Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Bacúšsky potok

Vízgyűjtő: GaramLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
8,5km
kerület
Besztercebányai kerület
Légi felvétel a(z) Bacúšsky potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Bacúšsky potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

15:00–17:00

Bacúšsky potok, ablakpontszám 39.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    4006008001 0001 2000 km2 km4 km6 km8 km
    A vízfolyás magassági profilja: 1 135-től 576 m tengerszint feletti magasságig 8,5 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    1 135 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    544 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    592 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    69 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,21

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Bacúšsky potok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 12.
    Bacúšsky potok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 9.
    Bacúšsky potok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. szept. 6.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Bacúšsky potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 0 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Bacúšsky potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % metamorfity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 111 mg/l, mäkká voda (3,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 37,0 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    63nGy/h dávkový príkon

    91. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    77objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Halda št. Janov Grúň (halda), 250 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (160 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 10,2 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Hron).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    23vrtov do 3 km

    302 rozborov vody v okolí

    Z toho 23 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    9 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    3lokalít do 3 km

    1 záťaž, 2 skládky

    Najbližšia záťaž: Polomka – drevokombinát, 2,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    41záznamov do 5 km

    2 ložiská, 39 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    4plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Metamorfity50%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • kryštalinikum50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kryštalinikumstaršie paleozoikum?granáticko-muskoviticko-biotitické pararuly, svorové ruly až svory1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,3m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • VEPORIKUM100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)25%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih75%SR 26 %
    • stredný pokles25%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • veporské pásmo100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • kraklovská zóna100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Metamorfity67%SR 2,4 %
    • Kavics33%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)67%SR 2,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleozoikum a mladšie útvary časti povodia horného Hrona po Piesok75%SR 1,4 %
    • mezozoikum série Veľkého Boku – západná a stredná časť a priľahlé kryštalinikum25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,72typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    3,7°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,66 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    111mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • MagnéziumMg6,28 mg/l17. percentil
    • SzulfátokSO418,7 mg/l13. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO362,4 mg/l9. percentil
    • KalciumCa16,2 mg/l7. percentil
    • KloridokCl1,72 mg/l6. percentil
    • FluoridokF0,0510 mg/l6. percentil
    • NátriumNa1,88 mg/l5. percentil
    • DraslíkK0,575 mg/l4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0487 mg/l25. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,17 mg/l24. percentil
    • NitrátokNO32,45 mg/l11. percentil
    • FosforečnanyPO40,0209 mg/l10. percentil

    Fémek

    • AlumíniumAl132 μg/l68. percentil
    • CinkZn5,18 μg/l39. percentil
    • VasFe0,0768 mg/l38. percentil
    • MangánMn9,32 μg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ArzénAs37,0 mg/kg95. percentil
    • CínSn4,18 mg/kg83. percentil
    • BizmutBi0,361 mg/kg81. percentil
    • AntimonSb1,74 mg/kg81. percentil
    • MolibdénMo0,503 mg/kg70. percentil
    • VanádiumV75,3 mg/kg64. percentil
    • CinkZn109 mg/kg62. percentil
    • SzelénSe0,290 mg/kg60. percentil
    • ÓlomPb17,5 mg/kg60. percentil
    • KadmiumCd0,202 mg/kg54. percentil
    • RézCu21,7 mg/kg41. percentil
    • KobaltCo7,07 mg/kg28. percentil
    • HiganyHg0,0676 mg/kg27. percentil
    • NikkelNi19,5 mg/kg27. percentil
    • KrómCr51,1 mg/kg18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FoszforP1 858 mg/kg95. percentil
    • DraslíkK2,07 %95. percentil
    • NátriumNa1,27 %90. percentil
    • AlumíniumAl7,16 %89. percentil
    • MagnéziumMg1,76 %86. percentil
    • TitánTi5 568 mg/kg80. percentil
    • VasFe3,09 %69. percentil
    • MangánMn994 mg/kg64. percentil
    • KalciumCa2,54 %59. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb123 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa739 mg/kg93. percentil
    • YtriumY39,3 mg/kg92. percentil
    • BórB85,2 mg/kg91. percentil
    • CérCe78,6 mg/kg90. percentil
    • BerilliumBe2,04 mg/kg84. percentil
    • GáliumGa17,5 mg/kg78. percentil
    • LítiumLi33,3 mg/kg69. percentil
    • ZirkónZr443 mg/kg64. percentil
    • StronciumSr129 mg/kg43. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    63nGy/h vo vzduchu

    rozsah 52 až 76 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    közepes

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Kálium (K)K1,86 %95. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,08 ppm86. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,71 ppm65. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1372 151 Bq/m²74. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • közepes100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -48nT

    rozsah -62 až -34 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -50mGal

    reziduálna -13,4 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)515–1 728m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek999m a.s.l.
    • Átlagos lejtés18,3°
    • Priemerná januárová teplota-6,1°C
    • Priemerná júlová teplota13,4°C
    • Ročné zrážky1 052mm

    Geomorfologické celky

    • Nízke Tátra75%SR 1,4 %
    • Horehronské podolie25%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma67%SR 33 %
    • kotlinová klíma33%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • prirodzene kyslé pôdy100%SR 8,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Kryštalinikum tatrika a veporika100%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda št. Janov Grúň – 5 – halda (250 m od vody)Štôlňa Janov Grúň – 2 – štôlňa (250 m od vody)Halda – 5 – halda (300 m od vody)Darina štôlňa – 2 – štôlňa (310 m od vody)Halda – 5 – halda (330 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (340 m od vody)Halda – 5 – halda (360 m od vody)Halda – 5 – halda (360 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (370 m od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (380 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (380 m od vody)Halda – 5 – halda (410 m od vody)Halda – 5 – halda (420 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (420 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (420 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (430 m od vody)Halda – 5 – halda (460 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (470 m od vody)Halda – 5 – halda (490 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (500 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (540 m od vody)Halda – 5 – halda (540 m od vody)Halda – 5 – halda (550 m od vody)Halda – 5 – halda (550 m od vody)Halda – 5 – halda (550 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (560 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (560 m od vody)Halda – 5 – halda (570 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)Halda – 5 – halda (570 m od vody)Halda – 5 – halda (580 m od vody)Halda – 5 – halda (580 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)Halda – 5 – halda (910 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (930 m od vody)Halda – 5 – halda (990 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Šachta – 1 – šachta (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,6 km od vody)Katarína štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Halda – 5 – halda (1,7 km od vody)štôlňa Janov Grúň – 2 – štôlňa (250 m od vody)Darina štôlňa – 2 – štôlňa (310 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (340 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (370 m od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (380 m od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (380 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (390 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (420 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (430 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (470 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (540 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (560 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (570 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (590 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (930 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)šachta – 1 – šachta (1,5 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Katarína štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Jančíkova dolina – Pyrit (40 m od vody)Janov grúň – Medené rudy (240 m od vody)Bacúch – Javorinka – Železné rudy (490 m od vody)Sokolová dolina – Komplexné železné rudy (670 m od vody)Bacúch – Železné rudy (1,5 km od vody)Babiná – Železné rudy (2,3 km od vody)Kršková dolina – Polymetalické rudy (2,6 km od vody)Kršková dolina – záver – Komplexné železné rudy (3,4 km od vody)Polomka – Adam štôlňa – Železné rudy (3,5 km od vody)Vyšná Boca-Predná a Zadná Fišiarka – Železné rudy (3,7 km od vody)Leňušská dolina – Komplexné železné rudy (3,8 km od vody)Homôlka – Železné rudy (4,6 km od vody)Vyšná Boca- Kliesňava – Železné rudy (5,0 km od vody)Polomka – drevokombinát – SK200280FK (2,9 km od vody)Bacúch – nijaký (740 m od vody)Polomka – nijaký (2,5 km od vody)a1 (490 m od vody)a1 (980 m od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (7,6 km od vody)a1 (8,6 km od vody)Braväcovo – Leňušská – stavebný kameň (3,9 km od vody)Braväcovo – Leňušská – stavebný kameň (3,8 km od vody)Bacúch, pri hrádzi – stavebný kameň – pegmatit (30 m od vody)Jančíkova dolina – pyrit (40 m od vody)Bacúch, pri kyselke – stavebný kameň – fylonit (60 m od vody)Bacúch, Bacúšska dolina – stavebný kameň – fylonit (70 m od vody)Bacúch – muskovit (140 m od vody)Janov grúň – Cu rudy (240 m od vody)Sokolová dolina – komplexné Fe rudy (670 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 260,268 – 270,1 – štrkopiesky (1,2 km od vody)Bacúch – Fe rudy – siderit (1,5 km od vody)Bacúch – Fe rudy – magnetit, hematit (2,0 km od vody)Malužiná pri rybníku – stavebný kameň – amfibolit (2,1 km od vody)Babiná – Fe rudy – magnetit (2,3 km od vody)Beňuš – stavebný kameň – amfibolit; svor (2,4 km od vody)Kršková dolina – polymetalické rudy (2,6 km od vody)Polomka, Ždiarska dolina – stavebný kameň – kryštalická bridlica (3,0 km od vody)Polomka, východná strana Ždiarskej doliny – stavebný kameň – kryštalická bridlica (3,3 km od vody)Bacúch – Polomka – Au rudy (3,3 km od vody)Kršková dolina – záver – komplexné Fe rudy (3,4 km od vody)Polomka – Adam štôlňa – Fe rudy – siderit (3,5 km od vody)Polomka – dolina Volchovo – stavebný kameň – migmatitizovaná pararul (3,7 km od vody)Leňušská dolina – komplexné Fe rudy (3,8 km od vody)Vyšná Boca Dlhá Lúka – Au rudy (3,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 253,504 – 260,2 – štrkopiesky (4,2 km od vody)Homôlka – Oravcová – Fe rudy – siderit (4,6 km od vody)Malužiná – Špíglové – Fe rudy (4,7 km od vody)Nižná Boca – zlaté a strieborné rudy (4,4 km od vody)Vyšná Boca, Paurovská – mineralógia (2,0 km od vody)Dolina Volchovo – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Čertovica – tektonika (3,7 km od vody)– Zosuvy (280 m od vody)POLOMKA – Zosuvy (2,2 km od vody)Malužiná – Zosuvy (2,3 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (2,6 km od vody)Bacúch – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Bacúch – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Polomka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Polomka – negatívny vrt (2,9 km od vody)zlato 1 ks – zlato (30 m od vody)zlato 1 ks – zlato (160 m od vody)zlato 1 ks – zlato (660 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,2 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 130 μg/lmedián 30,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bacúšsky potok, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,30 μg/lmedián 1,05 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bacúch, 1200m V od K595, 1993, 660 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hron, 390 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 330 μg/lmedián 100 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bacúšsky potok, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bacúšsky potok, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,9 mg/lmedián 8,54 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Javoriny, potok, 1992, 340 m od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)36 vzoriek, najviac 200 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)35 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)33 vzoriek, najviac 1517 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)30 vzoriek, najviac 1667 zŕn
    • Anatas (TiO₂)22 vzoriek, najviac 62 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)22 vzoriek, najviac 38 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)18 vzoriek, najviac 1750 zŕn
    • Barit (BaSO₄)14 vzoriek, najviac 12 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)5 vzoriek, najviac 1500 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Arany (Au)3 vzorky, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    NT-391 zrno30 m
    NT-1671 zrno160 m
    NT-481 zrno660 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)38 vzoriek, najviac 1575 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)38 vzoriek, najviac 565 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)37 vzoriek, najviac 562 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)37 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))34 vzoriek, najviac 1625 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 vzoriek, najviac 164 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)7 vzoriek, najviac 905 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,70 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 530 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 172 μg/lmedián 4,00 μg/l23 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň3113 Bq/l58,0 Bq/l
    prameň580,6 Bq/l37,4 Bq/l
    minerálny prameň2243 Bq/l130 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie267,2 Bq/l39,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe61×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa46×
    • halda25×
    • pinga, pingový ťah4×
    • šachta2×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Halda št. Janov GrúňhaldaFe rudy250 m
    Štôlňa Janov GrúňštôlňaFe rudy250 m
    štôlňa Janov GrúňštôlňaFe rudy250 m
    HaldahaldaFe rudy1957300 m
    Darina štôlňaštôlňaFe rudy1957310 m
    Darina štôlňaštôlňaFe rudy1957310 m
    HaldahaldaFe rudy1854330 m
    ŠtôlňaštôlňaFe rudy1854340 m
    štôlňaštôlňaFe rudy1854340 m
    HaldahaldaFe rudy1854360 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Braväcovo – Leňušskástavebný kameňŤažené ložisko – ROLTA, s.r.o.3,8 km
    Braväcovo – Leňušskástavebný kameňŤažené ložisko – ROLTA, s.r.o.3,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Jančíkova dolinaPyritpyritmineralogický výskyt40 m
    Janov grúňMedené rudyCu, Femineralogický výskyt240 m
    Bacúch – JavorinkaŽelezné rudyFemineralogický výskyt490 m
    Sokolová dolinaKomplexné železné rudyCu, Femineralogický výskyt670 m
    BacúchŽelezné rudyFeložiskový výskyt1,5 km
    BabináŽelezné rudyFemineralogický výskyt2,3 km
    Kršková dolinaPolymetalické rudyPb, Znmineralogický výskyt2,6 km
    Kršková dolina – záverKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,4 km
    Polomka – Adam štôlňaŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,5 km
    Vyšná Boca-Predná a Zadná FišiarkaŽelezné rudyFeložiskový výskyt3,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    23 vrtov v pásme 3 km, z toho 4 hydrogeologických a 19 ostatných; s číslom archívnej správy 23.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m5×
    • 10–30 m2×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m4×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Bacúchúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m16027 112Bc1.pdf90 m
    Bacúchúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m16027 112Bc2.pdf110 m
    584/72ložiskový207,9 m76310810 m
    VNT-2ložiskový920,7 m84942890 m
    VSK – 4/03ložiskový20,0 m860781,1 km
    585/72ložiskový307,4 m763101,2 km
    590/72ložiskový343,4 m763101,2 km
    597/72ložiskový439,9 m763101,4 km
    VNT-4ložiskový100,0 m849422,1 km
    VN101-4životné prostredie–964442,6 km
    P-1špeciálne účely4,0 m858782,7 km
    VO101-1životné prostredie–964442,7 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 59490 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Polomka – drevokombinátSK200280FK2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Bacúch10 m²1985–740 m
    Polomka–1983–2,5 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy3×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny2×
    • Stabilizovaný1×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. OZ Beňuš1 horgászvíz · 8,5 km30Bacúšsky potok30

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam