Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Horgászvíz

Hron č. 5

Pontyossz.: 3-1060-1-1GaramVízgyűjtő: Garam
Navigálás

Horgászvíz határai: Čiastkové povodie rieky Hron od cestného mosta v obci Rudno nad Hronom po ústie potoka Teplá. Od cestného mosta pri obci Bzenica v dĺžke 500 m v smere toku ( riečny km 111,5 – 112,00) je CHRO – zimovisko rýb. Zákaz lovu rýb od 1.12. do 15.3.

a horgászvíz hossza
23,6km
járás
Zsarnóca
kerület
Besztercebányai kerület
Hron č. 5 horgászvíz légi felvétele kiemelt vonallal
Kék vonal: a horgászvíz vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Horgászati feltételekHalaktivitási indexSaját számításunk (0–100): az alapot a vízhőmérséklet adja, amelyet a fény, a zavarosság, az oxigén, az időjárás és más tényezők módosítanak aszerint, mennyire támasztják alá őket kutatások. Minden tényezőnél látható a megbízhatóság és a forrás. Tervezési segédlet, nem kapás-előrejelzés.

A pontszám, a nap legjobb időszaka, és ami felfelé vagy lefelé húzza

Horgászati feltételek

Halaktivitási indexSaját számításunk (0–100): az alapot a vízhőmérséklet adja, amelyet a fény, a zavarosság, az oxigén, az időjárás és más tényezők módosítanak aszerint, mennyire támasztják alá őket kutatások. Minden tényezőnél látható a megbízhatóság és a forrás. Tervezési segédlet, nem kapás-előrejelzés.

Adatok betöltése…

Víz

Vízállás, hőmérséklet, modellezett vízhozam és esés

Vízállás

VízállásVízállás a legközelebbi SHMÚ vízmércénél a mérce nullája feletti centiméterben. Ez az állomási vízállás, nem pedig a horgászvíz vízmélysége.
04080120

Žiar nad Hronom – Garam · a vízállás stabil, a vízmércés állomás 14 km-re

A vízállást az SHMÚ mérőcseréjén mérik; ez nem a horgászvíz vízmélysége.

Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 12:45

Modellált hozam

Modellezett vízhozamA folyó vízmennyiségének (m³/s) becslése a GloFAS modellből, nem mérés. A felbontás kb. 5 km, így kis vízfolyásokon egy közeli nagyobb folyót mutathat.

Adatok betöltése…

Vízfolyás magassági profilja

Magassági profilHogyan változik a vízfolyás tengerszint feletti magassága lefelé. Digitális domborzatmodellből (tíz méter) számítják, nem vízállásmérésből, ezért tájékoztató jellegű, különösen szűk patakok esetében.

Lassú vízfolyás Alföldi folyó nyugodt sodrással, a partoknál sekélyesekkel és a kanyarokban mélyebb gödrökkel.

2002102202302400 km5 km10 km15 km20 km
A horgászvíz magassági profilja lefelé: 233-től 205 m tengerszint feletti magasságig 23,6 km hosszan.
Lefelé a folyásirányban, a horgászvíz felső végétől (balra) az alsó végéig
Legmagasabb pont
233 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
205 m a.s.l.
EsésEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
29 m
DőlésszögVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
1,2 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,49
Forrás: Open Topo Data (eudem25m)Frissítve: 2026. nov. 4. 11:26

Időjárás és előrejelzés

Óráról órára, légnyomás és a következő napok

Időjárás és előrejelzés

Adatok betöltése…

Égbolt: nap, hold és szolunáris időszakokSzolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.

Hol van most a nap és a hold, és mikor jönnek a nap legjobb időszakai

Égbolt: nap és hold

Szolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.

Húzza végig a tengelyen, hogy lássa, hol lesz a nap és a hold.

  • Nap
  • Hold
  • Aranyóra
  • Fő időszak
  • Mellékidőszak

Nap

  • Hajnal06:08
  • Napkelte06:42
  • Napnyugta16:15
  • Szürkület16:48

A nap 9 óra 33 percig tart.

HoldHoldfázisTelihold és újhold idején a legerősebb a gravitációs hatás. Derült, teliholdas éjszakán a ragadozók és a pontyok gyakran éjjel táplálkoznak, a másnap ezért gyengébb lehet.

Nov2 % megvilágítva
  • Holdkelte05:54
  • Holdnyugta15:19

Telihold: nov. 24. körül, újhold: nov. 9. körül.

Napi időablakokSzolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.

  • Mellék szolunáris időszak05:24–06:24
  • Aranyóra (reggel)06:12–07:42
  • Fő szolunáris időszak09:41–11:41
  • Mellék szolunáris időszak14:49–15:49
  • Aranyóra (este)15:15–16:45
  • Fő szolunáris időszak22:05–00:05

A szolunáris elmélet tudományosan nem igazolt, kiegészítésként kezeljük. Az aranyóra a napkelte és napnyugta körüli időszak, amikor a halak gyakran kapnak.

Térkép és a horgászvíz adatai

A víz lefutása, vízparti helyek, jelleg és alapadatok

48.50315, 18.73798 OpenStreetMap

A vonal a horgászvíz nyomvonalát mutatja a Rybárske revíry 2026 adatai alapján. A megközelítési pontokat és a pontos határokat a helyszínen ellenőrizze.

Horgászvíz adatai

Kezelő
SVP, š.p. OZ Banská Bystrica
Hasznosító
SRZ
Szervezet
MO SRZ Žarnovica (Helyi SRZ-szervezet)
Terület
Közép-szlovákiai
Cél
Horgászvíz
Minimális haltelepítés
Kr 3000 db, K1 200kg, Šr 1000 db, Pds1 3000 db

Jellemzők

  • MélységMélységA legnagyobb mélység a horgászvíz leírásából. A sekély részek gyorsan felmelegszenek és táplálékban gazdagok, a mély gödrök búvóhelyet és stabilabb hőmérsékletet nyújtanak. 1,5 m
  • MederfenékMederfenékA meder anyaga meghatározza, milyen halak tartózkodnak itt és hol találnak táplálékot. A halszintek a mederfenék alapján is felismerhetők: köves, kavicsos, homokos vagy iszapos. kavicsos – köves
  • Vízfolyás vonalaA vízfolyás vonalvezetéseA vízfolyás alakja felülről. A kanyarokban a külső part alatt mély kimosódás, a belső alatt sekély zátony alakul ki; a változatos mederben több a búvóhely és a mélységváltozás. enyhén hullámos
  • ÁrnyékoltságÁrnyékoltságAz árnyékban lévő vízfelület aránya. Az árnyék csökkenti a nyári vízhőmérsékletet, rovarokat és búvóhelyet biztosít; a napos szakasz gyorsabban felmelegszik és jobban benövi a növényzet. 25%
  • NövényzetNövényzetFás és lágyszárú parti növényzet. A gyökerek és ágak búvóhelyet adnak, a levelekről és ágakról táplálék hullik a vízbe. Azt is meghatározza, hol lehet dobni és hol akad el a szerelék. fűz, éger, gyertyánok, nyárfák
  • Keresztirányú műtárgyakKeresztirányú műtárgyakA duzzasztók, küszöbök és gátak visszatartják a vizet, és akadályozzák a halak vándorlását. Alattuk mély, oxigéndús bukómedence alakul ki. nincs
Mit jelent ez a horgász számáraa mederfenék, a növényzet, a vízfolyás vonala és a horgászvíz egyéb adatainak magyarázata
  • Mélység: Közepes, 1–3 m

    A leggyakoribb típus: a sekély részek mélyebb szakaszokkal váltakoznak, a halak pedig a napszak és a hőmérséklet szerint mozognak.

  • Fenék: Kavicsfenék

    Jól oxigenizált víz és bőséges táplálék (vízi rovarok lárvái). A pénzespér- és márnaszintre jellemző, a kavicspadok sok halnak ívóhelyként is szolgálnak.

  • Fenék: Köves fenék

    Gyors hegyi és dombvidéki vízfolyásokra jellemző. A kövek között búvóhelyek vannak a pisztrángok és más halak számára, de a szerelék gyakran elakad.

  • Vízfolyás vonala: Enyhén hullámos vonal

    Enyhe kanyarulatok: egy szakaszon mélyebb gödrök és sekélyebb zátonyok is találhatók.

  • Árnyékolás: Részben árnyékos, 11–40%

    Kiegyensúlyozott szakasz: van rovarforrás és elegendő fény is a vízi növények számára.

  • Növényzet: Fűz

    Vízparton nő, a gyökerek megerősítik a partot és búvóhelyeket képeznek a felszín alatt. Az ágak a víz fölé hajolnak, árnyékot és rovarokat adnak.

  • Növényzet: Éger

    Patak- és folyópartok jellemző fája. A sűrű gyökérzet alámosott partokat és búvóhelyeket hoz létre, a lomb gyorsan lebomlik.

  • Növényzet: Nyárfa

    Magas, gyorsan növő fák. Árnyékot és rovarokat adnak, az ágak és levelek a vízbe kerülnek.

  • Keresztirányú műtárgyak: Nincsenek

    A halak szabadon mozoghatnak a vízfolyáson, a szakasz átjárhatóbb.

A magyarázat általános jellegű, az adatokban szereplő horgászvíz-leíráson és a szokásos horgászgyakorlaton alapul. A tényleges helyszíni viszonyok eltérhetnek; horgászat előtt ellenőrizze őket.

Torkolatok és kockázatos helyek

  • COV ZarnovicaSzennyvízkibocsátási pont
    0,0 km
  • közcsatorna Zarnovica a hídnálSzennyvízkibocsátási pont
    0,0 km
  • COV Hlinik nad HronomSzennyvízkibocsátási pont
    0,0 km
  • COV ZarnovicaSzennyvíztisztító telep · kapacitás 29 242 LE
    Részletek
    Terhelés
    2 770 / 29 242 EO (9 %)
    Tisztítás
    mechanikai, biológiai
    Megfelel a követelményeknek
    BOI₅, KOI
    0,1 km
  • COV Dolna ZdanaSzennyvíztisztító telep
    Részletek
    Állapot
    inaktív
    0,3 km
  • COV Hlinik nad HronomSzennyvíztisztító telep · kapacitás 4 200 LE
    Részletek
    Terhelés
    1 614 / 4 200 EO (38 %)
    Tisztítás
    mechanikai, biológiai, nitrogéneltávolítás
    Megfelel a követelményeknek
    BOI₅, KOI
    0,3 km
  • VK ZarnovicaSzennyvíztisztító telep
    0,9 km
  • COV Hodrusa-HamreSzennyvízkibocsátási pont
    1,8 km

…és még 1 (mindegyik a térképen van, a jelmagyarázat a térkép alatt).

Forrás: VÚVH (CC BY 4,0)Frissítve: 2026. nov. 5. 12:57

Törvény és horgászati szabályok

Tilalmi idő, horgászati idő, minimális méretek és napi limit. Tájékoztató jellegű: ellenőrizze őket a horgászvíz horgászrendjében

Minden hal tilalmi ideje

A törvény 13. §-a, 3. és 5. bekezdése

márc. 15. – máj. 31.

minden hal kifogása tilosezen az időszakon kívül

A tilalom nem érvényes máj. 1. – máj. 31. horgászversenyeken (§ 13, 3 bek.). Nem vonatkozik a vízfolyásnak minősülő pontyos vizekre sem (kivéve a víztározókat, vak-, holt- és lefűződött ágakat), sem az egyéb vízfelületekre (§ 13, 5 bek.). A horgászvíz horgászrendjében ellenőrizze, melyik esetbe tartozik az Ön horgászvize.

Az egyes fajok tilalmi ideje (alább) ettől a tilalmi időtől függetlenül érvényes.

Napi horgászati idő

A rendelet 11. §-a

Csak a tilalmi időn kívül érvényes. Ezeken az órákon kívül a horgászat tilos (a törvény 14. § b) pontja).

január–április, november, december6.00 – 21.00 h

Máj4.00 – 24.00 h

júniustól októberig0.00 – 24.00 h

A táblázatból hiányzó hónapok a tilalmi időbe esnek. A novemberi és decemberi időszak a pisztrángos és pénzespéres vizeken a galócahorgászatra vonatkozó kivétellel függ össze (a törvény 13. § 4. bek.); hogy ilyenkor mire szabad horgászni, ellenőrizze a horgászrendben. Határvizeken az engedélyben vagy a horgászrendben szereplő időszak érvényes (a rendelet 11. § 2. bek.). Az éjszakai horgászatot a törvény két olyan megfogalmazással szabályozza, amelyek első látásra ellentmondanak egymásnak, ezért erről mindig tájékozódjon a horgászvíz horgászrendjéből vagy a halőrnél.

Botok, csalik és horgászati napok

A törvény 18. §-a
Botok száma
legfeljebb 2
Engedélyezett módszerek
fenekező, úszós, pergető, műlegyező
Horgok és csalik
boton legfeljebb 2 horog (fenekező, úszós), műcsalin legfeljebb 3 horog, egy horgon legfeljebb 3 ág, műlegyezésnél legfeljebb 3 műlégy
Élő vagy élettelen kishal
tilos márc. 15. – máj. 31.; egyébként legalább 10 cm és a minimális méret felett
Horgászati napok a héten
a törvény nem ír elő korlátozást
Léki horgászat
tilos (vízfolyások, víztározók, holtágak)
Egyéb
pergetés és műlegyezés halimitációval tilos márc. 15. – máj. 31.; víztározókon csónakból horgászni tilos jan. 1. – máj. 31.

Ez egy összefoglaló. A csalik, horgok és etetőanyagok tekintetében olvassa el a horgászvíz horgászrendjét is, mert a hasznosító szigoríthat a feltételeken.

Hány halat tarthat meg naponta

A rendelet 14. §-a
  • 1dbKék csoportkecsege, szibériai tok, európai harcsa
  • 2dbZöld csoportangolna, ponty, menyhal, süllő, csuka, compó, márna, tavi pisztráng, lipóc (együtt)
  • 4dbSárga csoportszivárványos pisztráng, pataki szajbling, paduc, szilvaorrú keszeg; a zöld vagy a kék csoporthoz adódik hozzá (összesen legfeljebb 4 darab)
  • 5kgTovábbi fajokpéldául kárász, dévérfélék, domolykók (együtt); az inváziós fajok nem számítanak

A kék és a zöld csoport nem kombinálható. A limit naponta érvényes, több horgászvízen történő horgászat esetén is, és elérésekor az adott napra a horgászat véget ér. A fajcsoportok az SRZ 2026. januári értelmezésén alapulnak, nem közvetlenül a paragrafus szövegén. A horgászvíz hasznosítója az engedélyben alacsonyabb limitet is meghatározhat, ilyenkor a szigorúbb érvényes.

Egyes fajok tilalmi idejeA rendelet 10. §-a

Ebben az időszakban a fajra tilos horgászni, még akkor is, ha a víztípus egyébként engedélyezi a horgászatot. A minden halra vonatkozó tilalmi időtől függetlenül érvényes.

jan. 1. – márc. 15.
menyhal
jan. 1. – máj. 31.
pénzes pér, sujtásos küsz, csuka
jan. 1. – jún. 15.
európai harcsa, fogassüllő, kősüllő
jan. 1. – okt. 31.
dunai galóca (határvizeken jan. 1. – aug. 31.)
márc. 15. – máj. 31.
ponty pontyos vizeken (nem érvényes máj. 1. – máj. 31. versenyeken, sem más vízterületeken); balin, fejes domolykó, nyúldomolykó, jászkeszeg, kecsege, szibériai tok, compó, márna, szilvaorrú keszeg, laposkeszeg, bagolykeszeg, dévérkeszeg, paduc
szept. 1. – ápr. 15.
sebes pisztráng, tavi pisztráng
szept. 1. – febr. 28.
peled maréna

Egyes fajok egész évben védettek (például bucó, ingolák, küllők, csíkok, maréna, kárpáti márna, garda), és kifogásuk mindig tilos. A fajok teljes listája A horgásztörvény szabályról szabályra útmutatóban található.

Minimális méretekA rendelet 12. §-a

A legkisebb testhossz, amelytől a hal megtartható. A horgászvíz kezelője emelheti a méretet, az érvényes értéket az engedélyben és a horgászrendben keresse.

  • fehér amur60 cm
  • fekete amur60 cm
  • ragadozó őn40 cm
  • dunai galóca80 cm
  • fejes domolykó25 cm
  • nyúldomolykó20 cm
  • jászkeszeg30 cm
  • kecsege45 cm
  • szibériai tok45 cm
  • tógazdasági ponty40 cm
  • compó30 cm
  • pénzes pér33 cm
  • menyhal35 cm
  • rózsás márna40 cm
  • szélhajtó küsz30 cm
  • laposkeszeg25 cm
  • bagolykeszeg25 cm
  • dévérkeszeg30 cm
  • karikakeszeg15 cm
  • szilvaorrú keszeg30 cm
  • szivárványos pisztráng27 cm
  • tavi pisztráng50 cm
  • sebes pisztráng27 cm
  • peled maréna25 cm
  • pataki szajbling27 cm
  • európai harcsa70 cm
  • csuka60 cm
  • fehér busa45 cm
  • pettyes busa45 cm
  • Európai angolna50 cm
  • fogassüllő50 cm
  • kősüllő35 cm

A teljes testhosszt a fej elülső végétől a farokúszó leghosszabb sugarának végéig kell mérni (12. § 4. bek.). Nincs minimális méret például a kurtagöbhal, az ezüstkárász, a sügér, a bodorka, a kövi csík (slíž severný) és az inváziós fajok esetében.

Horgászat előtt és után

  • A horgászjegyet és az engedélyt horgászat közben tartsa magánál, és ellenőrzéskor mutassa fel (a törvény 12. §-a). Ellenőrizze az érvényességüket.
  • A horgászat megkezdése előtt írja be a dátumot és a horgászvíz számát (sz.: 3-1060-1-1), horgászat után pedig a fogások darabszámát és tömegét (a törvény 14. § d) pontja). A beírás nélküli horgászat szabálysértés.
  • A tiltott horgászati módszerek, az éjszakai horgászat, a versenyek és egyéb szabályok A horgásztörvény szabályról szabályra útmutatóban találhatók.

Állapot 2026. nov. 6.-i dátummal: a halászatról szóló 216/2018 Z. z. sz. törvény (hatályos szöveg: 2022. jan. 1.-től) és a(z) 381/2018 Z. z. sz. rendelet (hatályos szöveg: 2019. jan. 1.-től); újabb szövegváltozatot nem találtunk. A jogszabály változhat; a hatályos szöveg megtalálható a Slov-Lex (törvény) és a Slov-Lex (rendelet) oldalon.

Hírek a szervezettől és fogások a horgászvízből

Fogások a horgászvízből

Ezen a horgászvízen még senki sem rögzített fogástLegyen Ön az első: jóváhagyás után itt és a ranglistán is megjelenik.

Domborzat 3D-ben

A(z) 3D terepmodell betöltése…

Vízminőség nyilvános források alapján

Vízminőség, vízgyűjtő, mederfenék, halak, vízi rovarok, vadon élő állatok és veszélyek nyílt adatbázisokból. A vadállatok és veszélyek kivételével az aktivitási pontszámba is beleszámítanak.

Vhodnosť vody pre typ revíru

Vhodnosť vody pre typ revíruIndex 0 až 100: ako dobre vlastnosti vody zodpovedajú nárokom pstruha, lipňa alebo kapra podľa typu revíru. Nie je to predpoveď záberov ani údaj o tom, aké ryby tam žijú.
68100 felől
Podpriemerne vhodná voda pre kapre a kaprovité ryby

Voda patrí medzi dolných 12% z 897 kaprových revírov s údajmi.

  • Najlepšie vyhovuje: kyslosť vody (ph)
  • Najviac chýba: tvrdosť vody

Spoľahlivosť stredná: použili sme 5 údajov o vode, ostatné chýbajú a do hodnotenia nevstupujú.

  • Pásmo tokuBizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    spád 1,2 ‰, 219 m n. m. → mrenové pásmo

    Podľa spádu a výšky leží tok v oblasti, ktorú zodpovedá mrenové pásmo. Pre kapre a kaprovité ryby je to prirodzené pásmo.

    Amit tudunk róla

    Európske toky sa od prameňa k ústiu členia na pásma s typickými rybami: pstruhové, lipňové, mrenové a nížinné; určuje ich hlavne spád a veľkosť toku (Huet 1959), pásma sa dajú použiť aj na hodnotenie stavu tokov (Aarts a Nienhuis 2003). Pásmo odhadujeme zo spádu čiary revíru a nadmorskej výšky; je to zjednodušenie bez šírky toku. Zhoda pásma s typom revíru dáva do kvality +1, výrazná nezhoda −1.

    Zdroje: Huet 1959; Aarts a Nienhuis 2003

    84
  • VízkeménységBizonyítékok szintje: Hipotézis

    ≈ 6,9 °dH (1,2 mmol/l vápnika a horčíka), atlas ŠGÚDŠ

    Stredne mäkká voda: produktivita je priemerná.

    Amit tudunk róla

    Voda s vápnikom a horčíkom je produktívnejšia a lepšie tlmí výkyvy kyslosti: produkcia pstruha bola vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), index z rozpustených látok a hĺbky predpovedá výlov rýb z jazier (Ryder a kol. 1974). V írskych tokoch však geológia hustotu pstruhov nezmenila (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázali, že s produkciou súvisí skôr primárna produkcia. Preto len ±1 bod. Tvrdosť je z atlasu ŠGÚDŠ, nie meranie v danom revíri; nahrádza zvlášť hodnotené horniny povodia.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974

    57
  • Víz savassága (pH)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    pH 7,9, atlas ŠGÚDŠ

    pH je v rozsahu, v ktorom ryby bežne prosperujú.

    Amit tudunk róla

    Pod približne pH 6 ryby trpia a pstruhy s lipňmi sú citlivejšie než kaprovité (Alabaster a Lloyd 1982); v kyslej mäkkej vode sa z pôdy uvoľňuje hliník, ktorý poškodzuje žiabre (Gensemer a Playle 1999). pH z atlasu je modelový odhad, preto zníženie len −1 alebo −2 a len tam, kde nemáme meranie pH (to hodnotí samostatný faktor).

    Zdroje: Alabaster a Lloyd 1982; Gensemer a Playle 1999

    100
  • MineralizáciaBizonyítékok szintje: Hipotézis

    ≈ 232 mg/l, atlas ŠGÚDŠ

    Stredná mineralizácia zodpovedá produktívnym tokom a nádržiam.

    Amit tudunk róla

    Rozpustené látky (mineralizácia) súvisia s úrodnosťou vody, preto ich Ryder použil na odhad produkcie rýb v jazerách (Ryder 1965, Ryder a kol. 1974). Downing a kol. (1990) však ukázali, že lepšie s produkciou súvisí primárna produkcia. Do skóre nevstupuje, len do indexu vhodnosti.

    Zdroje: Ryder 1965; Ryder a kol. 1974; Downing a kol. 1990

    66
  • Kovy v sedimenteBizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    4 prvkov medzi 10 % najvyšších na Slovensku (atlas ŠGÚDŠ 1999)

    Kovy v sedimente sa môžu hromadiť v bentických živočíchoch a rybách; vysoké hodnoty bývajú prirodzené v rudných oblastiach.

    Amit tudunk róla

    Toxicita kovov pre ryby klesá s tvrdosťou vody, lebo vápnik súťaží s kovom o miesta na žiabrach (Pagenkopf 1983). Atlas ŠGÚDŠ udáva len poradie medzi tokmi, nie koncentráciu porovnateľnú s limitom (MacDonald a kol. 2000). V tvrdej vode preto kovy hodnotíme miernejšie, v mäkkej prísnejšie.

    Zdroje: Pagenkopf 1983; Gensemer a Playle 1999; MacDonald a kol. 2000

    58

Ako by táto voda vyhovovala jednotlivým typom

  • Pisztráng54
  • Péres64
  • Ponty68

Rovnaké údaje o vode vyhodnotené pre nároky pstruha, lipňa a kapra. Revír je vedený ako kaprový revír, zvýraznený je jeho typ.

Index 0 až 100 porovnáva vlastnosti vody s nárokmi druhu (60 je neutrálna hodnota, 100 ideál). Slovné hodnotenie vzniká porovnaním s ostatnými revírmi rovnakého typu, lebo väčšina slovenských vôd má pre svoj druh dobré hodnoty. Index neovplyvňuje, či sa ryby v revíre skutočne nachádzajú (to rozhoduje zarybňovanie a správca). Tvrdosť, pH a mineralizácia z atlasov sú historické a modelové odhady. Do skóre podmienok a kvality revíru sa z toho premieta len malá časť (tvrdosť ±1, kyslosť podľa atlasu −2 až 0, zhoda pásma toku ±1 do kvality).

Mi következik ebből

Nyilvános források a feltételek pontszámábanAz oxigénre, tápanyagokra, tározómélységre, vízfolyásméretre, mederfenékre, halfajokra és rovarrajzásra vonatkozó adatok enyhén módosítják a „Horgászati feltételek” pontszámát. Minden módosítás külön látható a pontszám részletezésében.
−14−40+4+12−1
A vízről szóló nyilvános adatok alig változtatják meg az aktivitási pontszámot.
  • A legtöbbet segít: A vízfolyás mérete +1
  • Legnagyobb levonás: Káros anyagok a talajvízben (SHMÚ) −2

17 tényezőt értékeltünk, ebből 4 módosítja a pontszámot. A módosítások −14 és +12 pont között mozognak, hogy ne nyomják el az időjárást és a vízhőmérsékletet. Beleszámítanak a pontszámba, a rangsorba és a szűrőkbe is.

Szennyezés−2

  • Felszíni vizek minősége (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Horgászgyakorlat

    a(z) Zsarnóca, felett állomás a(z) Garam vízfolyáson, a horgászvíz határán, a norma nem teljesítve 1 / 4 évben (2022 – 2025); a(z) 2023. évben: összes szerves szén

    A vízfolyás legközelebbi SHMÚ-megfigyelőhelye csak olyan mutatókban nem teljesíti a határértéket, amelyek nem számítanak bele a pontszámba: a PAH-okat (benzo(a)pirén és hasonlók) a rendkívül alacsony határérték miatt a vízfolyások többsége túllépi, a sók, a vas vagy a mangán pedig gyakran természetes eredetűek. A mutatókat a horgászvíz részletezésében találja.

    Amit tudunk róla

    A legközelebbi SHMÚ-megfigyelőhely ugyanazon a vízfolyáson: nem teljesült vízminőségi határértékek 2022 és 2025 között (az újabb évek nagyobb súllyal számítanak). Az oxigénhiány és a szerves szennyezés közvetlenül gyengíti a halakat (Davis 1975), az ammóniumionok és a nitritek mérgezőek, a tápanyagok pedig táplálják az algákat. Nem igazolt, hogy a határérték-túllépés pontosan mennyivel csökkenti a kapást, ezért ez horgászgyakorlat és óvatosság kérdése. A romlás legfeljebb 5 pont, és csak lefelé módosít: amit az SHMÚ nem közöl, az nem a tisztaság bizonyítéka. A benzo(a)pirén és más PAH-ok nem számítanak bele a pontszámba, mert rendkívül alacsony határértéküket a vízfolyások többsége túllépi.

    Források: SHMÚ, felszíni vizek; 269/2010. sz. SZK-kormányrendelet; Davis 1975

    0
  • Káros anyagok a talajvízben (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    fémek és félfémek (3/8 állomáson a norma felett), legmagasabb érték 21-szerese a normának

    A norma feletti fémek, peszticidek, PFAS és klórozott oldószerek mutatják a környék terhelését. A szabványok ivóvízre vonatkoznak, és szigorúbbak, mint a halakra káros határértékek, ezért a csökkenés csekély; a fémek kőzetekből is származhatnak. A PAH-ok nem számítanak bele a pontszámba. Az adatok megbízhatósága 100% (8 állomás 10 km-en belül, a legközelebbi 0,2 km-re, adatok 2025-ből), a korrekció teljes egészében beszámításra került.

    Amit tudunk róla

    Fémek és félfémek, peszticidek, PFAS és klórozott oldószerek a szabvány felett a 10 km-en belüli állomásokon. A szabványok ivóvízszabványok, és szigorúbbak, mint a halakra káros határértékek, ezért a csökkenés csekély: egy pont egy vagy két anyagcsoport esetén, két pont három csoport esetén vagy a szabványt legalább ötszörösen meghaladó érték esetén. A fémek mérgezőek a halakra, lágy vízben még inkább (Pagenkopf 1983), a PFAS pedig felhalmozódik a szövetekben (Giesy és Kannan 2001); a fémek kőzetekből is származhatnak. A PAH-kat nem számítják be. A korrekciót meg kell szorozni az adatok megbízhatóságával.

    Források: SHMÚ, talajvizek; Pagenkopf 1983; Giesy és Kannan 2001

    −2

Vízfolyás, tározó és fenék+1

  • A vízfolyás méreteBizonyítékok szintje: Horgászgyakorlat

    vízgyűjtő a hely felett 3 553 km², átlagos vízhozam 28,9 m³/s, HydroRIVERS

    A nagy folyóknak stabilabb a hőmérséklete és a vízállása.

    Amit tudunk róla

    A kis patakok hőhullámok idején gyorsan felmelegszenek és kiszáradnak, a nagy folyók stabilabbak. Horgászgyakorlat és fizikai megfontolás.

    +1

Élet a víz mellett0

  • Vízi rovarok keléseBizonyítékok szintje: Horgászgyakorlat

    0,0× az átlagos hónap, 0 a(z) 45 éves megfigyelésből, iNaturalist

    Ebben a hónapban kevés a vízi rovar, inkább a fenék közelében lévő táplálék a döntő.

    Amit tudunk róla

    A horgászok „rovarok szerint” horgásznak (száraz és nedves légy). A fogások és a rovarrajzás közötti mért összefüggés nincs dokumentálva a forrásainkban.

    0

Nem változtatják a pontszámot

Ezekhez a tényezőkhöz hiányoznak az adatok, vagy a szokásos tartományban vannak:

  • Oldott oxigén
  • Tápanyagok a vízben
  • Víz savassága (pH)
  • Kyslosť vody podľa atlasu
  • Vízkeménység
  • Ammóniumionok a vízben
  • A víz hőmérséklete az őshonos fajok számára
  • Nitrogén a felszín alatti vízben
  • Vas a felszín alatti vízben
  • Kloridok a felszín alatti vízben
  • Szennyvíztisztító telepek
  • Meder a geológia szerint
  • Invazív fajok a közelben

A szabályok tájékoztató jellegűek, horgászgyakorlaton és tudományos vizsgálatokon alapulnak; minden tényezőnél látható, mennyire megalapozott. Az időjárás, a légnyomás és a vízhőmérséklet nagyobb hatással van a pontszámra, mint ezek az adatok.

Vízszennyezés

Vízszennyezés (SHMÚ)Vízminőségi mutatók, amelyek az SHMÚ 2022 és 2025 közötti évkönyveiben nem teljesítik a határértéket ugyanazon vízfolyás legközelebbi megfigyelőhelyén.
Felszíni víz, 2023
1a mutató nem teljesíti a normát, enyhén
Tisztítók 2 km-en belül
4nincs nem teljesített követelmény

Felszíni víz: legközelebbi mérőhely

Zsarnóca, felettGaram, rkm 112,0 · pontosan a horgászvíznél
1 mutató 2023-ben
2022202320242025
Mutató2022202320242025
Oxigén és szerves anyagok
összes szerves szén–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül–a pont nincs az évkönyvben–a pont nincs az évkönyvben

A helyszín csak hozzávetőleges (a víztest alapján), ezért a tényleges mintavételi pont a vízfolyás más részén lehet.

  • a norma nem teljesül
  • nincs nem teljesített norma
  • a pont nincs az évkönyvben

Egyéb helyek ugyanazon a vízfolyáson

  • PartokGaram, rkm 93,9 · 4,1 km-re a horgászvíztől1 mutató
  • GaramszentkeresztGaram, rkm 131,5 · 6,3 km-re a horgászvíztől1 mutató
Szennyezett víz – Szlovákia: a legrosszabb helyek és szennyezők

Az adatok az SHMÚ évkönyveiből származnak (felszíni vizek, 2022–2025). Az évkönyv a határértéket nem teljesítő helyeket sorolja fel; a hiányzó hely nem számít tisztának. A távolságot és a vízfolyás nevének egyezését mi határozzuk meg, ezért a hozzárendelés tájékoztató jellegű.

Talajvíz a környéken

Talajvíz a közelben (SHMÚ)A horgászvíztől számított 10 km-en belüli állomásokon mért talajvízértékek (nitrátok, káros anyagok, ammóniumionok, vas, kloridok) és az SHMÚ évkönyvei.

Felszín alatti víz 10 km-en belül (8 állomás)

  • Dolna Zdana – Hlinik N.h.Garamszentkereszt járás · fúrás vagy kút · 0,2 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Nitrátok4,1 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek0,14 mg/l
    • Vas0,008 mg/l
    • Kloridok39,3 mg/l
    • ArzénA határérték 18 %-a
  • Rudno nad HronomZsarnóca járás · fúrás vagy kút · 0,3 km-re a horgászvíztől
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    Utoljára 2024 évben volt túllépve:

    • TOC
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 8. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,03 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,014 mg/l
    • Kloridok30,3 mg/l
    • ArzénA határérték 41 %-a
  • Hlinik nad HronomGaramszentkereszt járás · fúrás vagy kút · 0,9 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Arzén
    • PH
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 26. 5. 2025
    • Nitrátok3,4 mg/l
    • Ammóniumionok0,32 mg/l
    • Nitritek0,02 mg/l
    • Vas5,61 mg/l
    • Kloridok65,4 mg/l
    • ArzénA határérték 174 %-a
További 5 megjelenítése
  • LovcaGaramszentkereszt járás · fúrás vagy kút · 1,0 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 29. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Nitrátok6 mg/l
    • Ammóniumionok0,06 mg/l
    • Nitritek0,01 mg/l
    • Vas0,96 mg/l
    • Kloridok74,6 mg/l
    • ArzénA határérték 46 %-a
  • Ziar nad HronomGaramszentkereszt járás · fúrás vagy kút · 6,6 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Arzén
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 21. 7. 2025
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,05 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas7,58 mg/l
    • Kloridok14,3 mg/l
    • ArzénA határérték 2 080 %-a
  • Brehy – Liesna DolinaZsarnóca járás · forrás · 6,6 km-re a horgászvíztől
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 21. 7. 2025
    • Nitrátok1,8 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas< 0,002 mg/l
    • Kloridok< 1 mg/l
    • SzelénA határérték 10 %-a
  • Podhorie – HandrlovaSelmecbánya járás · forrás · 7,3 km-re a horgászvíztől
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 28. 4. 2025
    • Nitrátok5,6 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas< 0,002 mg/l
    • Kloridok1,3 mg/l
    • ArzénA határérték 15 %-a
  • Sasovske PodhradieGaramszentkereszt járás · fúrás vagy kút · 7,8 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Arzén
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 29. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,19 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas4,86 mg/l
    • Kloridok19,6 mg/l
    • ArzénA határérték 155 %-a
    • MCPBA határérték 60 %-a
  • emberi tevékenységből származó anyagok
  • csak természetes anyagok
  • túllépés nem fordult elő

A felszín alatti víz alaplefolyásként jut a vízfolyásokba, ezért a kapcsolat a horgászvíz vízfolyásával csak közvetett. A természetes anyagok (vas, mangán, szulfátok, vezetőképesség) nem számítanak bele az évkönyv alapú értékelésbe.

Az adatok az SHMÚ évkönyveiből származnak (talajvíz, 2017–2025).

Szennyvíztisztító telepek

Szennyvíztisztító telepek a horgászvíz közelébenTelepek 2 km-en belül: túlterhelés, EU-követelmények teljesítése és kibocsátott terhelés (BOI₅, KOI, nitrogén, foszfor tonna/évben).
  • COV Zarnovica0,1 km-re a horgászvíztől · kapacitás 29 242 LE · mechanikai, biológiai
    szabványon belül
    A kapacitás 9%-a
  • COV Hlinik nad Hronom0,3 km-re a horgászvíztől · kapacitás 4 200 LE · mechanikai, biológiai, nitrogéneltávolítás
    szabványon belül
    A kapacitás 38%-a
  • VK Zarnovica0,9 km-re a horgászvíztől
    nincs terhelési adat
  • COV Hodrusa – Hamre2,0 km-re a horgászvíztől · kapacitás 1 000 LE · mechanikai, biológiai, nitrogéneltávolítás
    szabványon belül
    A kapacitás 11%-a

Tisztítók 2 km-en belül a horgászvíztől. A tisztítótelepnek nem kell a horgászvíz felett feküdnie, a vízfolyást nem vizsgáljuk nála. A terhelés a kibocsátott szennyezés és a szennyvíztisztító kapacitásának aránya (LE = lakosegyenérték).

Vízgyűjtő és víztározó

Tározó mélysége (HydroLAKES)Átlagos mélység, térfogat és vízvisszatartási idő a tározóban a HydroLAKES (WWF) adatbázisból. A mélységet a környező terep alapján becsüli egy modell, így az csak hozzávetőleges.

Vízfolyás a HydroRIVERS adatbázisból párosítva a horgászvízzel, vonaleltérés kb. 186 m

Vízgyűjtő a hely felettVízfolyás mérete (HydroRIVERS)A pont feletti vízgyűjtő terület, a vízfolyás rendszáma és az átlagos vízhozam a HydroRIVERS (WWF) adatbázisból. Meghatározza, hogy patakról, folyóról vagy nagyfolyóról van-e szó.
3 553 km²nagy folyó
Átlagos vízhozam
28,9 m³/smodellérték
Vízfolyás rendje (Strahler)
4középső szakasz
Meder esése
1,2 ‰Lassú vízfolyás

Az adatok egy globális adatbázisból származnak, amely durvább felbontású (tíz méter nagyságrendű), ezért kisvizeknél csak tájékoztató jellegűek. A mélység és a térfogat modellátlagok.

Fenék és alapkőzet

Fenék és aljzat (ŠGÚDŠ)A víz alatti aljzat a Szlovákia hidrogeológiai térképe alapján: 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Azt mutatja, hogy a környezet kavicsos, homokos, agyagos, iszapos vagy sziklás.

Eső után a víz gyorsan zavarossá válik, és a halak inkább szaglás alapján keresik a táplálékot.

  • Kavicsok 33%
  • Agyagok és vályogok 67%
Források és feltörések
0nincs 1 km-es körzetben

A geológiai térkép szerint: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén

A horgászvíz leírása szerint a fenék: kavics, sziklaaljzat, köves; a geológiai térkép mást mutat, a horgászvíz leírása pontosabb.

A térkép az alapkőzet geológiáját mutatja, nem a pontos mederfeneket a helyszínen. A tényleges mederanyag eltérő lehet, különösen ott, ahol üledék rakódott le.

Vízi rovarok

Vízi rovarok rajzása (iNaturalist)Mennyit rögzítettek a környékbeliek májuslegyekből, tegzesekből és álkérészekből ebben a hónapban az éves átlaghoz képest. A legyezőhorgászok számára ez rovarrajzásra utal.

Kevés rovar november: 0,0× átlagos hónap

  • KérészekKérészek0Tiszavirágok / Kérészek: száraz légy a vízfelszínen, különösen szürkületkor.
  • TegzesekTegzesek0Tegzesek: este és éjjel a parton, a nimfa és a nedves légy is jól működik.
  • ÁlkérészekÁlkérészek0Álkérészek: tiszta, hideg patakok, gyakran már a tél végén és kora tavasszal.
Képforrások

0,0× az átlagos hónap, 0 a(z) 45 éves megfigyelésből, iNaturalist.

A megfigyeléseket a környéken élők adják hozzá, ezek nem a víznél végzett mérések. Megmutatják, mikor szokott megjelenni a vízi rovarok tömege, és főként a legyezőhorgászatnál hasznosak.

Talajvíz: mért értékek

Talajvíz a közelben (SHMÚ)A horgászvíztől számított 10 km-en belüli állomásokon mért talajvízértékek (nitrátok, káros anyagok, ammóniumionok, vas, kloridok) és az SHMÚ évkönyvei.

Jellemző érték a horgászvíztől számított 10 km-en belüli 8 talajvízállomás adatai alapján (a legközelebbi 0,2 km-re), 2025-es mérés. A közelebbi állomások nagyobb súllyal számítanak. Ez a horgászvíz közelében lévő talajvíz, nem pedig magában a vízfolyásban végzett mérés. A határérték az SHMÚ által az adott mutatóra (ivóvízre) megadott limit; a határértékkel megegyező érték az SHMÚ-hoz hasonlóan túllépésnek számít. A „valahol határérték felett” címke azt jelenti, hogy a jellemző érték a határérték alatt van, de legalább egy állomás meghaladja azt; hogy melyik, az a csempén látható. A halak egyes anyagokra érzékenyebbek, mint az emberek.

00,75

Ammóniumionok

0,03mg/l

mélyen a határérték alatt

Határérték 0,5 mg/l. Tartomány 0,005–0,32 mg/l, 8 állomás.

00,75

Nitritek

0,01mg/l

mélyen a határérték alatt

Határérték 0,5 mg/l. Tartomány 0,005–0,14 mg/l, 8 állomás.

075

Nitrátok

3,4mg/l

mélyen a határérték alatt

Határérték 50 mg/l. Tartomány 0,5–6 mg/l, 8 állomás.

012

Oxigén

0,22mg/l

kevés oxigén

Jelzés a számlapon: 9 mg/l, iránymutatás a salmonidák vizeihez. Tartomány: 0 – 10,2 mg/l, 8 állomás.

020

Víz hőmérséklete

11,3°C

melegebb

Tartomány: 8,9 – 15,5 °C, 8 állomás.

510

pH

6,88

halak számára megfelelő

Tartomány: 6,17 – 8,12, 8 állomás.

08

Vízkeménység

2,97mmol/l

közepesen kemény

Tartomány: 0,37 – 5,13 mmol/l, 8 állomás.

00,3

Vas

0,014mg/l

valahol a norma felett

Standard: 0,2 mg/l. Tartomány: 0,001 – 7,58 mg/l, 8 állomás. A norma felett: 4 a 8-ből (legmagasabb: Ziar nad Hronom, 6,6 km-re a horgászvíztől).

00,075

Mangán

1,01mg/l

a norma felett

Standard: 0,05 mg/l. Tartomány: 0,007 – 1,67 mg/l, 8 állomás. A norma felett: 5 a 8-ből (legmagasabb: Lovca, 1 km-re a horgászvíztől).

0375

Kloridok

39,3mg/l

mélyen a határérték alatt

Határérték 250 mg/l. Tartomány 0,5–74,6 mg/l, 8 állomás.

0375

Szulfátok

59,6mg/l

határérték alatt

Határérték 250 mg/l. Tartomány 12,2–90,4 mg/l, 8 állomás.

0188

Vezetőképesség

62,4mS/m

határérték alatt

Standard: 125 mS/m. Tartomány: 32,9 – 123 mS/m, 8 állomás.

0150%

Fémek és félfémek

41A norma %-a

valahol a norma felett

Legmagasabb: Arzén 208 µg/l (a normál 2 080 %-a, 6,6 km-re a horgászvíztől). 8 állomás. A norma felett: 3 a 8-ből.

