentil

    Метали

    • ЦинкЗн7,89 μg/l56. percentil
    • АлюмінійАл31,5 μg/l30. percentil
    • МарганецьМн7,99 μg/l16. percentil
    • ЗалізоФе0,00701 мг/л1. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • КадмійЦд2,09 мг/кг95. percentil
    • АрсенАс37,1 мг/кг95. percentil
    • АнтимонСб22,5 мг/кг95. percentil
    • ЦінСн7,76 мг/кг95. percentil
    • ЦинкЗн303 мг/кг95. percentil
    • БізмутБі0,768 мг/кг95. percentil
    • ОловоПб32,1 мг/кг89. percentil
    • МідьЦу45,2 мг/кг87. percentil
    • СеленСе0,467 мг/кг84. percentil
    • РтутьГґ0,194 мг/кг73. percentil
    • ВанадійV79,1 мг/кг71. percentil
    • МолібденМо0,487 мг/кг67. percentil
    • КобальтЦо9,38 мг/кг64. percentil
    • НікельНі24,5 мг/кг50. percentil
    • ХромЦр54,0 мг/кг22. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ДраслікK2,03 %94. percentil
    • ФосфорP1 383 мг/кг91. percentil
    • АлюмінійАл6,71 %81. percentil
    • ЗалізоФе3,33 %77. percentil
    • МагнійМґ1,28 %75. percentil
    • НатрійНа0,910 %59. percentil
    • ТітанТі4 672 мг/кг58. percentil
    • МарганецьМн851 мг/кг51. percentil
    • КальційЦа1,78 %43. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • РубідіумРб133 мг/кг96. percentil
    • ЛітіумЛі47,9 мг/кг95. percentil
    • БаріумБа857 мг/кг95. percentil
    • БорB87,5 мг/кг91. percentil
    • ИтріумY38,0 мг/кг90. percentil
    • БерилійБе2,10 мг/кг86. percentil
    • ЦерЦе70,0 мг/кг80. percentil
    • ҐаліумҐа16,3 мг/кг70. percentil
    • СтронціумСр152 мг/кг64. percentil
    • ЗірконЗр380 мг/кг42. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    59nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,70 ppm95. percentil
    • Калій (K)K1,38 %69. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,93 ppm67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Bystrianka-Rychtárovo – Medené rudy (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Zlaté rudy (3,4 km od vody)Riavka – Antimonitovo-zlaté rudy (5,0 km od vody)Valaská – občasný (2,8 km od vody)a1 (7,4 km od vody)Horná Lehota – stavebný kameň – vápenec (240 m od vody)Horná Lehota, cesta na Prieslop – stavebný kameň – vápenec (340 m od vody)Bystrá – stavebný kameň – melafýr (1,2 km od vody)Horná Lehota – pieskovňa – stavebný piesok – piesky (1,6 km od vody)Horná Lehota – východný svah vyvýšeniny Hrádok – stavebný kameň – vápenec (2,0 km od vody)Horná Lehota – Horný diel – U rudy (2,6 km od vody)Podbrezová – stavebný kameň – kremenec (2,8 km od vody)Bystrianka – Richtárovo – Cu rudy (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Au rudy (3,4 km od vody)Piesok pri Podbrezovej – stavebný kameň – dolomit; dolomitický vá (3,5 km od vody)Valaská, západný svah Lipovej – stavebný kameň – dolomit (3,7 km od vody)Pieskovňa – Krpáčová – stavebný piesok – dolomit (4,0 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová nad cestou – stavebný kameň – kremenec (4,2 km od vody)Podbrezová, Skalica, dol. Brezového potoka – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,2 km od vody)Podbrezová – kopec Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,3 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (4,3 km od vody)Brezno – Skalka – U rudy (4,4 km od vody)Dolná Lehota – Kameňolom Krpačová, dolina Kvačka – stavebný kameň – migmatit (4,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 229,065 – 240,3 – štrkopiesky (4,8 km od vody)Brezno – Banisko – stavebný kameň – amfibolit (5,0 km od vody)Podbrezová-Skalica – všeobecná geológia (3,9 km od vody)HORNA LEHOTA – Zosuvy (1,4 km od vody)BYSTRA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)VAJSKOVA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)KRPACOVO – Zosuvy (3,0 km od vody)2 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СтронціумСрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 890 μg/lmedián 890 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 120 μg/lmedián 120 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 690 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 7,39 мг/лmedián 7,39 мг/л1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 29. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)10 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)10 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)10 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)10 vzoriek, najviac 1625 zŕn
    • Rutil (TiO₂)10 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 24 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Anatas (TiO₂)7 vzoriek, najviac 18 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)5 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Сфалеріт (ЗнС)1 vzorka, najviac 3 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)10 vzoriek, najviac 83 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)10 vzoriek, najviac 687 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 156 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 625 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 37 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,800 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0500 мг/лmedián 0,00500 мг/л9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 1,10 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіbežná hodnota
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 2,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 550 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнbežná hodnota
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    джерело423,5 Bq/l8,93 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie156,2 Bq/l56,2 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie112,2 Bq/l12,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    ВискитTyp rudyМеталиВидOd vody
    Бистріанка-РихтаровоMedené rudyЦуmineralogický výskyt3,3 км
    Долна Легота – Вайсковски потокZlaté rudyАуmineralogický výskyt3,4 км
    РіавкаAntimonitovo-zlaté rudyАу, Сбmineralogický výskyt5,0 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    7 vrtov v pásme 3 km, z toho 0 hydrogeologických a 7 ostatných; s číslom archívnej správy 7.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м4×
    • 10–30 м0×
    • 30–100 м3×
    • 100–300 м0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    JK-3inžiniersko-geologický6,0 м857482,2 км
    JK-1inžiniersko-geologický5,0 м857482,2 км
    JK-2inžiniersko-geologický5,0 м857482,2 км
    JK-4inžiniersko-geologický6,0 м857482,2 км
    Валасска ВС-1inžiniersko-geologický35,0 м47712,9 км
    S-1inžiniersko-geologický35,0 м47712,9 км
    Валасска ВС-2inžiniersko-geologický35,0 м47713,0 км

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 517,4 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Валаска450 м²1978–2,8 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви6×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални4×
    • Стабілізовани2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Подбрезова1 рибальська ділянка · 0,3 км16VN Hnusno 116

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Грон