Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
18з 100
Низька активність · середнє з 10 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня0
Низька10
Коли найкраще вікноскільки рибальських ділянок мають своє найкраще двогодинне вікно в задану годину
00
06
12
18
Найбільше рибальських ділянок мають найкраще вікно близько 06:00.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 04:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Кошіцке Олшани
23 см
–
Пряшів
98 см
–
Сабінов
45 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Швидкий водотікПередгірна річка з гравійним дном та швидкою течією. Тут харіус та форель вже почуваються добре.
Висотний профіль водотоку: від 1 115 до 179 м н. р. м. на 117,0 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
1 115 м н. р. м.
Найнижча точка
179 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
937 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
8,0 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,33
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Torysa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 153 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek77 % čiary vody
15 % flyš, 5 % pieskovce a zlepence
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 466 mg/l, tvrdá voda (15,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 112 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
44°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 70 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 73 °C (prírastok 29 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
49. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
6objektov do 3 km
Najbližšie: Odkalisko Solivar (odkalisko), 1,0 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
40vzoriek so zlatom
16 rudných minerálov v sedimente
Najviac 6 zŕn v jednej vzorke (110 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
9 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 810 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (ŠKAPOVÁ).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
2 714vrtov do 3 km
3489 rozborov vody v okolí
Z toho 2650 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
129°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 7,1 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
86lokalít do 3 km
8 záťaží, 78 skládok
Najbližšia záťaž: Lipany – areál ZVL, 50 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
78záznamov do 5 km
35 ložísk, 43 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
454plôch do 3 km
71 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek77%SR 72 %
Флиш15%SR 4,7 %
Pieskovce a zlepence5,1%SR 1,8 %
Mladé sedimenty2,6%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér79%
paleogén13%
flyš7,7%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
28×
paleogén
oligocén – miocén
bielopotocké súvrstvie
3×
paleogén
eocén – oligocén
hutianske súvrstvie
1×
kvartér
holocén
proluviálne sedimenty: prevažne hliny a piesčité hliny s úlomkami hornín a zahlinenými štrkmi v nivných náplav
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)59%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)31%SR 13 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)9,4%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih34%SR 32 %
veľmi malý pokles31%SR 7,3 %
veľký zdvih16%SR 26 %
veľmi malý zdvih16%SR 6,4 %
veľmi veľký zdvih3,1%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 39 z 50 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Гравій76%SR 52 %
Піесковце24%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)39%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)37%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)24%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová64%SR 86 %
puklinová36%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor95%SR 95 %
regionálny izolátor4,5%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Spišsko-šarišského medzihoria, Bachurne a Šarišskej vrchoviny v povodí Torysy33%SR 0,0 %
neogén východnej časti Košickej kotliny29%SR 0,0 %
paleogén Levočských vrchov24%SR 1,2 %
paleogén Čergova9,5%SR 1,4 %
kvartér Hornádu v Košickej kotline4,8%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
karbonátogénne a karbonátovo-silikatogénne podzemné vody33%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 typ67%SR 5,5 %
Ca-HCO3 typ33%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A100%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
Košická kotlina37%SR 4,8 %
Levočská panva – Z a J časť11%SR 9,5 %
Moldavská kotlina2,2%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 8,10typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
15,0°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,69 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
466mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 59Мґ 25Na+K 16
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 69SO₄ 21Цл 10
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ДраслікK12,9 мг/л95. percentil
НатрійНа15,4 мг/л71. percentil
ХлоридиЦл21,4 мг/л71. percentil
СульфатиSO460,9 мг/л70. percentil
ФторидиF0,149 мг/л65. percentil
МагнійМґ19,6 мг/л65. percentil
КальційЦа75,4 мг/л64. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3252 мг/л63. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ХромЦр112 мг/кг87. percentil
МолібденМо0,640 мг/кг83. percentil
АнтимонСб0,938 мг/кг69. percentil
НікельНі28,5 мг/кг66. percentil
СеленСе0,321 мг/кг66. percentil
ЦінСн2,81 мг/кг56. percentil
КадмійЦд0,200 мг/кг53. percentil
ВанадійV67,2 мг/кг48. percentil
РтутьГґ0,0958 мг/кг47. percentil
АрсенАс6,11 мг/кг43. percentil
БізмутБі0,189 мг/кг38. percentil
ЦинкЗн85,1 мг/кг37. percentil
МідьЦу20,6 мг/кг36. percentil
КобальтЦо6,70 мг/кг23. percentil
ОловоПб9,77 мг/кг11. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
НатрійНа1,07 %79. percentil
МарганецьМн908 мг/кг57. percentil
ДраслікK1,55 %56. percentil
ТітанТі4 587 мг/кг54. percentil
КальційЦа1,86 %45. percentil
ФосфорP779 мг/кг40. percentil
