Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

VN Veľké Dravce

Cuenca: HronCiprínido
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
0,8km
región
Región de Banská Bystrica
Imagen aérea del curso de agua VN Veľké Dravce con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua VN Veľké Dravce

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

VN Veľké Dravce, puntuación de la ventana 14.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 05:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Perfil de elevación: embalse

    Altura del terreno a lo largo del coto de pesca y nivel del agua aproximado.

    Embalse Es un embalse, por lo que el curso de agua no se evalúa aquí: el agua no tiene corriente, caída ni pendiente. El gráfico muestra la altura del terreno a lo largo del coto de pesca.

    1861871881891901910,0 km0,2 km0,4 km0,6 km0,8 km
    Perfil de elevación del terreno (Embalse): de 191 a 187 m s. n. m. en 0,8 km.
    Altura del terreno a lo largo de la línea del coto de pesca, desde el inicio (izquierda) hasta el final
    Nivel del agua aproximado
    188 m a.s.l.
    Punto más bajo del perfil
    188 m a.s.l.
    Punto más alto del perfil
    189 m a.s.l.

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La altura es aproximada (error de unos pocos metros).

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua VN Veľké Dravce de 2018
    2018fotografiado 9 ago 2018
    Imagen aérea del curso de agua VN Veľké Dravce de 2021
    2021fotografiado 7 sep 2021
    Imagen aérea del curso de agua VN Veľké Dravce de 2024
    2024fotografiado 30 jul 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua VN Veľké Dravce

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas superficiales cerca de los cotos de pescasitio de monitoreo SHMÚ más cercano, 2025

    0 de 1 cotos de pesca del curso de agua con datos de SHMÚ: el sitio más cercano tiene una norma incumplida en al menos un indicador.

    • Ninguna norma incumplida1

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    • amonio o nitritos por encima de la norma en al menos una estación1
    • hierro a partir de 1 mg/l1

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku VN Veľké Dravce

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 641 mg/l, tvrdá voda (20,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 3,81 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 79. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    42. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 de 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 5,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Bolín).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    53vrtov do 3 km

    121 rozborov vody v okolí

    Z toho 53 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    25 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    3lokalít do 3 km

    3 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    14záznamov do 5 km

    10 ložísk, 4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný pokles100%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Grava100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén Lučenskej kotliny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Lučenecká kotlina100%SR 0,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 7,76typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    20,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,63 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    641mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK9,36 mg/l91. percentil
    • FluorurosF0,273 mg/l91. percentil
    • MagnesioMg37,5 mg/l90. percentil
    • ClorurosCl45,7 mg/l89. percentil
    • SodioNa26,9 mg/l87. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3352 mg/l86. percentil
    • SulfatosSO478,5 mg/l81. percentil
    • CalcioCa83,8 mg/l73. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH42,01 mg/l95. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,62 mg/l86. percentil
    • FosforečnanyPO40,530 mg/l82. percentil
    • NitratosNO33,74 mg/l24. percentil

    Metales

    • ManganesoMn297 μg/l93. percentil
    • CincZn14,3 μg/l77. percentil
    • HierroFe0,137 mg/l62. percentil
    • AluminioAl52,3 μg/l44. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn3,81 mg/kg79. percentil
    • VanadioV85,7 mg/kg79. percentil
    • BizmutBi0,285 mg/kg70. percentil
    • CobaltoCo9,73 mg/kg68. percentil
    • NíquelNi28,5 mg/kg66. percentil
    • SelenioSe0,294 mg/kg61. percentil
    • MercurioHg0,112 mg/kg55. percentil
    • CromoCr75,2 mg/kg55. percentil
    • CincZn101 mg/kg55. percentil
    • AntimonioSb0,639 mg/kg50. percentil
    • CobreCu22,7 mg/kg45. percentil
    • PlomoPb14,5 mg/kg43. percentil
    • MolibdenoMo0,283 mg/kg30. percentil
    • CadmioCd0,0708 mg/kg14. percentil
    • ArsénicoAs3,83 mg/kg10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi5699 mg/kg82. percentil
    • AluminioAl6,73 %81. percentil
    • FósforoP1109 mg/kg77. percentil
    • HierroFe3,13 %70. percentil
    • ManganesoMn1064 mg/kg70. percentil
    • DraslíkK1,63 %69. percentil
    • MagnesioMg0,843 %46. percentil
    • CalcioCa1,75 %41. percentil
    • SodioNa0,740 %24. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb124 mg/kg95. percentil
    • CérCe71,8 mg/kg83. percentil
    • BerilioBe1,99 mg/kg82. percentil
    • LítiumLi37,1 mg/kg82. percentil
    • BáriumBa533 mg/kg77. percentil
    • YtriumY33,1 mg/kg76. percentil
    • GáliumGa16,5 mg/kg71. percentil
    • BoroB61,3 mg/kg52. percentil
    • ZirkónZr398 mg/kg49. percentil
    • StronciumSr132 mg/kg46. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,78 ppm71. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,24 ppm46. percentil
    • Potasio (K)K1,18 %18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Lučenecká kotlina100%SR 0,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Veľké Dravce – Husiná – Veľké Dravce – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Veľké Dravce – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Husiná – nijaký (2,7 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (3,0 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (4,1 km od vody)b1 (4,3 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a2 (4,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,1 km od vody)b1 (5,1 km od vody)a1 (5,3 km od vody)b1 (5,4 km od vody)a1 (5,8 km od vody)b1 (6,7 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,6 km od vody)b1 (9,7 km od vody)Husiná – stavebný kameň (1,2 km od vody)Husiná I – čadič tavný (3,9 km od vody)Husiná – stavebný kameň (1,2 km od vody)Husiná I – čadič tavný (3,9 km od vody)Husiná I – čadič tavný (3,9 km od vody)Husiná – Hôrka – stavebný kameň (1,7 km od vody)Veľké Dravce – Čirinec – stavebný kameň (2,5 km od vody)Husiná – Kopačog – stavebný kameň (2,6 km od vody)Husiná – Cicka – stavebný kameň (2,7 km od vody)Šávoľ – stavebný kameň (4,9 km od vody)Veľké Dravce – štrkopiesky (2,1 km od vody)Veľké Dravce – stavebný kameň – čadič (2,2 km od vody)Veľké Dravce – stavebný kameň – čadič (2,9 km od vody)Nové Hony – zlievarenské piesky (4,3 km od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (170 m od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (320 m od vody)Veľké Dravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Veľké Dravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (780 m od vody)Nové Hony – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (870 m od vody)Nové Hony – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Nové Hony – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Veľké Dravce – pozorovací vrt SHMÚ (1,3 km od vody)Veľké Dravce – pozorovací vrt SHMÚ (1,6 km od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (1,7 km od vody)Veľké Dravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (2,3 km od vody)Veľké Dravce-Ipeľka – negatívny vrt (2,7 km od vody)Veľké Dravce-Ipeľka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Veľké Dravce-Ipeľka – negatívny vrt (2,7 km od vody)Zdroj -dom č. 27. – prameň (2,6 km od vody)800m J od K317, S od obce Husina – prameň (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsénicoAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,325 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šťavica, 790 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 1,40 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 60,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 18,6 mg/lmedián 17,0 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šťavica, 2001, 790 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 315 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 321 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B1×

    Kovy v podzemnej vode

    • SelenioSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek11 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,3 μg/lmedián 1,70 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 7 680 μg/lmedián 57,0 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,10 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 850 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 730 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 47,0 μg/lmedián 6,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 1,70 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 850 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa627,8 Bq/l7,28 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Husinástavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen1,2 km
    Husinástavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen1,2 km
    Husiná – Hôrkastavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen1,7 km
    Veľké Dravce – Čirinecstavebný kameňŤažené ložisko – EURO BASALT a.s.2,5 km
    Husiná – Kopačogstavebný kameňŤažené ložisko – EURO BASALT a.s.2,6 km
    Husiná – Cickastavebný kameňŤažené ložisko – EURO BASALT a.s.2,7 km
    Husiná Ičadič tavnýŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,9 km
    Husiná Ičadič tavnýŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,9 km
    Husiná Ičadič tavnýŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,9 km
    Šávoľstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – kastell s.r.o. "v konkurze"4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    53 vrtov v pásme 3 km, z toho 15 hydrogeologických a 38 ostatných; s číslom archívnej správy 53.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m13×
    • 10–30 m38×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    Veľké Dravcenegatívny vrt10,6 m13812 124Dc16.pdf170 m
    Veľké Dravcenegatívny vrt10,0 m13812 124Dc15.pdf320 m
    Veľké Dravceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m13812 124Dc17.pdf710 m
    Veľké Dravceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m5789 124Dc14.pdf780 m
    Nové Honyširokoprofilový vrt6,0 m17725 124Dc24.pdf870 m
    Nové Honyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m14128 124Dc18.pdf1,0 km
    Nové Honyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou45,0 m36547 124Dc33.pdf1,1 km
    JT-59inžiniersko-geologický12,0 m906701,3 km
    Veľké Dravcepozorovací vrt SHMÚ4,6 m18919 124Dc5.pdf1,3 km
    JTP-58inžiniersko-geologický18,0 m906701,3 km
    DPS-11inžiniersko-geologický6,5 m906701,3 km
    JT-60inžiniersko-geologický10,0 m906701,3 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5192,2 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 554,3 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1514,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Veľké Dravce – Husiná – Veľké Dravce–1970–1,5 km
    Veľké Dravce–1960–2,3 km
    Husiná400 m²––2,7 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Lučenec1 coto de pesca · 0,8 km8VN Veľké Dravce8

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Hron