Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
19de 100
Activité faible · moyenne de 2 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne0
Faible2
Meilleure plage horaire du jour
06:00–08:00
Sikenica č. 1, score de la fenêtre 19.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 06:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Kalinčiakovo
41 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau vifUne rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 388 à 140 m au-dessus du niveau de la mer sur 43,2 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
388 m a.s.l.
Point le plus bas
137 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
251 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
5,8 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,24
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
2 sur 2 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
1 à 2 indicateurs2
Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée
Sikenica č. 1Sikenica · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Sikenica č. 2Sikenica · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
2 sur 2 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
nitrates de 25 à 50 mg/l1
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)1
ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station1
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Sikenica
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 82 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek86 % čiary vody
14 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 335 mg/l, stredne tvrdá voda (10,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 105 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
63°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 85 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 89 °C (prírastok 26 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
59nGy/h dávkový príkon
84. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
542objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Fe
Najbližšie: Anton štôlňa (štôlňa), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
7vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 4 zrná v jednej vzorke (150 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
9 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 410 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Bátovce – JV).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
412vrtov do 3 km
1628 rozborov vody v okolí
Z toho 412 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
35°C na ústí vrtu
7 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Voznica – R-3, výdatnosť 10,0 l/s, 4,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
73lokalít do 3 km
2 záťaže, 71 skládok
Najbližšia záťaž: Levice – skládka PO Levitex – Nixbrod, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
62záznamov do 5 km
17 ložísk, 45 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
32plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek86%SR 72 %
Roches volcaniques14%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér86%
neovulkanity14%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
fluviálne sedimenty: nivné povodňové jemnopiesčité hliny, jemno až strednozrnné piesky
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty58%SR 16 %
fluviálne sedimenty nív42%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,3m
2 – 590%SR 48 %
0 – 210%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)77%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)15%SR 14 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)7,7%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľmi malý zdvih65%SR 6,4 %
veľký zdvih19%SR 26 %
veľký pokles7,7%SR 2,8 %
malý zdvih7,7%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 14 z 29 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Gravier50%SR 52 %
Bázické vulkanity19%SR 6,6 %
Íly13%SR 3,9 %
Kyslé vulkanity13%SR 3,2 %
Vápence6,3%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)19%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)13%SR 3,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)13%SR 3,2 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)6,3%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér nivy Hrona v Podunajskej nížine35%SR 1,6 %
neogén Bátovskej pahorkatiny a Čajkovskej zníženiny35%SR 0,0 %
neogén strednej a južnej časti Ipeľskej pahorkatiny15%SR 0,0 %
neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria15%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
podzemné vody fluviálnych sedimentov92%SR 8,0 %
silikátogénne, resp. silikátovo-sulfidogénne8,3%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO492%SR 6,6 %
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-HCO3-SO48,3%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A60%SR 36 %
F25%SR 8,8 %
H10%SR 8,8 %
B5,0%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Bátovska a Rykynčická depresia65%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast23%SR 0,6 %
Levická kryha12%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 7,80typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
10,3°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,84 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
335mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 58Mg 26Na+K 16
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 66SO₄ 25Cl 9
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK5,04 mg/l74. percentil
FluoruresF0,166 mg/l71. percentil
SodiumNa13,2 mg/l66. percentil
SulfatesSO452,7 mg/l63. percentil
ChloruresCl13,9 mg/l60. percentil
MagnésiumMg13,8 mg/l45. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3173 mg/l37. percentil
CalciumCa51,1 mg/l36. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
VanadiumV105 mg/kg90. percentil
CobaltCo11,5 mg/kg84. percentil
ZincZn149 mg/kg80. percentil
AntimoineSb1,12 mg/kg74. percentil
CuivreCu30,8 mg/kg73. percentil
PlombPb20,5 mg/kg71. percentil
ArsenicAs8,88 mg/kg71. percentil
MercureHg0,160 mg/kg68. percentil
CínSn3,12 mg/kg66. percentil
CadmiumCd0,259 mg/kg66. percentil
BizmutBi0,245 mg/kg60. percentil
MolybdèneMo0,427 mg/kg59. percentil
ChromeCr63,1 mg/kg35. percentil
SéléniumSe0,176 mg/kg31. percentil
NickelNi17,8 mg/kg20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi6 574 mg/kg90. percentil
FerFe3,50 %82. percentil
ManganèseMn1 182 mg/kg77. percentil
AluminiumAl6,49 %76. percentil
PhosphoreP988 mg/kg67. percentil
DraslíkK1,55 %55. percentil
SodiumNa0,853 %47. percentil
CalciumCa1,26 %23. percentil
MagnésiumMg0,644 %19. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY35,5 mg/kg84. percentil
ZirkónZr499 mg/kg79. percentil
BérylliumBe1,91 mg/kg78. percentil
CérCe67,7 mg/kg75. percentil
RubídiumRb97,7 mg/kg72. percentil
BáriumBa486 mg/kg66. percentil
StronciumSr140 mg/kg53. percentil
GáliumGa14,2 mg/kg52. percentil
LítiumLi27,0 mg/kg35. percentil
BoreB47,1 mg/kg18. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
59nGy/h vo vzduchu
rozsah 46 až 68 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,68 ppm92. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,82 ppm74. percentil
Potassium (K)K1,41 %74. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
63 / 89 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 26 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Bátovska a Rykynčická depresia65%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast23%SR 0,6 %
Levická kryha12%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,0°C
Priemerná júlová teplota18,8°C
Ročné zrážky683mm
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma68%SR 38 %
horská klíma32%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
BáriumBaextrémna (horný 1 %)
