Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Tarca

Vízgyűjtő: Bodrog és HernádPontyosLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
10
horgászvizek hossza
155km
régiók
Kassai kerület, Eperjesi kerület
  • Pontyos72,5 km5 horgászvíz
  • Lazacfélék – pisztrángos82,5 km5 horgászvíz
Légi felvétel a(z) Tarca vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Tarca vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · 10 horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
  • Nagyon magas0
  • Magas0
  • Átlagos0
  • Alacsony10

Mikor van a legjobb ablakhány horgászvíznek van a legjobb kétórás ablaka adott órában

  1. 00
  2. 06
  3. 12
  4. 18

A legtöbb horgászvíznek a legjobb ablaka 06:00 körül van.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 09:46.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízállás a vízfolyásnál

    Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról

    Vízállások a vízfolyásnál

    ÁllomásÁllapotVáltozásHőmérséklet
    Košické Olšany23 cm–
    Eperjes98 cm–
    Szeben45 cm–
    Forrás: SHMÚFrissítve: 2026. nov. 8. 09:57

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Élénk vízfolyás Hegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.

    05001 0001 5000 km50 km100 kmsz. 8sz. 6sz. 5sz. 4sz. 3sz. 2sz. 1
    A vízfolyás magassági profilja: 1 115-től 179 m tengerszint feletti magasságig 117,0 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    1 115 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    179 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    937 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    8,0 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,33

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Tarca vízfolyás 2019-es évekbeli légi felvétele
    2019felvételezve: 2019. jún. 15.
    Tarca vízfolyás 2022-es évekbeli légi felvétele
    2022felvételezve: 2022. aug. 30.
    Tarca vízfolyás 2025-es évekbeli légi felvétele
    2025felvételezve: 2025. júl. 3.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Tarca vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás 10 / 10 SHMÚ-adattal rendelkező horgászvize közül a legközelebbi helyen legalább egy mutatóban nem teljesíti a normát.

    • 1–2 mutató10

    Legszennyezettebb horgászvizekelső 8 / 10

    • Torysa č. 1Tarca · nem teljesült határérték 4 évből 4 évben2 mutató
    • Torysa č. 2aTarca · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben2 mutató
    • Torysa č. 3Tarca · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben2 mutató
    • Torysa č. 4Tarca · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben2 mutató
    • Torysa č. 5Tarca · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben2 mutató
    • Torysa č. 6Tarca · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben2 mutató
    • Torysa č. 7Tarca · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben2 mutató
    • Torysa č. 8Tarca · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben2 mutató

    Problémás szennyvíztisztító telepek a horgászvizek közelében1 tisztító 2 km-en belül a horgászvíztől

    • COV Kendiceterhelés 127%0,2 km

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező 10 horgászvízből 4 környékén a felszín alatti víz legalább egy mutatóban meghaladja a határértéket.

    • nitrátok 25–50 mg/l3
    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    Legmagasabb nitrátértékek

    A vízfolyás profilja a forrástól a torkolatiga nem teljesített mutatók száma 2025-ben az SHMÚ-helyszíneken

    01234vízkivételi mű Tichý potok, felett, fkm 113,7: 2 mutató (2024)Šarišské Michaľany, fkm 73,3: 2 mutató (2025)Eperjes, VK felett, fkm 56,0: 1 mutató (2025)Kendice, fkm 49,9: nincs megszegett szabvány (2024)Košické Olšany, fkm 13,0: 2 mutató (2025)Nižná Hutka, fkm 1,0: 3 mutató (2025)rkm 114 (felső szakasz)rkm 1 (a torkolat felé)
    Helyek megjelenítése a táblázatban (6)
    • vízkivételi mű Tichý potok, felettrkm 113,72 mutató
    • Šarišské Michaľanyrkm 73,32 mutató
    • Eperjes, VK felettrkm 56,01 mutató
    • Kendicerkm 49,9nincs nem teljesített norma
    • Košické Olšanyrkm 13,02 mutató
    • Nižná Hutkarkm 1,03 mutató
    • a norma nem teljesül
    • nincs nem teljesített norma
    • a pont nincs az évkönyvben

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Torysa

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 153 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek77 % čiary vody

    15 % flyš, 5 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 466 mg/l, tvrdá voda (15,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 112 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km44 °C73 °C

    Teplo pod nohami

    44°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 70 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 73 °C (prírastok 29 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    49. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    6objektov do 3 km

    Najbližšie: Odkalisko Solivar (odkalisko), 1,0 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    40vzoriek so zlatom

    16 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 6 zŕn v jednej vzorke (110 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    9 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 810 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (ŠKAPOVÁ).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    2 714vrtov do 3 km

    3489 rozborov vody v okolí

    Z toho 2650 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    129°C na ústí vrtu

    14 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 7,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    86lokalít do 3 km

    8 záťaží, 78 skládok

    Najbližšia záťaž: Lipany – areál ZVL, 50 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    78záznamov do 5 km

    35 ložísk, 43 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    454plôch do 3 km

