Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones
Promedio de los cotos de pesca del curso de agua
9de 100
Actividad baja · promedio de 3 cotos de pesca
El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
Muy alta0
Alta0
Media0
Baja3
Cuándo es la mejor ventanacuántos cotos de pesca tienen su mejor ventana de dos horas en una hora determinada
00
06
12
18
La mayoría de los cotos de pesca tienen su mejor ventana alrededor de las 15:00.
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 02:04.
Mapa y cotos de pesca del curso de agua
Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…
Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.
CiprínidoSalmónido – tramo de la truchaSalmónido – tramo del tímalo
inferiorsuperior
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una predicción de picadas. De cada coto de pesca ves de qué se compone, cuán respaldada está por los datos y de dónde proceden.
Estado del agua en el curso de agua
Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites
Niveles de agua en el curso de agua
Estación
Estado
Cambio
Temperatura
Obyce
14 cm
–
Vieska nad Žitavou
130 cm
–
Vlkas
10 cm
–
Perfil de elevación del curso de agua
Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.
Curso de agua lentoUn río de llanura con corriente tranquila, zonas someras en las orillas y pozas más profundas en las curvas.
Perfil de elevación del curso de agua: de 241 a 115 m s. n. m. en 71,0 km.Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
Punto más alto
241 m a.s.l.
Punto más bajo
114 m a.s.l.
Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
127 m
Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
1,8 ‰
SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
1,20
Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.
Terreno en 3D
Cargando el modelo de terreno 3D…
Imágenes históricas
Evolución del entorno y la naturaleza de 2017 a 2023: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.
2017fotografiado 16 ago 20172020fotografiado 2 ago 20202023fotografiado 1 jun 2023
Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.
Geológia a geochémia toku Žitava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 224 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek90 % čiary vody
6 % granitoidy, 3 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 614 mg/l, tvrdá voda (19,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Kadmium 0,583 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
58nGy/h dávkový príkon
81. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
6objektov do 3 km
Najbližšie: Halda z ťažby a spracovania andezitu (halda), 180 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
1vzorka so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (930 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 4 500 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (ŽITAVA).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1836vrtov do 3 km
3686 rozborov vody v okolí
Z toho 1832 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
80°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Podhájska – Po-1, výdatnosť 53,0 l/s, 120 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
185lokalít do 3 km
6 záťaží, 179 skládok
Najbližšia záťaž: Vráble – skládka KO (časť Židová), 140 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
62záznamov do 5 km
36 ložísk, 26 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
5plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek90%SR 72 %
Granitoidy6,5%SR 1,5 %
Mladé sedimenty3,2%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér94%
kryštalinikum6,5%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Puntos
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
22×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy
2×
kvartér
pleistocén – holocén
fluviálno-eolické sedimenty: fluviálne piesky s krátkym eolickým transportom
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách
1×
kvartér
pleistocén – holocén
fluviálne sedimenty: jemnozrnné a strednozrnné piesky až piesčité štrky v agradačných valoch
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: hliny, ílovité hliny a hlinité piesky v nízkych terasách a nivách
1×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
hrubozrnné biotitické granodiority až tonality, tektonodeformačne prepracované
strednozrnné biotitické granodiority až tonality, resp. kremenné diority
1×
kvartér
holocén
antropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky
1×
Kvartérny pokryv
eolické sedimenty38%SR 3,8 %
fluviálne sedimenty nív36%SR 68 %
deluviálne sedimenty21%SR 16 %
fluviálne sedimenty2,6%SR 2,3 %
antropogénne akumulácie2,6%SR 0,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu6,3m
2 – 554%SR 48 %
10 – 1525%SR 7,1 %
5 – 1017%SR 20 %
0 – 24,2%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 31 z 73 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Íly39%SR 3,9 %
Arena20%SR 3,9 %
Kyslé plutonity18%SR 3,7 %
Grava9,1%SR 52 %
Kyslé vulkanity6,8%SR 3,2 %
Bázické vulkanity4,5%SR 6,6 %
ostatné2,3%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)39%SR 3,3 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Piesky; Lakustrinné)20%SR 0,5 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)18%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)6,8%SR 3,2 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Lakustrinné)4,5%SR 0,0 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)4,5%SR 6,4 %
ostatné6,8%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová96%SR 86 %
puklinová3,8%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neogén Hronskej pahorkatiny55%SR 1,4 %
kryštalinikum a mezozoikum južnej a strednej časti Tribča21%SR 0,0 %
kvartér Nitry od mesta Nitra po Nové Zámky15%SR 1,4 %
neovulkanity pohoria Vtáčnik a Pohronský Inovec6,4%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidez del agua
pH 7,92typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureza del agua
19,8°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (3,53 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
blanda
media
dura
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
614mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 51Mg 35Na+K 14
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 67SO₄ 19Cl 14
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
MagnesioMg34,9 mg/l88. percentil
ClorurosCl37,9 mg/l85. percentil
SodioNa22,8 mg/l83. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3317 mg/l81. percentil
DraslíkK5,34 mg/l76. percentil
SulfatosSO469,5 mg/l75. percentil
CalcioCa84,1 mg/l74. percentil
FluorurosF0,153 mg/l67. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
CadmioCd0,583 mg/kg88. percentil
NíquelNi34,0 mg/kg80. percentil
MercurioHg0,190 mg/kg73. percentil
ArsénicoAs9,15 mg/kg72. percentil
CobaltoCo9,82 mg/kg70. percentil
CobreCu28,2 mg/kg66. percentil
CincZn115 mg/kg66. percentil
CínSn3,01 mg/kg63. percentil
SelenioSe0,303 mg/kg63. percentil
BizmutBi0,247 mg/kg61. percentil
VanadioV71,6 mg/kg57. percentil
PlomoPb15,5 mg/kg49. percentil
CromoCr71,0 mg/kg48. percentil
AntimonioSb0,594 mg/kg46. percentil
MolibdenoMo0,339 mg/kg43. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi5266 mg/kg75. percentil
FósforoP1045 mg/kg72. percentil
ManganesoMn1089 mg/kg72. percentil
DraslíkK1,64 %69. percentil
SodioNa0,950 %65. percentil
AluminioAl6,12 %65. percentil
HierroFe2,82 %57. percentil
CalcioCa1,83 %44. percentil
MagnesioMg0,708 %27. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa575 mg/kg83. percentil
CérCe70,5 mg/kg81. percentil
ZirkónZr506 mg/kg80. percentil
YtriumY34,3 mg/kg80. percentil
StronciumSr180 mg/kg79. percentil
RubídiumRb98,0 mg/kg72. percentil
GáliumGa16,1 mg/kg68. percentil
BerilioBe1,59 mg/kg61. percentil
LítiumLi29,7 mg/kg52. percentil
BoroB59,8 mg/kg47. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
58nGy/h vo vzduchu
rozsah 49 až 67 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,87 ppm83. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,93 ppm79. percentil
Potasio (K)K1,43 %76. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 500 μg/lmedián 4 500 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 600 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 360 μg/lmedián 10,0 μg/l72 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Liska, 2010, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 41,0 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lula, 1997, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,50 μg/l73 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, kanál, 2010, 370 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 196 μg/lmedián 72,5 μg/l72 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 120 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l73 vzoriek10 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Liska, 2010, 100 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,150 μg/l65 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 680 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbmierne zvýšená
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kováčová, 1997, 40 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l72 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Pribetský potok, 2010, 440 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 37,7 mg/lmedián 16,9 mg/l72 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)52 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)49 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)48 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)40 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)33 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)18 vzoriek, najviac 5 zŕn
Pyrit (FeS₂)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 6 zŕn
Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Oro (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
TB-660
1 zrno
930 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)51 vzoriek, najviac 815 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)50 vzoriek, najviac 160 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)49 vzoriek, najviac 155 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)47 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))45 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)42 vzoriek, najviac 315 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO372×
Mg-Ca-HCO328×
Ca-HCO318×
Ca-SO4-HCO37×
Ca-Na-HCO33×
Ca-Mg-NO3-HCO33×
Ca-HCO3-SO43×
Ca-Mg-HCO3-SO42×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda F35×
trieda A29×
trieda H25×
trieda B24×
trieda D13×
trieda E12×
trieda C6×
trieda G4×
Kovy v podzemnej vode
PlomoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 270 μg/lmedián 1,00 μg/l284 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 40,0 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek64 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 450 μg/lmedián 8,00 μg/l284 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 127 μg/lmedián 0,900 μg/l284 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 325 μg/lmedián 84,5 μg/l284 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 220 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 76,0 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 19,0 μg/lmedián 0,250 μg/l284 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 400 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminioAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,300 mg/lmedián 0,00500 mg/l284 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercurioHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l284 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,80 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 670 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l284 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HierroFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l123 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
100
33,6 Bq/l
9,81 Bq/l
vrt s prelivom
13
30,4 Bq/l
6,35 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
4
60,2 Bq/l
17,2 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
3
31,7 Bq/l
6,27 Bq/l
potok, rieka
22
14,0 Bq/l
2,96 Bq/l
fuente
30
101 Bq/l
12,8 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
109 Bq/l
109 Bq/l
upravený prameň
3
44,7 Bq/l
43,1 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
halda6×
Najbližšie staré banské diela
Nombre
Especie
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda z ťažby a spracovania andezitu
halda
andezit
180 m
Halda Obyce
halda
stavebný kameň
310 m
Halda zo spracovania andezitu
halda
andezit
330 m
Halda z ťažby andezitu
halda
andezit
360 m
Halda z kameňolomu
halda
andezit
1,2 km
Halda zo spracovania andezitu
halda
andezit
2,0 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAMEŇ – ZM s.r.o.
100 m
Volkovce
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DOPRAVEX kameňolomy, s.r.o.
180 m
Čierne Kľačany
stavebný kameň
Ťažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec
180 m
Čierne Kľačany
stavebný kameň
Ťažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec
200 m
Volkovce
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DOPRAVEX kameňolomy, s.r.o.
240 m
Nemčiňany I
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – VODOSTAV PLUS, s.r.o.
270 m
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAS, a.s.
330 m
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAS, a.s.
340 m
Opatovce – Kamenné vráta I
stavebný kameň
Ťažené ložisko – IMA INVEST s.r.o.
380 m
Opatovce – Kamenné vráta
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Ondrejka Miloš KAM-ON
480 m
Obyce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
700 m
Obyce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
710 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1836 vrtov v pásme 3 km, z toho 601 hydrogeologických a 1235 ostatných; s číslom archívnej správy 1832.
Hĺbky vrtov
hasta 10 m382×
10–30 m368×
30–100 m311×
100–300 m191×
nad 300 m94×
Najbližšie vrty
Ubicación
Especie
Profundidad
Archívna správa
Od vody
VN35-7
životné prostredie
–
96444
10 m
Zlaté Moravce
monitorovací vrt
4,1 m
78332 121Dd85.pdf
20 m
Zlaté Moravce – Čierna Dolina
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
51,0 m
13091 121Dd31.pdf
20 m
Žitavany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
29,5 m
8957 121Dd39.pdf
30 m
Zlaté Moravce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
42,5 m
23238 121Dd1.pdf
30 m
VN122-4
životné prostredie
–
96444
30 m
HGL-1
hydrogeologický
106,0 m
99679
30 m
Nemčiňany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
50,0 m
67661 133Bb16.pdf
40 m
Vráble
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,0 m
6520 133Bc6.pdf
40 m
Volkovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
50,2 m
38642 121Dd58.pdf
40 m
Veľká Maňa
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,5 m
14662 133Da7.pdf
40 m
Choča
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
140,0 m
54213 121Dc22.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Profundidad
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Podhájska – GRP-1
69 °C
28,0 l/s
1470 m
Na-Cl
nevyužívaný
90 m
Podhájska – Lu-1
80 °C
53,0 l/s
1900 m
Na-Cl
využívaný
120 m
Dvory nad Žitavou – FGDŽ-1
62 °C
7,2 l/s
2500 m
Na-HCO3-Cl
nevyužívaný
750 m
Obyce – KD-1
27 °C
3,5 l/s
464,3 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
870 m
Klasov – Vráble-1
51 °C
8,0 l/s
2572 m
Na-Cl
nevyužívaný
3,5 km
Šurany – GŠM-1
49 °C
3,5 l/s
1500 m
Na-Cl-HCO3
nevyužívaný
3,6 km
Bardoňovo – GTB-2
51 °C
15,0 l/s
1800 m
Na-Cl
nevyužívaný
3,9 km
Nové Zámky – GNZ-1
59 °C
4,5 l/s
1506 m
Na-HCO3-Cl
využívaný
4,2 km
Bardoňovo – GTB-1
78 °C
5,6 l/s
1700 m
Na-Cl
nevyužívaný
5,1 km
Bardoňovo – GTB-3
50 °C
4,5 l/s
1954 m
Na-Cl
nevyužívaný
5,8 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Fuente
Especie
Temperatura del agua (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
Lu-1, GRP-1
geotermálna voda
55 – 80
> 50
1
220 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
700 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
4
990 m
KD-1
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
1,3 km
FGDŽ-1
geotermálna voda
55 – 80
5 – 15
1
2,0 km
kategória Podhájska
termálne kúpalisko
–
–
1
2,7 km
GŠM-1
geotermálna voda
38 – 55
5 – 15
1
3,3 km
GNZ-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
4,4 km
G-1
geotermálna voda
55 – 80
5 – 15
1
6,8 km
kategória e1
minerálna voda
56-80
< 5
1
9,4 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Ubicación
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Vráble – skládka KO (časť Židová)
SK2001000P
140 m
Vráble – areál Tesly (TESGAL)
SK1000400P
480 m
Zlaté Moravce – bývalý areál Calexu
SK1000400P
600 m
Zlaté Moravce – rušňové depo
SK1000400P
660 m
Bajč – skládka TKO
SK1000400P
750 m
Čierne Kľačany – skládka TKO (pod jabloňovým sadom)
SK2001000P
860 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Mochovce – pri trati – Mochovce
–
1992
–
30 m
Kostoľany pod Tribečom
400 m²
1980
–
30 m
Zlaté Moravce – Kňažice
50 m²
1970
–
30 m
Machulince
220 m²
1980
–
30 m
Mankovce – Zlatno
5 000 m²
1960
–
40 m
Hosťovce
3 000 m²
1955
–
50 m
Obyce
500 m²
1975
–
60 m
Neverice
8 000 m²
1970
–
60 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy5×
Stupeň aktivity
Potenciálny3×
Stabilizovaný2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.