Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
37з 100
Середня активність · середнє з однієї рибальської ділянки
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Перловски поток, оцінка вікна 37.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
БистрінаГірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.
Висотний профіль водотоку: від 920 до 363 м н. р. м. на 11,7 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
920 м н. р. м.
Найнижча точка
338 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
582 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
50 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,23
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Perlovský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Вулканічні гірські породи67 % čiary vody
33 % náplavy riek
Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Mg–Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 140 mg/l, mäkká voda (4,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
8 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 45,2 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
35°C v hĺbke 1 000 m
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
66nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
1 554objektov do 3 km
ťažené: Fe, Sb, Cu, Hg, Pb
Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
8vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 13 zŕn v jednej vzorke (880 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Antimón 9,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Gelnica-ihrisko).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
59vrtov do 3 km
509 rozborov vody v okolí
Z toho 59 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
3 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
13lokalít do 3 km
13 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
96záznamov do 5 km
12 ložísk, 84 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
3plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Вулканічні гірські породи67%SR 3,2 %
Náplavy riek33%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Вулканічні гірські породи: Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná.
Geologický vek hornín
paleozoikum st.67%
kvartér33%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
paleozoikum st.
mladší silúr
súvrstvie bystrého potoka
2×
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM100%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Bázické vulkanity67%SR 6,6 %
Гравій33%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)67%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová67%SR 86 %
puklinová33%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu100%SR 2,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
silikátogénne, menej silikátovo-sulfidogénne67%SR 1,4 %
fluviogénne33%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Ца-Мґ-HCO3, Ца-Мґ-HCO3-SO4 та Ца-Мґ-SO4-HCO333%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B100%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 8,03typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
4,9°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,87 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
140mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Мґ 49Ца 42
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 30
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Mg–Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
МагнійМґ11,4 мг/л37. percentil
ФторидиF0,0812 мг/л30. percentil
СульфатиSO426,5 мг/л28. percentil
ХлоридиЦл3,36 мг/л22. percentil
ДраслікK1,13 мг/л13. percentil
НатрійНа3,06 мг/л13. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO372,9 мг/л12. percentil
КальційЦа16,2 мг/л7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
АрсенАс45,2 мг/кг95. percentil
МідьЦу171 мг/кг95. percentil
ЦінСн12,9 мг/кг95. percentil
ОловоПб57,8 мг/кг95. percentil
БізмутБі1,53 мг/кг95. percentil
АнтимонСб24,3 мг/кг95. percentil
РтутьГґ1,27 мг/кг95. percentil
МолібденМо0,803 мг/кг91. percentil
НікельНі39,4 мг/кг88. percentil
ЦинкЗн171 мг/кг85. percentil
КадмійЦд0,469 мг/кг85. percentil
КобальтЦо10,4 мг/кг75. percentil
ХромЦр86,0 мг/кг69. percentil
ВанадійV68,8 мг/кг52. percentil
СеленСе0,141 мг/кг21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
НатрійНа1,30 %90. percentil
ДраслікK1,87 %89. percentil
ЗалізоФе3,35 %77. percentil
АлюмінійАл6,55 %77. percentil
МарганецьМн1 149 мг/кг75. percentil
ТітанТі4 731 мг/кг60. percentil
ФосфорP885 мг/кг55. percentil
МагнійМґ0,929 %54. percentil
КальційЦа0,901 %10. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
БорB119 мг/кг95. percentil
ИтріумY43,7 мг/кг95. percentil
РубідіумРб117 мг/кг92. percentil
БерилійБе2,17 мг/кг89. percentil
ЛітіумЛі40,6 мг/кг89. percentil
БаріумБа519 мг/кг75. percentil
ҐаліумҐа16,6 мг/кг72. percentil
ЗірконЗр453 мг/кг67. percentil
ЦерЦе61,6 мг/кг59. percentil
СтронціумСр84,3 мг/кг5. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
66nGy/h vo vzduchu
rozsah 60 až 76 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Калій (K)K2,19 %96. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,02 ppm85. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,62 ppm57. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-5,5°C
Priemerná júlová teplota15,2°C
Ročné zrážky967mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 3,10 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Gelnica-ihrisko, 1999, 610 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,20 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Gelnica-ihrisko, 1999, 610 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 3,80 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Perlový potok, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсmierne zvýšená
najvyššie 2,90 μg/lmedián 1,70 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Perlový potok, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 30 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаbežná hodnota
najvyššie 60,0 μg/lmedián 10,0 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zakorovský potok, 1992, 530 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрbežná hodnota
najvyššie 210 μg/lmedián 60,0 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zakorovský potok, 1992, 530 m od vody. Porovnanie: 57. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 12,9 мг/лmedián 10,4 мг/л9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Perlový potok, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)33 vzoriek, najviac 815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
Золото (Ау)8 vzoriek, najviac 13 zŕn
Цінабаріт (ГґС)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 175 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)2 vzorky, najviac 315 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)2 vzorky, najviac 815 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Арзенопиріт (ФеАсС)1 vzorka, najviac 50 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
Реалґар (АсС)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
362
3 zrná
10 м
391
1 zrno
90 м
390
1 zrno
370 м
374
1 zrno
510 м
407
13 zŕn
880 м
405
1 zrno
960 м
408
1 zrno
970 м
462
1 zrno
1,0 км
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)29 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 15 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 315 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)2 vzorky, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Мґ-Ца-SO4-HCO37×
Ца-Мґ-HCO35×
Ца-Мґ-SO4-HCO34×
Мґ-Ца-HCO34×
Мґ-HCO33×
Ца-Мґ-HCO3-SO42×
Мґ-SO4-HCO32×
Ца-На-Мґ-NO3-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B17×
trieda A6×
trieda E3×
trieda F3×
trieda D3×
Kovy v podzemnej vode
ХромЦрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,250 μg/l37 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 52,5 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,4 μg/lmedián 0,600 μg/l37 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l37 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 590 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,230 мг/лmedián 0,0100 мг/л37 vzoriek41 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,600 μg/l37 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l37 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 362 μg/lmedián 5,00 μg/l37 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіbežná hodnota
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l37 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
6,41 Bq/l
0,730 Bq/l
джерело
18
32,8 Bq/l
8,36 Bq/l
výtok z banského diela
3
11,3 Bq/l
10,1 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
3,35 Bq/l
3,35 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Фе1219×
Сб229×
Цу133×
Гґ36×
Пб2×
Зн2×
Аґ2×
Сн2×
Druhy banských objektov
halda600×
pinga, pingový ťah572×
štôlňa357×
iný druh objektu18×
šachta7×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Штуолня
štôlňa
Фе
10 м
Штуолня
štôlňa
Фе
20 м
Штуолня КЗ-8
štôlňa
Fe rudy – siderit
1977
20 м
Bezmenná štôlňa č.34
štôlňa
Fe rudy, hematity
30 м
Bezmenná štôlňa č.5
štôlňa
Fe rudy, hematity
30 м
Bezmenná štôlňa č.4
štôlňa
Fe rudy, hematity
30 м
Halda pri pinge č.68
halda
Fe rudy, hematity
30 м
Галда
halda
Фе
30 м
Halda pri bezmennej štôlni č.4
halda
Fe rudy, hematity
30 м
Halda pri bezmennej štôlni č.3
halda
Fe rudy, hematity
30 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Злата Ідка
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,5 км
Злата Ідка
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,5 км
Якловце І
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,6 км
Якловце І
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,6 км
Якловце
azbest + azbestová hornina
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,2 км
Якловце – Куртова Скала
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
2,3 км
Якловце – Куртова Скала
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
2,4 км
Вельки Фолкмар – Фолкмарска Скала
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,6 км
Гельниця – Нова жіла
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 км
Гельниця – Ґелніцка жіла
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 км
Гельниця – Надложна жіла
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 км
Гельниця – Кріжова жіла
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Gelnica, žily Karol, Albrecht, Ľudovít a Markuš
Komplexné železné rudy
Фе, Цу
ložiskový výskyt
400 м
Kojšov, Kojšovská hoľa
Železné rudy
Фе
mineralogický výskyt
440 м
Gelnica, žily Otakar, Žofia a Luther
Komplexné železné rudy
Фе, Цу
ložiskový výskyt
520 м
Gelnica, žila Liborni
Komplexné železné rudy
Фе, Цу
ložiskový výskyt
560 м
Gelnica, žily Leopold a Božia pomoc
Komplexné železné rudy
Фе
mineralogický výskyt
610 м
Gelnica, žila Korunka
Komplexné železné rudy
Фе, Цу
mineralogický výskyt
700 м
Gelnica, žily Konkordia
Komplexné železné rudy
Fe, Cu, mastenec
ložiskový výskyt
960 м
Gelnica, žily Koloman a Emanuel
Komplexné železné rudy
Фе, Цу
ložiskový výskyt
1,0 км
Gelnica, žily Katarína, Erz-Engel a Hilmár
Komplexné železné rudy
Фе, Цу
ložiskový výskyt
1,2 км
Gelnica, výskyty Kojšov-Perlová dolina
Polymetalické rudy
Цу, Пб, Зн, Аґ
mineralogický výskyt
1,3 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
59 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 45 ostatných; s číslom archívnej správy 59.
Hĺbky vrtov
до 10 м29×
10–30 м7×
30–100 м7×
100–300 м9×
nad 300 m4×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Зг-8
ložiskový
283,5 м
32608
80 м
R-69
inžiniersko-geologický
6,0 м
80782
80 м
Зг-15
ložiskový
154,2 м
32608
90 м
Якловце
širokoprofilový vrt
6,0 м
40203 114Bd12.pdf
470 м
Якловце
širokoprofilový vrt
6,0 м
40203 114Bd13.pdf
510 м
Гельниця
širokoprofilový vrt
9,5 м
56520 114Bd15.pdf
700 м
Зг-14
ložiskový
128,0 м
32608
940 м
Гельниця
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,5 м
12018 114Bd9.pdf
950 м
Зг-13
ložiskový
45,0 м
32608
1,0 км
Зг-11
ložiskový
300,0 м
32608
1,2 км
Зг-7
ložiskový
300,2 м
32608
1,4 км
VTZ-1/98
ložiskový
160,0 м
84332
1,4 км
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
3
6,4 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Якловце
100 м²
1997
–
1,1 км
Гельниця
1 600 м²
1987
–
1,2 км
Гельниця
500 м²
1997
–
1,4 км
Гельниця
9 000 м²
1985
–
1,4 км
Койшов
120 м²
1992
–
2,0 км
Койшов
50 м²
1992
–
2,1 км
Жакаровце
240 м²
1987
–
2,2 км
Гельниця
100 м²
1992
–
2,3 км
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви3×
Stupeň aktivity
Потенціални2×
Стабілізовани1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.