Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Bacúšsky potok

Bassin versant : HronSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
8,5km
région
Région de Banská Bystrica

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Bacúšsky potok

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Bacúšsky potok, score de la fenêtre 38.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 04:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Bystrina Un ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.

    4006008001 0001 2000 km2 km4 km6 km8 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 1 135 à 576 m au-dessus du niveau de la mer sur 8,5 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    1 135 m a.s.l.
    Point le plus bas
    544 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    592 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    69 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,21

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Bacúšsky potok de 2018
    2018imagé 12 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau Bacúšsky potok de 2021
    2021imagé 9 sept. 2021
    Vue aérienne du cours d'eau Bacúšsky potok de 2024
    2024imagé 6 sept. 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Bacúšsky potok

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Bacúšsky potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % metamorfity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 111 mg/l, mäkká voda (3,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 37,0 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    63nGy/h dávkový príkon

    91. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    77objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Halda št. Janov Grúň (halda), 250 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (160 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 10,2 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Hron).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    23vrtov do 3 km

    302 rozborov vody v okolí

    Z toho 23 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    9 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    3lokalít do 3 km

    1 záťaž, 2 skládky

    Najbližšia záťaž: Polomka – drevokombinát, 2,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    41záznamov do 5 km

    2 ložiská, 39 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    4plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Metamorfity50%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • kryštalinikum50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kryštalinikumstaršie paleozoikum?granáticko-muskoviticko-biotitické pararuly, svorové ruly až svory1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,3m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • VEPORIKUM100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)25%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih75%SR 26 %
    • stredný pokles25%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Metamorfity67%SR 2,4 %
    • Gravier33%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)67%SR 2,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleozoikum a mladšie útvary časti povodia horného Hrona po Piesok75%SR 1,4 %
    • mezozoikum série Veľkého Boku – západná a stredná časť a priľahlé kryštalinikum25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,72typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    3,7°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,66 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    111mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • MagnésiumMg6,28 mg/l17. percentil
    • SulfatesSO418,7 mg/l13. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO362,4 mg/l9. percentil
    • CalciumCa16,2 mg/l7. percentil
    • ChloruresCl1,72 mg/l6. percentil
    • FluoruresF0,0510 mg/l6. percentil
    • SodiumNa1,88 mg/l5. percentil
    • DraslíkK0,575 mg/l4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0487 mg/l25. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,17 mg/l24. percentil
    • NitratesNO32,45 mg/l11. percentil
    • FosforečnanyPO40,0209 mg/l10. percentil

    Métaux

    • AluminiumAl132 μg/l68. percentil
    • ZincZn5,18 μg/l39. percentil
    • FerFe0,0768 mg/l38. percentil
    • ManganèseMn9,32 μg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ArsenicAs37,0 mg/kg95. percentil
    • CínSn4,18 mg/kg83. percentil
    • BizmutBi0,361 mg/kg81. percentil
    • AntimoineSb1,74 mg/kg81. percentil
    • MolybdèneMo0,503 mg/kg70. percentil
    • VanadiumV75,3 mg/kg64. percentil
    • ZincZn109 mg/kg62. percentil
    • SéléniumSe0,290 mg/kg60. percentil
    • PlombPb17,5 mg/kg60. percentil
    • CadmiumCd0,202 mg/kg54. percentil
    • CuivreCu21,7 mg/kg41. percentil
    • CobaltCo7,07 mg/kg28. percentil
    • MercureHg0,0676 mg/kg27. percentil
    • NickelNi19,5 mg/kg27. percentil
    • ChromeCr51,1 mg/kg18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • PhosphoreP1 858 mg/kg95. percentil
    • DraslíkK2,07 %95. percentil
    • SodiumNa1,27 %90. percentil
    • AluminiumAl7,16 %89. percentil
    • MagnésiumMg1,76 %86. percentil
    • TitánTi5 568 mg/kg80. percentil
    • FerFe3,09 %69. percentil
    • ManganèseMn994 mg/kg64. percentil
    • CalciumCa2,54 %59. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb123 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa739 mg/kg93. percentil
    • YtriumY39,3 mg/kg92. percentil
    • BoreB85,2 mg/kg91. percentil
    • CérCe78,6 mg/kg90. percentil
    • BérylliumBe2,04 mg/kg84. percentil
    • GáliumGa17,5 mg/kg78. percentil
    • LítiumLi33,3 mg/kg69. percentil
    • ZirkónZr443 mg/kg64. percentil
    • StronciumSr129 mg/kg43. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    63nGy/h vo vzduchu

    rozsah 52 až 76 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potassium (K)K1,86 %95. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,08 ppm86. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,71 ppm65. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-6,1°C
    • Priemerná júlová teplota13,4°C
    • Ročné zrážky1 052mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma67%SR 33 %
    • kotlinová klíma33%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda št. Janov Grúň – 5 – halda (250 m od vody)Štôlňa Janov Grúň – 2 – štôlňa (250 m od vody)Halda – 5 – halda (300 m od vody)Darina štôlňa – 2 – štôlňa (310 m od vody)Halda – 5 – halda (330 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (340 m od vody)Halda – 5 – halda (360 m od vody)Halda – 5 – halda (360 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (370 m od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (380 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (380 m od vody)Halda – 5 – halda (410 m od vody)Halda – 5 – halda (420 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (420 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (420 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (430 m od vody)Halda – 5 – halda (460 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (470 m od vody)Halda – 5 – halda (490 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (500 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (540 m od vody)Halda – 5 – halda (540 m od vody)Halda – 5 – halda (550 m od vody)Halda – 5 – halda (550 m od vody)Halda – 5 – halda (550 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (560 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (560 m od vody)Halda – 5 – halda (570 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)Halda – 5 – halda (570 m od vody)Halda – 5 – halda (580 m od vody)Halda – 5 – halda (580 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)Halda – 5 – halda (910 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (930 m od vody)Halda – 5 – halda (990 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Šachta – 1 – šachta (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,6 km od vody)Katarína štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Halda – 5 – halda (1,7 km od vody)štôlňa Janov Grúň – 2 – štôlňa (250 m od vody)Darina štôlňa – 2 – štôlňa (310 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (340 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (370 m od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (380 m od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (380 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (390 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (420 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (430 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (470 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (540 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (560 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (930 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)šachta – 1 – šachta (1,5 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Katarína štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Jančíkova dolina – Pyrit (40 m od vody)Janov grúň – Medené rudy (240 m od vody)Bacúch – Javorinka – Železné rudy (490 m od vody)Sokolová dolina – Komplexné železné rudy (670 m od vody)Bacúch – Železné rudy (1,5 km od vody)Babiná – Železné rudy (2,3 km od vody)Kršková dolina – Polymetalické rudy (2,6 km od vody)Kršková dolina – záver – Komplexné železné rudy (3,4 km od vody)Polomka – Adam štôlňa – Železné rudy (3,5 km od vody)Vyšná Boca-Predná a Zadná Fišiarka – Železné rudy (3,7 km od vody)Leňušská dolina – Komplexné železné rudy (3,8 km od vody)Homôlka – Železné rudy (4,6 km od vody)Vyšná Boca- Kliesňava – Železné rudy (5,0 km od vody)Polomka – drevokombinát – SK200280FK (2,9 km od vody)Bacúch – nijaký (740 m od vody)Polomka – nijaký (2,5 km od vody)a1 (490 m od vody)a1 (980 m od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (7,6 km od vody)a1 (8,6 km od vody)Braväcovo – Leňušská – stavebný kameň (3,9 km od vody)Braväcovo – Leňušská – stavebný kameň (3,8 km od vody)Bacúch, pri hrádzi – stavebný kameň – pegmatit (30 m od vody)Jančíkova dolina – pyrit (40 m od vody)Bacúch, pri kyselke – stavebný kameň – fylonit (60 m od vody)Bacúch, Bacúšska dolina – stavebný kameň – fylonit (70 m od vody)Bacúch – muskovit (140 m od vody)Janov grúň – Cu rudy (240 m od vody)Sokolová dolina – komplexné Fe rudy (670 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 260,268 – 270,1 – štrkopiesky (1,2 km od vody)Bacúch – Fe rudy – siderit (1,5 km od vody)Bacúch – Fe rudy – magnetit, hematit (2,0 km od vody)Malužiná pri rybníku – stavebný kameň – amfibolit (2,1 km od vody)Babiná – Fe rudy – magnetit (2,3 km od vody)Beňuš – stavebný kameň – amfibolit; svor (2,4 km od vody)Kršková dolina – polymetalické rudy (2,6 km od vody)Polomka, Ždiarska dolina – stavebný kameň – kryštalická bridlica (3,0 km od vody)Polomka, východná strana Ždiarskej doliny – stavebný kameň – kryštalická bridlica (3,3 km od vody)Bacúch – Polomka – Au rudy (3,3 km od vody)Kršková dolina – záver – komplexné Fe rudy (3,4 km od vody)Polomka – Adam štôlňa – Fe rudy – siderit (3,5 km od vody)Polomka – dolina Volchovo – stavebný kameň – migmatitizovaná pararul (3,7 km od vody)Leňušská dolina – komplexné Fe rudy (3,8 km od vody)Vyšná Boca Dlhá Lúka – Au rudy (3,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 253,504 – 260,2 – štrkopiesky (4,2 km od vody)Homôlka – Oravcová – Fe rudy – siderit (4,6 km od vody)Malužiná – Špíglové – Fe rudy (4,7 km od vody)Nižná Boca – zlaté a strieborné rudy (4,4 km od vody)Vyšná Boca, Paurovská – mineralógia (2,0 km od vody)Dolina Volchovo – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Čertovica – tektonika (3,7 km od vody)– Zosuvy (280 m od vody)POLOMKA – Zosuvy (2,2 km od vody)Malužiná – Zosuvy (2,3 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (2,6 km od vody)Bacúch – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Bacúch – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Polomka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Polomka – negatívny vrt (2,9 km od vody)zlato 1 ks – zlato (30 m od vody)zlato 1 ks – zlato (160 m od vody)zlato 1 ks – zlato (660 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ChromeCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,2 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 130 μg/lmedián 30,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bacúšsky potok, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,30 μg/lmedián 1,05 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bacúch, 1200m V od K595, 1993, 660 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hron, 390 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 330 μg/lmedián 100 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bacúšsky potok, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsbežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bacúšsky potok, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,9 mg/lmedián 8,54 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Javoriny, potok, 1992, 340 m od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)36 vzoriek, najviac 200 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)35 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)33 vzoriek, najviac 1517 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)30 vzoriek, najviac 1667 zŕn
    • Anatas (TiO₂)22 vzoriek, najviac 62 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)22 vzoriek, najviac 38 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)18 vzoriek, najviac 1750 zŕn
    • Barit (BaSO₄)14 vzoriek, najviac 12 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)5 vzoriek, najviac 1500 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Or (Au)3 vzorky, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    NT-391 zrno30 m
    NT-1671 zrno160 m
    NT-481 zrno660 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)38 vzoriek, najviac 1575 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)38 vzoriek, najviac 565 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)37 vzoriek, najviac 562 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)37 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))34 vzoriek, najviac 1625 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 vzoriek, najviac 164 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)7 vzoriek, najviac 905 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ChromeCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,70 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 530 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnmierne zvýšená
      najvyššie 172 μg/lmedián 4,00 μg/l23 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň3113 Bq/l58,0 Bq/l
    source580,6 Bq/l37,4 Bq/l
    minerálny prameň2243 Bq/l130 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie267,2 Bq/l39,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe61×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa46×
    • halda25×
    • pinga, pingový ťah4×
    • šachta2×

