Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
31100 felől
Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Perlovský potok, ablakpontszám 36.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
BystrinaHegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.
A vízfolyás magassági profilja: 920-től 363 m tengerszint feletti magasságig 11,7 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
920 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
338 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
582 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
50 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,23
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Perlovský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Vulkanikus kőzetek67 % čiary vody
33 % náplavy riek
Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Mg–Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 140 mg/l, mäkká voda (4,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
8 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 45,2 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
35°C v hĺbke 1 000 m
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
66nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
1 554objektov do 3 km
ťažené: Fe, Sb, Cu, Hg, Pb
Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
8vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 13 zŕn v jednej vzorke (880 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Antimón 9,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Gelnica-ihrisko).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
59vrtov do 3 km
509 rozborov vody v okolí
Z toho 59 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
3 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
13lokalít do 3 km
13 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
96záznamov do 5 km
12 ložísk, 84 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
3plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Vulkanikus kőzetek67%SR 3,2 %
Náplavy riek33%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Vulkanikus kőzetek:Silikátové horniny; voda býva mäkká až stredne mineralizovaná.
Geologický vek hornín
paleozoikum st.67%
kvartér33%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
paleozoikum st.
mladší silúr
súvrstvie bystrého potoka
2×
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM100%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo100%SR 5,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Spišsko-gemerské rudohorie100%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón nízkometamorfovaných hornín100%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia epimetamorfovaných hornín100%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Bázické vulkanity67%SR 6,6 %
Kavics33%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)67%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová67%SR 86 %
puklinová33%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu100%SR 2,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
silikátogénne, menej silikátovo-sulfidogénne67%SR 1,4 %
fluviogénne33%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO4 és Ca-Mg-SO4-HCO333%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B100%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 8,03typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
4,9°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,87 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
140mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Mg 49Ca 42
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 30
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Mg–Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
MagnéziumMg11,4 mg/l37. percentil
FluoridokF0,0812 mg/l30. percentil
SzulfátokSO426,5 mg/l28. percentil
KloridokCl3,36 mg/l22. percentil
DraslíkK1,13 mg/l13. percentil
NátriumNa3,06 mg/l13. percentil
HydrogénuhličitanyHCO372,9 mg/l12. percentil
KalciumCa16,2 mg/l7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArzénAs45,2 mg/kg95. percentil
RézCu171 mg/kg95. percentil
CínSn12,9 mg/kg95. percentil
ÓlomPb57,8 mg/kg95. percentil
BizmutBi1,53 mg/kg95. percentil
AntimonSb24,3 mg/kg95. percentil
HiganyHg1,27 mg/kg95. percentil
MolibdénMo0,803 mg/kg91. percentil
NikkelNi39,4 mg/kg88. percentil
CinkZn171 mg/kg85. percentil
KadmiumCd0,469 mg/kg85. percentil
KobaltCo10,4 mg/kg75. percentil
KrómCr86,0 mg/kg69. percentil
VanádiumV68,8 mg/kg52. percentil
SzelénSe0,141 mg/kg21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
NátriumNa1,30 %90. percentil
DraslíkK1,87 %89. percentil
VasFe3,35 %77. percentil
AlumíniumAl6,55 %77. percentil
MangánMn1 149 mg/kg75. percentil
TitánTi4 731 mg/kg60. percentil
FoszforP885 mg/kg55. percentil
MagnéziumMg0,929 %54. percentil
KalciumCa0,901 %10. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BórB119 mg/kg95. percentil
YtriumY43,7 mg/kg95. percentil
RubídiumRb117 mg/kg92. percentil
BerilliumBe2,17 mg/kg89. percentil
LítiumLi40,6 mg/kg89. percentil
BáriumBa519 mg/kg75. percentil
GáliumGa16,6 mg/kg72. percentil
ZirkónZr453 mg/kg67. percentil
CérCe61,6 mg/kg59. percentil
StronciumSr84,3 mg/kg5. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
66nGy/h vo vzduchu
rozsah 60 až 76 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Alapkőzeti radon-kockázat
közepes
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Kálium (K)K2,19 %96. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,02 ppm85. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,62 ppm57. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-33nT
rozsah -44 až -27 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-14mGal
reziduálna +5,9 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)226–1 247m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek657m a.s.l.
Átlagos lejtés16,6°
Priemerná januárová teplota-5,5°C
Priemerná júlová teplota15,2°C
Ročné zrážky967mm
Geomorfologické celky
Volovské vrchy100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie100%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu60%SR 25 %
prirodzene kyslé pôdy40%SR 8,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C100%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Staršie paleozoikum gemerika75%SR 1,7 %
Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát25%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 3,10 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Gelnica-ihrisko, 1999, 610 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,20 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Gelnica-ihrisko, 1999, 610 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 3,80 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Perlový potok, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsmierne zvýšená
najvyššie 2,90 μg/lmedián 1,70 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Perlový potok, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 30 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 60,0 μg/lmedián 10,0 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zakorovský potok, 1992, 530 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 210 μg/lmedián 60,0 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zakorovský potok, 1992, 530 m od vody. Porovnanie: 57. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2200m SZ od K1246 Kojšova hola, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 12,9 mg/lmedián 10,4 mg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Perlový potok, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)33 vzoriek, najviac 815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
Arany (Au)8 vzoriek, najviac 13 zŕn
Cinabarit (HgS)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 175 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)2 vzorky, najviac 315 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)2 vzorky, najviac 815 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 50 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
362
3 zrná
10 m
391
1 zrno
90 m
390
1 zrno
370 m
374
1 zrno
510 m
407
13 zŕn
880 m
405
1 zrno
960 m
408
1 zrno
970 m
462
1 zrno
1,0 km
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)29 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 15 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 315 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)2 vzorky, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Mg-Ca-SO4-HCO37×
Ca-Mg-HCO35×
Ca-Mg-SO4-HCO34×
Mg-Ca-HCO34×
Mg-HCO33×
Ca-Mg-HCO3-SO42×
Mg-SO4-HCO32×
Ca-Na-Mg-NO3-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B17×
trieda A6×
trieda E3×
trieda F3×
trieda D3×
Kovy v podzemnej vode
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,250 μg/l37 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 52,5 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,4 μg/lmedián 0,600 μg/l37 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l37 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 590 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,230 mg/lmedián 0,0100 mg/l37 vzoriek41 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,600 μg/l37 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l37 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 362 μg/lmedián 5,00 μg/l37 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLibežná hodnota
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l37 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
6,41 Bq/l
0,730 Bq/l
prameň
18
32,8 Bq/l
8,36 Bq/l
výtok z banského diela
3
11,3 Bq/l
10,1 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
3,35 Bq/l
3,35 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe1219×
Sb229×
Cu133×
Hg36×
Pb2×
Zn2×
Ag2×
Sn2×
Druhy banských objektov
halda600×
pinga, pingový ťah572×
štôlňa357×
iný druh objektu18×
šachta7×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Štôlňa
štôlňa
Fe
10 m
Štôlňa
štôlňa
Fe
20 m
Štôlňa KZ-8
štôlňa
Fe rudy – siderit
1977
20 m
Bezmenná štôlňa č.34
štôlňa
Fe rudy, hematity
30 m
Bezmenná štôlňa č.5
štôlňa
Fe rudy, hematity
30 m
Bezmenná štôlňa č.4
štôlňa
Fe rudy, hematity
30 m
Halda pri pinge č.68
halda
Fe rudy, hematity
30 m
Halda
halda
Fe
30 m
Halda pri bezmennej štôlni č.4
halda
Fe rudy, hematity
30 m
Halda pri bezmennej štôlni č.3
halda
Fe rudy, hematity
30 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Zlatá Idka
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,5 km
Zlatá Idka
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,5 km
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,6 km
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,6 km
Jaklovce
azbest + azbestová hornina
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,2 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
2,3 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
2,4 km
Veľký Folkmár – Folkmárska Skala
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,6 km
Gelnica – Nová žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 km
Gelnica – Gelnická žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 km
Gelnica – Nadložná žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 km
Gelnica – Krížová žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Gelnica, žily Karol, Albrecht, Ľudovít a Markuš
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
400 m
Kojšov, Kojšovská hoľa
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
440 m
Gelnica, žily Otakar, Žofia a Luther
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
520 m
Gelnica, žila Liborni
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
560 m
Gelnica, žily Leopold a Božia pomoc
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
610 m
Gelnica, žila Korunka
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
700 m
Gelnica, žily Konkordia
Komplexné železné rudy
Fe, Cu, mastenec
ložiskový výskyt
960 m
Gelnica, žily Koloman a Emanuel
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,0 km
Gelnica, žily Katarína, Erz-Engel a Hilmár
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,2 km
Gelnica, výskyty Kojšov-Perlová dolina
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
1,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
59 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 45 ostatných; s číslom archívnej správy 59.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m29×
10–30 m7×
30–100 m7×
100–300 m9×
nad 300 m4×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Zh-8
ložiskový
283,5 m
32608
80 m
R-69
inžiniersko-geologický
6,0 m
80782
80 m
Zh-15
ložiskový
154,2 m
32608
90 m
Jaklovce
širokoprofilový vrt
6,0 m
40203 114Bd12.pdf
470 m
Jaklovce
širokoprofilový vrt
6,0 m
40203 114Bd13.pdf
510 m
Gelnica
širokoprofilový vrt
9,5 m
56520 114Bd15.pdf
700 m
Zh-14
ložiskový
128,0 m
32608
940 m
Gelnica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,5 m
12018 114Bd9.pdf
950 m
Zh-13
ložiskový
45,0 m
32608
1,0 km
Zh-11
ložiskový
300,0 m
32608
1,2 km
Zh-7
ložiskový
300,2 m
32608
1,4 km
VTZ-1/98
ložiskový
160,0 m
84332
1,4 km
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
3
6,4 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Jaklovce
100 m²
1997
–
1,1 km
Gelnica
1 600 m²
1987
–
1,2 km
Gelnica
500 m²
1997
–
1,4 km
Gelnica
9 000 m²
1985
–
1,4 km
Kojšov
120 m²
1992
–
2,0 km
Kojšov
50 m²
1992
–
2,1 km
Žakarovce
240 m²
1987
–
2,2 km
Gelnica
100 m²
1992
–
2,3 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny2×
Stabilizovaný1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.