Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Sklabinský potok

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
5,5km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Sklabinský potok vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Sklabinský potok vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Sklabinský potok, ablakpontszám 28.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 04:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Élénk vízfolyás Hegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.

    3803904004104200 km2 km4 km
    A vízfolyás magassági profilja: 409-től 384 m tengerszint feletti magasságig 5,5 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    409 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    381 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    28 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    5,0 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,12

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Sklabinský potok vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 10.
    Sklabinský potok vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. jún. 19.
    Sklabinský potok vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. aug. 23.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Sklabinský potok vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizei közül 1 / 1-nél a legközelebbi helyen legalább egy mutató nem teljesíti a normát.

    • 3 vagy több mutató1

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    • Sklabinský potokSklabinský potok · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben3 mutató

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • nitrátok 25–50 mg/l1

    Legmagasabb nitrátértékek

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Sklabinský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 5 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 486 mg/l, tvrdá voda (16,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Selén 0,578 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    55nGy/h dávkový príkon

    75. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko Lipovec (odkalisko), 2,2 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 100 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 91. percentil (Sklabinský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    476vrtov do 3 km

    282 rozborov vody v okolí

    Z toho 476 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 geotermálny vrt do 10 km

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    52lokalít do 3 km

    2 záťaže, 50 skládok

    Najbližšia záťaž: Vrútky – rušňové depo, Cargo a.s., 1,8 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    26záznamov do 5 km

    12 ložísk, 14 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    14plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu13m
    • 10 – 15100%SR 7,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný pokles100%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Gravita)67%SR 1,1 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody100%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 4,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • G50%SR 2,3 %
    • A50%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,59typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    16,9°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,01 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    486mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • KalciumCa94,4 mg/l83. percentil
    • KloridokCl20,5 mg/l69. percentil
    • SzulfátokSO455,4 mg/l66. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3257 mg/l65. percentil
    • FluoridokF0,134 mg/l59. percentil
    • MagnéziumMg15,9 mg/l53. percentil
    • DraslíkK3,09 mg/l51. percentil
    • NátriumNa8,07 mg/l46. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitrátokNO330,8 mg/l95. percentil
    • FosforečnanyPO40,145 mg/l52. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,31 mg/l28. percentil
    • AmóniumNH40,0371 mg/l17. percentil

    Fémek

    • AlumíniumAl311 μg/l89. percentil
    • CinkZn9,75 μg/l64. percentil
    • VasFe0,144 mg/l64. percentil
    • MangánMn22,0 μg/l41. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • SzelénSe0,578 mg/kg91. percentil
    • HiganyHg0,224 mg/kg77. percentil
    • MolibdénMo0,545 mg/kg75. percentil
    • ÓlomPb20,5 mg/kg71. percentil
    • RézCu28,6 mg/kg67. percentil
    • KadmiumCd0,260 mg/kg66. percentil
    • CinkZn114 mg/kg65. percentil
    • NikkelNi28,0 mg/kg65. percentil
    • KobaltCo9,34 mg/kg64. percentil
    • ArzénAs7,00 mg/kg55. percentil
    • BizmutBi0,228 mg/kg55. percentil
    • VanádiumV69,7 mg/kg53. percentil
    • AntimonSb0,656 mg/kg52. percentil
    • KrómCr73,0 mg/kg51. percentil
    • CínSn2,31 mg/kg35. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • KalciumCa4,96 %80. percentil
    • MagnéziumMg1,34 %76. percentil
    • FoszforP995 mg/kg67. percentil
    • MangánMn921 mg/kg58. percentil
    • VasFe2,56 %43. percentil
    • NátriumNa0,820 %40. percentil
    • AlumíniumAl5,30 %39. percentil
    • TitánTi4 117 mg/kg36. percentil
    • DraslíkK1,39 %30. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr175 mg/kg77. percentil
    • BáriumBa491 mg/kg67. percentil
    • CérCe64,0 mg/kg66. percentil
    • LítiumLi30,2 mg/kg54. percentil
    • BórB55,6 mg/kg35. percentil
    • YtriumY25,1 mg/kg35. percentil
    • ZirkónZr349 mg/kg32. percentil
    • BerilliumBe0,861 mg/kg21. percentil
    • RubídiumRb76,1 mg/kg21. percentil
    • GáliumGa9,42 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    55nGy/h vo vzduchu