0150%

Peszticidek

60A norma %-a

közel a határértékhez

Legmagasabb: MCPB 0,06 µg/l (a szabvány 60%-a, 7,8 km-re a horgászvíztől). 1 állomás.

0150%

PFAS („örök vegyi anyagok”)

0A norma %-a

nem mutatható ki

A meghatározási határ alatt: az e csoportba tartozó anyagokat nem mutatták ki a mintákban. 1 állomás.

0150%

PAH (égetés, kőolajszármazékok)

0A norma %-a

nem mutatható ki

A meghatározási határ alatt: az e csoportba tartozó anyagokat nem mutatták ki a mintákban. 3 állomás.

Hogyan hat a halakra és a vízre
Ammóniumionok
Maguk az ammóniumionok nem különösebben mérgezőek, de egy részük a pH-tól és a hőmérséklettől függően ammóniává (NH₃) alakul, amely károsítja a kopoltyúkat és stresszeli a halakat. Minél magasabb a pH és a hőmérséklet, annál több az ammónia (Emerson és mtsai. 1975). A hatályon kívül helyezett 2006/44/EK irányelv irányértékként legfeljebb 0,04 mg/l ammóniumiont adott meg a lazacos vizekre és 0,2 mg/l-t a pontyos vizekre.
Nitritek
A nitritek mérgezőek a halakra: a kopoltyúkon át a vérbe jutnak, és a hemoglobint methemoglobinná alakítják, amely nem szállít oxigént, így a halak még oxigéndús vízben is „fulladoznak”. A lazacfélék a legérzékenyebbek; a vízben lévő kloridok csökkentik a toxicitást (Lewis és Morris 1986). A(z) 2006/44/EK irányelv 0,01 mg/l irányértéket adott meg a lazacos vizekre.
Nitrátok
A kifejlett halaknak a nitrátok nem ártanak azonnal, de táplálják az algákat és a növényeket, így hozzájárulnak a túltermékenyítéshez és az éjszakai oxigénszint-zuhanásokhoz. Az érzékeny vízi állatok (lazacfélék, kétéltűek, egyes gerinctelenek) esetében Camargo és mtsai. (2005) azt javasolják, hogy a nitrátszintet literenként 2 mg nitrogén alatt tartsák, ami körülbelül 9 mg/l nitrátnak felel meg.
Oxigén
A halaknak, különösen a lazacféléknek sok oxigénre van szükségük. A 2006/44/EK irányelv a lazacos vizekre 9 mg/l irányértéket adott meg (a mérések legalább felében), és soha nem kevesebbet, mint 7 mg/l. A mélyebb rétegekből származó felszín alatti vízben gyakran kevesebb van; a vízfolyásban csak a fakadás után dúsul fel újra oxigénnel.
Víz hőmérséklete
A felszín alatti víz hőmérséklete egész évben szinte állandó. A forrásokból érkező befolyás ezért nyáron hűtheti, télen pedig melegítheti a vízfolyást, és az ilyen szakaszok gyakran menedéket nyújtanak a hidegkedvelő halaknak (Hayashi és Rosenberry 2002).
pH
A halak megközelítőleg 6 és 9 közötti pH-t viselnek el (2006/44/EK irányelv). E tartományon kívül károsodik a kopoltyú, és megváltozik az ammónia és a fémek mérgező hatása.
Vízkeménység
A keményebb víz (több kalcium és magnézium) kedvezőbb a halaknak: a kalcium védi a kopoltyút, csökkenti a fémek – például a réz és a cink – toxicitását (Pagenkopf 1983), és stabilan tartja a pH-t. A lágy víz érzékenyebb a fémekre és a savasodásra.
Vas
A mélyből származó felszín alatti vízben a vas oldott állapotban van. Amikor a víz levegővel érintkezik, oxidálódik és barna pelyhekként kicsapódik, amelyek eltömítik a kopoltyút, befedik az ikrás és gerinctelenekkel teli kavicsot, és tönkreteszik a búvóhelyeket (Vuori 1995).
Mangán
A mangán a mélyebb felszín alatti vizekben természetes. A halak számára általában kevésbé jelentős, mint a vas; a határérték főként az ivóvíz íze és színe miatt érvényes.
Kloridok
A kloridok útszóró sóból, műtrágyákból és szennyvízből származnak. Az amerikai EPA (1988) a vízi élővilág hosszú távú védelmére 230 mg/l, rövid távú védelmére 860 mg/l értéket határozott meg.
Szulfátok
A szulfátok gyakoriak a felszín alatti vízben; kőzetekből (például gipszből), műtrágyákból és bányákból származnak. A kloridokkal együtt növelik a víz ásványianyag-tartalmát; a 250 mg/l-es határérték ivóvízre vonatkozik.
Vezetőképesség
A vezetőképesség az oldott sók teljes mennyiségét mutatja. A felszín alatti vízben a magasabb érték gyakran természetes (mészkő, gipsz), de a vízfolyásban bekövetkező hirtelen emelkedés utakról, bányákból vagy szennyvízből származó sóbevitelre utal.
Fémek és félfémek
A réz, a cink, a nikkel, a kadmium és a higany már alacsony koncentrációban is mérgező a halakra, lágy vízben inkább, mint keményben (Pagenkopf 1983). A felszín alatti vízre vonatkozó határérték ivóvízre szól, nem a halakra.
Peszticidek
A peszticidek a földekről jutnak a felszín alatti vízbe. Az egy anyagra vonatkozó 0,1 µg/l-es határérték (összesen 0,5 µg/l) ivóvízre szól és nagyon szigorú; a halakat általában csak jóval magasabb koncentráció károsítja. Az érték főként azt mutatja, mennyire terheli a környéket a mezőgazdaság.
PFAS („örök vegyi anyagok”)
A PFAS „örök vegyületek”: nem bomlanak le, és felhalmozódnak a halak és más állatok szöveteiben (Giesy és Kannan 2001). A 0,1 µg/l-es standard (20 anyag összege) ivóvízre van előírva.
PAH (égetés, kőolajszármazékok)
A PAH-ok égés és olajszennyeződések révén keletkeznek. A benzo(a)pirén határértéke (0,01 µg/l) nagyon szigorú az ivóvíz szempontjából, mivel rákkeltő anyag.

Források

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. A halak életének fennmaradásához védelmet vagy javítást igénylő édesvizek minőségéről szóló 2006/44/EK irányelv (2013-ban hatályon kívül helyezték; értékeit itt csak szakmai támpontként adjuk meg).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Halak, vadon élő állatok, növények és kockázatok a víz körülVadon élő állatok és veszélyek a vízparton (GBIF)Vadállatok, madarak, növények és veszélyforrások (medve, kullancsok, szúnyogok, kaukázusi medvetalp), amelyeket a víz környékén észleltek. Nem része a feltételek pontszámának, csak tájékoztató jellegű.

A víz környékén megfigyelt vagy feljegyzett fajok. A vadon élő állatok, növények és veszélyek nem számítanak bele a feltételek pontszámába, csak tájékoztató jellegűek. A faj neve a saját oldalára vezet.

SzitakötőkÁllatvilág

Szitakötők

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Ragadozó rovar. A lárvák néhány hónaptól több évig a víz alatt élnek, a kifejlett szitakötők a víz feletti levegőben vadásznak.

KérészekÁllatvilág

Kérészek

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: április.
A fajról

Rovar vízi lárvákkal. A kifejlett egyedek csak röviden élnek, és egyszerre kelnek ki rajokban.

Tőkés réceMadár

Tőkés réce

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: március.
A fajról

A leggyakoribb réce; szinte minden parti növényzettel rendelkező víznél fészkel.

Szürke gémMadár

Szürke gém

védett fajtöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

A sekélyben áll, és kishalakra les. A tavak és lassú patakok partjain könnyen megfigyelhető.

Foltos szalamandraÁllatvilág

Foltos szalamandra

védett fajtöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: október.
A fajról

Fekete, sárga foltokkal. Lombhullató erdőkben él tiszta hegyi patakok mellett; a lárvák a patakban fejlődnek.

Bütykös hattyúMadár

Bütykös hattyú

védett fajtöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Nagy fehér vízimadár, amely lassú vizek, tározók és benőtt tavak mellett fészkel.

Búbos vöcsökMadár

Búbos vöcsök

védett fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: április.
A fajról

Búvárkodó vízi madár, a fején bóbitával. Kisebb halakra és rovarokra vadászik, úszó fészekben fészkel a nádasban.

Barna varangyÁllatvilág

Barna varangy

védett fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: április.
A fajról

A legnagyobb őshonos varangy. Tavasszal a vízhez vándorol ívni.

VízisiklóÁllatvilág

Vízisikló

védett fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Máj.
A fajról

Ártalmatlan kígyó, tarkóján két sárga folttal. Jól úszik, békákra, halakra és gőtékre vadászik.

Európai vidraÁllatvilág

Európai vidra

védett fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Máj.
A fajról

Halakra, rákokra és békákra vadászik. Szigorúan védett, jelenlétét viszonylag tiszta, halban gazdag víz jelének tartják.

ÉkszerteknősÁllatvilág

Ékszerteknős

invazív fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: április.
A fajról

Nem őshonos amerikai teknős, amely a házi kedvenc tartásból jutott ki a természetbe. Európában invazív.

NyestkutyaÁllatvilág

Nyestkutya

invazív fajritka feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Júl.
A fajról

Kelet-Ázsiából származó kutyaféle, amely elterjedt Európában, és invazív. A víz közelében békákra, halakra, madártojásokra és puhatestűekre vadászik.

Mézgás égerNövény

Mézgás éger

sok feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Júl.
A fajról

Parti fa, amelynek gyökerei a vízfelszín alá nyúlnak.

Közönséges nádNövény

Közönséges nád

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Magas fű, amely a tavak és partok mentén kiterjedt nádasokat alkot.

Japán keserűfűInvázós növény

Japán keserűfű

invazív fajtöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: szeptember.
A fajról

Kelet-ázsiai invazív lágyszárú növény, amely akár három méter magas, sűrű állományokat alkot.

Sárga nősziromNövény

Sárga nőszirom

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Magas, sárga virágú mocsári növény, amely nedves partokon nő.

Bíbor nebáncsvirágInvázós növény

Bíbor nebáncsvirág

invazív fajtöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: augusztus.
A fajról

A Himalájából származó invazív növény, amely akár két méter magas is lehet, rózsaszín virágokkal. Benövi a vízfolyások partjait.

Széleslevelű gyékényNövény

Széleslevelű gyékény

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Barna, hengeres terméskalászú mocsári növény.

Barna medveKockázat

Barna medve

magasabb kockázatvédett fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Jún.
Hogyan védekezzen

Élettere Szlovákia északi és középső részének hegyvidéki erdeiben van. A víz mellett halra vadászik és iszik.

Hogyan védekezzen: A hegyi horgászvizeken mozogjon zajosan, ne hagyjon a sátor közelében halat, belsőséget vagy etetőanyag-maradékot, az élelmet pedig az alvóhelytől távol tárolja. Ha medvét lát, ne fusson el, beszéljen nyugodtan, és lassan hátráljon. Soha ne közelítse meg a bocsokat.

SzúnyogokKockázat

Szúnyogok

számolni kell veletöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: augusztus.
Hogyan védekezzen

Állóvízben szaporodnak, ezért a tározók, holtágak és ártéri erdők mellett a legrosszabbak, főleg napnyugtakor.

Hogyan védekezzen: Esti és éjszakai horgászatkor viseljen hosszú ujjút, használjon riasztószert és szúnyoghálót. Az esők utáni meleg és párás idő felgyorsítja a szúnyogok szaporodását.

Közönséges kullancsKockázat

Közönséges kullancs

számolni kell velenéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Máj.
Hogyan védekezzen

Kullancsencephalitist és Lyme-kórt terjeszt. A magas fűben és a parti növényzetben leselkedik.

Hogyan védekezzen: Tavasztól őszig horgászat után vizsgálja át magát, használjon riasztószert, és a hosszú nadrágot tűrje a zokniba. A kullancsot mielőbb távolítsa el csipesszel. Az agyvelőgyulladás ellen létezik védőoltás.

VaddisznóKockázat

Vaddisznó

számolni kell velenéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: április.
Hogyan védekezzen

Dagonyázni és inni jön a vízhez, főleg alkonyatkor és éjjel.

Hogyan védekezzen: A malacos vaddisznókoca agresszív lehet. Tartson távolságot, ne éjszakázzon vadcsapáson, és ne hagyjon ételmaradékot a vízparton.

BögölyökKockázat

Bögölyök

számolni kell velenéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Jún.
Hogyan védekezzen

Nagy szúró legyek. Forró, szélcsendes napokon a legaktívabbak a víz mellett és réteken.

Hogyan védekezzen: Fájdalmasan csípnek, különösen nyáron a déli órákban. Segít a világos, hosszú ujjú ruházat és a riasztószer.

Keresztes viperaKockázat

Keresztes vipera

számolni kell velevédett fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: augusztus.
Hogyan védekezzen

Mérges kígyó, amely sziklás lejtőkön, vizes élőhelyeken és a víz melletti erdőszéleken sütkérezik.

Hogyan védekezzen: Félénk, és csak veszély esetén mar. Köves parton ne nyúljon kézzel a kövek közé, és viseljen zárt, erős lábbelit. Marás után maradjon nyugodt, ne mozgassa az érintett végtagot, és hívja a 112 számot.

Óriás medvetalpKockázat

Óriás medvetalp

számolni kell veleinvazív fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Jún.
Hogyan védekezzen

Invazív növény, amely a patakpartokon és nedves réteken nő. Nedve napfényben égési sérüléseket okoz a bőrön.

Hogyan védekezzen: Ne érintse meg, és ne menjen át a növényzeten. Ha a nedve a bőrre kerül, mossa le szappanos vízzel, és védje a területet a naptól. Nagyobb égési sérülés esetén forduljon orvoshoz.

Szürke farkasKockázat

Szürke farkas

számolni kell veleritka feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: december.
Hogyan védekezzen

Félénk erdei ragadozó. Éjjel és alkonyatkor jön a vízhez.

Hogyan védekezzen: Az ember elleni támadás nagyon ritka. Tartson rendet a táborhelyen, ne etesse a vadat, és a kutyát tartsa pórázon.

Vadon élő állatok, növények és veszélyek: a feljegyzések megfigyelésekből származnak, és azt is tükrözik, merre járnak a megfigyelők; nem sűrűségmérések, és nem jelentik a találkozás bizonyosságát. Körülbelül 35 × 55 km-es környékre vonatkoznak.

Képforrások

Állat- és növénykatalógus

Forrás: GBIFFrissítve: 2026. nov. 6. 16:00

Föld a víz alatt: geológia, törésvonalak és radon

Alapkőzet, vízfolyás és források a térképen, helyszíni értékek, geomágneses aktivitás és földrengések. Ez környezeti információ; a pontszámba csak a megbízhatósági szinttel jelölt kisebb hipotézisek (törések és kőzetek, geomágneses vihar) számítanak bele.

Az alapkőzet-térképhez bekapcsolt JavaScript szükséges.

A térkép mozgatható és nagyítható; az ŠGÚDŠ rétegei ezen a szerveren vannak tárolva. © Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet. Alaptérkép méretaránya 1 : 50 000 (törések és földtan), a radioaktivitás és a mágnesesség durvább felbontású.

Értékek a vízhelyen

Értékek a víz helyénAlapkőzeti radonveszély, urán, tórium, kálium, sugárzás és mágneses anomália egyetlen vizes helyen (a térképen ponttal jelölve).

Alapkőzeti radon-kockázat

alacsony

Alapkőzet alacsony radontartalommal.

08

Urán (eU)

3,9ppm

gyakori

A kőzetek tipikus háttérköve.

020

Tórium (eTh)

9,4ppm

a kéreg átlaga körül

A kőzetek természetes háttere.

04

Kálium (K)

1,44%

a kéreg átlaga alatt

A kőzetek természetes háttere.

0150

Gamma-sugárzás

65nGy/h

a világátlag körül

Az alapkőzet természetes háttere.

SVJZ

Mágneses anomália (ΔT)

56nT

a környezet átlaga felett

A mágneses tér eltérése a környezet átlagától.

Az értékek egyetlen helyre vonatkoznak (a térképen ponttal jelölve), nem pedig az egész vízfolyás vagy vízgyűjtő átlagára. A radon a felszín alatti vizek természetes nyomjelzője; a térkép nem tartalmazza a vízben lévő radont, csak az alapkőzet kockázatát.

Jel a számlapon: a felső kéreg átlaga (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, kálium 2,3%; Rudnick és Gao 2003) és a természetes kültéri dózis világátlaga 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). A mutató nem leng ki „jó” vagy „rossz” irányba, csak azt mutatja, hol helyezkedik el az érték.

A megemelkedett urán vagy radon csak információ a kőzetről. A kapásra nincs bizonyított jelentősége; segít leolvasni, milyen aljzatból származik a víz.

Vetők és források

Törések és forrásokA földtani térkép szerinti legközelebbi tektonikus törésvonal távolsága és a környékbeli források száma. A törésvonalak mentén hasadékvíz tör a felszínre.
250 m1 km3 km8 km

Legközelebbi vetődés

legfeljebb 1 km

törés a közelben

Tektonikai törés a földtani térképen.

Források és feltörések

0

nincsenek megjelölve

Nincs 1 km-es körzetben.

fiatalabb üledékekkel fedett

A törések mentén és a forrásoknál a kőzettestekből repedéses talajvíz tör elő. Nyáron hűvösebb, télen melegebb szokott lenni, mint a vízfolyás vize, ezért a horgászok tapasztalatai szerint szélsőséges időjárásban a halak az ilyen helyek közelében tartózkodnak (a megfelelő hőmérséklet nyári és téli szigetei).

A friss hasadékvíz azonban kevés oxigént tartalmazhat. Ez a horgászok tapasztalata, nem pedig ezen a revíren mért jelenség.

A törések a(z) 1 : 50 000 méretarányú földtani térképből származnak. A források olyan hidrogeológiai térképből származnak, amely csak egyes régiókat fed le, így a nulla nem jelenti azt, hogy ott nincsenek források.

Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty

Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.
Halda z novej odvodňovacej štôlne – 5 – halda (20 m od vody)Halda k objektu č.1 – 5 – halda (80 m od vody)Voznická dedičná štôlňa – 2 – štôlňa (90 m od vody)Odkalisko Sokolec – 3 – odkalisko (300 m od vody)Halda z novej odvodňovacej štôlne – 5 – halda (1,1 km od vody)10.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)12.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)13.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)11.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Halda – 5 – halda (1,2 km od vody)14.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)15.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)16.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)9.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)17.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Halda Anna-Božena dedič. štôlni – 5 – halda (1,5 km od vody)Anna-Božena dedičná štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)7.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)8.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)1.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)1.halda pri pinge č.7 – 5 – halda (1,7 km od vody)Halda zo spracovania ryolitu – 5 – halda (1,8 km od vody)Odkalisko Hodruša Hámre – 3 – odkalisko (1,8 km od vody)Halda zo spracovania ryolitu – 5 – halda (1,8 km od vody)6.bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,3 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,3 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,3 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,3 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,3 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)halda ku Klingspitzner šachte – 5 – halda (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Klingspitzner šachta – 1 – šachta (2,4 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Romnaldy štôlňa – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Halda objektu č.346 – 5 – halda (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,4 km od vody)Horná Anna štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,5 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,5 km od vody)Halda – 5 – halda (2,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)halda k bezmennej šachte – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Bezmenná šachta – 1 – šachta (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Felícia štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Halda k Felícia štôlni – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda k bezmennej štôlni – 5 – halda (2,6 km od vody)Kutacia štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Kutacia štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Dolná Reisenschuch štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Mária Himl štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Halda k Reisenschuch štôlni – 5 – halda (2,7 km od vody)Kyslá šachta – 1 – šachta (2,7 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Denná štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Halda Dennej štôlne – 5 – halda (2,7 km od vody)Mikuláš štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Bezmenná šachta – 1 – šachta (2,7 km od vody)Bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)halda k bezmennej šachte – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda k bezmennej štôlni – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda k bezmennej štôlni – 5 – halda (2,8 km od vody)Bezmenná (Finer) štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Bezmenná šachta – 1 – šachta (2,8 km od vody)Halda k bezmennej štôlni – 5 – halda (2,8 km od vody)Karolína štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda k bezmennej (Finer) štôlni – 5 – halda (2,8 km od vody)halda k bezmennej šachte – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda k Starej Medard štôlni – 5 – halda (2,8 km od vody)Bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda k objektu č.343 – 5 – halda (2,8 km od vody)Stará Medard štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Bonifác štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Mária Emil štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Spoločná halda objek.336 a 337 – 5 – halda (2,8 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Halda k vetraciemu komínu – 5 – halda (2,8 km od vody)halda k Hornej Medard štôlni – 5 – halda (2,8 km od vody)Bezmenný vetrací komín – 1 – šachta (2,8 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Albert štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Horná Medard štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda k Medard štôlni – 5 – halda (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Hohen klotzer štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Medard štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Mária štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda k Dolnej Medard štôlni – 5 – halda (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Prepadlina – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Prepadlina – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Halda k Hohen klotzer štôlni – 5 – halda (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Dolná Medard štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Deodat štôlňa – 2 – štôlňa (100 m od vody)Odkalisko Hodruša Hámre – 3 – odkalisko (1,9 km od vody)Dreieinigkeit štôlňa – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Neuhoffnung štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Rafael štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Denná štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Nepomuk štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Vyhne – Kyselovská – Zlato-strieborné rudy (2,3 km od vody)Nová Baňa – Polymetalické rudy (2,6 km od vody)Nová Baňa – Zlato-strieborné rudy (3,0 km od vody)Vyhne – Kamenná – Zlaté rudy (3,0 km od vody)Rudno nad Hronom – Filip a Anna žily – Zlato-strieborné rudy (3,2 km od vody)Vyhne – Klokoč západ – Zlato-strieborné rudy (3,3 km od vody)Hodruša – Collorado a Schopfer žily – Zlato-strieborné rudy (3,3 km od vody)Vyhne – Klokoč – Železné rudy (3,9 km od vody)Hodruša – Jelšová – Medené rudy (4,0 km od vody)Hodruša – Kliment žila – Zlato-strieborné rudy (4,0 km od vody)Rudno nad Hronom – Johan de Deo a Goldschram žil – Zlato-strieborné rudy (4,1 km od vody)Hodruša – Včelín – Železné rudy (4,3 km od vody)Hodruša – Pod Karlíkom – Železné rudy (4,7 km od vody)Brehy – Grunty – Železné rudy (4,7 km od vody)Hodruša – Majerská – Železné rudy (4,9 km od vody)Hodruša – Medené – Medené rudy (5,0 km od vody)Žarnovica – areál bývalej Preglejky – SK1000700P (310 m od vody)Žiar nad Hronom – kalové pole ZSNP – SK1000700P (2,6 km od vody)pri železničnom priecestí – Žarnovica – nijaký (50 m od vody)Bukovina – občasný (60 m od vody)Hliník nad Hronom – trvalý (150 m od vody)Bukovina – nijaký (340 m od vody)Bukovina – nijaký (640 m od vody)Žarnovica – nijaký (690 m od vody)Horné Opatovce – Žiar nad Hronom – Horné Opatovc – nijaký (730 m od vody)Dolná Ždaňa – nijaký (780 m od vody)Hliník nad Hronom – trvalý (1,1 km od vody)Dolná Trnávka – nijaký (1,3 km od vody)Odval Dolné Hámre – Dolné Hámre – nijaký (1,4 km od vody)Lehôtka pod Brehmi – nijaký (1,7 km od vody)Nová Baňa – nijaký (1,9 km od vody)Žarnovica – trvalý (2,2 km od vody)Žarnovica – občasný (2,3 km od vody)Kamenica – pod vykrývačom – Dolné Hámre – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Lovča – nijaký (2,5 km od vody)skládka TKO Horné Opatovce – Žiar nad Hronom – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)Lukavica – Žarnovica – LKC-4 – nekúpeľný (1,9 km od vody)Sklené Teplice – ST-4 – nekúpeľný (2,9 km od vody)Vyhne – H-1 – nekúpeľný (3,7 km od vody)Vyhne – H-2 – nekúpeľný (3,9 km od vody)Sklené Teplice – STH-2 – nekúpeľný (5,0 km od vody)Voznica – R-3 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (5,2 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (5,2 km od vody)Sklené Teplice – ST-2 – kúpeľný (5,2 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (5,2 km od vody)Sklené Teplice – ST-1 – kúpeľný (5,2 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (5,2 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (5,2 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (5,3 km od vody)Žiar nad Hronom – RGŽ-2 – nekúpeľný (5,4 km od vody)Vyhne – HGV-3 – nekúpeľný (5,7 km od vody)Sklené Teplice – ST-5 – nekúpeľný (6,4 km od vody)R-3 – j1 (460 m od vody)a1 (50 m od vody)a1 (240 m od vody)a1 (360 m od vody)a1 (510 m od vody)a1 (860 m od vody)c2 (1,7 km od vody)a1 (3,3 km od vody)d1 (3,8 km od vody)c1 (4,3 km od vody)c2 (4,3 km od vody)c1 (5,1 km od vody)d1 (5,2 km od vody)c1 (5,8 km od vody)d1 (5,9 km od vody)a1 (6,2 km od vody)d1 (7,4 km od vody)b1 (8,2 km od vody)Vyhne (5,0 km od vody)Sklené Teplice (5,1 km od vody)Bzenica – Sokolec – stavebný kameň (370 m od vody)Žarnovica – Kalvária – stavebný kameň (780 m od vody)Lehôtka pod Brehmi – perlit (1,1 km od vody)Nová Baňa – Háj – stavebný kameň (1,8 km od vody)Hliník nad Hronom – stavebný kameň (1,8 km od vody)Dolná Ždaňa – Rakovec – stavebný kameň (2,3 km od vody)Hliník nad Hronom I – bentonit (2,8 km od vody)Hliník nad Hronom – bentonit (3,1 km od vody)Tekovská Breznica – Brehy – čadič tavný (4,8 km od vody)Bzenica – Sokolec – stavebný kameň (370 m od vody)Žarnovica – Kalvária – stavebný kameň (840 m od vody)Lehôtka pod Brehmi – perlit (1,1 km od vody)Nová Baňa – Háj – stavebný kameň (1,9 km od vody)Hliník nad Hronom – stavebný kameň (1,9 km od vody)Hliník I – kremenec (2,0 km od vody)Dolná Ždaňa – Rakovec – stavebný kameň (2,3 km od vody)Lehôtka pod Brehmi – Bralo – perlit (2,5 km od vody)Hliník II – kremenec (2,5 km od vody)Hliník nad Hronom I – bentonit (2,7 km od vody)Hliník nad Hronom – bentonit (3,1 km od vody)Vyhne – okolie – železné rudy (3,6 km od vody)Sklené Teplice – zeolit (3,9 km od vody)Vyhne – Klokoč – železné rudy (4,1 km od vody)Banská Hodruša II – technicky použiteľné kryštály nerastov (4,2 km od vody)Tekovská Breznica – Brehy – čadič tavný (4,8 km od vody)Lehôtka pod Brehmi – perlit (1,1 km od vody)Hliník nad Hronom I – bentonit (2,7 km od vody)Sklené Teplice – zeolit (3,9 km od vody)Banská Hodruša II – technicky použiteľné kryštály nerastov (4,2 km od vody)Voznica – zemník, lokalita Z1 – stavebný kameň (120 m od vody)Nová Baňa – Štamproch – stavebný kameň (3,1 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 121,516 – 130,4 – štrkopiesky (40 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 130,464 – 139,1 – štrkopiesky (60 m od vody)Bukovina – stavebný kameň – ryolitový tuf (970 m od vody)Bukovina – stavebný kameň – ryolitový tuf (1,1 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 139,158 – 149,0 – štrkopiesky (1,3 km od vody)Hliník nad Hronom – drahé a ozdobné kamene – jaspis; chalced (1,8 km od vody)Nová Baňa – Au rudy, Ag rudy (2,7 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 109,856 – 121,5 – štrkopiesky (3,0 km od vody)Brehy sever – keramické suroviny – andezit (3,0 km od vody)Vyhne – Kamenná – Au rudy (3,0 km od vody)Vyhne – pyrit (3,3 km od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (3,6 km od vody)Uhliská – Veľký Žiar – stavebný kameň – ignimbrit (3,8 km od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (4,0 km od vody)Hodruša – stavebný kameň – granodiorit (4,3 km od vody) (4,3 km od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (4,3 km od vody)Repište – Fe rudy – oker, limonit, spekularit (4,7 km od vody)Brehy juh – keramické suroviny – ryolitová brekcia, (4,7 km od vody)Hrabičov – stavebný kameň – andezit (4,8 km od vody)Vysoká – Zlatno – Cu rudy (4,9 km od vody)Rudno nad Hronom – zlaté a strieborné rudy (3,0 km od vody)Nová Baňa – zlaté a strieborné rudy (3,4 km od vody)Vyhne – okolie – železné rudy (3,8 km od vody)Vyhne – Klokoč – železné rudy (4,9 km od vody)Voznica – baníctvo (60 m od vody)Hliník nad Hronom, Szabóova skala – vulkanity (1,5 km od vody)Hliník nad Hronom, Panská hora – vulkanity (1,9 km od vody)Nová Baňa – baníctvo (3,4 km od vody)Drastvica – vulkanity (3,8 km od vody)Nová Baňa – mineralógia (3,9 km od vody)Vyhne – geomorfológia (4,0 km od vody)Brehy – vulkanity (4,9 km od vody)ZARNOVICA LUKAVIC – Zosuvy (100 m od vody)Voznica – Skalné zrútenia (100 m od vody)BUKOVINA – Zosuvy (120 m od vody)ZARNOVICA – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)Lukavica – Zosuvy (250 m od vody)Voznica – Blokové polia (260 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)VOZNICA – Zosuvy (370 m od vody)BUKOVINA – Zosuvy (400 m od vody)– Zosuvy (410 m od vody)LUKAVICA – Zosuvy (440 m od vody)RUDNO NAD HRONOM – Zosuvy (450 m od vody)RUDNO NAD HRONOM – Zosuvy (530 m od vody)ZARNOVICA LUKAVIC – Zosuvy (570 m od vody)– Blokové polia (590 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)RUDNO NAD HRONOM – Zosuvy (690 m od vody)– Blokové polia (720 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)RUDNO NAD HRONOM – Zosuvy (760 m od vody)BZENICA – Skalné zrútenia (770 m od vody)DOLNA TRNAVKA – Zosuvy (780 m od vody)HLINIK NAD HRONOM – Zosuvy (790 m od vody)VOZNICA – Zosuvy (830 m od vody)– Zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)VOZNICA – Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)DOLNA TRNAVKA – Zosuvy (950 m od vody)BUKOVINA – Blokové polia (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Blokové polia (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)ZARNOVICA – Zosuvy (1,1 km od vody)BUKOVINA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)RUDNO NAD HRONOM – Zosuvy (1,2 km od vody)NOVA BANA – Skalné zrútenia (1,2 km od vody)DOLNA TRNAVKA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)DOLNA ZDANA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)DOLNE HAMRE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)DOLNA TRNAVKA – Zosuvy (1,6 km od vody)ZARNOVICAZAHORCI – Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)ZARNOVICA – Zosuvy (1,8 km od vody)– Blokové polia (1,9 km od vody)Horná Ždaňa – Zosuvy (1,9 km od vody)Horná Ždaňa – Zosuvy (1,9 km od vody)ZARNOVICALUKAVIC – Blokové rozpadliny (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)ZARNOVICKA HUTA – Zosuvy (2,0 km od vody)DOLNA ZDANA – Zosuvy (2,0 km od vody)DOLNA TRNAVKA – Zosuvy (2,0 km od vody)DOLNE HAMRE – Zosuvy (2,0 km od vody)ZARNOVICA – Zosuvy (2,1 km od vody)MALE PODZAMCIE – Zosuvy (2,1 km od vody)– Blokové polia (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)HORNA ZDANA – Blokové polia (2,2 km od vody)– Skalné zrútenia (2,3 km od vody)– Blokové polia (2,4 km od vody)ZARNOVICKA HUTA – Zosuvy (2,5 km od vody)Žarnovica – negatívny vrt (70 m od vody)Dolná Ždaňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Žarnovica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Žarnovica – negatívny vrt (130 m od vody)Bzenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Bzenica – monitorovací vrt (190 m od vody)Hliník nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Žarnovica – pozorovací vrt SHMÚ (240 m od vody)Hliník nad Hronom – pozorovací vrt SHMÚ (250 m od vody)Žarnovica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Rudno nad Hronom – pozorovací vrt SHMÚ (290 m od vody)Žarnovica – pozorovací vrt SHMÚ (310 m od vody)Žarnovica – pozorovací vrt SHMÚ (340 m od vody)Bzenica – negatívny vrt (340 m od vody)Rudno nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (400 m od vody)Rudno nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Žarnovica – pozorovací vrt SHMÚ (420 m od vody)Hliník nad Hronom – pozorovací vrt SHMÚ (430 m od vody)Žarnovica – pozorovací vrt SHMÚ (430 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (430 m od vody)Žarnovica – pozorovací vrt SHMÚ (450 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (460 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (490 m od vody)Rudno nad Hronom – pozorovací vrt SHMÚ (500 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (510 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (520 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (530 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (540 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (560 m od vody)Žarnovica – pozorovací vrt SHMÚ (580 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (580 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (620 m od vody)Bevištské Podzámčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (620 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (630 m od vody)Revištské Podhradie – monitorovací vrt (640 m od vody)Hliník nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (640 m od vody)Revištské Podzámčie – monitorovací vrt (650 m od vody)Hliník nad Hronom – pozorovací vrt SHMÚ (650 m od vody)Voznica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (650 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (240 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (270 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (430 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (640 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (650 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (670 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (730 m od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (740 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (760 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (820 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (830 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (840 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (850 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (880 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (900 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (920 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)Dolná Žďaňa, č.d. 134, 1600m SZ od K346 – studňa (130 m od vody)Dolná Žďaňa- Močiar – prameň (300 m od vody)Revištské Podzámčie, č.d. 21, 2000m V od K758 – prameň (360 m od vody)Bukovina – Biely potok – prameň (400 m od vody)Hliník nad Hronom, č.d. 233, 1500m JZ od K235 – studňa (550 m od vody)Revištské Podzámčie – Gaskovci, 1800m SV od K758 – prameň (610 m od vody)Bzenica, č.d. 156, 500m S od K418 – studňa (740 m od vody)Dolná Žďaňa – prameň (740 m od vody)Dolná Trnávka – prameň (850 m od vody)Dolná Žďaňa, č.d.237, 900m V od K313 – studňa (1,0 km od vody)Bzenica, č.d. 89, 500m Z od K392 – studňa (1,2 km od vody)Hliník nad Hronom – vrt (1,2 km od vody)Dolná Trnávka, č.d. 79, 650m JZ od K268 – studňa (1,4 km od vody)Bukovina – minerálny prameň – prameň (1,4 km od vody)Lehôtka pod Brehmi, horáreň, 2000mSZ od K545 – studňa (1,6 km od vody)Dolná Trnávka – prameň (1,6 km od vody)Lehôtka pod Brehmi, 2000m od K468 – prameň (1,6 km od vody)Bukovina, 20m nad záchytom, 1000mJ od K606 – prameň (1,7 km od vody)Horná Žďaňa – prameň (1,7 km od vody)Horná Ždaňa – vrt (2,2 km od vody)Horná Ždaňa – vrt (2,3 km od vody)Lehôtka pod Brehmi, 1000m S od K468 – prameň (2,3 km od vody)Dolná Žďaňa – prameň (2,3 km od vody)Lovča, č.d. 180, 1800m VSV od K268 – studňa (2,3 km od vody)Bukovina, 1100m JJZ od K679 Rakytie – prameň (2,8 km od vody)Horná Žďaňa, č.d. 2, 1000m JJZ od K353 – studňa (2,8 km od vody)Vyhne, bytovka, 900m JZ od K347 – studňa (2,8 km od vody)Hliník nad Hronom, 200m SV od K 468 – prameň (2,9 km od vody)10 km

Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

Hornina pod vodou

Náplavy riek100 % čiary vody

Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

510

Voda podľa atlasu

pH 7,9modelový odhad

typ vody Ca–HCO₃–SO₄

Mineralizácia 232 mg/l, mäkká voda (6,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

Prvky v riečnom sedimente

4 15 felőlprvkov v horných 10 %

najvyššie: Olovo 53,3 mg/kg

Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

1 km2 km49 °C85 °C

Teplo pod nohami

49°C v hĺbke 1 000 m

tepelný tok 95 mW/m²

V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 36 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

Staré banské diela

197objektov do 3 km

ťažené: Au, Ag, Pb, Zn

Najbližšie: Halda z novej odvodňovacej štôlne (halda), 20 m od vody.

Zlato v riečnom sedimente

0vzoriek so zlatom

12 rudných minerálov v sedimente

Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

Stopové prvky vo vode toku

4 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

najvyššie: Kadmium 3,60 μg/l

Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (JZ od obce Trnávka).

Vrty a rozbory podzemnej vody

656vrtov do 3 km

798 rozborov vody v okolí

Z toho 654 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

0 °C120

Geotermálna energia

54°C na ústí vrtu

17 geotermálnych vrtov do 10 km

Najteplejší: Sklené Teplice – ST-4, výdatnosť 13,3 l/s, 2,9 km od vody.

Environmentálne záťaže a skládky

20lokalít do 3 km

2 záťaže, 18 skládok

Najbližšia záťaž: Žarnovica – areál bývalej Preglejky, 310 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

Ložiská a rudné výskyty

72záznamov do 5 km

31 ložísk, 41 rudných výskytov

Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

Zosuvy a svahové deformácie

104plôch do 3 km

9 aktívnych

Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.

Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.

Geomágneses aktivitás

Geomágneses aktivitás (Kp)A planetáris Kp-index (0–9) a Föld mágneses terének ingadozását méri. 5 felett geomágneses viharnak számít. Az elmúlt 48 óra és a következő 24 óra előrejelzése látható.
09

Kp-index

3,39 felől

csendes mező

Utolsó mérés (2026. nov. 8. 10:00). A számlapon lévő pont a legmagasabb előrejelzés a következő 24 órára.

Legmagasabb előrejelzett Kp a következő 24 órában: 4,7 (nyugtalan mező).

A Kp (0–9) a Föld mágneses terének a napszél okozta ingadozását méri. 5-tól geomágneses viharról beszélünk. A halak, különösen a lazacfélék és az angolnák, érzékelik a mágneses teret. Az azonban nem bizonyított, hogy a kapásuk a Kp-tól függene: ezek horgászok megfigyelései és hipotézisek.

Az adat egész Szlovákia területén azonos. Csak erős geomágneses vihar esetén számít bele az aktivitási pontszámba (hipotézis, −1 – −2 pont).

Földrengések a közelben

Földrengések a környékenA víztől számított 150 km-es körzetben az elmúlt 30 napban észlelt rengések (GFZ GEOFON-katalógus).
S

Földrengések a közelben

0rengések

nincs rengés

150 km-es körzetben az elmúlt 30 napban (0,0 magnitúdótól).

A horgásztörténetek szerint a halak (különösen a harcsák és az angolnák) a földrengések előtt nyugtalanul viselkednek, vagy abbahagyják a táplálkozást. Ez nincs megbízhatóan bizonyítva, gyenge rengéseknél pedig véletlen egybeesésről van szó. A Kárpátokból eredő mélyebb rengéseket (például Komárno és Dobrá Voda környékén) az emberek többsége egyáltalán nem érzékeli.

A GEOFON-katalógus globális; a(z) Szlovákia környéki gyenge rengések nem feltétlenül szerepelnek benne hiánytalanul. Nem számít bele az aktivitási pontszámba.

Forrás: GFZ GEOFONFrissítve: 2026. nov. 8. 13:43

Adatok: © ŠGÚDŠ (földtani, geofizikai és hidrogeológiai térképek), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (földrengések). A geomágneses tér, a földrengések vagy a radon és a halak kapása közötti összefüggés nincs megbízhatóan bizonyítva, ezért ezek nem számítanak bele az aktivitási pontszámba. Az eljárás a Módszertanban olvasható.

Az űrből: mit mutatnak a Copernicus műholdak

Sentinel-2 (optikai) és Sentinel-1 (radar), frissítés nagyjából 6 naponta

  • NövényborítottságTiszta felszín
  • JégNincs jég

A vízfolyás keskenyebb, mint a műholdas pixel (10 m). Az értékek ezért a horgászvíz vonala körüli sávból és azokból a pixelekből származnak, ahol a víz keveredik a parttal, így csak közelítő jellegűek, és a partot is mutathatják. A vízfelület területe nem kerül értékelésre egy vízfolyás esetében, és a víz feletti becslések csak ott jelennek meg a képen, ahol a vízfolyás szélesebb, mint egy műholdas pixel.

Sentinel-2 műholdkép a(z) Hron č. 5 vízfolyás környékéről 2026. okt. 26.-i dátummal, Víz (NDWI)
Sentinel-2. Tartalmazza a módosított Copernicus Sentinel adatokat 2026.

Vízfelszín növényzete

Partvidéki növényzetA revír azon területének aránya, ahol a műhold zöld növényzetet lát (NDVI index 0,3 felett): úszó és kiemelkedő növények és nád a parton.
0 % a területbőlTiszta felszín

A zöld növényzettel borított terület aránya (növények a felszínen és közvetlenül alatta, nád a parton).

0,00,10,20,30,40,5szept. 1.szept. 19.okt. 8.okt. 26.
Felszín-elborulási trend: szept. 1. 14:00-től okt. 26. 13:00-ig. Legutóbb 0%, legalacsonyabb 0, legmagasabb 0%.

A partmenti nádas sávja is beszámításra kerülhet, ezért a kis területeken az értékek magasabbnak tűnhetnek.

Sentinel-2, 2026. okt. 26., a terület 100%-a felhőmentes

Jég a felszínen

Jég a vízfelszínenAz a területarány, ahol a műhold jégnek vagy hónak látja. A jég vastagságát vagy teherbírását nem tudja meghatározni.
0 % a területbőlNincs jég

A terület aránya, ahol a műhold jeget vagy havat lát. Az elmúlt 20 napban a legmagasabb 0% volt.

A műhold nem tudja megállapítani a jég vastagságát vagy teherbírását. Ennek az adat alapján soha ne lépjen rá a jégre.

Sentinel-2, 2026. okt. 26., a terület 100%-a felhőmentes

Az adatok 2026. aug. 27. óta vannak tárolva (14 darab 5 napos időszak), a grafikonok mutatják a fejlődésüket. Előzmények letöltése (CSV)

Becslések 10–20 m felbontású műholdképek alapján, nem a vízben végzett mérés. Befolyásolják őket a felhők, árnyékok, szél és a partok. Ne használja őket fürdőzésről vagy jégre lépésről való döntéshez. Adatok: Módosított Copernicus Sentinel 2026 adatokat tartalmaz, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Az eljárás a módszertanban van leírva.

Történelmi képek

Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

Hron č. 5 horgászvíz 2018-es évekbeli légi felvétele
2018felvételezve: 2018. aug. 9.
Hron č. 5 horgászvíz 2021-es évekbeli légi felvétele
2021felvételezve: 2021. júl. 7.
Hron č. 5 horgászvíz 2024-es évekbeli légi felvétele
2024felvételezve: 2024. szept. 3.

Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.