    71 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek77%SR 72 %
    • Flyš15%SR 4,7 %
    • Pieskovce a zlepence5,1%SR 1,8 %
    • Mladé sedimenty2,6%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér79%
    • paleogén13%
    • flyš7,7%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív28×
    paleogénoligocén – miocénbielopotocké súvrstvie3×
    paleogéneocén – oligocénhutianske súvrstvie1×
    kvartérholocénproluviálne sedimenty: prevažne hliny a piesčité hliny s úlomkami hornín a zahlinenými štrkmi v nivných náplav1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×
    flyšeocén – oligocénmenilitové a smilnianskesúvrstvie1×
    flyšeocén"pestré vrstvy" a globigerínové sliene: pestré ílovce, Mn konkrécie, vložky pieskovcov1×
    flyšeocénstrihovské a staršie malcovské súvrstvie1×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné piesčité štrky prikorytovej zóny1×
    paleogéneocén – oligocénbielopotocké súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív67%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty33%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,8m
    • 2 – 546%SR 48 %
    • 5 – 1041%SR 20 %
    • 0 – 214%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)59%SR 60 %
    • negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)31%SR 13 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)9,4%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih34%SR 32 %
    • veľmi malý pokles31%SR 7,3 %
    • veľký zdvih16%SR 26 %
    • veľmi malý zdvih16%SR 6,4 %
    • veľmi veľký zdvih3,1%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén58%SR 11 %
    • vnútrohorské panvy a kotliny37%SR 44 %
    • bradlové pásmo a pribradlová oblasť5,3%SR 2,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • spišsko-šarišský paleogén58%SR 5,8 %
    • východoslovenská panva37%SR 7,6 %
    • šarišský úsek5,3%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov47%SR 21 %
    • rajón pieskovcovo-zlepencových hornín26%SR 3,4 %
    • rajón pieskovcových hornín11%SR 4,1 %
    • rajón náplavov nížinných tokov11%SR 20 %
    • rajón flyšoidných hornín5,3%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov58%SR 71 %
    • flyšová formácia42%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území87%SR 95 %
    • Rajón potenciálne nestabilných území13%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 39 z 50 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics76%SR 52 %
    • Pieskovce24%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)39%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)37%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)24%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová64%SR 86 %
    • puklinová36%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor95%SR 95 %
    • regionálny izolátor4,5%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Spišsko-šarišského medzihoria, Bachurne a Šarišskej vrchoviny v povodí Torysy33%SR 0,0 %
    • neogén východnej časti Košickej kotliny29%SR 0,0 %
    • paleogén Levočských vrchov24%SR 1,2 %
    • paleogén Čergova9,5%SR 1,4 %
    • kvartér Hornádu v Košickej kotline4,8%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátovo-silikatogénne podzemné vody67%SR 3,5 %
    • karbonátogénne a karbonátovo-silikatogénne podzemné vody33%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ67%SR 5,5 %
    • Ca-HCO3 typ33%SR 5,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
    • Košická kotlina37%SR 4,8 %
    • Levočská panva – Z a J časť11%SR 9,5 %
    • Moldavská kotlina2,2%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,10typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    15,0°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,69 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    466mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK12,9 mg/l95. percentil
    • NátriumNa15,4 mg/l71. percentil
    • KloridokCl21,4 mg/l71. percentil
    • SzulfátokSO460,9 mg/l70. percentil
    • FluoridokF0,149 mg/l65. percentil
    • MagnéziumMg19,6 mg/l65. percentil
    • KalciumCa75,4 mg/l64. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3252 mg/l63. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH41,29 mg/l95. percentil
    • FosforečnanyPO40,697 mg/l89. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,83 mg/l79. percentil
    • NitrátokNO38,81 mg/l68. percentil

    Fémek

    • CinkZn16,7 μg/l82. percentil
    • MangánMn101 μg/l80. percentil
    • AlumíniumAl202 μg/l79. percentil
    • VasFe0,146 mg/l64. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KrómCr112 mg/kg87. percentil
    • MolibdénMo0,640 mg/kg83. percentil
    • AntimonSb0,938 mg/kg69. percentil
    • NikkelNi28,5 mg/kg66. percentil
    • SzelénSe0,321 mg/kg66. percentil
    • CínSn2,81 mg/kg56. percentil
    • KadmiumCd0,200 mg/kg53. percentil
    • VanádiumV67,2 mg/kg48. percentil
    • HiganyHg0,0958 mg/kg47. percentil
    • ArzénAs6,11 mg/kg43. percentil
    • BizmutBi0,189 mg/kg38. percentil
    • CinkZn85,1 mg/kg37. percentil
    • RézCu20,6 mg/kg36. percentil
    • KobaltCo6,70 mg/kg23. percentil
    • ÓlomPb9,77 mg/kg11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • NátriumNa1,07 %79. percentil
    • MangánMn908 mg/kg57. percentil
    • DraslíkK1,55 %56. percentil
    • TitánTi4 587 mg/kg54. percentil
    • KalciumCa1,86 %45. percentil
    • FoszforP779 mg/kg40. percentil
    • AlumíniumAl5,34 %40. percentil
    • MagnéziumMg0,788 %39. percentil
    • VasFe2,40 %33. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr473 mg/kg72. percentil
    • BórB65,7 mg/kg65. percentil
    • LítiumLi32,2 mg/kg64. percentil
    • CérCe60,3 mg/kg54. percentil
    • RubídiumRb88,9 mg/kg51. percentil
    • YtriumY26,8 mg/kg46. percentil
    • BerilliumBe1,28 mg/kg42. percentil
    • BáriumBa385 mg/kg30. percentil
    • GáliumGa11,5 mg/kg30. percentil
    • StronciumSr112 mg/kg27. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 42 až 63 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Kálium (K)K1,37 %67. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,16 ppm42. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,50 ppm40. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km44 °C73 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    44 / 73 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 29 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 70 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
    • Košická kotlina37%SR 4,8 %
    • Levočská panva – Z a J časť11%SR 9,5 %
    • Moldavská kotlina2,2%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)159–1 289m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek510m a.s.l.
    • Átlagos lejtés8,9°
    • Priemerná januárová teplota-4,5°C
    • Priemerná júlová teplota16,7°C
    • Ročné zrážky794mm

    Geomorfologické celky

    • Košická kotlina52%SR 2,8 %
    • Levočské vrchy24%SR 1,1 %
    • Čergov14%SR 0,0 %
    • Spišsko-šarišské medzihorie10%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Lučensko-košická zníženina52%SR 7,6 %
    • Podhôlno-magurská oblasť34%SR 4,5 %
    • Východné Beskydy14%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma67%SR 29 %
    • horská klíma33%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu53%SR 31 %
    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu29%SR 27 %
    • prirodzene kyslé pôdy13%SR 8,5 %
    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu5,3%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A62%SR 45 %
    • relatívne čistá pôda36%SR 53 %
    • kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty B2,1%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Vnútrokarpatský paleogén58%SR 11 %
    • Neogén39%SR 48 %
    • Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát2,6%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Odkalisko Solivar – 3 – odkalisko (1,1 km od vody)Odkalisko Kráľovce – 3 – odkalisko (1,5 km od vody)Mária šachta – 1 – šachta (2,2 km od vody)Leopold šachta – 1 – šachta (2,4 km od vody)Odkalisko Geča – 3 – odkalisko (2,9 km od vody)Odkalisko Solivar – 3 – odkalisko (1,0 km od vody)Lipany – areál ZVL – SK1001200P (50 m od vody)Prešov – bývalý závod ZPA – SK1001200P (250 m od vody)Rožkovany – mrak chlórovaných uhľovodíkov – SK1001200P (260 m od vody)Prešov – rušňové depo – SK2005300P (260 m od vody)Prešov – Sokolovské kasárne – SK1001200P (390 m od vody)Prešov – Solivary – SK1001200P (910 m od vody)Prešov – Duklianske kasárne – SK1001200P (1,2 km od vody)Prešov – paneláreň – SK1001200P (2,1 km od vody)Nižné Repaše – trvalý (10 m od vody)Košické Olšany – Vyšný Olčvár – nedá sa odhadnúť (20 m od vody)Beniakovce – nedá sa odhadnúť (30 m od vody)Nižná Hutka II. – Nižná Hutka – nedá sa odhadnúť (40 m od vody)Nižná Hutka I. – Nižná Hutka – nedá sa odhadnúť (40 m od vody)Hrašovík II. – Hrašovík – nedá sa odhadnúť (50 m od vody)Košická Polianka III – Košická Polianka – nedá sa odhadnúť (70 m od vody)Nižná Hutka I. – Nižná Hutka – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Bretejovce – nedá sa odhadnúť (80 m od vody)Bretejovce – nedá sa odhadnúť (90 m od vody)Ploské I. – Ploské nad Torysou – nedá sa odhadnúť (90 m od vody)Veľký Śariš – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (120 m od vody)Vajkovce – nedá sa odhadnúť (130 m od vody)Vyšné Repaše – občasný (130 m od vody)Solivar – Prešov – nedá sa odhadnúť (160 m od vody)Veľký Šariš – skládka TKO – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (160 m od vody)Bývalý Hodossyho hosp.dvor – Malý Šariš – nijaký (160 m od vody)Bývalý Vargov hospodárský dvor – Malý Šariš – nijaký (210 m od vody)Tehelná – Veľký Šariš – nedá sa odhadnúť (220 m od vody)Sady nad Torysou – Zdoba – nedá sa odhadnúť (270 m od vody)Telek – Jakubovany – nedá sa odhadnúť (290 m od vody)Brezovica – nijaký (300 m od vody)Močarmany – Petrovany – občasný (310 m od vody)Košická Polianka II. – Košická Polianka – nedá sa odhadnúť (370 m od vody)Petrovany – Močarmany – nedá sa odhadnúť (420 m od vody)Na ulici – Ľubovec – nedá sa odhadnúť (500 m od vody)Nižná Śebastová – Prešov – nijaký (550 m od vody)Kráľovce – Kráľovce nad Torysou – nedá sa odhadnúť (550 m od vody)Košická Polianka I. – Košická Polianka – nedá sa odhadnúť (630 m od vody)Ploské ll. – Ploské nad Torysou – nedá sa odhadnúť (660 m od vody)Budimír III. – Budimír – nedá sa odhadnúť (670 m od vody)Fintice – skládka v bani – Fintice – nijaký (830 m od vody)Kút – Radatice – nedá sa odhadnúť (840 m od vody)Hrašovík I. – Hrašovík – – (850 m od vody)skládka TDO Torysa – Torysa – nijaký (860 m od vody)Rozhanovce – nedá sa odhadnúť (920 m od vody)Janovík – nedá sa odhadnúť (1,1 km od vody)Budimír I. – Budimír – nedá sa odhadnúť (1,1 km od vody)Veľký Śariš – Veľký Šariš – nijaký (1,3 km od vody)Budimír II. – Budimír – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Nižná Myšľa I. – Nižná Myšľa – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Šarišská Trstená – Jama PD – Šarišské Michaľany – nijaký (1,3 km od vody)Ličartovce – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Močarmany – Petrovany – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Košická Nová Ves – nijaký (1,4 km od vody)Košická Nová Ves – nijaký (1,5 km od vody)Ľubotice – trvalý (1,5 km od vody)Radatice – nedá sa odhadnúť (1,7 km od vody)Prešov – občasný (1,7 km od vody)Vyšná Myšľa I. – Vyšná Myšľa – nedá sa odhadnúť (1,7 km od vody)Šarišské Bohdanovce – nedá sa odhadnúť (1,8 km od vody)Nižná Myšľa II. – Nižná Myšľa – nedá sa odhadnúť (1,8 km od vody)Baňa – Lom – Drienovská Nová Ves – nedá sa odhadnúť (1,8 km od vody)Kokšov Bakša – Kokšov – Bakša – trvalý (1,8 km od vody)Bakvar – Abranovce – nijaký (1,8 km od vody)Chrastné I. – Chrastné – nedá sa odhadnúť (1,9 km od vody)Olšavica – Oľšavica – občasný (1,9 km od vody)Košická Nová Ves – nijaký (2,0 km od vody)Pod Makom – Gregorovce – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Vydumanec – Prešov – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)Medzany – nijaký (2,2 km od vody)Prešov – močiar – Solivar – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Nemcovce – nijaký (2,3 km od vody)TKO Lipany – Všivavec – Lipany – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)TKO Ražňany – Gregorovce – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Prešov – Nižná Šebastová – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Ražňany – nijaký (2,4 km od vody)Pri Lešovi – Župčany – nijaký (2,4 km od vody)Záborské – nedá sa odhadnúť (2,6 km od vody)Levoča – Závada – Závada – trvalý (2,6 km od vody)Vyšná Myšľa II. – Vyšná Myšľa – nedá sa odhadnúť (2,7 km od vody)Pasienok – Malý Šariš – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Livovská Huta – nijaký (2,8 km od vody)Vyšná – Ľubotice – trvalý (2,9 km od vody)Pod Kalváriou – Solivar – nijaký (2,9 km od vody)Olšovany I. – Olšovany – nedá sa odhadnúť (2,9 km od vody)Levoča – Závada – Závada – nijaký (3,0 km od vody)Chrastné II. – Chrastné – nedá sa odhadnúť (3,0 km od vody)Lipany – L-2 – nekúpeľný (580 m od vody)Lipany – L-1 – nekúpeľný (1,6 km od vody)Družstevná pri Hornáde – GTB-1 – nekúpeľný (2,1 km od vody)Šariš – Š-1 – nekúpeľný (2,3 km od vody)Valaliky – KAH-3 – nekúpeľný (3,9 km od vody)Košice – Anička/ Ťahanovce – G-4 – nekúpeľný (5,0 km od vody)Šebastovce – KAH-6 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Valaliky – KAH-5 – nekúpeľný (5,5 km od vody)Plavnica – Pl-2 – nekúpeľný (5,6 km od vody)Čižatice – GTC-1 – nekúpeľný (5,7 km od vody)Plavnica – Pl-1 – nekúpeľný (6,6 km od vody)Ďurkov – GTD-1 – nekúpeľný (7,1 km od vody)Ďurkov – GTD-2 – nekúpeľný (7,1 km od vody)Ďurkov – GTD-3 – nekúpeľný (7,2 km od vody)G-4 – j1 (4,4 km od vody)GTD-1,2,3 – n5 (6,2 km od vody)a1 (120 m od vody)a1 (220 m od vody)a1 (360 m od vody)a1 (380 m od vody)a1 (430 m od vody)a1 (450 m od vody)a1 (530 m od vody)a1 (660 m od vody)a1 (660 m od vody)a1 (810 m od vody)a1 (850 m od vody)a1 (920 m od vody)a1 (1,0 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (1,6 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,6 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,4 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,6 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,8 km od vody)b2 (7,0 km od vody)Lipany – Červenica – štrkopiesky a piesky (120 m od vody)Močarmany – tehliarske suroviny (860 m od vody)Drienov – tehliarske suroviny (1,1 km od vody)Kráľovce – štrkopiesky a piesky (1,6 km od vody)Geča – štrkopiesky a piesky (2,7 km od vody)Tepličany – keramické íly (2,7 km od vody)Prešov – Solivar – kamenná soľ (2,9 km od vody)Trebejov – dolomit (3,9 km od vody)Trebejov – stavebný kameň (3,9 km od vody)Hubošovce – stavebný kameň (4,1 km od vody)Družstevná pri Hornáde – Malá Vieska – dolomit (4,3 km od vody)Lipany – Červenica – štrkopiesky a piesky (120 m od vody)Lipany – horľavý zemný plyn (510 m od vody)Lipany – ropa poloparafinická (510 m od vody)Močarmany – tehliarske suroviny (940 m od vody)Drienov – tehliarske suroviny (1,1 km od vody)Kráľovce – štrkopiesky a piesky (1,6 km od vody)Prešov – Solivar – kamenná soľ (2,4 km od vody)Tepličany – keramické íly (2,7 km od vody)Geča – štrkopiesky a piesky (2,7 km od vody)Trebejov – dolomit (3,8 km od vody)Trebejov – stavebný kameň (3,8 km od vody)Hubošovce – stavebný kameň (4,1 km od vody)Gregorovce – keramické íly (4,2 km od vody)Družstevná pri Hornáde – Malá Vieska – dolomit (4,3 km od vody)Lipany – ropa poloparafinická (830 m od vody)Lipany – horľavý zemný plyn (830 m od vody)Trebejov – dolomit (3,9 km od vody)Gregorovce – keramické íly (4,2 km od vody)Orkucany – Buchanec – štrkopiesky a piesky (100 m od vody)Ražňany – štrkopiesky a piesky (230 m od vody)Šarišské Michaľany – štrkopiesky a piesky (250 m od vody)Orkucany – štrkopiesky a piesky (400 m od vody)Močarmany – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Pečovská Nová Ves – štrkopiesky a piesky (1,7 km od vody)Nižné Repaše (Blažovská Dolina) – stavebný kameň – pieskovec (30 m od vody)Nižné Repaše (Torysa) – štrkopiesky (40 m od vody)Hrašovík – štrkopiesky (50 m od vody)Bretejovce – štrkopiesky (110 m od vody)Vyšné Repaše I – stavebný kameň – pieskovec (110 m od vody)Nižné Repaše II. – štrkopiesky (110 m od vody)Nižné Repaše I (Hliník) – stavebný kameň – pieskovec (200 m od vody)Torysky I – stavebný kameň – pieskovec (230 m od vody)Veľký Šariš – stavebný kameň – andezit (350 m od vody)Pavľany – stavebný kameň – pieskovec (430 m od vody)Torysky II – stavebný kameň – pieskovec (620 m od vody)Lipany 2 – ropa, zemný plyn (710 m od vody)Torysa – tehliarske suroviny (860 m od vody)Lipany 3 – ropa, zemný plyn (970 m od vody)Orkucany – tehliarske suroviny (1,1 km od vody)Ličartovce – stavebný kameň – arkózový zlepenec (1,1 km od vody)Ľubica (Javorinka) – stavebný kameň – pieskovec (1,6 km od vody)Hanigovce – stavebný kameň – vápenec (1,7 km od vody)Šarišské Dravce – ropa (1,8 km od vody)Brutovce – Studenec – lignit (2,0 km od vody)Ľubica – Kamenná Dolka – stavebný kameň – pieskovec (2,2 km od vody)Uzovský Šalgov – tehliarske suroviny (2,3 km od vody)Šariš 1 – zemný plyn (2,3 km od vody)Vyšné Repaše II – stavebný kameň – pieskovec (2,4 km od vody)Kamenica – stavebný kameň – pieskovec (2,4 km od vody)Závada – stavebný kameň – pieskovec (2,6 km od vody)Obišovce – stavebný kameň – kremenec (2,6 km od vody)Krásna – štrkopiesky (2,8 km od vody)Radatice – čierne uhlie (2,8 km od vody)Olejníkov, osada Majdan – stavebný kameň – pieskovec (3,0 km od vody)Rozhanovce – Oslaš – stavebný piesok – piesky (3,4 km od vody)Kamenica – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Ťahanovce – stavebný kameň – dolomit (4,2 km od vody)Čižatice – štrkopiesky – redeponované pyroklastiká (4,5 km od vody)Šarišské Sokolovce – stavebný kameň – pieskovec (4,5 km od vody)Kysak – stavebný kameň – dolomit (4,5 km od vody)Levočská Dolina III – stavebný kameň – pieskovec (4,6 km od vody)Šarišské Sokolovce – stavebný kameň – zlepenec, brekcia (4,6 km od vody)Šarišské Sokolovce – tehliarske suroviny (4,7 km od vody)Levočská Dolina II – stavebný kameň – pieskovec (4,8 km od vody)Levočská Dolina I – stavebný kameň – pieskovec (4,8 km od vody)Skároš – dekoračný kameň – diorit (4,9 km od vody)Uloža II – stavebný kameň – pieskovec (5,0 km od vody)Prešov, tehelňa – všeobecná geológia (1,1 km od vody)Nižná Myšľa – všeobecná geológia (2,5 km od vody)Prešov-Solivar – baníctvo (2,9 km od vody)Varhaňovce – všeobecná geológia (4,3 km od vody)Kyjov, Zadné Skálie – všeobecná geológia (4,7 km od vody)– Zosuvy (70 m od vody)MICHALANY N TOR – Zosuvy (80 m od vody)NIZNE REPASE – Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (90 m od vody)MOCARMANY – Zosuvy (100 m od vody)VELKY SARIS – Zosuvy (100 m od vody)PECOV NOVA VES – Zosuvy (110 m od vody)VYSNA HUTKA – Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)Vyšná Hutka – Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)MILPOS – Zosuvy (150 m od vody)NIZNA HUTKA – Zosuvy (150 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)JAKUBOVA VOLA – Zosuvy (170 m od vody)TICHY POTOK – Zosuvy (190 m od vody)Vyšná Hutka – Zosuvy (200 m od vody)Vyšná Hutka – Zosuvy (200 m od vody)MOCARMANY – Zosuvy (220 m od vody)CERVENICA – Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)TICHY POTOK – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)Košické Oĺšany – Hrašovík – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)VELKYSARIS – Zosuvy (250 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Zosuvy (260 m od vody)MILPOS – Zosuvy (260 m od vody)CERVENICA – Zosuvy (260 m od vody)DRIENOV – Zosuvy (270 m od vody)HANISKA – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)Prešov – Pod Wilec hôrkou – Blokové rozpadliny + blokové polia + zos (290 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)HANISKA – Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)Vyšná Hutka – Zosuvy (330 m od vody)MILPOS – Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)HRASOVIK – Zosuvy (380 m od vody)KOSICKE OLSANY – Zosuvy (390 m od vody)NIZNA HUTKA – Zosuvy (390 m od vody)Nižná Hutka – Zosuvy (400 m od vody)SARISSKE DRAVCE – Zosuvy (430 m od vody)TICHY POTOK – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (440 m od vody)JAKUBOVA VOLA – Zosuvy (450 m od vody)NIZNA HUTKA – Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)Košické Oĺšany – Hrašovík – Zosuvy (500 m od vody)DRIENOV – Zosuvy (510 m od vody)Vyšná Hutka – Zosuvy (510 