Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

VN Hriňová

Cuenca: HronCiprínidoSalmónido – tramo de la trucha
cotos de pesca
2
longitud de los cotos de pesca
16,4km
región
Región de Banská Bystrica
  • Ciprínido2,4 km1 coto de pesca
  • Salmónido – tramo de la trucha14,0 km1 coto de pesca
Imagen aérea del curso de agua VN Hriňová con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua VN Hriňová

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de 2 cotos de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
  • Muy alta0
  • Alta0
  • Media0
  • Baja2

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

VN Hriňová – prítoky, puntuación de la ventana 38.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 09:46.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Perfil de elevación: embalse

    Altura del terreno a lo largo del coto de pesca y nivel del agua aproximado.

    Embalse Es un embalse, por lo que el curso de agua no se evalúa aquí: el agua no tiene corriente, caída ni pendiente. El gráfico muestra la altura del terreno a lo largo del coto de pesca.

    50060070080090010000 km2 km4 km6 kmVN Hriňová – prítoky
    Perfil de elevación del terreno (Embalse): de 906 a 562 m s. n. m. en 7,8 km.
    Altura del terreno a lo largo de la línea del coto de pesca, desde el inicio (izquierda) hasta el final
    Nivel del agua aproximado
    636 m a.s.l.
    Punto más bajo del perfil
    562 m a.s.l.
    Punto más alto del perfil
    906 m a.s.l.

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La altura es aproximada (error de unos pocos metros).

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua VN Hriňová de 2018
    2018fotografiado 30 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua VN Hriňová de 2021
    2021fotografiado 9 sep 2021
    Imagen aérea del curso de agua VN Hriňová de 2024
    2024fotografiado 27 jul 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua VN Hriňová

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    0 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku VN Hriňová

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 16 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek40 % čiary vody

    40 % granitoidy, 20 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 84,3 mg/l, mäkká voda (2,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 3,93 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 81. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    70. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    27vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 4 zrná v jednej vzorke (340 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 67,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Slatina).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    17vrtov do 3 km

    483 rozborov vody v okolí

    Z toho 17 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    12lokalít do 3 km

    1 záťaž, 11 skládok

    Najbližšia záťaž: Hriňová – ZŤS Hriňová, 1,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    7záznamov do 5 km

    7 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    18plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek40%SR 72 %
    • Granitoidy40%SR 1,5 %
    • Mladé sedimenty20%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér60%
    • kryštalinikum40%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (mladší karbón)biotitické tonality až granodiority, miestami porfyrické (sihliansky typ s.l.)1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)porfyrické granodiority prevažne s bielymi výrastlicami K-živcov (veporský typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,0m
    • 2 – 580%SR 48 %
    • 0 – 220%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM y VEPORIKUM100%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • veporské pásmo100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • kraľovohoľská zóna100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón magmatických intruzívnych hornín100%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia variských granitoidov100%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 5 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kyslé plutonity100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Detvianskej kotliny a Sihlianskej planiny v povodí Slatiny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 7,18typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    2,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,37 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    84,3mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK2,14 mg/l34. percentil
    • ClorurosCl4,02 mg/l27. percentil
    • SodioNa4,23 mg/l22. percentil
    • SulfatosSO417,5 mg/l11. percentil
    • MagnesioMg2,78 mg/l4. percentil
    • CalcioCa10,3 mg/l3. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO323,8 mg/l2. percentil
    • FluorurosF0,0501 mg/l1. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitratosNO36,96 mg/l56. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,13 mg/l49. percentil
    • AmóniumNH40,0378 mg/l18. percentil
    • FosforečnanyPO40,0202 mg/l9. percentil

    Metales

    • HierroFe0,0576 mg/l27. percentil
    • AluminioAl17,3 μg/l15. percentil
    • ManganesoMn7,10 μg/l14. percentil
    • CincZn1,19 μg/l4. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn3,93 mg/kg81. percentil
    • VanadioV86,0 mg/kg79. percentil
    • SelenioSe0,330 mg/kg68. percentil
    • CincZn104 mg/kg57. percentil
    • PlomoPb15,3 mg/kg48. percentil
    • CadmioCd0,157 mg/kg43. percentil
    • MercurioHg0,0856 mg/kg41. percentil
    • AntimonioSb0,519 mg/kg38. percentil
    • CobaltoCo7,02 mg/kg27. percentil
    • BizmutBi0,113 mg/kg9. percentil
    • ArsénicoAs3,57 mg/kg8. percentil
    • MolibdenoMo0,121 mg/kg5. percentil
    • NíquelNi11,1 mg/kg5. percentil
    • CobreCu11,6 mg/kg4. percentil
    • CromoCr26,3 mg/kg3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodioNa2,00 %97. percentil
    • AluminioAl8,04 %96. percentil
    • FósforoP1563 mg/kg94. percentil
    • TitánTi5796 mg/kg83. percentil
    • DraslíkK1,76 %82. percentil
    • HierroFe3,23 %74. percentil
    • MagnesioMg0,852 %46. percentil
    • CalcioCa1,74 %41. percentil
    • ManganesoMn694 mg/kg31. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr554 mg/kg98. percentil
    • GáliumGa23,2 mg/kg95. percentil
    • ZirkónZr668 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa1009 mg/kg95. percentil
    • CérCe87,0 mg/kg94. percentil
    • RubídiumRb95,0 mg/kg67. percentil
    • BerilioBe1,58 mg/kg60. percentil
    • YtriumY27,3 mg/kg49. percentil
    • LítiumLi27,9 mg/kg41. percentil
    • BoroB22,8 mg/kg3. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 64 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potasio (K)K1,54 %86. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,26 ppm73. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,32 ppm22. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 2 000 m65°C
    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)284–1 111m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek761m a.s.l.
    • Pendiente media12,5°
    • Priemerná januárová teplota-5,6°C
    • Priemerná júlová teplota15,0°C
    • Ročné zrážky933mm

    Geomorfologické celky

    • Veporské vrchy100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské rudohorie100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Hriňová – ZŤS Hriňová – SK200280FK (1,7 km od vody)Fangová – Hriňová – nedá sa odhadnúť (360 m od vody)Detva – nedá sa odhadnúť (660 m od vody)Detvianska Huta – Žabica – chotár – Detvianska H – nijaký (780 m od vody)Detvianska Huta – nedá sa odhadnúť (820 m od vody)Detvianska Huta – nijaký (850 m od vody)Hriňová – nijaký (1,1 km od vody)Detva – nijaký (1,3 km od vody)Za družstvom – Látky – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Hriňová – nijaký (1,7 km od vody)Hriňová – nijaký (2,0 km od vody)Tršovka – Hriňová – nijaký (2,2 km od vody)a1 (610 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,4 km od vody)Detvianska Huta – kremeň (180 m od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (830 m od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (1,7 km od vody)Hriňová – Jasienka – kremeň (1,8 km od vody)Detvianska Huta – Ľuľovka – kremeň (2,2 km od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (2,3 km od vody)Lom nad Rimavicou – stavebný piesok – piesky (2,7 km od vody)Meandre Kamenistého potoka – geomorfológia (3,9 km od vody)– Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (970 m od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Látky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Látky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 2 ks – zlato (70 m od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)zlato 1 ks – zlato (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 2 ks – zlato (100 m od vody)zlato 1 ks – zlato (110 m od vody)zlato 1 ks – zlato (150 m od vody)zlato 1 ks – zlato (150 m od vody)zlato 1 ks – zlato (180 m od vody)zlato 1 ks – zlato (290 m od vody)zlato 2 ks – zlato (330 m od vody)zlato 4 ks – zlato (340 m od vody)zlato 3 ks – zlato (460 m od vody)zlato 3 ks – zlato (500 m od vody)zlato 1 ks – zlato (670 m od vody)zlato 1 ks – zlato (670 m od vody)zlato 1 ks – zlato (790 m od vody)zlato 1 ks – zlato (840 m od vody)zlato 3 ks – zlato (880 m od vody)zlato 2 ks – zlato (900 m od vody)zlato 1 ks – zlato (940 m od vody)zlato 1 ks – zlato (940 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 67,0 μg/lmedián 60,0 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slatina, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 90 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 19,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Slatina, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 19,9 mg/lmedián 12,3 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Slatina, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)139 vzoriek, najviac 1679 zŕn
    • Rutil (TiO₂)136 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)97 vzoriek, najviac 470 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)88 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)76 vzoriek, najviac 530 zŕn
    • Anatas (TiO₂)59 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)43 vzoriek, najviac 400 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)43 vzoriek, najviac 1000 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)38 vzoriek, najviac 750 zŕn
    • Oro (Au)27 vzoriek, najviac 4 zŕn
    • Barit (BaSO₄)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 3 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    62a1 zrno20 m
    54b1 zrno40 m
    39b1 zrno40 m
    61b2 zrná70 m
    45c1 zrno70 m
    46b1 zrno80 m
    58b1 zrno90 m
    143n1 zrno100 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Titanit (CaTiSiO₅)140 vzoriek, najviac 863 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))139 vzoriek, najviac 1489 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))138 vzoriek, najviac 4500 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)137 vzoriek, najviac 814 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)119 vzoriek, najviac 950 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)103 vzoriek, najviac 1514 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)59 vzoriek, najviac 4100 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)34 vzoriek, najviac 484 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • CobreCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 24,0 μg/lmedián 0,600 μg/l38 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 24,0 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l38 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l38 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l38 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 0,250 μg/l38 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l38 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 150 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l38 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnmierne zvýšená
      najvyššie 202 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,00 μg/l38 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie2121 Bq/l97,7 Bq/l
    fuente6123 Bq/l37,0 Bq/l
    upravený prameň241,2 Bq/l34,2 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    17 vrtov v pásme 3 km, z toho 2 hydrogeologických a 15 ostatných; s číslom archívnej správy 17.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m7×
    • 10–30 m5×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    VIHP-3inžiniersko-geologický6,3 m84091610 m
    VIHP-2inžiniersko-geologický11,5 m84091620 m
    VL-3/99ložiskový20,0 m84106640 m
    VIHP-4inžiniersko-geologický8,0 m84091650 m
    VL-4/99ložiskový20,0 m84106900 m
    VN10-1životné prostredie–964441,3 km
    Látkyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 m30679 124Ad4.pdf1,3 km
    Látkyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,8 m30679 124Ad5.pdf1,3 km
    VN10-2životné prostredie–964441,4 km
    VR10-1životné prostredie–964441,5 km
    VN10-3životné prostredie–964441,5 km
    VN10-4životné prostredie–964442,2 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 57610 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    UbicaciónČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Hriňová – ZŤS HriňováSK200280FK1,7 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Fangová – Hriňová–1964–360 m
    Detva80 m²1980–660 m
    Detvianska Huta – Žabica – chotár – Detvianska Huta200 m²2004–780 m
    Detvianska Huta30 m²1984–820 m
    Detvianska Huta50 m²––850 m
    Hriňová12 m²1987–1,1 km
    Detva–1983–1,3 km
    Za družstvom – Látky1 200 m²1970monitorovaná1,5 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy18×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny17×
    • Stabilizovaný1×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S18×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. OZ B. Bystrica2 cotos de pesca · 16 km21VN Hriňová – prítoky33

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Hron