Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
24de 100
Activité faible · moyenne de 10 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne0
Faible10
Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée
00
06
12
18
La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 06:00.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 06:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Košické Olšany
22 cm
–
Prešov
98 cm
–
Sabinov
45 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau vifUne rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 1 115 à 179 m au-dessus du niveau de la mer sur 117,0 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
1 115 m a.s.l.
Point le plus bas
179 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
937 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
8,0 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,33
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2019imagé 15 juin 20192022imagé 30 août 20222025imagé 3 juil. 2025
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
10 sur 10 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
1 à 2 indicateurs10
Parcours de pêche les plus polluéspremiers 8 sur 10
Torysa č. 1Torysa · norme non respectée sur 4 des 4 années2 indicateurs
Torysa č. 2aTorysa · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Torysa č. 3Torysa · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Torysa č. 4Torysa · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Torysa č. 5Torysa · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Torysa č. 6Torysa · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Torysa č. 7Torysa · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Torysa č. 8Torysa · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Stations d’épuration problématiques près des parcours de pêche1 station d'épuration à moins de 2 km du parcours de pêche
COV Kendicecharge 127%0,2 km
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
4 sur 10 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
nitrates de 25 à 50 mg/l3
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)1
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Torysa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 153 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek77 % čiary vody
15 % flyš, 5 % pieskovce a zlepence
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 466 mg/l, tvrdá voda (15,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 112 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
44°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 70 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 73 °C (prírastok 29 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
49. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
6objektov do 3 km
Najbližšie: Odkalisko Solivar (odkalisko), 1,0 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
40vzoriek so zlatom
16 rudných minerálov v sedimente
Najviac 6 zŕn v jednej vzorke (110 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
9 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 810 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (ŠKAPOVÁ).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
2 714vrtov do 3 km
3489 rozborov vody v okolí
Z toho 2650 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
129°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ďurkov – GTD-2, výdatnosť 50,0 l/s, 7,1 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
86lokalít do 3 km
8 záťaží, 78 skládok
Najbližšia záťaž: Lipany – areál ZVL, 50 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
78záznamov do 5 km
35 ložísk, 43 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
454plôch do 3 km
71 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek77%SR 72 %
Flyš15%SR 4,7 %
Pieskovce a zlepence5,1%SR 1,8 %
Mladé sedimenty2,6%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér79%
paleogén13%
flyš7,7%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
28×
paleogén
oligocén – miocén
bielopotocké súvrstvie
3×
paleogén
eocén – oligocén
hutianske súvrstvie
1×
kvartér
holocén
proluviálne sedimenty: prevažne hliny a piesčité hliny s úlomkami hornín a zahlinenými štrkmi v nivných náplav
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,8m
2 – 546%SR 48 %
5 – 1041%SR 20 %
0 – 214%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)59%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)31%SR 13 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)9,4%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih34%SR 32 %
veľmi malý pokles31%SR 7,3 %
veľký zdvih16%SR 26 %
veľmi malý zdvih16%SR 6,4 %
veľmi veľký zdvih3,1%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 39 z 50 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Gravier76%SR 52 %
Pieskovce24%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)39%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)37%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)24%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová64%SR 86 %
puklinová36%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor95%SR 95 %
regionálny izolátor4,5%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Spišsko-šarišského medzihoria, Bachurne a Šarišskej vrchoviny v povodí Torysy33%SR 0,0 %
neogén východnej časti Košickej kotliny29%SR 0,0 %
paleogén Levočských vrchov24%SR 1,2 %
paleogén Čergova9,5%SR 1,4 %
kvartér Hornádu v Košickej kotline4,8%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
karbonátogénne a karbonátovo-silikatogénne podzemné vody33%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 typ67%SR 5,5 %
Ca-HCO3 typ33%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A100%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
Košická kotlina37%SR 4,8 %
Levočská panva – Z a J časť11%SR 9,5 %
Moldavská kotlina2,2%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 8,10typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
15,0°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,69 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
466mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 59Mg 25Na+K 16
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 69SO₄ 21Cl 10
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK12,9 mg/l95. percentil
SodiumNa15,4 mg/l71. percentil
ChloruresCl21,4 mg/l71. percentil
SulfatesSO460,9 mg/l70. percentil
FluoruresF0,149 mg/l65. percentil
MagnésiumMg19,6 mg/l65. percentil
CalciumCa75,4 mg/l64. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3252 mg/l63. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ChromeCr112 mg/kg87. percentil
MolybdèneMo0,640 mg/kg83. percentil
AntimoineSb0,938 mg/kg69. percentil
NickelNi28,5 mg/kg66. percentil