m od vody)NIZNA HUTKA – Zosuvy (510 m od vody)Vyšná Hutka – Zosuvy (510 m od vody)MOCARMANY – Zosuvy (520 m od vody)Dačov – Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)ZDOBA – Zosuvy (550 m od vody)– Zosuvy (550 m od vody)KOSICKA POLIANKA – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)Petrovany – Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (650 m od vody)NIZNA HUTKA – Svahové prúdy (650 m od vody)Veľký Šariš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (10 m od vody)Michaľany nad Torysou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (20 m od vody)Sabinov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Petrovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Rožkovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Lipany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Dúbrava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Brezovica-IV – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Sabinov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (30 m od vody)Drieňovská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Šarišská Poruba – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Sady nad Torysou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Brezovica – vrt pre vodné dielo (40 m od vody)Šarišské Michaľany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Drieňovská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Rožkovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Sady nad Torysou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Drieňovská Nová Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (50 m od vody)Petrovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Šarišské Michaľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Prešov – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (50 m od vody)Torysky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Šarišské Dravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Šarišské Michaľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Rožkovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Drienov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Tichý Potok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Brezovica nad Torysou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Krivany – vrt pre vodné dielo (60 m od vody)Drienov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)Lipany (70 m od vody)Torysa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Ličartovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Prešov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Drienica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (20 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (20 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (40 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)Milipos, č.d. 83, horný koniec obce – studňa (90 m od vody)Milpos, 2300 m SSV – prameň (90 m od vody)dolina z Drienice,lyz.vlek,800m Z od K848 – prameň (100 m od vody)Livov – vrt (110 m od vody)dolina z Drienice na Lysu,1200m Jz od K1068 – prameň (110 m od vody)Milpos, 800 m JV – prameň (150 m od vody)Drienica, 800 m SSV – prameň (180 m od vody)Majdan, 3500 m VJV – prameň (210 m od vody)dolina z Drienice,500m JZ od K762 – prameň (290 m od vody)Milipos, 1000m J od K950 – prameň (310 m od vody)chata Lysá, 200m Z od K1068 – prameň (330 m od vody)Milpos, 800 m SZ – prameň (390 m od vody)nad poľnohospodárskym družstvom – prameň (660 m od vody)Kamenica-Potoky, 1200m ZSZ od K950 – prameň (710 m od vody)Livovská Huta, 700m ZJZ od K1027 – prameň (770 m od vody)Lúčka, 1300m Z od kóty Ostrá – prameň (960 m od vody)pred d.č. 53 – prameň (960 m od vody)Hanigovce, 800m JZ od K790 – prameň (1,0 km od vody)Majdan – dolina Ľutinky – prameň (1,3 km od vody)Drienovská Nová Ves, 1500m SSV od K425 – prameň (1,4 km od vody)Olejnikov, dolina potoka Drahocín – prameň (1,4 km od vody)Lucka, 1500 m SSV – prameň (1,5 km od vody)Červená Voda, dolina Čierneho potoka – prameň (1,5 km od vody)dolina Lutinky, 900m JZ od K902 Capic – prameň (1,5 km od vody)Livovská Huta, 800m S od K1071 – prameň (1,6 km od vody)Livovská Huta, 1300m SZ od K1027 – prameň (1,6 km od vody)Olejnikov, 2100 m SSZ – prameň (1,6 km od vody)Livovská Huta, 1000m V od K1027 – prameň (1,6 km od vody)Ruská Voľa – vrt (1,7 km od vody)Livovská Huta, 1500 m J – prameň (1,7 km od vody)Olejnikov, 2200 m SZ – prameň (1,8 km od vody)Šarišské Sokolovce-dolina, 750m JZ od K907 – prameň (1,8 km od vody)Livovská Huta, 1400 m J – prameň (1,9 km od vody)Ambrušovce, 1 km J – prameň (1,9 km od vody)Šarišské Sokolovce, dolina Veľkého potoka – prameň (2,0 km od vody)Červená Voda, 500m JZ od K675 – prameň (2,0 km od vody)Čirč – vrt (2,0 km od vody)Červená Voda, d.č.92 – studňa (2,0 km od vody)Potoky, 1025m VSV od K795 – prameň (2,0 km od vody)Livov – vrt (2,1 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 3 ks – zlato (30 m od vody)zlato 3 ks – zlato (30 m od vody)zlato 3 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 3 ks – zlato (60 m od vody)zlato 1 ks – zlato (60 m od vody)zlato 2 ks – zlato (60 m od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)zlato 3 ks – zlato (70 m od vody)zlato 2 ks – zlato (70 m od vody)zlato 3 ks – zlato (70 m od vody)zlato 3 ks – zlato (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (80 m od vody)zlato 3 ks – zlato (90 m od vody)zlato 2 ks – zlato (90 m od vody)zlato 3 ks – zlato (100 m od vody)zlato 6 ks – zlato (110 m od vody)zlato 3 ks – zlato (120 m od vody)zlato 3 ks – zlato (120 m od vody)zlato 2 ks – zlato (130 m od vody)zlato 1 ks – zlato (310 m od vody)zlato 1 ks – zlato (400 m od vody)zlato 1 ks – zlato (410 m od vody)zlato 3 ks – zlato (510 m od vody)zlato 1 ks – zlato (520 m od vody)zlato 2 ks – zlato (650 m od vody)zlato 3 ks – zlato (670 m od vody)zlato 1 ks – zlato (750 m od vody)zlato 1 ks – zlato (900 m od vody)20 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 810 μg/lmedián 2,50 μg/l92 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŠKAPOVÁ, 1996, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2 000 μg/lmedián 10,0 μg/l89 vzoriek16 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sabinov, 2003, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 221 μg/lmedián 2,00 μg/l92 vzoriek24 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,250 μg/l80 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vajsovský potok, 600 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l52 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bukovina pri obci Ploské, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 24,9 μg/lmedián 1,00 μg/l55 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: TORYSA, 1996, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 1,00 μg/l90 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 750 μg/lmedián 270 μg/l50 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bukovina pri obci Ploské, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 150 μg/lmedián 40,0 μg/l82 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l89 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šarišské Michaľany, 2003, 110 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 76,1 mg/lmedián 10,6 mg/l52 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Torysa, 2000, 120 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)279 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Anatas (TiO₂)253 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)249 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)235 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)185 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)142 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)142 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)131 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)97 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Arany (Au)40 vzoriek, najviac 6 zŕn
    • Markazit (FeS₂)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)3 vzorky, najviac 50 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    TP-38811 zrno20 m
    TP-45031 zrno20 m
    TP-46181 zrno20 m
    TP-39941 zrno20 m
    13693 zrná30 m
    13703 zrná30 m
    13833 zrná40 m
    LV-1591 zrno40 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)414 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)279 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)270 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)260 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)86 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))86 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))50 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))34 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO343×
    • Ca-HCO322×
    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Ca-HCO3-SO41×
    • Ca-Mg-HCO3-SO41×
    • Na-Ca-HCO31×
    • Mg-Ca-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A41×
    • trieda B11×
    • trieda C11×
    • trieda G3×
    • trieda H2×
    • trieda E2×
    • trieda D1×

    Kovy v podzemnej vode

    • SzelénSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 327 μg/lmedián 13,0 μg/l269 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,3 mg/lmedián 0,00500 mg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 6,80 μg/lmedián 0,100 μg/l269 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 710 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11 200 μg/lmedián 9,00 μg/l269 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,6 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l269 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,40 μg/lmedián 0,250 μg/l269 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l269 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l156 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň1948,5 Bq/l12,9 Bq/l
    forrás6959,2 Bq/l4,86 Bq/l
    studňa2533,8 Bq/l6,36 Bq/l
    potok, rieka112,26 Bq/l0,700 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie533,7 Bq/l5,82 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie815,7 Bq/l7,59 Bq/l
    vrt s prelivom330,5 Bq/l2,16 Bq/l
    minerálny prameň213,3 Bq/l10,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • odkalisko4×
    • šachta2×

    Najbližšie staré banské diela

    NévFajŤaženéUkončenieOd vody
    Odkalisko SolivarodkaliskoNaCl1,0 km
    Odkalisko Solivarodkaliskosoľ1,1 km
    Odkalisko Kráľovceodkaliskoštrkopiesky1,5 km
    Mária šachtašachtakamenná soľ2,2 km
    Leopold šachtašachtakamenná soľ2,4 km
    Odkalisko Gečaodkaliskoštrkopiesky2,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Orkucany – Buchanecštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – S.F.Bouw, s. r. o.100 m
    Lipany – Vörösszárnyú keszegštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená120 m
    Lipany – Vörösszárnyú keszegštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená120 m
    Ražňanyštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – SUPOL, s.r.o.230 m
    Šarišské Michaľanyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Bujňák A. – SVIP250 m
    Orkucanyštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – B&S s.r.o.400 m
    Lipanyhorľavý zemný plynLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava510 m
    Lipanyropa poloparafinickáLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava510 m
    Lipanyropa poloparafinickáLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava830 m
    Lipanyhorľavý zemný plynLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava830 m
    Močarmanytehliarske surovinyŤažené ložisko – LEIER Baustoffe SK s.r.o.860 m
    Močarmanytehliarske surovinyŤažené ložisko – LEIER Baustoffe SK s.r.o.940 m

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    2 714 vrtov v pásme 3 km, z toho 766 hydrogeologických a 1948 ostatných; s číslom archívnej správy 2650.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m1246×
    • 10–30 m1024×
    • 30–100 m155×
    • 100–300 m101×
    • nad 300 m74×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Veľký Šarišširokoprofilový vrt10,0 m40329 103Cd57.pdf10 m
    Michaľany nad Torysouúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m9871 103Cd22.pdf10 m
    BR-37/77ložiskový5,0 m4190410 m
    S-3hydrogeologický8,0 m987110 m
    Lipanyširokoprofilový vrt9,8 m56895 102Db40.pdf20 m
    Szebenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m20609 103Ca39.pdf20 m
    Petrovanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,8 m–20 m
    Rožkovanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,5 m33904 103Ca44.pdf20 m
    JT-23inžiniersko-geologický4,0 m7117920 m
    JV-4inžiniersko-geologický8,3 m7360020 m
    JT-32inžiniersko-geologický4,0 m7117920 m
    ČT-22inžiniersko-geologický4,0 m6994220 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Lipany – L-251 °C4,5 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný580 m
    Lipany – L-190 °C10,0 l/s4000 mNa-HCO3-Cl-SO4nevyužívaný1,6 km
    Družstevná pri Hernád – GTB-130 °C–400 mnevyužívaný2,1 km
    Šariš – Š-128 °C0,2 l/s5000 mNa-Clnevyužívaný2,3 km
    Valaliky – KAH-321 °C–190 mNa-Clnevyužívaný3,9 km
    Kassa – Anička/ Ťahanovce – G-426 °C–310 mNa-Ca-Mg-HCO3-Clnevyužívaný5,0 km
    Šebastovce – KAH-618 °C–164 mNa-Ca-Cl-HCO3nevyužívaný5,1 km
    Valaliky – KAH-521 °C–160 mNa-HCO3nevyužívaný5,5 km
    Plavnica – Pl-253 °C4,0 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný5,6 km
    Čižatice – GTC-1124 °C13,8 l/s2703 mNa-Clnevyužívaný5,7 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 539120 m
    G-4geotermálna voda22 – 38< 514,4 km
    GTD-1,2,3geotermálna voda> 100> 5016,2 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1517,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Lipany – areál ZVLSK1001200P50 m
    Eperjes – bývalý závod ZPASK1001200P250 m
    Rožkovany – mrak chlórovaných uhľovodíkovSK1001200P260 m
    Eperjes – rušňové depoSK2005300P260 m
    Eperjes – Sokolovské kasárneSK1001200P390 m
    Eperjes – SolivarySK1001200P910 m
    Eperjes – Duklianske kasárneSK1001200P1,2 km
    Eperjes – paneláreňSK1001200P2,1 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Nižné Repaše2 000 m²1988–10 m
    Košické Olšany – Vyšný Olčvár–1988–20 m
    Beniakovce–1985–30 m
    Nižná Hutka II. – Nižná Hutka–1980–40 m
    Nižná Hutka I. – Nižná Hutka–1985–40 m
    Hrašovík II. – Hrašovík200 m²1990–50 m
    Košická Polianka III – Košická Polianka–1975–70 m
    Nižná Hutka I. – Nižná Hutka–1980–80 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy436×
    • Svahové prúdy6×
    • Blokové polia4×
    • Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu2×
    • Skalné zrútenia1×
    • Blokové polia + zosuvy1×
    • Blokové rozpadliny1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny272×
    • Stabilizovaný107×
    • Aktívny70×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami4×
    • S potenciálnymi a aktívnymi formami1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova156×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick103×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00080×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S66×
    • Nedostatočne doložené27×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. VO Javorina2 horgászvíz · 16 km25Torysa č. 625
    2. Szeben4 horgászvíz · 75 km19Torysa č. 424
    3. Eperjes3 horgászvíz · 38 km9Torysa č. 210
    4. Kassa1 horgászvíz · 25 km9Torysa č. 19

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Bodrog és Hernád