Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Vríca

Bassin versant : VáhSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
19,1km
région
Région de Žilina

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Vríca

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Vríca, score de la fenêtre 33.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 08:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    État de l'eau sur le cours d'eau

    Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites

    Niveaux d'eau sur le cours d'eau

    StationStatutChangementTempérature
    Kláštor p. Znievom23 cm–
    Source : SHMÚMis à jour le 8 nov. 2026 à 07:58

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Cours d'eau rapide Podhorský potok: eau rapide, fond pierreux, rapides et fosses en aval. Eaux à truites typiques.

    4006008001 0000 km5 km10 km15 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 856 à 441 m au-dessus du niveau de la mer sur 19,1 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    856 m a.s.l.
    Point le plus bas
    413 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    442 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    23 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,15

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Vríca de 2018
    2018imagé 28 août 2018
    Vue aérienne du cours d'eau Vríca de 2021
    2021imagé 8 sept. 2021
    Vue aérienne du cours d'eau Vríca de 2024
    2024imagé 23 août 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Vríca

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche du cours d'eau avec des données SHMÚ : le site le plus proche présente une norme non respectée dans au moins un indicateur.

    • 1 à 2 indicateurs1

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    • ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station1

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Vríca

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 379 mg/l, tvrdá voda (14,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Selén 0,736 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km43 °C69 °C

    Teplo pod nohami

    43°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 64 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 69 °C (prírastok 27 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    40nGy/h dávkový príkon

    6. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 1,70 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 98. percentil (Slovany, 900m JZ od K629).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    189vrtov do 3 km

    640 rozborov vody v okolí

    Z toho 189 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    21°C na ústí vrtu

    3 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Mošovce – MZ-1, výdatnosť 5,0 l/s, 6,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    39lokalít do 3 km

    39 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    26záznamov do 5 km

    3 ložiská, 23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    46plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×

    Kvartérny pokryv

    • proluviálne sedimenty terasovaných náplavových kužeľov67%SR 2,5 %
    • deluviálne sedimenty33%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,1m
    • 2 – 557%SR 48 %
    • 0 – 229%SR 16 %
    • 10 – 1514%SR 7,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM75%SR 14 %
    • HRONIKUM25%SR 8,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT67%SR 16 %
    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT33%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)83%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)17%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih67%SR 26 %
    • malý pokles17%SR 8,8 %
    • malý zdvih17%SR 7,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 7 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Gravier40%SR 52 %
    • Vápence40%SR 3,1 %
    • Dolomity20%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)40%SR 1,9 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Gravitačné)20%SR 0,2 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)20%SR 22 %
    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)20%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum južnej časti Lúčanskej Fatry57%SR 0,0 %
    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny43%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody75%SR 6,9 %
    • silikátogénne, resp. silikátovo-sulfidogénne25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ75%SR 4,2 %
    • Ca-HCO3,Ca-Hco3-SO4 a Ca-SO425%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,74typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    14,0°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,50 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    379mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • MagnésiumMg19,2 mg/l63. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3237 mg/l58. percentil
    • CalciumCa68,7 mg/l57. percentil
    • FluoruresF0,117 mg/l52. percentil
    • SulfatesSO437,2 mg/l46. percentil
    • ChloruresCl4,09 mg/l28. percentil
    • DraslíkK0,747 mg/l6. percentil
    • SodiumNa1,73 mg/l4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitratesNO39,47 mg/l71. percentil
    • AmóniumNH40,0774 mg/l38. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,39 mg/l30. percentil
    • FosforečnanyPO40,0198 mg/l9. percentil

    Métaux

    • AluminiumAl158 μg/l73. percentil
    • ZincZn5,50 μg/l41. percentil
    • FerFe0,0215 mg/l5. percentil
    • ManganèseMn3,16 μg/l4. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • SéléniumSe0,736 mg/kg95. percentil
    • NickelNi37,7 mg/kg86. percentil
    • ZincZn147 mg/kg80. percentil
    • PlombPb19,7 mg/kg69. percentil
    • MercureHg0,132 mg/kg61. percentil
    • CuivreCu25,7 mg/kg59. percentil
    • BizmutBi0,210 mg/kg48. percentil
    • MolybdèneMo0,358 mg/kg46. percentil
    • CobaltCo7,71 mg/kg38. percentil
    • ChromeCr60,4 mg/kg31. percentil
    • ArsenicAs4,97 mg/kg25. percentil
    • AntimoineSb0,392 mg/kg23. percentil
    • CadmiumCd0,0916 mg/kg23. percentil
    • VanadiumV52,0 mg/kg12. percentil
    • CínSn1,71 mg/kg10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • CalciumCa13,4 %97. percentil
    • MagnésiumMg2,64 %94. percentil
    • PhosphoreP831 mg/kg48. percentil
    • FerFe1,93 %9. percentil
    • ManganèseMn510 mg/kg8. percentil
    • DraslíkK1,02 %5. percentil
    • AluminiumAl3,62 %4. percentil
    • TitánTi2 521 mg/kg4. percentil
    • SodiumNa0,370 %3. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr229 mg/kg92. percentil
    • LítiumLi28,3 mg/kg44. percentil
    • BoreB50,8 mg/kg25. percentil
    • RubídiumRb61,2 mg/kg5. percentil
    • ZirkónZr155 mg/kg4. percentil
    • CérCe36,2 mg/kg4. percentil
    • YtriumY13,1 mg/kg4. percentil
    • BáriumBa260 mg/kg4. percentil
    • BérylliumBe0,306 mg/kg3. percentil
    • GáliumGa3,82 mg/kg2. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    40nGy/h vo vzduchu

    rozsah 31 až 46 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,25 ppm18. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,77 ppm8. percentil
    • Potassium (K)K0,980 %5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km43 °C69 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    43 / 69 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 27 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 64 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,7°C
    • Priemerná júlová teplota16,1°C
    • Ročné zrážky831mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma75%SR 29 %
    • horská klíma25%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Lazany , S v poľnej ceste – Lazany pod Znievom – občasný (30 m od vody)nižšie obce, k ťažbe štrku – Vrícko – nijaký (40 m od vody)nad obcou SZ – Vrícko – občasný (40 m od vody)sever obce, za potokom – Slovany – občasný (60 m od vody)pod ČOV, potok – Vrícko – občasný (60 m od vody)pri kláštore – Vrícko – nijaký (60 m od vody)nižšie obce, potok – Vrícko – občasný (70 m od vody)JV obce, potok – Slovany – občasný (90 m od vody)nad obcou SZ – Vrícko – nijaký (100 m od vody)SZ obce, potok – Slovany – nijaký (100 m od vody)Predvrícko – Vrícko – občasný (140 m od vody)pri Obecnom úrade – Vrícko – občasný (160 m od vody)S cesty na Vrícko – Kláštor pod Znievom – občasný (170 m od vody)Lazany, SZ v lúke – Lazany pod Znievom – trvalý (180 m od vody)láštor stanica – S, železničná trať – Kláštor po – nijaký (190 m od vody)v obci, potok vľavo – Vrícko – nijaký (220 m od vody)nad obcou JZ – Vrícko – občasný (240 m od vody)Kláštor stanica – za cintorínom – Kláštor pod Zn – občasný (250 m od vody)J – Z pod Valentovou – Laskár – občasný (460 m od vody)západný okraj, cintorín – Kláštor pod Znievom – nijaký (470 m od vody)pod Laskárom, hosp. – Laskár – nijaký (500 m od vody)Kláštor stanica – obchod – Kláštor pod Znievom – občasný (540 m od vody)pod obcou – ČOV – Kláštor pod Znievom – občasný (660 m od vody)za odbočkou k lomu – Kláštor pod Znievom – nijaký (820 m od vody)SV nad obcou – Socovce – nijaký (980 m od vody)Kláštor pod Znievom – v lome pod kalváriou – Klá – nijaký (980 m od vody)severne od kostola – Turčiansky Ďur – občasný (1,2 km od vody)lom začiatok, vľavo – Kláštor pod Znievom – nijaký (1,2 km od vody)lom stred a vpravo – Kláštor pod Znievom – nijaký (1,3 km od vody)lom západný koniec – Kláštor pod Znievom – nijaký (1,4 km od vody)piesk. b. – Ležiachov – nijaký (1,5 km od vody)JV, lom – Socovce – občasný (1,6 km od vody)juh obce, pod PD – Turčiansky Ďur – nijaký (1,8 km od vody)pod obcou, PD – Karlová – nijaký (2,2 km od vody)východne od hlavnej cesty – Karlová – nijaký (2,3 km od vody)Moškovec – nijaký (2,4 km od vody)juh obce, smer Lehôtka – Rakovo – nijaký (2,4 km od vody)smer Stariny – Rakovo – nijaký (2,7 km od vody)v obci, za kostolom – Rakovo – nijaký (2,7 km od vody)Mošovce – MZ-1 – nekúpeľný (6,6 km od vody)Mošovce – MZ-2 – nekúpeľný (6,6 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (9,2 km od vody)a1 (760 m od vody)b2 (2,0 km od vody)b2 (3,9 km od vody)c1 (4,6 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a2 (5,8 km od vody)c1 (7,7 km od vody)b1 (7,9 km od vody)a2 (7,9 km od vody)a1 (9,5 km od vody)a1 (9,5 km od vody)a1 (9,7 km od vody)a1 (10,0 km od vody)Mošovce (6,2 km od vody)Vrícko – stavebný kameň (140 m od vody)Vrícko – stavebný kameň (140 m od vody)Blažovce – Medziház – štrkopiesky a piesky (2,8 km od vody)Slovany – štrkopiesky (70 m od vody)Lazany 1 – stavebný kameň – dolomit (100 m od vody)Lazany 2 – stavebný kameň – dolomit (120 m od vody)Kláštor pod Znievom – západ – stavebný kameň – vápenec (430 m od vody)Laskár – keramické íly (440 m od vody)Kláštor pod Znievom – Premonštranský kláštor – stavebný kameň – dolomit (970 m od vody)Karlová – juh – štrkopiesky (2,0 km od vody)Karlová – štrkopiesky (2,2 km od vody)Kľačno – stavebný kameň – dolomit (2,4 km od vody)Valča – Slovenský potok – stavebný kameň – dolomit (2,7 km od vody)Moškovec – Šance – štrkopiesky (3,0 km od vody)Blažovce – Blažovský vrch (juh) – štrkopiesky (3,2 km od vody)Ďanová – stavebný piesok – pieskovec (3,8 km od vody)Valča 1 – štrkopiesky – dolomit, dolomitický štrk (4,0 km od vody)Folkušová – Boriny 3 – štrkopiesky (4,2 km od vody)Fačkov – Vrch – stavebný kameň – dolomit (4,3 km od vody)Folkušová – Boriny 1 – štrkopiesky (4,3 km od vody)Folkušová – Boriny 2 – štrkopiesky (4,3 km od vody)Turiec – Valča – stavebný kameň – dolomit (4,4 km od vody)Trnovo II. – štrkopiesky (4,5 km od vody)Trnovo I. – štrkopiesky (4,6 km od vody)Fačkov (Medze) – stavebný kameň – dolomit (4,6 km od vody)Polerieka – JV – štrkopiesky (4,8 km od vody)Kľacký vodopád – hydrogeológia (110 m od vody)Ležiachov – hydrogeológia (1,5 km od vody)– Blokové polia (70 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Blokové rozpadliny (340 m od vody)LASKAR – Zosuvy (360 m od vody)VRICKO – Zosuvy (370 m od vody)VRICKO – Zosuvy (420 m od vody)VRICKO – Zosuvy (530 m od vody)VRICKO – Blokové polia + zosuvy (590 m od vody)VRICKO – Zosuvy (820 m od vody)KLASTORP.ZNIEVOM – Zosuvy (820 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)VRICKO – Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)VRICKO – Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)SOCOVCE – Zosuvy (1,3 km od vody)VALENTOVA – Zosuvy (1,4 km od vody)SOCOVCE – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)VRICKO – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)FACKOV – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)VRICKO – Blokové polia + zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)KLASTORP.ZNIEVOM – Zosuvy (2,5 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,6 km od vody)VALCA – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)FACKOV – Zosuvy (2,8 km od vody)VRICKO – Zosuvy (2,8 km od vody)FACKOV – Zosuvy (2,8 km od vody)FACKOV – Zosuvy (2,9 km od vody)FACKOV – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Kláštor pod Znievom – pozorovací vrt SHMÚ (30 m od vody)Kláštor pod Znievom – pozorovací vrt SHMÚ (40 m od vody)Slovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Slovany-Turč.kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Kláštor pod Znievom – pozorovací vrt SHMÚ (150 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Slovany-Turč.Kotlina (150 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Slovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Kláštor pod Znievom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (260 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Lazany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Socovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (390 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (460 m od vody)Socovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (620 m od vody)Kláštor pod Znievom – pozorovací vrt SHMÚ (630 m od vody)Slovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (690 m od vody)Socovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Socovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (730 m od vody)Socovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (880 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (970 m od vody)Sv.Ďur – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Kláštor pod Znievom – pozorovací vrt SHMÚ (1,1 km od vody)Kláštor pod Znievom – pozorovací vrt SHMÚ (1,1 km od vody)Kláštor pod Znievom – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,1 km od vody)Kláštor pod Znievom – pozorovací vrt SHMÚ (1,1 km od vody)Turčiansky Ďur – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Kláštor pod Znievom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (60 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (190 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (210 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (230 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (270 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (290 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (350 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (360 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (360 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (370 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (390 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (390 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (390 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (410 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (450 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (460 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (550 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (570 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)Predvricko,zast. SAD,800m JV od K678 – prameň (80 m od vody)Slovany – Starý mlyn, 1000m JJV od K505 – studňa (180 m od vody)Vricko,pri kostole,1500m SV od K982 – prameň (190 m od vody)Slovany, 2000m JZ od K460 – vrt (190 m od vody)Socovce – vrt (310 m od vody)Predvricko-Podhrad,1000m JZ od K515 – prameň (360 m od vody)Slovany, 1100m Z od K475 – studňa (480 m od vody)Socovce, 700m V od K445 – studňa (580 m od vody)Vricko-Záskalná,1500m S od K1011 – prameň (590 m od vody)Dolina Studenec – Kláštor pod Znievom – prameň (690 m od vody)Kláštor pod Znievom – Lazany, 650m J od K583 – prameň (690 m od vody)Laskár – obecná studňa, 1000m SV od K456 – studňa (700 m od vody)Valentová – prameň (770 m od vody)Kláštor pod Znievom,400m SSV od K595 – prameň (1,1 km od vody)Turčiansky Ďur – č.d. 3, 300m JJZ od K445 – studňa (1,2 km od vody)Turčiansky Ďur, 2300m VJV od K595 – drenáž (1,2 km od vody)Socovce – č.d.10, 300m JZ od K456 – studňa (1,3 km od vody)Ležiachov, 800m SV od K456 – prameň (1,4 km od vody)Ležiachov – prameň (1,5 km od vody)Ležiachov – rozsiahle pramenisko – prameň (1,5 km od vody)Socovce – obecná studňa, 700m JV od K534 – studňa (1,5 km od vody)Kľačno-Studenec,1600m V od K666 – prameň (1,7 km od vody)Valentová, 1100m JJZ od K456 – prameň (1,7 km od vody)Lehôtka – korytový prameň uprostred poľa – prameň (1,7 km od vody)Vrícko, Predvrícko, Hajčí Laz – prameň (1,8 km od vody)Ležiachov – č.d.19, 1400m VSV od K535 – prameň (2,0 km od vody)Ležiachov – prameň (2,0 km od vody)Ležiachov – S čast obce, 1600m JZ od K428 – prameň (2,1 km od vody)Karlová, cca 50 m pod Kaplnkou – prameň (2,2 km od vody)Karlová, bodový výver pri ceste na okraji poľa – prameň (2,2 km od vody)Blažovce – prameň (2,4 km od vody)Kľačno,600m SSV od K863 – prameň (2,4 km od vody)Moškovec – č.d. 9, 1150m SV od K486 – studňa (2,5 km od vody)Blážovce č.d.33, 1500m V od K486 – studňa (2,7 km od vody)Polerieka – prameň (2,7 km od vody)Polerieka-Sokolia dolina,1100m JV od K995 – prameň (2,7 km od vody)Ondrašová,750m VSV os K811 – prameň (2,8 km od vody)Polerieka,1100m S od K781 – prameň (2,8 km od vody)Kľačno-Žltá dolina,1400m JZ od K666 – prameň (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,250 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slovany, 900m JZ od K629, 20 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 560 μg/lmedián 200 