Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Ľubochnianka

Cuenca: VáhSalmónido – tramo de la trucha
cotos de pesca
2
longitud de los cotos de pesca
12,4km
región
Región de Žilina
Imagen aérea del curso de agua Ľubochnianka con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Ľubochnianka

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de 2 cotos de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
  • Muy alta0
  • Alta0
  • Media0
  • Baja2

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

Ľubochnianka 1, puntuación de la ventana 35.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 09:40.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Estado del agua en el curso de agua

    Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites

    Niveles de agua en el curso de agua

    EstaciónEstadoCambioTemperatura
    Ľubochňa32 cm1,6 °C
    Fuente: SHMÚActualizado 8 nov 2026 08:58

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Curso de agua vivo Un río de piedemonte con fondo de grava y corriente rápida. Aquí el tímalo y la trucha ya prosperan.

    4505005506000 km5 km10 kmĽubochnianka 1Ľubochnianka 3
    Perfil de elevación del curso de agua: de 561 a 461 m s. n. m. en 12,4 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    565 m a.s.l.
    Punto más bajo
    458 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    108 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    8,7 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,17

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Ľubochnianka de 2018
    2018fotografiado 10 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua Ľubochnianka de 2021
    2021fotografiado 19 jun 2021
    Imagen aérea del curso de agua Ľubochnianka de 2024
    2024fotografiado 23 ago 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Ľubochnianka

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas superficiales cerca de los cotos de pescasitio de monitoreo SHMÚ más cercano, 2025

    2 de 2 de los cotos de pesca del curso de agua con datos de SHMÚ tienen una norma incumplida en el sitio más cercano en al menos un indicador.

    • de 1 a 2 indicadores2

    Cotos de pesca más contaminadostodas con norma incumplida

    • Ľubochnianka 1Ľubochnianka · norma incumplida en 2 de 4 años1 indicador
    • Ľubochnianka 3Ľubochnianka · norma incumplida en 2 de 4 años1 indicador

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    0 de 2 cotos de pesca con mediciones tienen cerca agua subterránea por encima del límite en al menos un indicador.

    Perfil del curso de agua desde el nacimiento hasta la desembocaduranúmero de indicadores incumplidos en 2025 en los puntos SHMÚ

    01234Salatín casa forestal, aguas arriba, km de río 9,1: 1 indicador (2024)Ľubochňa, aguas arriba (curso de agua para abastecimiento de agua potable), km de río 5,9: 1 indicador (2024)rkm 9 (curso alto)rkm 6 (hacia la desembocadura)
    Mostrar sitios en la tabla (2)
    • Salatín casa forestal, aguas arribakm de río 9,11 indicador
    • Ľubochňa, aguas arriba (curso de agua para abastecimiento de agua potable)km de río 5,91 indicador
    • norma incumplida
    • ninguna norma incumplida
    • punto ausente del anuario

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Ľubochnianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 285 mg/l, stredne tvrdá voda (10,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,516 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 71. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    53nGy/h dávkový príkon

    64. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    3objekty do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 1,1 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (480 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 20,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 84. percentil (Ľubochnianka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    42vrtov do 3 km

    481 rozborov vody v okolí

    Z toho 42 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    18°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Stankovany – STH-1A, výdatnosť 0,7 l/s, 3,7 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    15lokalít do 3 km

    1 záťaž, 14 skládok

    Najbližšia záťaž: Ľubochňa – areál lesov, OZ Liptovský Hrádok, 150 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    21záznamov do 5 km

    21 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    38plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Grava33%SR 52 %
    • Ílovce33%SR 2,9 %
    • Kyslé plutonity33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)33%SR 2,8 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum severnej časti Veľkej Fatry75%SR 0,0 %
    • mezozoikum západnej časti Chočských vrchov25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody100%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 8,32typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    10,4°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,87 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    285mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorurosF0,323 mg/l95. percentil
    • MagnesioMg14,5 mg/l48. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3185 mg/l41. percentil
    • CalcioCa50,8 mg/l36. percentil
    • SulfatosSO420,4 mg/l16. percentil
    • ClorurosCl2,31 mg/l12. percentil
    • DraslíkK0,692 mg/l6. percentil
    • SodioNa1,81 mg/l5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,130 mg/l49. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,89 mg/l43. percentil
    • NitratosNO34,31 mg/l30. percentil
    • AmóniumNH40,0515 mg/l26. percentil

    Metales

    • HierroFe0,307 mg/l85. percentil
    • CincZn6,38 μg/l48. percentil
    • AluminioAl45,4 μg/l40. percentil
    • ManganesoMn6,07 μg/l11. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolibdenoMo0,516 mg/kg71. percentil
    • SelenioSe0,313 mg/kg65. percentil
    • BizmutBi0,237 mg/kg58. percentil
    • PlomoPb14,8 mg/kg46. percentil
    • AntimonioSb0,514 mg/kg37. percentil
    • CadmioCd0,125 mg/kg34. percentil
    • CincZn78,6 mg/kg29. percentil
    • NíquelNi17,9 mg/kg21. percentil
    • ArsénicoAs4,34 mg/kg16. percentil
    • CobaltoCo5,63 mg/kg12. percentil
    • CromoCr43,1 mg/kg9. percentil
    • CobreCu14,2 mg/kg9. percentil
    • MercurioHg0,0391 mg/kg7. percentil
    • VanadioV35,4 mg/kg4. percentil
    • CínSn1,08 mg/kg3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnesioMg4,12 %96. percentil
    • CalcioCa10,5 %95. percentil
    • DraslíkK1,53 %52. percentil
    • FósforoP657 mg/kg25. percentil
    • SodioNa0,743 %24. percentil
    • ManganesoMn521 mg/kg9. percentil
    • AluminioAl4,11 %6. percentil
    • HierroFe1,53 %4. percentil
    • TitánTi2149 mg/kg3. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr157 mg/kg68. percentil
    • BáriumBa406 mg/kg38. percentil
    • BoroB52,5 mg/kg28. percentil
    • LítiumLi25,1 mg/kg24. percentil
    • RubídiumRb77,5 mg/kg23. percentil
    • GáliumGa8,67 mg/kg13. percentil
    • BerilioBe0,585 mg/kg10. percentil
    • CérCe41,3 mg/kg6. percentil
    • ZirkónZr169 mg/kg5. percentil
    • YtriumY10,2 mg/kg3. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    53nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,00 ppm82. percentil
    • Potasio (K)K1,40 %71. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,69 ppm24. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)410–1 461m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek773m a.s.l.
    • Pendiente media21,5°
    • Priemerná januárová teplota-5,6°C
    • Priemerná júlová teplota15,1°C
    • Ročné zrážky930mm