АлюмінійАл5,34 %40. percentil
МагнійМґ0,788 %39. percentil
ЗалізоФе2,40 %33. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ЗірконЗр473 мг/кг72. percentil
БорB65,7 мг/кг65. percentil
ЛітіумЛі32,2 мг/кг64. percentil
ЦерЦе60,3 мг/кг54. percentil
РубідіумРб88,9 мг/кг51. percentil
ИтріумY26,8 мг/кг46. percentil
БерилійБе1,28 мг/кг42. percentil
БаріумБа385 мг/кг30. percentil
ҐаліумҐа11,5 мг/кг30. percentil
СтронціумСр112 мг/кг27. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 42 až 63 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Калій (K)K1,37 %67. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,16 ppm42. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,50 ppm40. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
44 / 73 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 29 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 70 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
Košická kotlina37%SR 4,8 %
Levočská panva – Z a J časť11%SR 9,5 %
Moldavská kotlina2,2%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,5°C
Priemerná júlová teplota16,7°C
Ročné zrážky794mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma67%SR 29 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 810 μg/lmedián 2,50 μg/l92 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ŠKAPOVÁ, 1996, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2 000 μg/lmedián 10,0 μg/l89 vzoriek16 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sabinov, 2003, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 221 μg/lmedián 2,00 μg/l92 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,250 μg/l80 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vajsovský potok, 600 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l52 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bukovina pri obci Ploské, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 24,9 μg/lmedián 1,00 μg/l55 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TORYSA, 1996, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 1,00 μg/l90 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 750 μg/lmedián 270 μg/l50 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bukovina pri obci Ploské, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаvysoká (horných 5 %)
najvyššie 150 μg/lmedián 40,0 μg/l82 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбmierne zvýšená
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l89 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šarišské Michaľany, 2003, 110 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 76,1 мг/лmedián 10,6 мг/л52 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Torysa, 2000, 120 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)279 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)253 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)249 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)235 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)185 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)142 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)142 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)131 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)97 vzoriek, najviac 815 zŕn
Золото (Ау)40 vzoriek, najviac 6 zŕn
Markazit (FeS₂)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Цінабаріт (ГґС)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 50 zŕn
Арзенопиріт (ФеАсС)3 vzorky, najviac 50 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
TP-3881
1 zrno
20 м
TP-4503
1 zrno
20 м
TP-4618
1 zrno
20 м
TP-3994
1 zrno
20 м
1369
3 zrná
30 м
1370
3 zrná
30 м
1383
3 zrná
40 м
LV-159
1 zrno
40 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)414 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)279 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)270 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)260 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)86 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))86 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))50 vzoriek, najviac 5 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))34 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-Мґ-HCO343×
Ца-HCO322×
Ца-Мґ-SO4-HCO32×
Ца-HCO3-SO41×
Ца-Мґ-HCO3-SO41×
На-Ца-HCO31×
Мґ-Ца-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A41×
trieda B11×
trieda C11×
trieda G3×
trieda H2×
trieda E2×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 327 μg/lmedián 13,0 μg/l269 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,3 мг/лmedián 0,00500 мг/л269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,80 μg/lmedián 0,100 μg/l269 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 710 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 200 μg/lmedián 9,00 μg/l269 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,6 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l269 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,40 μg/lmedián 0,250 μg/l269 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l269 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л156 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
upravený prameň
19
48,5 Bq/l
12,9 Bq/l
джерело
69
59,2 Bq/l
4,86 Bq/l
studňa
25
33,8 Bq/l
6,36 Bq/l
potok, rieka
11
2,26 Bq/l
0,700 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
5
33,7 Bq/l
5,82 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
8
15,7 Bq/l
7,59 Bq/l
vrt s prelivom
3
30,5 Bq/l
2,16 Bq/l
minerálny prameň
2
13,3 Bq/l
10,2 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
odkalisko4×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Одкаліско Солівар
odkalisko
НаЦл
1,0 км
Одкаліско Солівар
odkalisko
soľ
1,1 км
Одкаліско Кральовце
odkalisko
štrkopiesky
1,5 км
Mária šachta
šachta
kamenná soľ
2,2 км
Leopold šachta
šachta
kamenná soľ
2,4 км
Одкаліско Ґеча
odkalisko
štrkopiesky
2,9 км
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Оркуцани – Буханец
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – S.F.Bouw, s. r. o.
