Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
10100 felől
Alacsony aktivitás · 2 horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Nagyon magas0
Magas0
Átlagos0
Alacsony2
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Sikenica č. 1, ablakpontszám 21.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 14:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Kalinčiakovo
42 cm
–
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Élénk vízfolyásHegylábi folyó kavicsos fenékkel és gyors sodrással. Itt már a pér és a pisztráng is jól fejlődik.
A vízfolyás magassági profilja: 388-től 140 m tengerszint feletti magasságig 43,2 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
388 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
137 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
251 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
5,8 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,24
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Sikenica
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 82 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek86 % čiary vody
14 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 335 mg/l, stredne tvrdá voda (10,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 105 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
63°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 85 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 89 °C (prírastok 26 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
59nGy/h dávkový príkon
84. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
542objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Fe
Najbližšie: Anton štôlňa (štôlňa), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
7vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 4 zrná v jednej vzorke (150 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
9 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 410 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Bátovce – JV).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
412vrtov do 3 km
1628 rozborov vody v okolí
Z toho 412 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
35°C na ústí vrtu
7 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Voznica – R-3, výdatnosť 10,0 l/s, 4,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
73lokalít do 3 km
2 záťaže, 71 skládok
Najbližšia záťaž: Levice – skládka PO Levitex – Nixbrod, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
62záznamov do 5 km
17 ložísk, 45 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
32plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek86%SR 72 %
Vulkanikus kőzetek14%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér86%
neovulkanity14%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
fluviálne sedimenty: nivné povodňové jemnopiesčité hliny, jemno až strednozrnné piesky
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty58%SR 16 %
fluviálne sedimenty nív42%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,3m
2 – 590%SR 48 %
0 – 210%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)77%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)15%SR 14 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)7,7%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľmi malý zdvih65%SR 6,4 %
veľký zdvih19%SR 26 %
veľký pokles7,7%SR 2,8 %
malý zdvih7,7%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
vnútrohorské panvy a kotliny50%SR 44 %
neovulkanity50%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
podunajská panva50%SR 23 %
stredoslovenské neovulkanity50%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov nížinných tokov60%SR 20 %
rajón efuzívnych hornín40%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov60%SR 71 %
formácia neovulkanitov40%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 14 z 29 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kavics50%SR 52 %
Bázické vulkanity19%SR 6,6 %
Íly13%SR 3,9 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
Vápence6,3%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)19%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)13%SR 3,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)6,3%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér nivy Hrona v Podunajskej nížine35%SR 1,6 %
neogén Bátovskej pahorkatiny a Čajkovskej zníženiny35%SR 0,0 %
neogén strednej a južnej časti Ipeľskej pahorkatiny15%SR 0,0 %
neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria15%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
podzemné vody fluviálnych sedimentov92%SR 8,0 %
silikátogénne, resp. silikátovo-sulfidogénne8,3%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO492%SR 6,6 %
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-HCO3-SO48,3%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A60%SR 36 %
F25%SR 8,8 %
H10%SR 8,8 %
B5,0%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Bátovska a Rykynčická depresia65%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast23%SR 0,6 %
Levická kryha12%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,80typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
10,3°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,84 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
335mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 58Mg 26Na+K 16
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 66SO₄ 25Cl 9
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK5,04 mg/l74. percentil
FluoridokF0,166 mg/l71. percentil
NátriumNa13,2 mg/l66. percentil
SzulfátokSO452,7 mg/l63. percentil
KloridokCl13,9 mg/l60. percentil
MagnéziumMg13,8 mg/l45. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3173 mg/l37. percentil
KalciumCa51,1 mg/l36. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
VanádiumV105 mg/kg90. percentil
KobaltCo11,5 mg/kg84. percentil
CinkZn149 mg/kg80. percentil
AntimonSb1,12 mg/kg74. percentil
RézCu30,8 mg/kg73. percentil
ÓlomPb20,5 mg/kg71. percentil
ArzénAs8,88 mg/kg71. percentil
HiganyHg0,160 mg/kg68. percentil
CínSn3,12 mg/kg66. percentil
KadmiumCd0,259 mg/kg66. percentil
BizmutBi0,245 mg/kg60. percentil
MolibdénMo0,427 mg/kg59. percentil
KrómCr63,1 mg/kg35. percentil
SzelénSe0,176 mg/kg31. percentil
NikkelNi17,8 mg/kg20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi6 574 mg/kg90. percentil
VasFe3,50 %82. percentil
MangánMn1 182 mg/kg77. percentil
AlumíniumAl6,49 %76. percentil
FoszforP988 mg/kg67. percentil
DraslíkK1,55 %55. percentil
NátriumNa0,853 %47. percentil
KalciumCa1,26 %23. percentil
MagnéziumMg0,644 %19. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY35,5 mg/kg84. percentil
ZirkónZr499 mg/kg79. percentil
BerilliumBe1,91 mg/kg78. percentil
CérCe67,7 mg/kg75. percentil
RubídiumRb97,7 mg/kg72. percentil
BáriumBa486 mg/kg66. percentil
StronciumSr140 mg/kg53. percentil
GáliumGa14,2 mg/kg52. percentil
LítiumLi27,0 mg/kg35. percentil
BórB47,1 mg/kg18. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
59nGy/h vo vzduchu
rozsah 46 až 68 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Alapkőzeti radon-kockázat
közepes
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,68 ppm92. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,82 ppm74. percentil
Kálium (K)K1,41 %74. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-13nT
rozsah -164 až 358 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-6mGal
reziduálna +2,6 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
63 / 89 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 26 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Bátovska a Rykynčická depresia65%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast23%SR 0,6 %
Levická kryha12%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)115–940m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek295m a.s.l.
