Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Ma a(z) VN Buková vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

15:00–17:00

VN Buková, ablakpontszám 15.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 08:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Magassági profil: víztározó

    Terepmagasság a horgászvíz mentén és a hozzávetőleges vízállás.

    Víztározó Ez egy víztározó, ezért a vízfolyást itt nem értékeljük: a víznek nincs sodrása, esése vagy lejtése. A grafikon mutatja a terep magasságát a horgászvíz mentén.

    2842862882902920,0 km0,2 km0,4 km0,6 km0,8 km
    Terep magassági profilja (Tározó): 291-től 286 m tengerszint feletti magasságig 0,9 km hosszan.
    Terepmagasság a horgászvíz vonala mentén, a kezdetétől (balra) a végéig
    Vízállás körülbelül
    286 m a.s.l.
    A profil legalacsonyabb pontja
    286 m a.s.l.
    A profil legmagasabb pontja
    291 m a.s.l.

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A magasság tájékoztató jellegű (néhány méteres hiba).

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2017 és 2023 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    VN Buková vízfolyás 2017-es évekbeli légi felvétele
    2017felvételezve: 2017. máj. 19.
    VN Buková vízfolyás 2020-es évekbeli légi felvétele
    2020felvételezve: 2020. aug. 22.
    VN Buková vízfolyás 2023-es évekbeli légi felvétele
    2023felvételezve: 2023. máj. 29.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) VN Buková vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku VN Buková

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 614 mg/l, tvrdá voda (20,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,403 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 80. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    50. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    –

    Do 1 km od vody nie je vo vzorkách atlasu povrchových vôd žiadne meranie.

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    13vrtov do 3 km

    156 rozborov vody v okolí

    Z toho 13 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    4 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    14záznamov do 5 km

    6 ložísk, 8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne100%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,86typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    20,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,64 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    614mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • MagnéziumMg32,9 mg/l87. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3355 mg/l87. percentil
    • KalciumCa91,7 mg/l81. percentil
    • DraslíkK5,61 mg/l78. percentil
    • SzulfátokSO471,0 mg/l76. percentil
    • KloridokCl20,6 mg/l70. percentil
    • FluoridokF0,157 mg/l68. percentil
    • NátriumNa10,6 mg/l56. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrátokNO324,6 mg/l95. percentil
    • FosforečnanyPO40,147 mg/l52. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,16 mg/l49. percentil
    • AmóniumNH40,106 mg/l48. percentil