100 м
Ліпани – Краснопірка
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
120 м
Ліпани – Краснопірка
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
120 м
Ражняни
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – SUPOL, s.r.o.
230 м
Шарішске Міхаляни
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Bujňák A. – SVIP
250 м
Оркуцани
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – B&S s.r.o.
400 м
Ліпани
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
510 м
Ліпани
ropa poloparafinická
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
510 м
Ліпани
ropa poloparafinická
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
830 м
Ліпани
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
830 м
Мочармани
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – LEIER Baustoffe SK s.r.o.
860 м
Мочармани
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – LEIER Baustoffe SK s.r.o.
940 м
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
2 714 vrtov v pásme 3 km, z toho 766 hydrogeologických a 1948 ostatných; s číslom archívnej správy 2650.
Hĺbky vrtov
до 10 м1246×
10–30 м1024×
30–100 м155×
100–300 м101×
nad 300 m74×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Вельки Шаріш
širokoprofilový vrt
10,0 м
40329 103Cd57.pdf
10 м
Міхаляни над Торисоу
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 м
9871 103Cd22.pdf
10 м
BR-37/77
ložiskový
5,0 м
41904
10 м
S-3
hydrogeologický
8,0 м
9871
10 м
Ліпани
širokoprofilový vrt
9,8 м
56895 102Db40.pdf
20 м
Сабінов
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,5 м
20609 103Ca39.pdf
20 м
Петровани
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,8 м
–
20 м
Рожковани
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,5 м
33904 103Ca44.pdf
20 м
JT-23
inžiniersko-geologický
4,0 м
71179
20 м
JV-4
inžiniersko-geologický
8,3 м
73600
20 м
JT-32
inžiniersko-geologický
4,0 м
71179
20 м
ČT-22
inžiniersko-geologický
4,0 м
69942
20 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Ліпани – L-2
51 °C
4,5 л/с
3500 м
На-Цл
nevyužívaný
580 м
Ліпани – L-1
90 °C
10,0 л/с
4000 м
На-HCO3-Цл-SO4
nevyužívaný
1,6 км
Дружстевна прі Горнад – GTB-1
30 °C
–
400 м
nevyužívaný
2,1 км
Шаріш – Š-1
28 °C
0,2 л/с
5000 м
На-Цл
nevyužívaný
2,3 км
Валаліки – KAH-3
21 °C
–
190 м
На-Цл
nevyužívaný
3,9 км
Кошиці – Анічка/ Тягановце – G-4
26 °C
–
310 м
На-Ца-Мґ-HCO3-Цл
nevyužívaný
5,0 км
Шебастовце – KAH-6
18 °C
–
164 м
На-Ца-Цл-HCO3
nevyužívaný
5,1 км
Валаліки – KAH-5
21 °C
–
160 м
На-HCO3
nevyužívaný
5,5 км
Плавніца – Пл-2
53 °C
4,0 л/с
3500 м
На-Цл
nevyužívaný
5,6 км
Чіжатіце – GTC-1
124 °C
13,8 л/с
2703 м
На-Цл
nevyužívaný
5,7 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
39
120 м
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
4,4 км
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
6,2 км
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
7,0 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Ліпани – ареал ЗВЛ
SK1001200P
50 м
Пряшів – бивали завод ЗПА
SK1001200P
250 м
Rožkovany – mrak chlórovaných uhľovodíkov
SK1001200P
260 м
Пряшів – рушньове депо
SK2005300P
260 м
Пряшів – Соколовске касарне
SK1001200P
390 м
Пряшів – Солівари
SK1001200P
910 м
Пряшів – Дукліанске касарне
SK1001200P
1,2 км
Пряшів – панеларень
SK1001200P
2,1 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Ніжне Репаше
2 000 м²
1988
–
10 м
Кошіцке Олшани – Вишни Олчвар
–
1988
–
20 м
Беніаковце
–
1985
–
30 м
Ніжна Гутка ІІ. – Ніжна Гутка
–
1980
–
40 м
Ніжна Гутка І. – Ніжна Гутка
–
1985
–
40 м
Грашовік ІІ. – Грашовік
200 м²
1990
–
50 м
Кошіцка Поліанка ІІІ – Кошіцка Поліанка
–
1975
–
70 м
Ніжна Гутка І. – Ніжна Гутка
–
1980
–
80 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви436×
Svahové prúdy6×
Blokové polia4×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu2×
Skalné zrútenia1×
Blokové polia + zosuvy1×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Потенціални272×
Стабілізовани107×
Актівни70×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami4×
S potenciálnymi a aktívnymi formami1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova156×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick103×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00080×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S66×
Nedostatočne doložené27×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.