    Geomorfologické celky

    • Veľká Fatra100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Jama (pôvodne pinga?) – 4 – pinga, pingový ťah (1,2 km od vody)Ľubochňa – areál lesov, OZ Liptovský Hrádok – SK1000500P (150 m od vody)niže mosta – Ľubochňa – nijaký (80 m od vody)pod sedlom Fatra – Ľubochňa – nijaký (100 m od vody)vyše mosta – Ľubochňa – nijaký (120 m od vody)Lom Kratko – Ľubochňa – nedá sa odhadnúť (130 m od vody)pri Váhu – Švošov – nijaký (270 m od vody)pri železničnom priecestí – Švošov – nijaký (780 m od vody)pod Havranom – Švošov – nijaký (1,1 km od vody)pri lavičke – Hubová – nijaký (1,6 km od vody)Stankovany – kompa – Stankovany – nijaký (1,9 km od vody)Hôrky – Hubová – nijaký (2,1 km od vody)Rojkov pri lavičke – Stankovany – nijaký (2,7 km od vody)pri Váhu – Švošov – nijaký (2,9 km od vody)Rojkov pri Váhu – Stankovany – nijaký (2,9 km od vody)Rojkov pri Váhu – Stankovany – nijaký (3,0 km od vody)Stankovany – STH-1A – nekúpeľný (3,7 km od vody)b1 (910 m od vody)a1 (1,0 km od vody)a1 (1,1 km od vody)b1 (1,9 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (3,0 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (60 m od vody)Ľubochňa – elektráreň – dolomit (70 m od vody)Ľubochňa – dolina – dolomit (100 m od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (130 m od vody)Ľubochňa – dolomit (180 m od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (190 m od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (200 m od vody)Hubová – stavebný kameň – vápenec (1,4 km od vody)Švošov – stavebný kameň – vápenec (2,4 km od vody)Ľubochňa – Čierňavy – stavebný kameň – granodiorit (2,6 km od vody)Krpeľany – č. 4 – stavebný piesok – pieskovec (2,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kraľovany – Švoš – štrkopiesky (3,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Krpeľany – Kraľo – štrkopiesky (3,9 km od vody)Stankovany – stavebný kameň – granodiorit (4,1 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Švošov – Ružombe – štrkopiesky (4,1 km od vody)Nolčovo – stavebný piesok – pieskovec (4,2 km od vody)Bystrý potok – stavebný kameň – vápenec (4,3 km od vody)Ľubochnianska dolina – Blatná – stavebný kameň – kremenec (4,4 km od vody)Nolčovo – tehliarske suroviny (4,4 km od vody)Bystrý potok – štrkopiesky (4,6 km od vody)Konské – stavebný kameň – piesčitý vápenec (4,7 km od vody)Rojkovská travertínová kopa – geomorfológia (2,3 km od vody)Skladaná skala – všeobecná geológia (3,8 km od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (220 m od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Blokové polia + zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Blokové polia (900 m od vody)LUBOCHNA – Blokové rozpadliny (910 m od vody)Hubová – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)Hubová – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)STANKOVANY – Zosuvy (2,0 km od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Blokové polia (2,2 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)SVOSOV – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)ROJKOV – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Rojkov – Zosuvy (3,0 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Rojkov – Zosuvy (3,0 km od vody)Švošov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (190 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (200 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (360 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (360 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (370 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (380 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (390 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (390 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (440 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (460 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (460 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (490 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (490 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (510 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)Ľubochňa – v obci, 1000m JV od K Vyšný Grúň – prameň (80 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 1500m V od K Tl – prameň (80 m od vody)Ľubochnianska dolina, 250 m ZSZ od K498 – prameň (100 m od vody)Lubochňa č.d.45, 1500m V od K Vysoký Grúň – vrt (160 m od vody)Ľubochnianska dolina – hájovňa Raková, 1500m JV – prameň (360 m od vody)pravostranný prítok potoka Veľký Kvačkov, 1000mJ – prameň (390 m od vody)Ľubochňa – dolina Vrátočná, prameň P-75 – prameň (450 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 1000m V od K Št – prameň (460 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 1500m JJZ od K – prameň (480 m od vody)Ľubochňa, rezervoár nad chatou "Dolinka" – prameň (530 m od vody)potok Kľak, 2300m JJZ od K Kečka – prameň (680 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 2500m SV od K B – prameň (720 m od vody)J od Ľubochne, 50m Z od K685 – prameň (730 m od vody)Ľubochnianska dolina – ľavostranný prítok z doli – prameň (830 m od vody)Ľubochnianska dolina – Hlinová – prameň (830 m od vody)pravostranný prítok potoka Ľubochnianka, 500m V – prameň (1,0 km od vody)Ľubochňa, dolinaSalatín, prameň 849 "Gen.J.M." – prameň (1,1 km od vody)Ľubochňa – dolina Korbeľka – prameň (1,2 km od vody)Ľubochňa – Briestočná dolina, prameň E-215 – prameň (1,3 km od vody)ľavostranný prítok potoka Turecká, 750m JZ od K – prameň (1,4 km od vody)pravostranný prítok potoka Ľubochnianka,1 500m J – prameň (1,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – Rebrová dolina – prameň (1,8 km od vody)Hubová, 1800m SZ od K733 Kútny vrch – vrt (1,8 km od vody)pravostranný prítok potoka Ľubochnianka, 2000m J – prameň (1,9 km od vody)Hubová – Lán, prameň M-72 – prameň (1,9 km od vody)Ľubochnianska dolina – Raková – prameň (2,0 km od vody)Ľubochnianska dolina – Raková – prameň (2,2 km od vody)Ľubochňa, dolinaSalatín, prameň 830 "Salatín 3" – prameň (2,2 km od vody)Ľubochnianska dolina – Čierňavy, prameň J-17 – prameň (2,3 km od vody)1000m JZ od K612, ľavostranný prítok Váhu – prameň (2,3 km od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 2500m JV od K P – prameň (2,4 km od vody)Krpeľany – Nolčovo, dolina Bieleho potoka – prameň (2,5 km od vody)Krpeľany, 450 m od K641 (Boriská) – prameň (2,5 km od vody)Veľká dolina, 700m S od K Chládkovo – prameň (2,5 km od vody)Kopeľany – Kopa – prameň (2,6 km od vody)Nolčovo – dolina potoka Lipno – prameň (2,6 km od vody)ľavostranný pritok Váhu, 2000m SZ od K Magura – prameň (2,7 km od vody)Rojkov – travertínové jazierko – prameň (2,7 km od vody)Rojkov – ľavostranná dolina Váhu – prameň (2,7 km od vody)Ľubochnianska dolina – Stredná Lipová – prameň (2,8 km od vody)zlato 1 ks – zlato (480 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 20,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 74,0 μg/lmedián 73,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 60 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 50 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,24 mg/lmedián 6,23 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 21. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)30 vzoriek, najviac 1249 zŕn
    • Anatas (TiO₂)27 vzoriek, najviac 244 zŕn
    • Rutil (TiO₂)27 vzoriek, najviac 432 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)26 vzoriek, najviac 1640 zŕn
    • Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)20 vzoriek, najviac 1100 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)19 vzoriek, najviac 8 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)15 vzoriek, najviac 1100 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)7 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Oro (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    VF-2921 zrno480 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)32 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)31 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))28 vzoriek, najviac 875 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 82 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 82 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzoriek, najviac 329 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 224 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO326×
    • Ca-HCO314×
    • Ca-SO4-HCO35×
    • Ca-Mg-HCO3-SO42×
    • Ca-NO3-SO4-HCO31×
    • Ca-HCO3-SO41×
    • Ca-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A29×
    • trieda B8×
    • trieda H4×
    • trieda D3×
    • trieda E2×
    • trieda C2×
    • trieda F1×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • CadmioCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,300 μg/l34 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 4,00 μg/l34 vzoriek26 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l34 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnmierne zvýšená
      najvyššie 226 μg/lmedián 4,00 μg/l34 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    fuente469,8 Bq/l13,6 Bq/l
    upravený prameň349,6 Bq/l36,8 Bq/l
    minerálny prameň111,1 Bq/l11,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe3×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa2×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NombreEspecieŤaženéUkončenieOd vody
    ŠtôlňaštôlňaFe, limonit18731,1 km
    ŠtôlňaštôlňaFe, limonit18731,1 km
    Jama (pôvodne pinga?)pinga, pingový ťahFe, limonit18731,2 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    42 vrtov v pásme 3 km, z toho 1 hydrogeologických a 41 ostatných; s číslom archívnej správy 42.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m4×
    • 10–30 m22×
    • 30–100 m13×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    JST-251inžiniersko-geologický20,0 m67190100 m
    JST-250inžiniersko-geologický12,0 m67190240 m
    JST-260inžiniersko-geologický15,0 m67190430 m
    V-15aložiskový77,0 m2998480 m
    V-15ložiskový16,0 m2998480 m
    V-14ložiskový70,0 m2998590 m
    JST-252inžiniersko-geologický12,0 m67190640 m
    V-5ložiskový50,4 m2998670 m
    V-3bez určenia účelu105,5 m80482680 m
    V-2bez určenia účelu31,0 m80482710 m
    V-1bez určenia účelu14,0 m80482720 m
    V-4ložiskový40,2 m2998750 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťProfundidadChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Stankovany – STH-1A18 °C0,7 l/s67 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný3,7 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b1minerálna voda15-22< 52910 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 5101,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    UbicaciónČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Ľubochňa – areál lesov, OZ Liptovský HrádokSK1000500P150 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    niže mosta – Ľubochňa–––80 m
    pod sedlom Fatra – Ľubochňa–––100 m
    vyše mosta – Ľubochňa–––120 m
    Lom Kratko – Ľubochňa1 100 m²1993–130 m
    pri Váh – Švošov100 m²––270 m
    pri železničnom priecestí – Švošov–––780 m
    pod Havranom – Švošov2 100 m²––1,1 km
    pri lavičke – Hubová600 m²––1,6 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy28×
    • Blokové rozpadliny4×
    • Blokové polia4×
    • Blokové polia + zosuvy2×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný19×
    • Potenciálny18×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova19×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Lesy SR OZ Tatry1 coto de pesca · 2,3 km28Ľubochnianka 328

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Váh