Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Ľupčica

Vízgyűjtő: GaramLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
12,4km
kerület
Besztercebányai kerület
Légi felvétel a(z) Ľupčica vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Ľupčica vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Átlagos aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Ľupčica, ablakpontszám 34.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 06:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    A vízfolyás magassági profilja: 797-től 378 m tengerszint feletti magasságig 12,4 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    797 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    351 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    445 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    36 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,09

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Ľupčica vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. júl. 9.
    Ľupčica vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. szept. 8.
    Ľupčica vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. júl. 27.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Ľupčica vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 1–2 mutató1

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Ľupčica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 296 mg/l, stredne tvrdá voda (10,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Meď 173 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    58nGy/h dávkový príkon

    82. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    87objektov do 3 km

    ťažené: Cu, Pb

    Najbližšie: Štôlňa bez mena (štôlňa), 1,2 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 9 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 18,2 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Ľubčica, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    283vrtov do 3 km

    546 rozborov vody v okolí

    Z toho 280 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    17 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    8lokalít do 3 km

    8 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    33záznamov do 5 km

    9 ložísk, 24 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    16plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM60%SR 14 %
    • HRONIKUM40%SR 8,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics33%SR 52 %
    • Pieskovce33%SR 15 %
    • Metamorfity33%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Pieskovce; Nerozlíšené)33%SR 0,1 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)33%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum a paleozoikum Starohorských vrchov a severnej časti Zvolenskej kotliny80%SR 0,0 %
    • mezozoikum Veľkej Fatry a Nízkych Tatier medzi Ploskou a Donovalmi20%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,03typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    10,3°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,83 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    296mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridokF0,200 mg/l80. percentil
    • MagnéziumMg13,1 mg/l43. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3184 mg/l40. percentil
    • KalciumCa51,9 mg/l37. percentil
    • SzulfátokSO430,4 mg/l35. percentil
    • KloridokCl3,18 mg/l20. percentil
    • DraslíkK1,28 mg/l16. percentil
    • NátriumNa2,48 mg/l9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,188 mg/l67. percentil
    • NitrátokNO36,03 mg/l48. percentil
    • FosforečnanyPO40,0907 mg/l41. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,90 mg/l17. percentil

    Fémek

    • CinkZn105 μg/l95. percentil
    • AlumíniumAl97,8 μg/l60. percentil
    • MangánMn30,5 μg/l50. percentil
    • VasFe0,0905 mg/l45. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • RézCu173 mg/kg95. percentil
    • BizmutBi1,21 mg/kg95. percentil
    • AntimonSb18,7 mg/kg95. percentil
    • ÓlomPb33,5 mg/kg90. percentil
    • ArzénAs16,5 mg/kg87. percentil
    • HiganyHg0,277 mg/kg81. percentil
    • KadmiumCd0,315 mg/kg73. percentil
    • CinkZn125 mg/kg71. percentil
    • CínSn3,21 mg/kg68. percentil
    • KobaltCo7,97 mg/kg42. percentil
    • MolibdénMo0,327 mg/kg40. percentil
    • SzelénSe0,191 mg/kg36. percentil
    • NikkelNi19,4 mg/kg26. percentil
    • VanádiumV57,9 mg/kg24. percentil
    • KrómCr40,3 mg/kg8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK2,13 %95. percentil
    • MagnéziumMg2,25 %91. percentil
    • KalciumCa4,29 %76. percentil
    • FoszforP1 014 mg/kg69. percentil
    • MangánMn868 mg/kg53. percentil
    • AlumíniumAl5,58 %48. percentil
    • VasFe2,52 %40. percentil
    • TitánTi3 893 mg/kg28. percentil
    • NátriumNa0,728 %22. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi45,4 mg/kg94. percentil
    • BórB93,3 mg/kg93. percentil
    • RubídiumRb118 mg/kg93. percentil
    • BáriumBa715 mg/kg92. percentil
    • CérCe79,0 mg/kg91. percentil
    • YtriumY36,2 mg/kg86. percentil
    • ZirkónZr531 mg/kg85. percentil
    • StronciumSr140 mg/kg53. percentil
    • BerilliumBe1,06 mg/kg30. percentil
    • GáliumGa10,8 mg/kg25. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    58nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 80 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,91 ppm95. percentil
    • Kálium (K)K1,41 %73. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,01 ppm35. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 2 000 m65°C
    • Hustota povrchového tepelného toku69mW/m²

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (1,2 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (1,3 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Halda – 5 – halda (1,3 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (1,3 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (1,4 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Halda – 5 – halda (1,4 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (1,5 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Halda – 5 – halda (1,6 km od vody)Štôlňa Michal – 2 – štôlňa (2,2 km od vody)Štôlňa Priebežná – 2 – štôlňa (2,2 km od vody)Halda štôlne Horná Columbia – 5 – halda (2,2 km od vody)Štôlňa Horná Columbia – 2 – štôlňa (2,2 km od vody)Halda štôlne Maximilian – 5 – halda (2,3 km od vody)Štôlňa Maximilian – 2 – štôlňa (2,3 km od vody)Štôlňa Štefan – 2 – štôlňa (2,3 km od vody)Halda štôlne Stredná Columbia – 5 – halda (2,4 km od vody)Václavova štôlňa – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Štôlňa Stredná Columbia – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Halda štôlne Václavova – 5 – halda (2,4 km od vody)Štôlňa Štefan-št.Spodná Columbia – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Halda štôlne Štefan – 5 – halda (2,4 km od vody)Štôlňa Franc – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (2,5 km od vody)Štôlňa Nepomuk – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Halda Franc štôlne – 5 – halda (2,5 km od vody)Halda štôlne Nepomuk – 5 – halda (2,5 km od vody)Štôlňa Karol – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Halda štôlne Karol – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Prepadnutá dobývka – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Prepadnutá dobývka – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa Nerelalung-štôl.Kristína – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Štôlňa Zuzana – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Povrchové dobývky – 6 – iný druh objektu (2,7 km od vody)Halda štôlne Neralulung – 5 – halda (2,7 km od vody)Halda štôlne Zuzana – 5 – halda (2,7 km od vody)Rýha nezahádzaná – 6 – iný druh objektu (2,7 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Odkop – 6 – iný druh objektu (2,7 km od vody)Rýha nezahádzaná – 6 – iný druh objektu (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)šachtica – 1 – šachta (2,7 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Šachtice – 1 – šachta (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda šachtice – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda šachtica – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Štôlňa Ferenc – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Halda štôlne Ferenc – 5 – halda (2,8 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (2,9 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda štôlne Komorás – 5 – halda (3,0 km od vody)Štôlňa Komorás – 2 – štôlňa (3,0 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Baláže – Komplexné železné rudy (1,4 km od vody)Stráža – Polymetalické rudy (2,5 km od vody)Staré Hory – Rychtárová – Medené rudy (3,6 km od vody)Staré Hory – Haljar šachta – Medené rudy (3,8 km od vody)Špania Dolina – Medené rudy (3,9 km od vody)Farbište – Medené rudy (4,0 km od vody)Špania Dolina – Piesky – Medené rudy (4,1 km od vody)Driekyňa – Medené rudy (4,6 km od vody)Staré Hory – Zelená dolina – Barit (5,0 km od vody)Priechod – nijaký (30 m od vody)Baláže – nijaký (60 m od vody)Baláže – nijaký (450 m od vody)Priechod – nijaký (830 m od vody)Podkonice – Podjabloň – Podkonice – nijaký (1,6 km od vody)Podkonice – nijaký (2,2 km od vody)Motyčky – nijaký (2,7 km od vody)Motyčky – nijaký (2,7 km od vody)a1 (770 m od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,2 km od vody)b1 (5,3 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (7,5 km od vody)c1 (8,4 km od vody)b1 (8,6 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (8,8 km od vody)a1 (8,8 km od vody)a1 (8,8 km od vody)b1 (9,2 km od vody)b1 (9,3 km od vody)b1 (9,8 km od vody)Banská Bystrica – Štiavnička (9,4 km od vody)Špania Dolina – Piesky – haldy Cu – medené rudy (3,8 km od vody)Lom na Kiaroch – Šalková – stavebný kameň (4,4 km od vody)Selce – vápenec ostatný (4,4 km od vody)Slovenská Ľupča – dekoračný kameň (3,0 km od vody)Špania Dolina – Piesky – haldy Cu – medené rudy (3,8 km od vody)Špania Dolina – Maximilián halda – medené rudy (4,2 km od vody)Špania Dolina – Glezúr – Piesky – Mária šachta – medené rudy (4,3 km od vody)Selce – vápenec ostatný (4,3 km od vody)Lom na Kiaroch – Šalková – stavebný kameň (4,3 km od vody)Priechod – Baláže – stavebný piesok – piesky (1,1 km od vody)Baláže – komplexné Fe rudy (1,5 km od vody)Stráža – polymetalické rudy (2,5 km od vody)Štubne – stavebný kameň – dolomit (2,8 km od vody)Špania Dolina – Šturec – Cu rudy (3,0 km od vody)Ponická Lehôtka – Skalia – vápenec (3,7 km od vody)Špania Dolina – Glezúr – Piesky – Cu rudy (3,8 km od vody)Ponická Lehôtka – Farbište – vápenec (3,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 209,565 – 218,6 – štrkopiesky (4,0 km od vody)Staré Hory Pfeifer Haliar – Cu rudy, sadrovec, anhydrit (4,0 km od vody)Špania Dolina – Glezúr – Piesky – Cu rudy (4,1 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 199,413 – 209,5 – štrkopiesky (4,3 km od vody)Staré Hory – stavebný kameň – pieskovec, kremenec (5,0 km od vody)Šp.Dolina – Glezúr – Piesky-š.Mária – medené rudy (4,7 km od vody)Poniky – Drieňok – polymetalické rudy (5,0 km od vody)Špania Dolina – mineralógia (4,5 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)PRIECHOD – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Slovenská Ľupča – pozorovací vrt SHMÚ (730 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (1,5 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Podkonice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Lopej – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Slovenská Ľupča – monitorovací vrt (2,6 km od vody)Lučatín – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,6 km od vody)Predajná – negatívny vrt (2,6 km od vody)Štubne – monitorovací vrt (2,7 km od vody)Štubne – monitorovací vrt (2,7 km od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Jergaly – negatívny vrt (3,0 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 18,2 μg/lmedián 9,60 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 1998, 80 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,92 μg/lmedián 2,75 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 1998, 80 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,23 μg/lmedián 1,62 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 1998, 80 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 1998, 80 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,50 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Marková, 1998, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 240 μg/lmedián 200 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 1998, 80 m od vody. Porovnanie: 62. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 1998, 80 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 1998, 80 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ľubčica, potok, 80 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 3,70 mg/lmedián 3,70 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Driekyňa, 1997, 260 m od vody. Porovnanie: 8. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Hematit (Fe₂O₃)52 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)49 vzoriek, najviac 1665 zŕn
    • Rutil (TiO₂)45 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Barit (BaSO₄)40 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)34 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)27 vzoriek, najviac 1250 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)27 vzoriek, najviac 8 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)25 vzoriek, najviac 800 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)20 vzoriek, najviac 30 zŕn
    • Anatas (TiO₂)15 vzoriek, najviac 18 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)6 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 10 zŕn
    • Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Realgár (AsS)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)52 vzoriek, najviac 541 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)51 vzoriek, najviac 1000 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))46 vzoriek, najviac 375 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))42 vzoriek, najviac 1437 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)36 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)34 vzoriek, najviac 1250 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)26 vzoriek, najviac 250 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)6 vzoriek, najviac 66 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 141 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 50 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 13,6 μg/lmedián 0,100 μg/l41 vzoriek51 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,140 mg/lmedián 0,00500 mg/l41 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,700 μg/l41 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l41 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSemierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,00 μg/l41 vzoriek37 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrbežná hodnota
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l41 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 320 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l41 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,2 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 4,00 μg/l41 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás1874,7 Bq/l9,46 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie814,0 Bq/l8,00 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie319,3 Bq/l19,0 Bq/l
    upravený prameň14,94 Bq/l4,94 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Cu48×
    • Pb39×

    Druhy banských objektov

    • halda38×
    • štôlňa27×
    • pinga, pingový ťah13×
    • iný druh objektu7×
    • šachta2×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Štôlňa bez menaštôlňaCu rudy19.storočie1,2 km
    Halda štôlne bez menahaldaCu rudy19.storočie1,2 km
    Halda štôlne bez menahaldaCu rudy19.storočie1,3 km
    Štôlňa bez menaštôlňaCu rudy19.storočie1,3 km
    HaldahaldaCu rudy19.storočie1,3 km
    Štôlňa bez menaštôlňaCu rudy19.storočie1,3 km
    Halda štôlne bez menahaldaCu rudy19.storočie1,3 km
    Štôlňa bez menaštôlňaCu rudy19.storočie1,3 km
    Halda štôlne bez menahaldaCu rudy19.storočie1,4 km
    Štôlňa bez menaštôlňaCu rudy19.storočie1,4 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Slovenská Ľupčadekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,0 km
    Špania Dolina – Piesky – haldy Cumedené rudyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik3,8 km
    Špania Dolina – Piesky – haldy Cumedené rudyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik3,8 km
    Špania Dolina – Maximilián haldamedené rudyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik4,2 km
    Špania Dolina – Glezúr – Piesky – Mária šachtamedené rudyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,3 km
    Selcevápenec ostatnýŤažené ložisko – Greško Miroslav – BIELOSTAV4,3 km
    Lom na Kiaroch – Šalkovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KARTIK s.r.o.4,3 km
    Lom na Kiaroch – Šalkovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KARTIK s.r.o.4,4 km
    Selcevápenec ostatnýŤažené ložisko – Greško Miroslav – BIELOSTAV4,4 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    BalážeKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt1,4 km
    StrážaPolymetalické rudyPb, Znmineralogický výskyt2,5 km
    Staré Hory – RychtárováMedené rudyCu, Sb, Agložiskový výskyt3,6 km
    Staré Hory – Haljar šachtaMedené rudyCu, Sb, Ag, Coložiskový výskyt3,8 km
    Špania DolinaMedené rudyCu, Sb, Agstredné ložisko3,9 km
    FarbišteMedené rudyCumineralogický výskyt4,0 km
    Špania Dolina – HomokMedené rudyCu, Sb, Agložiskový výskyt4,1 km
    DriekyňaMedené rudyCumineralogický výskyt4,6 km
    Staré Hory – Zelená dolinaBaritbaritmineralogický výskyt5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    283 vrtov v pásme 3 km, z toho 33 hydrogeologických a 250 ostatných; s číslom archívnej správy 280.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m124×
    • 10–30 m120×
    • 30–100 m15×
    • 100–300 m22×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    L-7inžiniersko-geologický4,0 m8844720 m
    VD-6inžiniersko-geologický8,0 m–40 m
    V-42inžiniersko-geologický8,0 m8904840 m
    V-43inžiniersko-geologický10,0 m8904840 m
    Slovenská Ľupčaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m73034 111Da18.pdf60 m
    L-2inžiniersko-geologický6,0 m8844770 m
    L-8inžiniersko-geologický4,0 m8844780 m
    L-6inžiniersko-geologický6,0 m88447110 m
    S-1inžiniersko-geologický30,0 m4771110 m
    JBR-49inžiniersko-geologický25,0 m94078130 m
    V-3inžiniersko-geologický4,0 m88447170 m
    L-5inžiniersko-geologický4,0 m88447220 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 510770 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 555,3 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 518,4 km
    kategória Banská Bystrica – Štiavničkatermálne kúpalisko––19,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Priechod400 m²1981–30 m
    Baláže–1980–60 m
    Baláže250 m²1980–450 m
    Priechod1 500 m²1970–830 m
    Podkonice – Podjabloň – Podkonice–1960monitorovaná1,6 km
    Podkonice50 m²1979–2,2 km
    Motyčky25 m²1980–2,7 km
    Motyčky35 m²1981–2,7 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy16×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný9×
    • Potenciálny6×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Besztercebánya1 horgászvíz · 12 km35Ľupčica35

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Garam