    Najbližšie staré banské diela

    NomEspèceŤaženéUkončenieOd vody
    Halda št. Janov GrúňhaldaFe rudy250 m
    Štôlňa Janov GrúňštôlňaFe rudy250 m
    štôlňa Janov GrúňštôlňaFe rudy250 m
    HaldahaldaFe rudy1957300 m
    Darina štôlňaštôlňaFe rudy1957310 m
    Darina štôlňaštôlňaFe rudy1957310 m
    HaldahaldaFe rudy1854330 m
    ŠtôlňaštôlňaFe rudy1854340 m
    štôlňaštôlňaFe rudy1854340 m
    HaldahaldaFe rudy1854360 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Braväcovo – Leňušskástavebný kameňŤažené ložisko – ROLTA, s.r.o.3,8 km
    Braväcovo – Leňušskástavebný kameňŤažené ložisko – ROLTA, s.r.o.3,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMétauxEspèceOd vody
    Jančíkova dolinaPyritpyritmineralogický výskyt40 m
    Janov grúňMedené rudyCu, Femineralogický výskyt240 m
    Bacúch – JavorinkaŽelezné rudyFemineralogický výskyt490 m
    Sokolová dolinaKomplexné železné rudyCu, Femineralogický výskyt670 m
    BacúchŽelezné rudyFeložiskový výskyt1,5 km
    BabináŽelezné rudyFemineralogický výskyt2,3 km
    Kršková dolinaPolymetalické rudyPb, Znmineralogický výskyt2,6 km
    Kršková dolina – záverKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,4 km
    Polomka – Adam štôlňaŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,5 km
    Vyšná Boca-Predná et Zadná FišiarkaŽelezné rudyFeložiskový výskyt3,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    23 vrtov v pásme 3 km, z toho 4 hydrogeologických a 19 ostatných; s číslom archívnej správy 23.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m5×
    • 10–30 m2×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m4×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Bacúchúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m16027 112Bc1.pdf90 m
    Bacúchúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m16027 112Bc2.pdf110 m
    584/72ložiskový207,9 m76310810 m
    VNT-2ložiskový920,7 m84942890 m
    VSK – 4/03ložiskový20,0 m860781,1 km
    585/72ložiskový307,4 m763101,2 km
    590/72ložiskový343,4 m763101,2 km
    597/72ložiskový439,9 m763101,4 km
    VNT-4ložiskový100,0 m849422,1 km
    VN101-4životné prostredie–964442,6 km
    P-1špeciálne účely4,0 m858782,7 km
    VO101-1životné prostredie–964442,7 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 59490 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LieuČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Polomka – drevokombinátSK200280FK2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Bacúch10 m²1985–740 m
    Polomka–1983–2,5 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy3×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny2×
    • Stabilizovaný1×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. OZ Beňuš1 parcours de pêche · 8,5 km33Bacúšsky potok33

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Hron