    Fémek

    • CinkZn12,5 μg/l73. percentil
    • MangánMn22,6 μg/l42. percentil
    • AlumíniumAl24,0 μg/l23. percentil
    • VasFe0,0251 mg/l6. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmiumCd0,403 mg/kg80. percentil
    • SzelénSe0,368 mg/kg74. percentil
    • ÓlomPb14,3 mg/kg42. percentil
    • AntimonSb0,526 mg/kg38. percentil
    • CínSn2,21 mg/kg31. percentil
    • ArzénAs4,84 mg/kg23. percentil
    • MolibdénMo0,209 mg/kg17. percentil
    • HiganyHg0,0535 mg/kg16. percentil
    • NikkelNi15,7 mg/kg14. percentil
    • RézCu13,8 mg/kg8. percentil
    • CinkZn59,2 mg/kg7. percentil
    • BizmutBi0,104 mg/kg7. percentil
    • KrómCr38,2 mg/kg6. percentil
    • VanádiumV37,6 mg/kg4. percentil
    • KobaltCo3,19 mg/kg3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • KalciumCa7,08 %89. percentil
    • MagnéziumMg1,65 %84. percentil
    • FoszforP641 mg/kg23. percentil
    • DraslíkK1,26 %15. percentil
    • NátriumNa0,614 %9. percentil
    • TitánTi3 076 mg/kg7. percentil
    • AlumíniumAl3,85 %5. percentil
    • MangánMn432 mg/kg5. percentil
    • VasFe1,62 %4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa15,7 mg/kg65. percentil
    • RubídiumRb84,5 mg/kg39. percentil
    • BerilliumBe1,06 mg/kg30. percentil
    • BórB53,4 mg/kg30. percentil
    • StronciumSr114 mg/kg29. percentil
    • ZirkónZr304 mg/kg21. percentil
    • YtriumY20,6 mg/kg17. percentil
    • BáriumBa334 mg/kg12. percentil
    • LítiumLi21,9 mg/kg10. percentil
    • CérCe42,6 mg/kg7. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,60 ppm55. percentil
    • Kálium (K)K1,30 %50. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,30 ppm49. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,3°C
    • Ročné zrážky750mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Vrchné Diely – Buková – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Plavecký Peter – skládka TKO – Plavecký Peter – nedá sa odhadnúť (2,1 km od vody)Prievaly – občasný (2,4 km od vody)Buková – občasný (3,0 km od vody)a1 (1,0 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (9,0 km od vody)Plavecký Peter – stavebný kameň (950 m od vody)Buková – stavebný kameň (4,5 km od vody)Lošonec – stavebný kameň (4,8 km od vody)Plavecký Peter – stavebný kameň (950 m od vody)Buková – stavebný kameň (4,4 km od vody)Lošonec – stavebný kameň (4,8 km od vody)Prievaly – stavebný kameň – dolomit (1,3 km od vody)Buková -Brezina – stavebný kameň – dolomit (1,3 km od vody)Prievaly – stavebný kameň – vápenec (2,4 km od vody)Rozbehy – uhlie (3,9 km od vody)Plavecký Mikuláš – stavebný kameň – dolomit (4,2 km od vody)Plavecký Mikuláš – dekoračný kameň – vápenec (4,4 km od vody)Plavecký Mikuláš – stavebný kameň – vápenec (4,4 km od vody)Buková – stavebný kameň – dolomit (4,9 km od vody)Plavecký Peter, Ježovka – všeobecná geológia (840 m od vody)Kršlenica – všeobecná geológia (3,7 km od vody)Tmavá skala – paleontológia (4,4 km od vody)Dolina Hlboče – geomorfológia (4,5 km od vody)Buková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Buková-Hrudky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Plavecký Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Plavecký Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Plavecký Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Buková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Buková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Plavecký Peter-Horné Lúky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Plavecký Peter – negatívny vrt (2,7 km od vody)Buková – negatívny vrt (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (700 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (950 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (3,0 km od vody)Buková – nádrž, 1500m JV od K232 – drenáž (100 m od vody)Prievaly, 1100m V od K232 – studňa (720 m od vody)Prievaly, 1000m V od K439 – prameň (1,3 km od vody)Buková,700m S od K724 Veterlin – prameň (1,4 km od vody)Buková, č.d. 197, 1300m JZ od K410 – studňa (2,1 km od vody)Prievaly, 1700m J od K237 – studňa (2,1 km od vody)Plavecký Peter, 2000m J od K203 – prameň (2,2 km od vody)Buková, pred č.d. 158, 1150m JZ od K410 – studňa (2,2 km od vody)Prievaly, 1500m Z od K473 – studňa (2,2 km od vody)Plavecký Peter, 1700m JZ od K203 – studňa (2,6 km od vody)Prievaly, 1100m JJV od K237 – studňa (2,6 km od vody)Buková, č.d. 67, 700m JZ od K410 – studňa (2,6 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 8 zŕn
    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)2 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO36×
    • Ca-Mg-HCO36×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda G4×
    • trieda C3×
    • trieda A2×
    • trieda E1×
    • trieda F1×
    • trieda D1×

    Kovy v podzemnej vode

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,180 mg/lmedián 0,0100 mg/l12 vzoriek42 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 295 μg/lmedián 76,0 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 54,0 μg/lmedián 18,0 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,2 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 1,20 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,3 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,600 μg/l12 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás115,6 Bq/l15,6 Bq/l
    studňa323,5 Bq/l6,58 Bq/l
    upravený prameň126,6 Bq/l26,6 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie110,4 Bq/l10,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Plavecký Peterstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená950 m
    Plavecký Peterstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená950 m
    Bukovástavebný kameňŤažené ložisko – VKP, spol. s r.o.4,4 km
    Bukovástavebný kameňŤažené ložisko – VKP, spol. s r.o.4,5 km
    Lošonecstavebný kameňŤažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.4,8 km
    Lošonecstavebný kameňŤažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    13 vrtov v pásme 3 km, z toho 10 hydrogeologických a 3 ostatných; s číslom archívnej správy 13.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m1×
    • 10–30 m3×
    • 30–100 m6×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Bukováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m67040 131Bc11.pdf240 m
    Buková-Hrudkyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou90,5 m67467 131Bc12.pdf250 m
    1-89A Bukováhydrogeologický9,0 m101748620 m
    Plavecký Peterúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,0 m85233 131Bc19.pdf1,2 km
    Plavecký Peterúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,0 m85233 131Bc18.pdf1,4 km
    Plavecký Peterúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom150,8 m85233 131Bc17.pdf1,5 km
    Bukováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou80,0 m22506 131Bd1.pdf1,6 km
    Bukováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,5 m21181 131Bd11.pdf1,6 km
    Plavecký Peter-Horné Lúkyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou105,0 m82253 131Bc16.pdf1,9 km
    PR-2Hhydrogeologický87,3 m999172,5 km
    PVhydrogeologický40,0 m999172,5 km
    Plavecký Peternegatívny vrt77,4 m5578 131Bc2.pdf2,7 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 541,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Vrchné Diely – Buková1 500 m²1975–1,6 km
    Plavecký Peter – skládka TKO – Plavecký Peter300 m²1989–2,1 km
    Prievaly460 m²1980–2,4 km
    Buková500 m²1970–3,0 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Nagyszombat1 horgászvíz · 0,9 km7VN Buková7

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Duna