    rozsah 48 až 59 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,01 ppm82. percentil
    • Kálium (K)K1,39 %70. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,96 ppm67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Turčianska kotlina100%SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Odkalisko Lipovec – 3 – odkalisko (2,2 km od vody)Vrútky – rušňové depo, Cargo a.s. – SK1000500P (1,8 km od vody)Martin – kasárne SNP – SK1000500P (2,5 km od vody)Tomčany, sever obce – Tomčany – nijaký (200 m od vody)Tomčany – nijaký (250 m od vody)Priekopa – za kameňolomom – Priekopa pri Martine – nijaký (310 m od vody)Kolónia Hviezda – južný svah – Priekopa pri Mart – nijaký (580 m od vody)Kolónia Hviezda – J odbočka – Priekopa pri Marti – občasný (620 m od vody)Priekopa – za garážami – Priekopa pri Martine – nijaký (650 m od vody)Priekopa – 3. kolónia – Priekopa pri Martine – nijaký (660 m od vody)Kolónia Hviezda – jazero – Priekopa pri Martine – občasný (730 m od vody)Mestská Bôrová – Martin – nijaký (740 m od vody)V za zdravotnou školou – Martin – nijaký (960 m od vody)V za amfiteátrom – Martin – nijaký (1,1 km od vody)Horné Záturčie – Záturčie – nijaký (1,2 km od vody)Dolné Záturčie – Záturčie – občasný (1,3 km od vody)Priekopa – nákl. n. – Priekopa pri Martine – nijaký (1,4 km od vody)lokalita Fínska I. – Vrútky – nijaký (1,4 km od vody)lokalita Fínska II. – Vrútky – nijaký (1,5 km od vody)pri parku, ŽOS – Vrútky – nijaký (1,5 km od vody)lokalita Fínska III. – Vrútky – trvalý (1,6 km od vody)pri mäsokombináte – Vrútky – občasný (1,6 km od vody)lokalita Fínska IV. – Vrútky – trvalý (1,7 km od vody)Karvaša – Blahovca, za mostom – Vrútky – nijaký (1,7 km od vody)Záturčie – S obce – Martin – občasný (1,9 km od vody)Karvaša – Blahovce, za obchodom – Vrútky – občasný (1,9 km od vody)za basou – severne – Sučany – trvalý (1,9 km od vody)Dražkovce – od cesty, na D. – Dražkovce – občasný (1,9 km od vody)Záturčie – pod z. o. – Martin – nijaký (2,0 km od vody)Sučany – PREFA a.s. Sučany – Sučany – – (2,1 km od vody)Mokradˇ Dol. Vr. – Vrútky – občasný (2,1 km od vody)Záturčie – z. os. SN – Martin – nijaký (2,2 km od vody)pri celulózke – Martin – nijaký (2,2 km od vody)na Lipovec – most – Vrútky – nijaký (2,3 km od vody)Diaková – na Dol,, pri hn. – Dražkovce – občasný (2,4 km od vody)výjazd na Turčianske Kľačany – Lipovec – občasný (2,4 km od vody)JV za DND, SAD – Martin – nijaký (2,4 km od vody)pri dezinfekčnej stanici ŽSR – Sučany – občasný (2,5 km od vody)pod kanálom – most – Lipovec – nijaký (2,6 km od vody)Karvaša-Blahovca – Vrútky – občasný (2,6 km od vody)motel San Martin – Martin – nijaký (2,6 km od vody)Medokýš – Jah. h. – Martin – nijaký (2,7 km od vody)Z nad pivovarom – Martin – občasný (2,7 km od vody)Dražkovce – za Juršt – Dražkovce – nijaký (2,7 km od vody)Šiare, záhradn. – Martin – nijaký (2,7 km od vody)Dražkovce – zač. Dol. – Dražkovce – nijaký (2,8 km od vody)pri ceste Ont. – Turčianske Kľačany – občasný (2,8 km od vody)Hrabiny – Lipovec – občasný (2,8 km od vody)za zákrutou cesty – Turčianske Kľačany – nijaký (2,8 km od vody)Dražkovce – úvoz – Dražkovce – nijaký (2,9 km od vody)nad cestou, zastávka – Dolný Kalník – nijaký (2,9 km od vody)Dúbravy – Lipovec – občasný (3,0 km od vody)Z nad kasárňami – Martin – nedá sa odhadnúť (3,0 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (3,4 km od vody)a1 (760 m od vody)a1 (2,8 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)b4 (9,2 km od vody)Vrútky – Lipovec – štrkopiesky a piesky (1,9 km od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (2,5 km od vody)Martin – tehliarske suroviny (3,6 km od vody)Vrútky – Dubná Skala – stavebný kameň (4,6 km od vody)Vrútky – Lipovec – štrkopiesky a piesky (1,9 km od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (2,5 km od vody)Martin – tehliarske suroviny (3,6 km od vody)Vrútky – Dubná Skala – stavebný kameň (4,7 km od vody)Vrútky – Lipovec – štrkopiesky a piesky (2,1 km od vody)Sučany II – štrkopiesky a piesky (2,1 km od vody)Sučany – štrkopiesky a piesky (2,3 km od vody)Sučany I – štrkopiesky a piesky (3,5 km od vody)Vrútky – Priekopa – štrkopiesky (140 m od vody)Vrútky – Žliabok – štrkopiesky (630 m od vody)Dražkovce 2 – štrkopiesky (1,6 km od vody)Martin – Jahodníky 3 – tehliarske suroviny (1,8 km od vody)Dražkovce 3 – tehliarske suroviny (2,1 km od vody)Lipovec – štrkopiesky (2,6 km od vody)Martin – hnedé uhlie (2,9 km od vody)Dolný Kalník – štrkopiesky (3,1 km od vody)Martin – Jahodníky – 2 – štrkopiesky (3,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Krpeľany – Sučan – štrkopiesky (3,4 km od vody)Vrútky (Dubná Skala – Pokladný grúň) – stavebný kameň – neogénny vápenec, karbo (3,6 km od vody)Záborie 2 – Hradište – stavebný kameň – vápenec (3,8 km od vody)Vrútky (Pokladný grúň – J svah) – stavebný kameň – granodiorit (3,9 km od vody)Záborie 3 – stavebný kameň – vápenec (4,1 km od vody)Turčianske Kľačany – tektonika (2,1 km od vody)Tunel Višňové, Dubná skala – všeobecná geológia (4,1 km od vody)VRUTKY – Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)DRAZKOVCE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)SUCANY – Zosuvy (2,3 km od vody)STARA BOROVA – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)KLACANY – Zosuvy (2,6 km od vody)LIPOVEC – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)VRUTKY – Blokové rozpadliny (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Martin – Košúty – monitorovací vrt (70 m od vody)Martin – Košúty – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Martin – Košúty – monitorovací vrt (100 m od vody)Martin – Košúty – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Matin – Vrútky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (150 m od vody)Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Martin -Vrútky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (260 m od vody)Martin – Priekopa – monitorovací vrt (260 m od vody)Martin – Vrútky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (260 m od vody)Martin – Vrútky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (270 m od vody)Martin – Vrútky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (270 m od vody)Martin – Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (280 m od vody)Vrútky – Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (370 m od vody)Martin – Priekopa – monitorovací vrt (400 m od vody)Vrútky – Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)Záturčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (460 m od vody)Martin – Vrútky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (470 m od vody)Martin – sever – monitorovací vrt (470 m od vody)Martin – Tomčany – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (490 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (510 m od vody)Záturčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Vrútky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (700 m od vody)Záturčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (720 m od vody)Martin – Záturčie – pozorovací vrt SHMÚ (720 m od vody)Martin – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (720 m od vody)Martin – Vrútky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (730 m od vody)Martin – Záturčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (730 m od vody)Martin – Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Martin-Záturčie – monitorovací vrt (820 m od vody)Záturčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Záturčie – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (910 m od vody)Priekopa – monitorovací vrt (950 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (950 m od vody)Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m od vody)Martin – Jahodník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Priekopa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (190 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (190 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (240 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (270 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (270 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (280 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (370 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (400 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (430 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (460 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (470 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (470 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)meteorologická stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (620 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (620 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (630 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (700 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (700 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (720 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (720 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (720 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (730 m od vody)vrt, ktorý zachytil minerálnu vodu vo výverovej – Hydrogeologické vrty (730 m od vody)Martin – vrt (70 m od vody)Martin – vrt (100 m od vody)Martin – Priekopa, 1900m V od K462 – studňa (110 m od vody)Martin – Priekopa 2035, 1350m Z od K385 – studňa (150 m od vody)Košúty – záhradkárska osada, 1050m JJZ od K385 – studňa (170 m od vody)Martin – vrt (260 m od vody)Martin – studňa (370 m od vody)Martin – vrt (400 m od vody)Martin – studňa (430 m od vody)Martin – vrt (470 m od vody)Martin – sever – studňa (480 m od vody)Martin – studňa (580 m od vody)Mestská Bôrová 5, 1500m SZ od K460 – studňa (620 m od vody)Vrútky – Priekopa – č.d. 65, 1100m SZ od K385 – studňa (670 m od vody)Martin – Priekopa 4987, 650 SZ od K385 – studňa (810 m od vody)Martin – studňa (830 m od vody)Martin – vrt (1,1 km od vody)Martin – vrt (1,1 km od vody)Martin – vrt (1,1 km od vody)Martin – studňa (1,2 km od vody)Martin – vrt (1,2 km od vody)Martin – vrt (1,3 km od vody)Martin – vrt (1,4 km od vody)Martin – Kukučínova 6, 3750m V od K628 – studňa (1,5 km od vody)Dražkovce č.d. 115, 1050 JJZ od K460 – studňa (1,6 km od vody)Vrútky 3503, 400m JV od K 395 – studňa (1,8 km od vody)Martin-Záturčie, 350m JZ od K462 – prameň (1,8 km od vody)Martin – Kuzmányho 31, 3400m V od K628 – studňa (1,9 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,9 km od vody)Vrútky – č.d. 3594, 700m JZ od K395 – studňa (1,9 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,9 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,9 km od vody)Martin – Záturčie, 2600m JV od K777 – prameň (1,9 km od vody)Martin – pri autokempingu – prameň (1,9 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,9 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (2,1 km od vody)Martin – vrt (2,1 km od vody)Martin – Vrútky – studňa (2,1 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (2,2 km od vody)Vrútky, 800m SZ od K462 – prameň (2,2 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 70,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 16,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 390 μg/lmedián 320 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 420 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,30 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 9,74 mg/lmedián 8,25 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Sklabinský potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO336×
    • Ca-(Mg)-HCO37×
    • Ca-Mg-HCO32×
    • Ca-SO4-NO3-HCO31×
    • Al-Ca-HCO31×
    • Na-HCO31×
    • Ca-Cl-HCO31×
    • Ca-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A17×
    • trieda G13×
    • trieda B6×
    • trieda C5×
    • trieda D4×
    • trieda H3×
    • trieda E2×

    Kovy v podzemnej vode

    • CinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 154 μg/lmedián 40,0 μg/l18 vzoriek11 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 620 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek44 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,50 μg/lmedián 1,80 μg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0800 mg/lmedián 0,00500 mg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 17,0 μg/lmedián 6,00 μg/l18 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň110,8 Bq/l10,8 Bq/l
    forrás427,4 Bq/l12,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • odkalisko1×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Odkalisko Lipovecodkaliskoštrkopiesky2,2 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Vrútky – Lipovecštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – BRA-VUR, a.s.1,9 km
    Vrútky – Lipovecštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – BRA-VUR, a.s.1,9 km
    Vrútky – Lipovecštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – BRA-VUR, a.s.2,1 km
    Sučany IIštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.2,1 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.2,3 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.2,5 km
    Sučanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PREFA invest, a.s.2,5 km
    Sučany Ištrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VÁHOSTAV, a.s.3,5 km
    Turócszentmártontehliarske surovinyŤažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.3,6 km
    Turócszentmártontehliarske surovinyŤažené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.3,6 km
    Vrútky – Dubná Skalastavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.4,6 km
    Vrútky – Dubná Skalastavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    476 vrtov v pásme 3 km, z toho 131 hydrogeologických a 345 ostatných; s číslom archívnej správy 476.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m229×
    • 10–30 m222×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m4×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    1-275 Turócszentmártonhydrogeologický8,0 m10174860 m
    Turócszentmárton – Košútymonitorovací vrt11,0 m82170 98Db61.pdf70 m
    Turócszentmárton – Košútyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m32541 98Db13.pdf100 m
    Turócszentmárton – Košútymonitorovací vrt8,0 m82170 98Db59.pdf100 m
    Turócszentmárton – Košútyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 m32541 98Db14.pdf120 m
    Matin – Vrútkyširokoprofilový vrt5,0 m74349 98Db44.pdf150 m
    T-1inžiniersko-geologický7,0 m87451160 m
    J-2inžiniersko-geologický9,5 m85356170 m
    V-6inžiniersko-geologický10,0 m87451180 m
    J-1inžiniersko-geologický5,0 m85356180 m
    V-7=PS-7inžiniersko-geologický10,0 m87451180 m
    V-5inžiniersko-geologický10,0 m87451180 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Turócszentmárton – ZGT-3––2461 m–nevyužívaný3,4 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 56760 m
    kategória b4minerálna voda15-2231-5019,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Vrútky – rušňové depo, Cargo a.s.SK1000500P1,8 km
    Turócszentmárton – kasárne SNPSK1000500P2,5 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Tomčany, sever obce – Tomčany240 m²––200 m
    Tomčany25 m²––250 m
    Priekopa – za kameňolomom – Priekopa pri Martine140 m²––310 m
    Kolónia Hviezda – južný svah – Priekopa pri Martine–––580 m
    Kolónia Hviezda – J odbočka – Priekopa pri Martine360 m²1980–620 m
    Priekopa – za garážami – Priekopa pri Martine30 m²––650 m
    Priekopa – 3. kolónia – Priekopa pri Martine40 m²––660 m
    Kolónia Hviezda – jazero – Priekopa pri Martine60 m²––730 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy13×
    • Blokové rozpadliny1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny10×
    • Stabilizovaný3×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova6×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0003×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Turócszentmárton1 horgászvíz · 5,5 km22Sklabinský potok22

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág