Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

VN Veľké Dravce

parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
0,8km
région
Région de Banská Bystrica

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau VN Veľké Dravce

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

VN Veľké Dravce, score de la fenêtre 16.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 07:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil d'élévation : réservoir

    Hauteur du terrain le long du parcours de pêche et niveau d'eau approximatif.

    Réservoir C'est un réservoir, le cours d'eau n'est donc pas évalué ici : l'eau n'a ni courant, ni chute, ni pente. Le graphique montre la hauteur du terrain le long du parcours de pêche.

    1861871881891901910,0 km0,2 km0,4 km0,6 km0,8 km
    Profil altimétrique du terrain (Réservoir) : de 191 à 187 m au-dessus du niveau de la mer sur 0,8 km.
    Hauteur du terrain le long de la ligne du parcours de pêche, du début (à gauche) à la fin
    Niveau d'eau approximatif
    188 m a.s.l.
    Point le plus bas du profil
    188 m a.s.l.
    Point le plus haut du profil
    189 m a.s.l.

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La hauteur est approximative (erreur de quelques mètres).

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau VN Veľké Dravce de 2018
    2018imagé 9 août 2018
    Vue aérienne du cours d'eau VN Veľké Dravce de 2021
    2021imagé 7 sept. 2021
    Vue aérienne du cours d'eau VN Veľké Dravce de 2024
    2024imagé 30 juil. 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau VN Veľké Dravce

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    0 sur 1 parcours de pêche du cours d'eau avec des données SHMÚ : le site le plus proche présente une norme non respectée dans au moins un indicateur.

    • Aucune norme non respectée1

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    • ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station1
    • fer à partir de 1 mg/l1

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku VN Veľké Dravce

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 641 mg/l, tvrdá voda (20,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 3,81 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 79. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    42. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 de 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 5,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Bolín).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    53vrtov do 3 km

    121 rozborov vody v okolí

    Z toho 53 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    25 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    3lokalít do 3 km

    3 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    14záznamov do 5 km

    10 ložísk, 4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný pokles100%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Gravier100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén Lučenskej kotliny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Lučenecká kotlina100%SR 0,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,76typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    20,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,63 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    641mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK9,36 mg/l91. percentil
    • FluoruresF0,273 mg/l91. percentil
    • MagnésiumMg37,5 mg/l90. percentil
    • ChloruresCl45,7 mg/l89. percentil
    • SodiumNa26,9 mg/l87. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3352 mg/l86. percentil
    • SulfatesSO478,5 mg/l81. percentil
    • CalciumCa83,8 mg/l73. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH42,01 mg/l95. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,62 mg/l86. percentil
    • FosforečnanyPO40,530 mg/l82. percentil
    • NitratesNO33,74 mg/l24. percentil

    Métaux

    • ManganèseMn297 μg/l93. percentil
    • ZincZn14,3 μg/l77. percentil
    • FerFe0,137 mg/l62. percentil
    • AluminiumAl52,3 μg/l44. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn3,81 mg/kg79. percentil
    • VanadiumV85,7 mg/kg79. percentil
    • BizmutBi0,285 mg/kg70. percentil
    • CobaltCo9,73 mg/kg68. percentil
    • NickelNi28,5 mg/kg66. percentil
    • SéléniumSe0,294 mg/kg61. percentil
    • MercureHg0,112 mg/kg55. percentil
    • ChromeCr75,2 mg/kg55. percentil
    • ZincZn101 mg/kg55. percentil
    • AntimoineSb0,639 mg/kg50. percentil
    • CuivreCu22,7 mg/kg45. percentil
    • PlombPb14,5 mg/kg43. percentil
    • MolybdèneMo0,283 mg/kg30. percentil
    • CadmiumCd0,0708 mg/kg14. percentil
    • ArsenicAs3,83 mg/kg10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi5 699 mg/kg82. percentil
    • AluminiumAl6,73 %81. percentil
    • PhosphoreP1 109 mg/kg77. percentil
    • FerFe3,13 %70. percentil
    • ManganèseMn1 064 mg/kg70. percentil
    • DraslíkK1,63 %69. percentil
    • MagnésiumMg0,843 %46. percentil
    • CalciumCa1,75 %41. percentil
    • SodiumNa0,740 %24. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb124 mg/kg95. percentil
    • CérCe71,8 mg/kg83. percentil
    • BérylliumBe1,99 mg/kg82. percentil
    • LítiumLi37,1 mg/kg82. percentil
    • BáriumBa533 mg/kg77. percentil
    • YtriumY33,1 mg/kg76. percentil
    • GáliumGa16,5 mg/kg71. percentil
    • BoreB61,3 mg/kg52. percentil
    • ZirkónZr398 mg/kg49. percentil
    • StronciumSr132 mg/kg46. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,78 ppm71. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,24 ppm46. percentil
    • Potassium (K)K1,18 %18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Lučenecká kotlina100%SR 0,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Veľké Dravce – Husiná – Veľké Dravce – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Veľké Dravce – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Husiná – nijaký (2,7 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (3,0 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (4,1 km od vody)b1 (4,3 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a2 (4,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,1 km od vody)b1 (5,1 km od vody)a1 (5,3 km od vody)b1 (5,4 km od vody)a1 (5,8 km od vody)b1 (6,7 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,4 km od vody)a1 (9,6 km od vody)b1 (9,7 km od vody)Husiná – stavebný kameň (1,2 km od vody)Husiná I – čadič tavný (3,9 km od vody)Husiná – stavebný kameň (1,2 km od vody)Husiná I – čadič tavný (3,9 km od vody)Husiná I – čadič tavný (3,9 km od vody)Husiná – Hôrka – stavebný kameň (1,7 km od vody)Veľké Dravce – Čirinec – stavebný kameň (2,5 km od vody)Husiná – Kopačog – stavebný kameň (2,6 km od vody)Husiná – Cicka – stavebný kameň (2,7 km od vody)Šávoľ – stavebný kameň (4,9 km od vody)Veľké Dravce – štrkopiesky (2,1 km od vody)Veľké Dravce – stavebný kameň – čadič (2,2 km od vody)Veľké Dravce – stavebný kameň – čadič (2,9 km od vody)Nové Hony – zlievarenské piesky (4,3 km od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (170 m od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (320 m od vody)Veľké Dravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Veľké Dravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (780 m od vody)Nové Hony – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (870 m od vody)Nové Hony – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Nové Hony – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Veľké Dravce – pozorovací vrt SHMÚ (1,3 km od vody)Veľké Dravce – pozorovací vrt SHMÚ (1,6 km od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (1,7 km od vody)Veľké Dravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Veľké Dravce – negatívny vrt (2,3 km od vody)Veľké Dravce-Ipeľka – negatívny vrt (2,7 km od vody)Veľké Dravce-Ipeľka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Veľké Dravce-Ipeľka – negatívny vrt (2,7 km od vody)Zdroj -dom č. 27. – prameň (2,6 km od vody)800m J od K317, S od obce Husina – prameň (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenicAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,325 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šťavica, 790 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 1,40 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 60,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bolín, 2003, 950 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 18,6 mg/lmedián 17,0 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šťavica, 2001, 790 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 315 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 321 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B1×

    Kovy v podzemnej vode

    • SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek11 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,3 μg/lmedián 1,70 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 7 680 μg/lmedián 57,0 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,10 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 850 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 730 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 47,0 μg/lmedián 6,00 μg/l9 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 1,70 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 850 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa627,8 Bq/l7,28 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Husinástavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen1,2 km
    Husinástavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen1,2 km
    Husiná – Hôrkastavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen1,7 km
    Veľké Dravce – Čirinecstavebný kameňŤažené ložisko – EURO BASALT a.s.2,5 km
    Husiná – Kopačogstavebný kameňŤažené ložisko – EURO BASALT a.s.2,6 km
    Husiná – Cickastavebný kameňŤažené ložisko – EURO BASALT a.s.2,7 km
    Husiná Ičadič tavnýŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,9 km
    Husiná Ičadič tavnýŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,9 km
    Husiná Ičadič tavnýŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,9 km
    Šávoľstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – kastell s.r.o. "v konkurze"4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    53 vrtov v pásme 3 km, z toho 15 hydrogeologických a 38 ostatných; s číslom archívnej správy 53.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m13×
    • 10–30 m38×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Veľké Dravcenegatívny vrt10,6 m13812 124Dc16.pdf170 m
    Veľké Dravcenegatívny vrt10,0 m13812 124Dc15.pdf320 m
    Veľké Dravceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m13812 124Dc17.pdf710 m
    Veľké Dravceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m5789 124Dc14.pdf780 m
    Nové Honyširokoprofilový vrt6,0 m17725 124Dc24.pdf870 m
    Nové Honyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m14128 124Dc18.pdf1,0 km
    Nové Honyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou45,0 m36547 124Dc33.pdf1,1 km
    JT-59inžiniersko-geologický12,0 m906701,3 km
    Veľké Dravcepozorovací vrt SHMÚ4,6 m18919 124Dc5.pdf1,3 km
    JTP-58inžiniersko-geologický18,0 m906701,3 km
    DPS-11inžiniersko-geologický6,5 m906701,3 km
    JT-60inžiniersko-geologický10,0 m906701,3 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5192,2 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 554,3 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1514,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Veľké Dravce – Husiná – Veľké Dravce–1970–1,5 km
    Veľké Dravce–1960–2,3 km
    Husiná400 m²––2,7 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Lučenec1 parcours de pêche · 0,8 km14VN Veľké Dravce14

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Hron