Átlagos lejtés7,0°
Priemerná januárová teplota-3,0°C
Priemerná júlová teplota18,8°C
Ročné zrážky683mm
Geomorfologické celky
Podunajská pahorkatina72%SR 10 %
Štiavnické vrchy28%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Podunajská nížina72%SR 18 %
Slovenské stredohorie28%SR 9,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma68%SR 38 %
horská klíma32%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu65%SR 31 %
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu35%SR 25 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda88%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A12%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogén59%SR 48 %
Neogénne vulkanity41%SR 11 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
BáriumBaextrémna (horný 1 %)
najvyššie 410 μg/lmedián 40,0 μg/l45 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bátovce – JV, 1997, 690 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 3,00 μg/l53 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Drženice, 1997, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,22 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sikenica, 2005, 30 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,50 μg/l53 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Čankovský potok, 1997, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,8 μg/lmedián 1,00 μg/l53 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Teler, kanál, 2004, 410 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,00 μg/l53 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horné Jabloňovce, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l13 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: obora pre zver, 320 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 732 μg/lmedián 270 μg/l10 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sikenica, 2005, 30 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horné Jabloňovce, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 30,0 μg/lmedián 5,00 μg/l53 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Podlužianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 49,2 mg/lmedián 24,5 mg/l52 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: osada Čudo, 1997, 770 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)77 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)75 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)73 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)57 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)56 vzoriek, najviac 555 zŕn
Pyrit (FeS₂)55 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)21 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)15 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)12 vzoriek, najviac 400 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Arany (Au)7 vzoriek, najviac 4 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 3 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)4 vzorky, najviac 400 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Galenit (PbS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
6
1 zrno
40 m
183
1 zrno
60 m
189
1 zrno
60 m
6
1 zrno
80 m
274
4 zrná
150 m
275
1 zrno
370 m
277
1 zrno
460 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)77 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)77 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)64 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)63 vzoriek, najviac 815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))45 vzoriek, najviac 315 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))43 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)43 vzoriek, najviac 15 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)3 vzorky, najviac 383 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO347×
Ca-HCO322×
Ca-Mg-SO4-HCO318×
Ca-SO4-HCO36×
Na-Ca-HCO32×
Ca-K-HCO32×
Ca-Cl-HCO32×
Ca-Mg-Cl-HCO32×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A29×
trieda H21×
trieda C16×
trieda B12×
trieda D11×
trieda F10×
trieda E8×
trieda G3×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 424 μg/lmedián 8,50 μg/l120 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 70,0 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 47,0 μg/lmedián 1,20 μg/l120 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,70 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8 820 μg/lmedián 58,5 μg/l120 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,330 mg/lmedián 0,0100 mg/l120 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7,10 μg/lmedián 0,250 μg/l120 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,4 μg/lmedián 1,40 μg/l120 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l120 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l120 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l52 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
33
23,8 Bq/l
8,62 Bq/l
vrt s prelivom
3
23,7 Bq/l
22,5 Bq/l
prameň
26
45,0 Bq/l
10,6 Bq/l
potok, rieka
4
7,33 Bq/l
4,60 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
16,2 Bq/l
9,77 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
7,78 Bq/l
7,78 Bq/l
upravený prameň
3
8,51 Bq/l
8,35 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au489×
Ag487×
Fe2×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah332×
štôlňa88×
iný druh objektu66×
halda49×
šachta7×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Anton štôlňa
štôlňa
Au,Ag
40 m
Halda bez mena č.4
halda
Au,Ag
40 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
60 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
80 m
Dolná Anton štôlňa
štôlňa
Au,Ag
90 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
90 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
100 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
110 m
Pinga
pinga, pingový ťah
Au,Ag
130 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
160 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Horné Jabloňovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Anton Streicher
640 m
Pukanec
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 m
Pukanec
lignit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 m
Pukanec
žiaruvzdorné ily
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 m
Bátovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Urbánová Eva – Špecial TRANS
1,5 km
Levice – Šiklóš
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,5 km
Levice – Zlatý Onyx
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE,s.r.o.
1,7 km
Levice – Zlatý Onyx
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE, s.r.o.
1,8 km
Jur nad Hronom
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ZLATNER, spol. s r.o. v konkurze
2,2 km
Vysoká – Zlatno
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Lišov
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 km
Vysoká
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Pukanec – Barbora žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
150 m
Pukanec – Pukliar
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
1,1 km
Pukanec – Wasserbrucher a Jakub žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
1,3 km
Pukanec – Prieložok
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
2,5 km
Pukanec – Biela Baňa, Gabe Gotes, Ladislav a Viktória žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
2,7 km
Pukanec – Budačka
Medené rudy
Cu, Mo
mineralogický výskyt
2,8 km
Vysoká – Zlatno
Medené rudy
Cu, Au
stredné ložisko
3,2 km
Pukanec – Budačka
Medené rudy
Cu, Au
mineralogický výskyt
3,3 km
Vysoká – Šementlov
Medené rudy
Cu, Au
malé ložisko
3,5 km
Pukanec – Krížne Buky
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
malé ložisko
3,7 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
412 vrtov v pásme 3 km, z toho 125 hydrogeologických a 287 ostatných; s číslom archívnej správy 412.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m93×
10–30 m105×
30–100 m128×
100–300 m64×
nad 300 m14×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
Kmeťovo
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
80,0 m
79691 134Ab15.pdf
10 m
V-2.2
inžiniersko-geologický
10,0 m
84530
30 m
Žemberovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
116,0 m
20584 134Ab3.pdf
40 m
Čankov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
84,0 m
22892 134Ad1.pdf
40 m
Kalinčiakovo-Malý Kiar
vrt s termálnou, minerálnou vodou
50,5 m
19157 134Ad15.pdf
40 m
JVK-01
inžiniersko-geologický
11,0 m
103636
40 m
V-2.1
inžiniersko-geologický
10,0 m
84530
50 m
S-1
inžiniersko-geologický
11,5 m
84530
50 m
DPSB-03
inžiniersko-geologický
10,0 m
103637
60 m
JVB-01
inžiniersko-geologický
12,0 m
103637
70 m
DPSK-01
inžiniersko-geologický
11,0 m
103636
70 m
Malé Krškany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
72,0 m
55085 134Ad28.pdf
80 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Kalinčiakovo – HBV-2A
25 °C
–
65 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
110 m
Kalinčiakovo – HBV-1
25 °C
–
80 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
160 m
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
4,5 km
Želiezovce – HGŽ-1
18 °C
–
350 m
Na-Ca-HCO3
nevyužívaný
5,0 km
Santovka – B-3A
26 °C
15,5 l/s
73 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
6,2 km
Vyhne – HGV-3
29 °C
–
64 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
6,8 km
Lukavica – Žarnovica – LKC-4
35 °C
10,0 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,7 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
4
140 m
kategória c3
minerálna voda
23-38
16-30
1
160 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
8
330 m
kategória Kalinčiakovo – Margita-Ilona
termálne kúpalisko
–
–
1
520 m
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
3
690 m
kategória Santovka
termálne kúpalisko
–
–
1
5,2 km
kategória Želiezovce
termálne kúpalisko
–
–
1
5,3 km
HGŽ-1
geotermálna voda
38 – 55
< 5
1
5,4 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
6,6 km
S-1
geotermálna voda
15 – 22
16 – 30
1
8,8 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Levice – skládka PO Levitex – Nixbrod
SK2002300P
1,9 km
Pukanec – skládka kalov Hampoch
SK200220FP
2,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Horša – Kameňolom Dol. – Horša
–
1975
–
20 m
Žemberovce – Dolina – Horné Žemberovce
3 600 m²
1990
–
60 m
Žemberovce – obec – Horné Žemberovce
240 m²
1980
–
80 m
Jabloňovce – družstvo – Dolné Jabloňovce
200 m²
1985
–
80 m
M.Ludany – Mýtne Ludany
–
1970
–
90 m
Žemberovce – JRD – Horné Žemberovce
1 500 m²
1980
–
100 m
Devičany – Horné Devičany
100 m²
1980
–
110 m
Čankov – cintorín – Čankov
250 m²
1980
–
140 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy26×
Blokové polia5×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný17×
Potenciálny14×
Aktívny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova19×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.