SéléniumSe0,321 mg/kg66. percentil
CínSn2,81 mg/kg56. percentil
CadmiumCd0,200 mg/kg53. percentil
VanadiumV67,2 mg/kg48. percentil
MercureHg0,0958 mg/kg47. percentil
ArsenicAs6,11 mg/kg43. percentil
BizmutBi0,189 mg/kg38. percentil
ZincZn85,1 mg/kg37. percentil
CuivreCu20,6 mg/kg36. percentil
CobaltCo6,70 mg/kg23. percentil
PlombPb9,77 mg/kg11. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SodiumNa1,07 %79. percentil
ManganèseMn908 mg/kg57. percentil
DraslíkK1,55 %56. percentil
TitánTi4 587 mg/kg54. percentil
CalciumCa1,86 %45. percentil
PhosphoreP779 mg/kg40. percentil
AluminiumAl5,34 %40. percentil
MagnésiumMg0,788 %39. percentil
FerFe2,40 %33. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr473 mg/kg72. percentil
BoreB65,7 mg/kg65. percentil
LítiumLi32,2 mg/kg64. percentil
CérCe60,3 mg/kg54. percentil
RubídiumRb88,9 mg/kg51. percentil
YtriumY26,8 mg/kg46. percentil
BérylliumBe1,28 mg/kg42. percentil
BáriumBa385 mg/kg30. percentil
GáliumGa11,5 mg/kg30. percentil
StronciumSr112 mg/kg27. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 42 až 63 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potassium (K)K1,37 %67. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,16 ppm42. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,50 ppm40. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
44 / 73 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 29 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 70 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Levočská panva – SV časť50%SR 5,0 %
Košická kotlina37%SR 4,8 %
Levočská panva – Z a J časť11%SR 9,5 %
Moldavská kotlina2,2%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,5°C
Priemerná júlová teplota16,7°C
Ročné zrážky794mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma67%SR 29 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 810 μg/lmedián 2,50 μg/l92 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ŠKAPOVÁ, 1996, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2 000 μg/lmedián 10,0 μg/l89 vzoriek16 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sabinov, 2003, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 221 μg/lmedián 2,00 μg/l92 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,250 μg/l80 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vajsovský potok, 600 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l52 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bukovina pri obci Ploské, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 24,9 μg/lmedián 1,00 μg/l55 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TORYSA, 1996, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 1,00 μg/l90 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 750 μg/lmedián 270 μg/l50 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bukovina pri obci Ploské, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 150 μg/lmedián 40,0 μg/l82 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ostrovany, 2003, 730 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbmierne zvýšená
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l89 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šarišské Michaľany, 2003, 110 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 76,1 mg/lmedián 10,6 mg/l52 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Torysa, 2000, 120 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)279 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)253 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)249 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)235 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)185 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)142 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)142 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)131 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)97 vzoriek, najviac 815 zŕn
Or (Au)40 vzoriek, najviac 6 zŕn
Markazit (FeS₂)14 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 50 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)3 vzorky, najviac 50 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
TP-3881
1 zrno
20 m
TP-4503
1 zrno
20 m
TP-4618
1 zrno
20 m
TP-3994
1 zrno
20 m
1369
3 zrná
30 m
1370
3 zrná
30 m
1383
3 zrná
40 m
LV-159
1 zrno
40 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)414 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)279 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)270 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)260 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)86 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))86 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))50 vzoriek, najviac 5 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))34 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO343×
Ca-HCO322×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-HCO3-SO41×
Ca-Mg-HCO3-SO41×
Na-Ca-HCO31×
Mg-Ca-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A41×
trieda B11×
trieda C11×
trieda G3×
trieda H2×
trieda E2×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,0 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 327 μg/lmedián 13,0 μg/l269 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,3 mg/lmedián 0,00500 mg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6,80 μg/lmedián 0,100 μg/l269 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 710 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 200 μg/lmedián 9,00 μg/l269 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,6 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l269 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,40 μg/lmedián 0,250 μg/l269 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l269 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l269 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l156 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
19
48,5 Bq/l
12,9 Bq/l
source
69
59,2 Bq/l
4,86 Bq/l
studňa
25
33,8 Bq/l
6,36 Bq/l
potok, rieka
11
2,26 Bq/l
0,700 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
5
33,7 Bq/l
5,82 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
8
15,7 Bq/l
7,59 Bq/l
vrt s prelivom
3
30,5 Bq/l
2,16 Bq/l
minerálny prameň
2
13,3 Bq/l
10,2 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
odkalisko4×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Odkalisko Solivar
odkalisko
NaCl
1,0 km
Odkalisko Solivar
odkalisko
soľ
1,1 km
Odkalisko Kráľovce
odkalisko
štrkopiesky
1,5 km
Mária šachta
šachta
kamenná soľ
2,2 km
Leopold šachta
šachta
kamenná soľ
2,4 km
Odkalisko Geča
odkalisko
štrkopiesky
2,9 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Orkucany – Buchanec
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – S.F.Bouw, s. r. o.
100 m
Lipany – Rotengle
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
120 m
Lipany – Rotengle
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
120 m
Ražňany
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – SUPOL, s.r.o.
230 m
Šarišské Michaľany
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Bujňák A. – SVIP
250 m
Orkucany
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – B&S s.r.o.
400 m
Lipany
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
510 m
Lipany
ropa poloparafinická
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
510 m
Lipany
ropa poloparafinická
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
830 m
Lipany
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
830 m
Močarmany
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – LEIER Baustoffe SK s.r.o.
860 m
Močarmany
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – LEIER Baustoffe SK s.r.o.
940 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
2 714 vrtov v pásme 3 km, z toho 766 hydrogeologických a 1948 ostatných; s číslom archívnej správy 2650.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m1246×
10–30 m1024×
30–100 m155×
100–300 m101×
nad 300 m74×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Veľký Šariš
širokoprofilový vrt
10,0 m
40329 103Cd57.pdf
10 m
Michaľany nad Torysou
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
9871 103Cd22.pdf
10 m
BR-37/77
ložiskový
5,0 m
41904
10 m
S-3
hydrogeologický
8,0 m
9871
10 m
Lipany
širokoprofilový vrt
9,8 m
56895 102Db40.pdf
20 m
Sabinov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,5 m
20609 103Ca39.pdf
20 m
Petrovany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,8 m
–
20 m
Rožkovany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,5 m
33904 103Ca44.pdf
20 m
JT-23
inžiniersko-geologický
4,0 m
71179
20 m
JV-4
inžiniersko-geologický
8,3 m
73600
20 m
JT-32
inžiniersko-geologický
4,0 m
71179
20 m
ČT-22
inžiniersko-geologický
4,0 m
69942
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Lipany – L-2
51 °C
4,5 l/s
3500 m
Na-Cl
nevyužívaný
580 m
Lipany – L-1
90 °C
10,0 l/s
4000 m
Na-HCO3-Cl-SO4
nevyužívaný
1,6 km
Družstevná pri Hornád – GTB-1
30 °C
–
400 m
nevyužívaný
2,1 km
Šariš – Š-1
28 °C
0,2 l/s
5000 m
Na-Cl
nevyužívaný
2,3 km
Valaliky – KAH-3
21 °C
–
190 m
Na-Cl
nevyužívaný
3,9 km
Košice – Anička/ Ťahanovce – G-4
26 °C
–
310 m
Na-Ca-Mg-HCO3-Cl
nevyužívaný
5,0 km
Šebastovce – KAH-6
18 °C
–
164 m
Na-Ca-Cl-HCO3
nevyužívaný
5,1 km
Valaliky – KAH-5
21 °C
–
160 m
Na-HCO3
nevyužívaný
5,5 km
Plavnica – Pl-2
53 °C
4,0 l/s
3500 m
Na-Cl
nevyužívaný
5,6 km
Čižatice – GTC-1
124 °C
13,8 l/s
2703 m
Na-Cl
nevyužívaný
5,7 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
39
120 m
G-4
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
4,4 km
GTD-1,2,3
geotermálna voda
> 100
> 50
1
6,2 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
7,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Lipany – areál ZVL
SK1001200P
50 m
Prešov – bývalý závod ZPA
SK1001200P
250 m
Rožkovany – mrak chlórovaných uhľovodíkov
SK1001200P
260 m
Prešov – rušňové depo
SK2005300P
260 m
Prešov – Sokolovské kasárne
SK1001200P
390 m
Prešov – Solivary
SK1001200P
910 m
Prešov – Duklianske kasárne
SK1001200P
1,2 km
Prešov – paneláreň
SK1001200P
2,1 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Nižné Repaše
2 000 m²
1988
–
10 m
Košické Olšany – Vyšný Olčvár
–
1988
–
20 m
Beniakovce
–
1985
–
30 m
Nižná Hutka II. – Nižná Hutka
–
1980
–
40 m
Nižná Hutka I. – Nižná Hutka
–
1985
–
40 m
Hrašovík II. – Hrašovík
200 m²
1990
–
50 m
Košická Polianka III – Košická Polianka
–
1975
–
70 m
Nižná Hutka I. – Nižná Hutka
–
1980
–
80 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy436×
Svahové prúdy6×
Blokové polia4×
Blokové rozpadliny + blokové polia + zosuvy3×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu2×
Skalné zrútenia1×
Blokové polia + zosuvy1×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Potenciálny272×
Stabilizovaný107×
Aktívny70×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami4×
S potenciálnymi a aktívnymi formami1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova156×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick103×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00080×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S66×
Nedostatočne doložené27×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.