Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

ВН Гріньова

Басейн: ГронКороповіЛососеві – форельові
рибальські ділянки
2
довжина ділянок
16,4km
край
Банськобистрицький край
  • Коропові2,4 км1 рибальська ділянка
  • Лососеві – форельові14,0 км1 рибальська ділянка
Аерофотознімок водотоку ВН Гріньова з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці ВН Гріньова

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє з 2 рибальських ділянок

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
  • Дуже висока0
  • Висока0
  • Середня0
  • Низька2

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

ВН Гріньова – прітоки, оцінка вікна 39.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 08:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Профіль висот: водосховище

    Висота рельєфу вздовж рибальської ділянки та приблизний рівень води.

    Водосховище Це водосховище, тому водотік тут не оцінюється: вода не має течії, падіння чи ухилу. Графік показує висоту рельєфу вздовж рибальської ділянки.

    5006007008009001 0000 км2 км4 км6 кмВН Гріньова – прітоки
    Висотний профіль рельєфу (Водойма): від 906 до 562 м н. р. м. на 7,8 км.
    Висота рельєфу вздовж лінії рибальської ділянки, від початку (зліва) до кінця
    Рівень води приблизно
    636 м н. р. м.
    Найнижча точка профілю
    562 м н. р. м.
    Найвища точка профілю
    906 м н. р. м.

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Висота орієнтовна (похибка кілька метрів).

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку ВН Гріньова за 2018 рік
    2018знято 30 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку ВН Гріньова за 2021 рік
    2021знято 9 вер. 2021
    Аерофотознімок водотоку ВН Гріньова за 2024 рік
    2024знято 27 лип. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці ВН Гріньова

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    0 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku VN Hriňová

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 16 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek40 % čiary vody

    40 % granitoidy, 20 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 84,3 mg/l, mäkká voda (2,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 3,93 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 81. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    70. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    27vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 4 zrná v jednej vzorke (340 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 67,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Slatina).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    17vrtov do 3 km

    483 rozborov vody v okolí

    Z toho 17 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    12lokalít do 3 km

    1 záťaž, 11 skládok

    Najbližšia záťaž: Hriňová – ZŤS Hriňová, 1,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    7záznamov do 5 km

    7 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    18plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek40%SR 72 %
    • Ґранітоіди40%SR 1,5 %
    • Mladé sedimenty20%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér60%
    • kryštalinikum40%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (mladší karbón)biotitické tonality až granodiority, miestami porfyrické (sihliansky typ s.l.)1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)porfyrické granodiority prevažne s bielymi výrastlicami K-živcov (veporský typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,0m
    • 2 – 580%SR 48 %
    • 0 – 220%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM та VEPORIKUM100%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 5 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kyslé plutonity100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Detvianskej kotliny a Sihlianskej planiny v povodí Slatiny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,18typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    2,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,37 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    84,3mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ДраслікK2,14 мг/л34. percentil
    • ХлоридиЦл4,02 мг/л27. percentil
    • НатрійНа4,23 мг/л22. percentil
    • СульфатиSO417,5 мг/л11. percentil
    • МагнійМґ2,78 мг/л4. percentil
    • КальційЦа10,3 мг/л3. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO323,8 мг/л2. percentil
    • ФторидиF0,0501 мг/л1. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • НітратиNO36,96 мг/л56. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК3,13 мг/л49. percentil
    • АмоніумNH40,0378 мг/л18. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0202 мг/л9. percentil

    Метали

    • ЗалізоФе0,0576 мг/л27. percentil
    • АлюмінійАл17,3 μg/l15. percentil
    • МарганецьМн7,10 μg/l14. percentil
    • ЦинкЗн1,19 μg/l4. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ЦінСн3,93 мг/кг81. percentil
    • ВанадійV86,0 мг/кг79. percentil
    • СеленСе0,330 мг/кг68. percentil
    • ЦинкЗн104 мг/кг57. percentil
    • ОловоПб15,3 мг/кг48. percentil
    • КадмійЦд0,157 мг/кг43. percentil
    • РтутьГґ0,0856 мг/кг41. percentil
    • АнтимонСб0,519 мг/кг38. percentil
    • КобальтЦо7,02 мг/кг27. percentil
    • БізмутБі0,113 мг/кг9. percentil
    • АрсенАс3,57 мг/кг8. percentil
    • МолібденМо0,121 мг/кг5. percentil
    • НікельНі11,1 мг/кг5. percentil
    • МідьЦу11,6 мг/кг4. percentil
    • ХромЦр26,3 мг/кг3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • НатрійНа2,00 %97. percentil
    • АлюмінійАл8,04 %96. percentil
    • ФосфорP1 563 мг/кг94. percentil
    • ТітанТі5 796 мг/кг83. percentil
    • ДраслікK1,76 %82. percentil
    • ЗалізоФе3,23 %74. percentil
    • МагнійМґ0,852 %46. percentil
    • КальційЦа1,74 %41. percentil
    • МарганецьМн694 мг/кг31. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • СтронціумСр554 мг/кг98. percentil
    • ҐаліумҐа23,2 мг/кг95. percentil
    • ЗірконЗр668 мг/кг95. percentil
    • БаріумБа1 009 мг/кг95. percentil
    • ЦерЦе87,0 мг/кг94. percentil
    • РубідіумРб95,0 мг/кг67. percentil
    • БерилійБе1,58 мг/кг60. percentil
    • ИтріумY27,3 мг/кг49. percentil
    • ЛітіумЛі27,9 мг/кг41. percentil
    • БорB22,8 мг/кг3. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 64 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Калій (K)K1,54 %86. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,26 ppm73. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,32 ppm22. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 2 000 m65°C
    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,6°C
    • Priemerná júlová teplota15,0°C
    • Ročné zrážky933mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Hriňová – ZŤS Hriňová – SK200280FK (1,7 km od vody)Fangová – Hriňová – nedá sa odhadnúť (360 m od vody)Detva – nedá sa odhadnúť (660 m od vody)Detvianska Huta – Žabica – chotár – Detvianska H – nijaký (780 m od vody)Detvianska Huta – nedá sa odhadnúť (820 m od vody)Detvianska Huta – nijaký (850 m od vody)Hriňová – nijaký (1,1 km od vody)Detva – nijaký (1,3 km od vody)Za družstvom – Látky – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Hriňová – nijaký (1,7 km od vody)Hriňová – nijaký (2,0 km od vody)Tršovka – Hriňová – nijaký (2,2 km od vody)a1 (610 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,4 km od vody)Detvianska Huta – kremeň (180 m od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (830 m od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (1,7 km od vody)Hriňová – Jasienka – kremeň (1,8 km od vody)Detvianska Huta – Ľuľovka – kremeň (2,2 km od vody)Detvianska Huta – stavebný kameň – granit (2,3 km od vody)Lom nad Rimavicou – stavebný piesok – piesky (2,7 km od vody)Meandre Kamenistého potoka – geomorfológia (3,9 km od vody)– Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (970 m od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Látky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Látky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 2 ks – zlato (70 m od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)zlato 1 ks – zlato (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)zlato 2 ks – zlato (100 m od vody)zlato 1 ks – zlato (110 m od vody)zlato 1 ks – zlato (150 m od vody)zlato 1 ks – zlato (150 m od vody)zlato 1 ks – zlato (180 m od vody)zlato 1 ks – zlato (290 m od vody)zlato 2 ks – zlato (330 m od vody)zlato 4 ks – zlato (340 m od vody)zlato 3 ks – zlato (460 m od vody)zlato 3 ks – zlato (500 m od vody)zlato 1 ks – zlato (670 m od vody)zlato 1 ks – zlato (670 m od vody)zlato 1 ks – zlato (790 m od vody)zlato 1 ks – zlato (840 m od vody)zlato 3 ks – zlato (880 m od vody)zlato 2 ks – zlato (900 m od vody)zlato 1 ks – zlato (940 m od vody)zlato 1 ks – zlato (940 m od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 67,0 μg/lmedián 60,0 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slatina, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 90 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 19,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Slatina, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sučí potok, 2008, 90 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 19,9 мг/лmedián 12,3 мг/л3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Slatina, 2008, 80 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)139 vzoriek, najviac 1679 zŕn
    • Rutil (TiO₂)136 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)97 vzoriek, najviac 470 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)88 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)76 vzoriek, najviac 530 zŕn
    • Anatas (TiO₂)59 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)43 vzoriek, najviac 400 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)43 vzoriek, najviac 1000 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)38 vzoriek, najviac 750 zŕn
    • Золото (Ау)27 vzoriek, najviac 4 zŕn
    • Barit (BaSO₄)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Арзенопиріт (ФеАсС)1 vzorka, najviac 3 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    ВзоркаZlato vo vzorkeOd vody
    62a1 zrno20 м
    54b1 zrno40 м
    39b1 zrno40 м
    61b2 zrná70 м
    45c1 zrno70 м
    46b1 zrno80 м
    58b1 zrno90 м
    143n1 zrno100 м

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Titanit (CaTiSiO₅)140 vzoriek, najviac 863 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))139 vzoriek, najviac 1489 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))138 vzoriek, najviac 4500 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)137 vzoriek, najviac 814 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)119 vzoriek, najviac 950 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)103 vzoriek, najviac 1514 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)59 vzoriek, najviac 4100 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)34 vzoriek, najviac 484 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • МідьЦуextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 24,0 μg/lmedián 0,600 μg/l38 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 24,0 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l38 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l38 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 мг/лmedián 0,00500 мг/л38 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 0,250 μg/l38 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l38 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 150 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l38 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнmierne zvýšená
      najvyššie 202 μg/lmedián 0,500 μg/l38 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,00 μg/l38 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie2121 Bq/l97,7 Bq/l
    джерело6123 Bq/l37,0 Bq/l
    upravený prameň241,2 Bq/l34,2 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    17 vrtov v pásme 3 km, z toho 2 hydrogeologických a 15 ostatných; s číslom archívnej správy 17.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м7×
    • 10–30 м5×
    • 30–100 м0×
    • 100–300 м0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    VIHP-3inžiniersko-geologický6,3 м84091610 м
    VIHP-2inžiniersko-geologický11,5 м84091620 м
    VL-3/99ložiskový20,0 м84106640 м
    VIHP-4inžiniersko-geologický8,0 м84091650 м
    VL-4/99ložiskový20,0 м84106900 м
    VN10-1životné prostredie–964441,3 км
    Латкиúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,0 м30679 124Ad4.pdf1,3 км
    Латкиúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,8 м30679 124Ad5.pdf1,3 км
    VN10-2životné prostredie–964441,4 км
    VR10-1životné prostredie–964441,5 км
    VN10-3životné prostredie–964441,5 км
    VN10-4životné prostredie–964442,2 км

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 57610 м

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Гріньова – ЗТьС ГріньоваSK200280FK1,7 км

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Фанґова – Гріньова–1964–360 м
    Детва80 м²1980–660 м
    Detvianska Huta – Žabica – chotár – Detvianska Huta200 м²2004–780 м
    Детвіанска Гута30 м²1984–820 м
    Детвіанска Гута50 м²––850 м
    Гріньова12 м²1987–1,1 км
    Детва–1983–1,3 км
    Za družstvom – Látky1 200 м²1970monitorovaná1,5 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви18×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални17×
    • Стабілізовани1×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S18×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. ОЗ Б. Бистріца2 рибальських ділянок · 16 км19ВН Гріньова – прітоки31

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Грон