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vrbica, potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 1,50 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lazany, 800m JJZ od K583, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 30,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vrbica, potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 720 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 720 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vrbica, potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 720 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 720 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 720 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 8,28 mg/lmedián 4,17 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 720 m od vody. Porovnanie: 35. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)32 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)31 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)27 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)17 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Rutil (TiO₂)15 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)8 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Anatas (TiO₂)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)30 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)26 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)20 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)16 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO314×
    • Ca-HCO313×
    • Ca-(Mg)-HCO310×
    • Mg-Ca-HCO31×
    • Ca-Mg SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A26×
    • trieda E5×
    • trieda B4×
    • trieda C2×
    • trieda D1×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • PlombPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 41,0 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 120 μg/lmedián 3,00 μg/l46 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,150 mg/lmedián 0,00500 mg/l46 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,30 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,90 μg/l46 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 710 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 596 μg/lmedián 1,25 μg/l46 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,375 μg/l46 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 80 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody120,6 Bq/l20,6 Bq/l
    source1119,1 Bq/l2,82 Bq/l
    studňa18,38 Bq/l8,38 Bq/l
    upravený prameň614,3 Bq/l8,23 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie213,9 Bq/l10,7 Bq/l
    minerálny prameň19,50 Bq/l9,50 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Vríckostavebný kameňŤažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy s.r.o.140 m
    Vríckostavebný kameňŤažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy, s. r. o.140 m
    Blažovce – Medziházštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – BEDROCK, s.r.o.2,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    189 vrtov v pásme 3 km, z toho 75 hydrogeologických a 114 ostatných; s číslom archívnej správy 189.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m37×
    • 10–30 m66×
    • 30–100 m43×
    • 100–300 m32×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Kláštor pod Znievompozorovací vrt SHMÚ100,0 m87969 110Ba83.pdf30 m
    HVZ-8ahydrogeologický100,0 m8796930 m
    Kláštor pod Znievompozorovací vrt SHMÚ100,0 m87969 110Ba84.pdf40 m
    HVZ-8hydrogeologický100,0 m8796940 m
    T-3hydrogeologický20,0 m33690110 m
    Slovanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m18205 110Ba47.pdf120 m
    T-2hydrogeologický20,0 m33690120 m
    HV-34hydrogeologický9,0 m18205120 m
    Slovany-Turč.kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou250,0 m33690 110Ba19.pdf140 m
    T-1hydrogeologický20,0 m33690140 m
    HV-104/Ahydrogeologický250,0 m33690140 m
    Kláštor pod Znievompozorovací vrt SHMÚ120,0 m87969 110Ba85.pdf150 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Mošovce – MZ-121 °C5,0 l/s40,5 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný6,6 km
    Mošovce – MZ-219 °C8,0 l/s50 mCa-Mg-HCO3využívaný6,6 km
    Martin – ZGT-3––2461 m–nevyužívaný9,2 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 56760 m
    kategória b2minerálna voda15-225-1522,0 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 524,6 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1525,8 km
    kategória Mošovcetermálne kúpalisko––16,2 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 517,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Lazany , S v poľnej ceste – Lazany pod Znievom500 m²––30 m
    nižšie obce, k ťažbe štrku – Vrícko30 m²––40 m
    nad obcou SZ – Vrícko45 m²––40 m
    sever obce, za potokom – Slovany160 m²––60 m
    en aval de la station d’épuration, ruisseau – Vrícko450 m²––60 m
    pri kláštore – Vrícko100 m²––60 m
    nižšie obce, potok – Vrícko–––70 m
    JV obce, potok – Slovany6 000 m²––90 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy41×
    • Blokové polia + zosuvy2×
    • Blokové rozpadliny2×
    • Blokové polia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny29×
    • Stabilizovaný13×
    • Aktívny2×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova26×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0008×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Martin1 parcours de pêche · 19 km25Vríca25

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh