Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Ľubochnianka

Bassin versant : VáhSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
2
longueur des parcours de pêche
12,4km
région
Région de Žilina

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Ľubochnianka

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne de 2 parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
  • Très élevée0
  • Élevée0
  • Moyenne0
  • Faible2

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Ľubochnianka 1, score de la fenêtre 35.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 09:40.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    État de l'eau sur le cours d'eau

    Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites

    Niveaux d'eau sur le cours d'eau

    StationStatutChangementTempérature
    Ľubochňa32 cm1,6 °C
    Source : SHMÚMis à jour le 8 nov. 2026 à 08:58

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Cours d'eau vif Une rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.

    4505005506000 km5 km10 kmĽubochnianka 1Ľubochnianka 3
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 561 à 461 m au-dessus du niveau de la mer sur 12,4 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    565 m a.s.l.
    Point le plus bas
    458 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    108 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    8,7 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,17

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Ľubochnianka de 2018
    2018imagé 10 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau Ľubochnianka de 2021
    2021imagé 19 juin 2021
    Vue aérienne du cours d'eau Ľubochnianka de 2024
    2024imagé 23 août 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Ľubochnianka

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    2 sur 2 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.

    • 1 à 2 indicateurs2

    Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée

    • Ľubochnianka 1Ľubochnianka · norme non respectée sur 2 des 4 années1 indicateur
    • Ľubochnianka 3Ľubochnianka · norme non respectée sur 2 des 4 années1 indicateur

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 2 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.

    Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ

    01234Salatín maison forestière, en amont, pK 9,1 : 1 indicateur (2024)Ľubochňa, en amont (cours d’eau servant à l’alimentation en eau potable), pK 5,9 : 1 indicateur (2024)rkm 9 (cours supérieur)rkm 6 (vers l'embouchure)
    Afficher les sites dans le tableau (2)
    • Salatín maison forestière, en amontkm de rivière 9,11 indicateur
    • Ľubochňa, en amont (cours d’eau servant à l’alimentation en eau potable)km de rivière 5,91 indicateur
    • norme non respectée
    • aucune norme non respectée
    • point absent de l’annuaire

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Ľubochnianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 285 mg/l, stredne tvrdá voda (10,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,516 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 71. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    53nGy/h dávkový príkon

    64. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    3objekty do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 1,1 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (480 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 20,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 84. percentil (Ľubochnianka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    42vrtov do 3 km

    481 rozborov vody v okolí

    Z toho 42 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    18°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Stankovany – STH-1A, výdatnosť 0,7 l/s, 3,7 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    15lokalít do 3 km

    1 záťaž, 14 skládok

    Najbližšia záťaž: Ľubochňa – areál lesov, OZ Liptovský Hrádok, 150 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    21záznamov do 5 km

    21 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    38plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Gravier33%SR 52 %
    • Ílovce33%SR 2,9 %
    • Kyslé plutonity33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)33%SR 2,8 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)33%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum severnej časti Veľkej Fatry75%SR 0,0 %
    • mezozoikum západnej časti Chočských vrchov25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody100%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 8,32typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    10,4°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,87 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    285mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoruresF0,323 mg/l95. percentil
    • MagnésiumMg14,5 mg/l48. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3185 mg/l41. percentil
    • CalciumCa50,8 mg/l36. percentil
    • SulfatesSO420,4 mg/l16. percentil
    • ChloruresCl2,31 mg/l12. percentil
    • DraslíkK0,692 mg/l6. percentil
    • SodiumNa1,81 mg/l5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,130 mg/l49. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,89 mg/l43. percentil
    • NitratesNO34,31 mg/l30. percentil
    • AmóniumNH40,0515 mg/l26. percentil

    Métaux

    • FerFe0,307 mg/l85. percentil
    • ZincZn6,38 μg/l48. percentil
    • AluminiumAl45,4 μg/l40. percentil
    • ManganèseMn6,07 μg/l11. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdèneMo0,516 mg/kg71. percentil
    • SéléniumSe0,313 mg/kg65. percentil
    • BizmutBi0,237 mg/kg58. percentil
    • PlombPb14,8 mg/kg46. percentil
    • AntimoineSb0,514 mg/kg37. percentil
    • CadmiumCd0,125 mg/kg34. percentil
    • ZincZn78,6 mg/kg29. percentil
    • NickelNi17,9 mg/kg21. percentil
    • ArsenicAs4,34 mg/kg16. percentil
    • CobaltCo5,63 mg/kg12. percentil
    • ChromeCr43,1 mg/kg9. percentil
    • CuivreCu14,2 mg/kg9. percentil
    • MercureHg0,0391 mg/kg7. percentil
    • VanadiumV35,4 mg/kg4. percentil
    • CínSn1,08 mg/kg3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnésiumMg4,12 %96. percentil
    • CalciumCa10,5 %95. percentil
    • DraslíkK1,53 %52. percentil
    • PhosphoreP657 mg/kg25. percentil
    • SodiumNa0,743 %24. percentil
    • ManganèseMn521 mg/kg9. percentil
    • AluminiumAl4,11 %6. percentil
    • FerFe1,53 %4. percentil
    • TitánTi2 149 mg/kg3. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr157 mg/kg68. percentil
    • BáriumBa406 mg/kg38. percentil
    • BoreB52,5 mg/kg28. percentil
    • LítiumLi25,1 mg/kg24. percentil
    • RubídiumRb77,5 mg/kg23. percentil
    • GáliumGa8,67 mg/kg13. percentil
    • BérylliumBe0,585 mg/kg10. percentil
    • CérCe41,3 mg/kg6. percentil
    • ZirkónZr169 mg/kg5. percentil
    • YtriumY10,2 mg/kg3. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    53nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,00 ppm82. percentil
    • Potassium (K)K1,40 %71. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,69 ppm24. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)410–1 461m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek773m a.s.l.
    • Pente moyenne21,5°
    • Priemerná januárová teplota-5,6°C
    • Priemerná júlová teplota15,1°C
    • Ročné zrážky930mm

    Geomorfologické celky

    • Veľká Fatra100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Jama (pôvodne pinga?) – 4 – pinga, pingový ťah (1,2 km od vody)Ľubochňa – areál lesov, OZ Liptovský Hrádok – SK1000500P (150 m od vody)niže mosta – Ľubochňa – nijaký (80 m od vody)pod sedlom Fatra – Ľubochňa – nijaký (100 m od vody)vyše mosta – Ľubochňa – nijaký (120 m od vody)Lom Kratko – Ľubochňa – nedá sa odhadnúť (130 m od vody)pri Váhu – Švošov – nijaký (270 m od vody)pri železničnom priecestí – Švošov – nijaký (780 m od vody)pod Havranom – Švošov – nijaký (1,1 km od vody)pri lavičke – Hubová – nijaký (1,6 km od vody)Stankovany – kompa – Stankovany – nijaký (1,9 km od vody)Hôrky – Hubová – nijaký (2,1 km od vody)Rojkov pri lavičke – Stankovany – nijaký (2,7 km od vody)pri Váhu – Švošov – nijaký (2,9 km od vody)Rojkov pri Váhu – Stankovany – nijaký (2,9 km od vody)Rojkov pri Váhu – Stankovany – nijaký (3,0 km od vody)Stankovany – STH-1A – nekúpeľný (3,7 km od vody)b1 (910 m od vody)a1 (1,0 km od vody)a1 (1,1 km od vody)b1 (1,9 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (3,0 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (60 m od vody)Ľubochňa – elektráreň – dolomit (70 m od vody)Ľubochňa – dolina – dolomit (100 m od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (130 m od vody)Ľubochňa – dolomit (180 m od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (190 m od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (200 m od vody)Hubová – stavebný kameň – vápenec (1,4 km od vody)Švošov – stavebný kameň – vápenec (2,4 km od vody)Ľubochňa – Čierňavy – stavebný kameň – granodiorit (2,6 km od vody)Krpeľany – č. 4 – stavebný piesok – pieskovec (2,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kraľovany – Švoš – štrkopiesky (3,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Krpeľany – Kraľo – štrkopiesky (3,9 km od vody)Stankovany – stavebný kameň – granodiorit (4,1 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Švošov – Ružombe – štrkopiesky (4,1 km od vody)Nolčovo – stavebný piesok – pieskovec (4,2 km od vody)Bystrý potok – stavebný kameň – vápenec (4,3 km od vody)Ľubochnianska dolina – Blatná – stavebný kameň – kremenec (4,4 km od vody)Nolčovo – tehliarske suroviny (4,4 km od vody)Bystrý potok – štrkopiesky (4,6 km od vody)Konské – stavebný kameň – piesčitý vápenec (4,7 km od vody)Rojkovská travertínová kopa – geomorfológia (2,3 km od vody)Skladaná skala – všeobecná geológia (3,8 km od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (220 m od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Blokové polia + zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Blokové polia (900 m od vody)LUBOCHNA – Blokové rozpadliny (910 m od vody)Hubová – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)Hubová – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)STANKOVANY – Zosuvy (2,0 km od vody)LUBOCHNA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Blokové polia (2,2 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)SVOSOV – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)ROJKOV – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Rojkov – Zosuvy (3,0 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Rojkov – Zosuvy (3,0 km od vody)Švošov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (190 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (200 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (360 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (360 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (370 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (380 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (390 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (390 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (440 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (460 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (460 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (490 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (490 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (510 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)Ľubochňa – v obci, 1000m JV od K Vyšný Grúň – prameň (80 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 1500m V od K Tl – prameň (80 m od vody)Ľubochnianska dolina, 250 m ZSZ od K498 – prameň (100 m od vody)Lubochňa č.d.45, 1500m V od K Vysoký Grúň – vrt (160 m od vody)Ľubochnianska dolina – hájovňa Raková, 1500m JV – prameň (360 m od vody)pravostranný prítok potoka Veľký Kvačkov, 1000mJ – prameň (390 m od vody)Ľubochňa – dolina Vrátočná, prameň P-75 – prameň (450 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 1000m V od K Št – prameň (460 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 1500m JJZ od K – prameň (480 m od vody)Ľubochňa, rezervoár nad chatou "Dolinka" – prameň (530 m od vody)potok Kľak, 2300m JJZ od K Kečka – prameň (680 m od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 2500m SV od K B – prameň (720 m od vody)J od Ľubochne, 50m Z od K685 – prameň (730 m od vody)Ľubochnianska dolina – ľavostranný prítok z doli – prameň (830 m od vody)Ľubochnianska dolina – Hlinová – prameň (830 m od vody)pravostranný prítok potoka Ľubochnianka, 500m V – prameň (1,0 km od vody)Ľubochňa, dolinaSalatín, prameň 849 "Gen.J.M." – prameň (1,1 km od vody)Ľubochňa – dolina Korbeľka – prameň (1,2 km od vody)Ľubochňa – Briestočná dolina, prameň E-215 – prameň (1,3 km od vody)ľavostranný prítok potoka Turecká, 750m JZ od K – prameň (1,4 km od vody)pravostranný prítok potoka Ľubochnianka,1 500m J – prameň (1,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – Rebrová dolina – prameň (1,8 km od vody)Hubová, 1800m SZ od K733 Kútny vrch – vrt (1,8 km od vody)pravostranný prítok potoka Ľubochnianka, 2000m J – prameň (1,9 km od vody)Hubová – Lán, prameň M-72 – prameň (1,9 km od vody)Ľubochnianska dolina – Raková – prameň (2,0 km od vody)Ľubochnianska dolina – Raková – prameň (2,2 km od vody)Ľubochňa, dolinaSalatín, prameň 830 "Salatín 3" – prameň (2,2 km od vody)Ľubochnianska dolina – Čierňavy, prameň J-17 – prameň (2,3 km od vody)1000m JZ od K612, ľavostranný prítok Váhu – prameň (2,3 km od vody)ľavostranný prítok Ľubochnianky, 2500m JV od K P – prameň (2,4 km od vody)Krpeľany – Nolčovo, dolina Bieleho potoka – prameň (2,5 km od vody)Krpeľany, 450 m od K641 (Boriská) – prameň (2,5 km od vody)Veľká dolina, 700m S od K Chládkovo – prameň (2,5 km od vody)Kopeľany – Kopa – prameň (2,6 km od vody)Nolčovo – dolina potoka Lipno – prameň (2,6 km od vody)ľavostranný pritok Váhu, 2000m SZ od K Magura – prameň (2,7 km od vody)Rojkov – travertínové jazierko – prameň (2,7 km od vody)Rojkov – ľavostranná dolina Váhu – prameň (2,7 km od vody)Ľubochnianska dolina – Stredná Lipová – prameň (2,8 km od vody)zlato 1 ks – zlato (480 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 20,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 74,0 μg/lmedián 73,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 60 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 50 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,24 mg/lmedián 6,23 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubochnianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 21. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)30 vzoriek, najviac 1249 zŕn
    • Anatas (TiO₂)27 vzoriek, najviac 244 zŕn
    • Rutil (TiO₂)27 vzoriek, najviac 432 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)26 vzoriek, najviac 1640 zŕn
    • Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)20 vzoriek, najviac 1100 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)19 vzoriek, najviac 8 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)15 vzoriek, najviac 1100 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)7 vzoriek, najviac 600 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Or (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    VF-2921 zrno480 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)32 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)31 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))28 vzoriek, najviac 875 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 82 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 82 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzoriek, najviac 329 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 224 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO326×
    • Ca-HCO314×
    • Ca-SO4-HCO35×
    • Ca-Mg-HCO3-SO42×
    • Ca-NO3-SO4-HCO31×
    • Ca-HCO3-SO41×
    • Ca-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A29×
    • trieda B8×
    • trieda H4×
    • trieda D3×
    • trieda E2×
    • trieda C2×
    • trieda F1×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,300 μg/l34 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 4,00 μg/l34 vzoriek26 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l34 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnmierne zvýšená
      najvyššie 226 μg/lmedián 4,00 μg/l34 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    source469,8 Bq/l13,6 Bq/l
    upravený prameň349,6 Bq/l36,8 Bq/l
    minerálny prameň111,1 Bq/l11,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe3×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa2×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NomEspèceŤaženéUkončenieOd vody
    ŠtôlňaštôlňaFe, limonit18731,1 km
    ŠtôlňaštôlňaFe, limonit18731,1 km
    Jama (pôvodne pinga?)pinga, pingový ťahFe, limonit18731,2 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    42 vrtov v pásme 3 km, z toho 1 hydrogeologických a 41 ostatných; s číslom archívnej správy 42.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m4×
    • 10–30 m22×
    • 30–100 m13×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    JST-251inžiniersko-geologický20,0 m67190100 m
    JST-250inžiniersko-geologický12,0 m67190240 m
    JST-260inžiniersko-geologický15,0 m67190430 m
    V-15aložiskový77,0 m2998480 m
    V-15ložiskový16,0 m2998480 m
    V-14ložiskový70,0 m2998590 m
    JST-252inžiniersko-geologický12,0 m67190640 m
    V-5ložiskový50,4 m2998670 m
    V-3bez určenia účelu105,5 m80482680 m
    V-2bez určenia účelu31,0 m80482710 m
    V-1bez určenia účelu14,0 m80482720 m
    V-4ložiskový40,2 m2998750 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Stankovany – STH-1A18 °C0,7 l/s67 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný3,7 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b1minerálna voda15-22< 52910 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 5101,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LieuČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Ľubochňa – areál lesov, OZ Liptovský HrádokSK1000500P150 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    niže mosta – Ľubochňa–––80 m
    pod sedlom Fatra – Ľubochňa–––100 m
    vyše mosta – Ľubochňa–––120 m
    Lom Kratko – Ľubochňa1 100 m²1993–130 m
    pri Váh – Švošov100 m²––270 m
    pri železničnom priecestí – Švošov–––780 m
    pod Havranom – Švošov2 100 m²––1,1 km
    pri lavičke – Hubová600 m²––1,6 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy28×
    • Blokové rozpadliny4×
    • Blokové polia4×
    • Blokové polia + zosuvy2×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný19×
    • Potenciálny18×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova19×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Lesy SR OZ Tatry1 parcours de pêche · 2,3 km28Ľubochnianka 328

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh