Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
19з 100
Низька активність · середнє з 2 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня0
Низька2
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Sikenica č. 1, оцінка вікна 19.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Калінчіаково
42 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Швидкий водотікПередгірна річка з гравійним дном та швидкою течією. Тут харіус та форель вже почуваються добре.
Висотний профіль водотоку: від 388 до 140 м н. р. м. на 43,2 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
388 м н. р. м.
Найнижча точка
137 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
251 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
5,8 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,24
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Sikenica
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 82 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek86 % čiary vody
14 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 335 mg/l, stredne tvrdá voda (10,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 105 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
63°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 85 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 89 °C (prírastok 26 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
59nGy/h dávkový príkon
84. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
542objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Fe
Najbližšie: Anton štôlňa (štôlňa), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
7vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 4 zrná v jednej vzorke (150 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
9 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 410 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Bátovce – JV).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
412vrtov do 3 km
1628 rozborov vody v okolí
Z toho 412 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
35°C na ústí vrtu
7 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Voznica – R-3, výdatnosť 10,0 l/s, 4,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
73lokalít do 3 km
2 záťaže, 71 skládok
Najbližšia záťaž: Levice – skládka PO Levitex – Nixbrod, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
62záznamov do 5 km
17 ložísk, 45 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
32plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek86%SR 72 %
Вулканічні гірські породи14%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér86%
neovulkanity14%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)77%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)15%SR 14 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)7,7%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľmi malý zdvih65%SR 6,4 %
veľký zdvih19%SR 26 %
veľký pokles7,7%SR 2,8 %
malý zdvih7,7%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 14 z 29 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Гравій50%SR 52 %
Bázické vulkanity19%SR 6,6 %
Іли13%SR 3,9 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
Вапенце6,3%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)19%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)13%SR 3,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)6,3%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér nivy Hrona v Podunajskej nížine35%SR 1,6 %
neogén Bátovskej pahorkatiny a Čajkovskej zníženiny35%SR 0,0 %
neogén strednej a južnej časti Ipeľskej pahorkatiny15%SR 0,0 %
neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria15%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
podzemné vody fluviálnych sedimentov92%SR 8,0 %
silikátogénne, resp. silikátovo-sulfidogénne8,3%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ца-Мґ-HCO3, Ца-Мґ-HCO3-SO492%SR 6,6 %
Ца-HCO3, Ца-Мґ-HCO3, Ца-HCO3-SO48,3%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A60%SR 36 %
F25%SR 8,8 %
H10%SR 8,8 %
B5,0%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Bátovska a Rykynčická depresia65%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast23%SR 0,6 %
Levická kryha12%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 7,80typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
10,3°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,84 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
335mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 58Мґ 26Na+K 16
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 66SO₄ 25Цл 9
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ДраслікK5,04 мг/л74. percentil
ФторидиF0,166 мг/л71. percentil
НатрійНа13,2 мг/л66. percentil
СульфатиSO452,7 мг/л63. percentil
ХлоридиЦл13,9 мг/л60. percentil
МагнійМґ13,8 мг/л45. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3173 мг/л37. percentil
КальційЦа51,1 мг/л36. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ВанадійV105 мг/кг90. percentil
КобальтЦо11,5 мг/кг84. percentil
ЦинкЗн149 мг/кг80. percentil
АнтимонСб1,12 мг/кг74. percentil
МідьЦу30,8 мг/кг73. percentil
ОловоПб20,5 мг/кг71. percentil
АрсенАс8,88 мг/кг71. percentil
РтутьГґ0,160 мг/кг68. percentil
ЦінСн3,12 мг/кг66. percentil
КадмійЦд0,259 мг/кг66. percentil
БізмутБі0,245 мг/кг60. percentil
МолібденМо0,427 мг/кг59. percentil
ХромЦр63,1 мг/кг35. percentil
СеленСе0,176 мг/кг31. percentil
НікельНі17,8 мг/кг20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ТітанТі6 574 мг/кг90. percentil
ЗалізоФе3,50 %82. percentil
МарганецьМн1 182 мг/кг77. percentil
АлюмінійАл6,49 %76. percentil
ФосфорP988 мг/кг67. percentil
ДраслікK1,55 %55. percentil
НатрійНа0,853 %47. percentil
КальційЦа1,26 %23. percentil
МагнійМґ0,644 %19. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ИтріумY35,5 мг/кг84. percentil
ЗірконЗр499 мг/кг79. percentil
БерилійБе1,91 мг/кг78. percentil
ЦерЦе67,7 мг/кг75. percentil
РубідіумРб97,7 мг/кг72. percentil
БаріумБа486 мг/кг66. percentil
СтронціумСр140 мг/кг53. percentil
ҐаліумҐа14,2 мг/кг52. percentil
ЛітіумЛі27,0 мг/кг35. percentil
БорB47,1 мг/кг18. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
59nGy/h vo vzduchu
rozsah 46 až 68 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,68 ppm92. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,82 ppm74. percentil
Калій (K)K1,41 %74. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
63 / 89 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 26 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Bátovska a Rykynčická depresia65%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast23%SR 0,6 %
Levická kryha12%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,0°C
Priemerná júlová teplota18,8°C
Ročné zrážky683mm
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma68%SR 38 %
horská klíma32%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
БаріумБаextrémna (horný 1 %)
najvyššie 410 μg/lmedián 40,0 μg/l45 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bátovce – JV, 1997, 690 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 3,00 μg/l53 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Drženice, 1997, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,22 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sikenica, 2005, 30 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,50 μg/l53 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Čankovský potok, 1997, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,8 μg/lmedián 1,00 μg/l53 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Teler, kanál, 2004, 410 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,00 μg/l53 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horné Jabloňovce, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l13 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: obora pre zver, 320 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 732 μg/lmedián 270 μg/l10 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sikenica, 2005, 30 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horné Jabloňovce, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 30,0 μg/lmedián 5,00 μg/l53 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Podlužianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 49,2 мг/лmedián 24,5 мг/л52 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: osada Čudo, 1997, 770 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)77 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)75 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)73 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)57 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)56 vzoriek, najviac 555 zŕn
Pyrit (FeS₂)55 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)21 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)15 vzoriek, najviac 5 zŕn
Сфалеріт (ЗнС)12 vzoriek, najviac 400 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Золото (Ау)7 vzoriek, najviac 4 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 3 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)4 vzorky, najviac 400 zŕn
Цінабаріт (ГґС)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Ґаленіт (ПбС)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
6
1 zrno
40 м
183
1 zrno
60 м
189
1 zrno
60 м
6
1 zrno
80 м
274
4 zrná
150 м
275
1 zrno
370 м
277
1 zrno
460 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)77 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)77 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)64 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)63 vzoriek, najviac 815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))45 vzoriek, najviac 315 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))43 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)43 vzoriek, najviac 15 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)3 vzorky, najviac 383 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-Мґ-HCO347×
Ца-HCO322×
Ца-Мґ-SO4-HCO318×
Ца-SO4-HCO36×
На-Ца-HCO32×
Ца-K-HCO32×
Ца-Цл-HCO32×
Ца-Мґ-Цл-HCO32×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A29×
trieda H21×
trieda C16×
trieda B12×
trieda D11×
trieda F10×
trieda E8×
trieda G3×
Kovy v podzemnej vode
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 424 μg/lmedián 8,50 μg/l120 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 70,0 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 47,0 μg/lmedián 1,20 μg/l120 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,70 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8 820 μg/lmedián 58,5 μg/l120 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,330 мг/лmedián 0,0100 мг/л120 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7,10 μg/lmedián 0,250 μg/l120 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,4 μg/lmedián 1,40 μg/l120 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l120 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l120 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л52 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
studňa
33
23,8 Bq/l
8,62 Bq/l
vrt s prelivom
3
23,7 Bq/l
22,5 Bq/l
джерело
26
45,0 Bq/l
10,6 Bq/l
potok, rieka
4
7,33 Bq/l
4,60 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
16,2 Bq/l
9,77 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
7,78 Bq/l
7,78 Bq/l
upravený prameň
3
8,51 Bq/l
8,35 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Ау489×
Аґ487×
Фе2×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah332×
štôlňa88×
iný druh objektu66×
halda49×
šachta7×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Anton štôlňa
štôlňa
Ау,Аґ
40 м
Halda bez mena č.4
halda
Ау,Аґ
40 м
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Ау,Аґ
60 м
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Ау,Аґ
80 м
Dolná Anton štôlňa
štôlňa
Ау,Аґ
90 м
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Ау,Аґ
90 м
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Ау,Аґ
100 м
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Ау,Аґ
110 м
Пінґа
pinga, pingový ťah
Ау,Аґ
130 м
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Ау,Аґ
160 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Горне Яблоньовце
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Anton Streicher
640 м
Пуканец
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 м
Пуканец
lignit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 м
Пуканец
žiaruvzdorné ily
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 м
Батовце
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Urbánová Eva – Špecial TRANS
1,5 км
Леваце – Шіклош
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,5 км
Леваце – Злати Оникс
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE,s.r.o.
1,7 км
Леваце – Злати Оникс
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE, s.r.o.
1,8 км
Юр над Грон
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ZLATNER, spol. s r.o. v konkurze
2,2 км
Висока – Златно
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 км
Лішов
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 км
Висока
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Pukanec – Barbora žily
Zlato-strieborné rudy
Ау, Аґ
ložiskový výskyt
150 м
Пуканец – Пукліар
Polymetalické rudy
Цу, Пб, Зн, Аґ
mineralogický výskyt
1,1 км
Pukanec – Wasserbrucher a Jakub žily
Zlato-strieborné rudy
Ау, Аґ
malé ložisko
1,3 км
Пуканец – Пріеложок
Zlato-strieborné rudy
Ау, Аґ
ložiskový výskyt
2,5 км
Pukanec – Biela Baňa, Gabe Gotes, Ladislav a Viktória žily
Zlato-strieborné rudy
Ау, Аґ
malé ložisko
2,7 км
Пуканец – Будачка
Medené rudy
Цу, Мо
mineralogický výskyt
2,8 км
Висока – Златно
Medené rudy
Цу, Ау
stredné ložisko
3,2 км
Пуканец – Будачка
Medené rudy
Цу, Ау
mineralogický výskyt
3,3 км
Висока – Шементлов
Medené rudy
Цу, Ау
malé ložisko
3,5 км
Пуканец – Кріжне Буки
Polymetalické rudy
Цу, Пб, Зн, Аґ
malé ložisko
3,7 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
412 vrtov v pásme 3 km, z toho 125 hydrogeologických a 287 ostatných; s číslom archívnej správy 412.
Hĺbky vrtov
до 10 м93×
10–30 м105×
30–100 м128×
100–300 м64×
nad 300 m14×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Кметьово
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
80,0 м
79691 134Ab15.pdf
10 м
V-2.2
inžiniersko-geologický
10,0 м
84530
30 м
Жемберовце
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
116,0 м
20584 134Ab3.pdf
40 м
Чанков
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
84,0 м
22892 134Ad1.pdf
40 м
Калінчіаково-Мали Кіар
vrt s termálnou, minerálnou vodou
50,5 м
19157 134Ad15.pdf
40 м
JVK-01
inžiniersko-geologický
11,0 м
103636
40 м
V-2.1
inžiniersko-geologický
10,0 м
84530
50 м
S-1
inžiniersko-geologický
11,5 м
84530
50 м
DPSB-03
inžiniersko-geologický
10,0 м
103637
60 м
JVB-01
inžiniersko-geologický
12,0 м
103637
70 м
DPSK-01
inžiniersko-geologický
11,0 м
103636
70 м
Мале Кршкани
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
72,0 м
55085 134Ad28.pdf
80 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Калінчіаково – HBV-2A
25 °C
–
65 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
využívaný
110 м
Калінчіаково – HBV-1
25 °C
–
80 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
využívaný
160 м
Возніца – R-3
35 °C
10,0 л/с
710 м
Ца-Мґ-SO4-HCO3
nevyužívaný
4,5 км
Желєзовце – HGŽ-1
18 °C
–
350 м
На-Ца-HCO3
nevyužívaný
5,0 км
Сантовка – B-3A
26 °C
15,5 л/с
73 м
Ца-Мґ-HCO3
využívaný
6,2 км
Вигне – HGV-3
29 °C
–
64 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
využívaný
6,8 км
Лукавіца – Жарновиця – LKC-4
35 °C
10,0 л/с
876 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
9,7 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
4
140 м
kategória c3
minerálna voda
23-38
16-30
1
160 м
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
8
330 м
kategória Kalinčiakovo – Margita-Ilona
termálne kúpalisko
–
–
1
520 м
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
3
690 м
kategória Santovka
termálne kúpalisko
–
–
1
5,2 км
kategória Želiezovce
termálne kúpalisko
–
–
1
5,3 км
HGŽ-1
geotermálna voda
38 – 55
< 5
1
5,4 км
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
6,6 км
S-1
geotermálna voda
15 – 22
16 – 30
1
8,8 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Леваце – складка ПО Левітекс – Ніксброд
SK2002300P
1,9 км
Pukanec – skládka kalov Hampoch
SK200220FP
2,2 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Горша – Каменьолом Дол. – Горша
–
1975
–
20 м
Жемберовце – Доліна – Горне Жемберовце
3 600 м²
1990
–
60 м
Žemberovce – obec – Horné Žemberovce
240 м²
1980
–
80 м
Jabloňovce – družstvo – Dolné Jabloňovce
200 м²
1985
–
80 м
М.Лудани – Митне Лудани
–
1970
–
90 м
Жемберовце – JRD – Горне Жемберовце
1 500 м²
1980
–
100 м
Девічани – Горне Девічани
100 м²
1980
–
110 м
Čankov – cintorín – Čankov
250 м²
1980
–
140 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви26×
Blokové polia5×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Стабілізовани17×
Потенціални14×
Актівни1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova19×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.