najvyššie 410 μg/lmedián 40,0 μg/l45 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bátovce – JV, 1997, 690 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 75,0 μg/lmedián 3,00 μg/l53 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Drženice, 1997, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,22 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sikenica, 2005, 30 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,50 μg/l53 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Čankovský potok, 1997, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,8 μg/lmedián 1,00 μg/l53 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Teler, kanál, 2004, 410 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,00 μg/l53 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horné Jabloňovce, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l13 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: obora pre zver, 320 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 732 μg/lmedián 270 μg/l10 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sikenica, 2005, 30 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horné Jabloňovce, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 30,0 μg/lmedián 5,00 μg/l53 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Podlužianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 49,2 mg/lmedián 24,5 mg/l52 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: osada Čudo, 1997, 770 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)77 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)75 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)73 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)57 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)56 vzoriek, najviac 555 zŕn
Pyrit (FeS₂)55 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)21 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)15 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)12 vzoriek, najviac 400 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Or (Au)7 vzoriek, najviac 4 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 3 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)4 vzorky, najviac 400 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Galenit (PbS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
6
1 zrno
40 m
183
1 zrno
60 m
189
1 zrno
60 m
6
1 zrno
80 m
274
4 zrná
150 m
275
1 zrno
370 m
277
1 zrno
460 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)77 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)77 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)64 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)63 vzoriek, najviac 815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))45 vzoriek, najviac 315 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))43 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)43 vzoriek, najviac 15 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)3 vzorky, najviac 383 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO347×
Ca-HCO322×
Ca-Mg-SO4-HCO318×
Ca-SO4-HCO36×
Na-Ca-HCO32×
Ca-K-HCO32×
Ca-Cl-HCO32×
Ca-Mg-Cl-HCO32×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A29×
trieda H21×
trieda C16×
trieda B12×
trieda D11×
trieda F10×
trieda E8×
trieda G3×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 424 μg/lmedián 8,50 μg/l120 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 70,0 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 47,0 μg/lmedián 1,20 μg/l120 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,70 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8 820 μg/lmedián 58,5 μg/l120 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,330 mg/lmedián 0,0100 mg/l120 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7,10 μg/lmedián 0,250 μg/l120 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,4 μg/lmedián 1,40 μg/l120 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l120 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l120 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l120 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l52 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
33
23,8 Bq/l
8,62 Bq/l
vrt s prelivom
3
23,7 Bq/l
22,5 Bq/l
source
26
45,0 Bq/l
10,6 Bq/l
potok, rieka
4
7,33 Bq/l
4,60 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
16,2 Bq/l
9,77 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
7,78 Bq/l
7,78 Bq/l
upravený prameň
3
8,51 Bq/l
8,35 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au489×
Ag487×
Fe2×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah332×
štôlňa88×
iný druh objektu66×
halda49×
šachta7×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Anton štôlňa
štôlňa
Au,Ag
40 m
Halda bez mena č.4
halda
Au,Ag
40 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
60 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
80 m
Dolná Anton štôlňa
štôlňa
Au,Ag
90 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
90 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
100 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
110 m
Pinga
pinga, pingový ťah
Au,Ag
130 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
160 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Horné Jabloňovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Anton Streicher
640 m
Pukanec
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 m
Pukanec
lignit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 m
Pukanec
žiaruvzdorné ily
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
760 m
Bátovce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Urbánová Eva – Špecial TRANS
1,5 km
Levice – Šiklóš
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,5 km
Levice – Zlatý Onyx
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE,s.r.o.
1,7 km
Levice – Zlatý Onyx
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE, s.r.o.
1,8 km
Jur nad Hron
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ZLATNER, spol. s r.o. v konkurze
2,2 km
Élevée – Zlatno
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Lišov
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 km
Élevée
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Pukanec – Barbora žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
150 m
Pukanec – Pukliar
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
1,1 km
Pukanec – Wasserbrucher a Jakub žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
1,3 km
Pukanec – Prieložok
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
2,5 km
Pukanec – Biela Baňa, Gabe Gotes, Ladislav a Viktória žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
2,7 km
Pukanec – Budačka
Medené rudy
Cu, Mo
mineralogický výskyt
2,8 km
Élevée – Zlatno
Medené rudy
Cu, Au
stredné ložisko
3,2 km
Pukanec – Budačka
Medené rudy
Cu, Au
mineralogický výskyt
3,3 km
Élevée – Šementlov
Medené rudy
Cu, Au
malé ložisko
3,5 km
Pukanec – Krížne Buky
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
malé ložisko
3,7 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
412 vrtov v pásme 3 km, z toho 125 hydrogeologických a 287 ostatných; s číslom archívnej správy 412.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m93×
10–30 m105×
30–100 m128×
100–300 m64×
nad 300 m14×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Kmeťovo
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
80,0 m
79691 134Ab15.pdf
10 m
V-2.2
inžiniersko-geologický
10,0 m
84530
30 m
Žemberovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
116,0 m
20584 134Ab3.pdf
40 m
Čankov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
84,0 m
22892 134Ad1.pdf
40 m
Kalinčiakovo-Malý Kiar
vrt s termálnou, minerálnou vodou
50,5 m
19157 134Ad15.pdf
40 m
JVK-01
inžiniersko-geologický
11,0 m
103636
40 m
V-2.1
inžiniersko-geologický
10,0 m
84530
50 m
S-1
inžiniersko-geologický
11,5 m
84530
50 m
DPSB-03
inžiniersko-geologický
10,0 m
103637
60 m
JVB-01
inžiniersko-geologický
12,0 m
103637
70 m
DPSK-01
inžiniersko-geologický
11,0 m
103636
70 m
Malé Krškany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
72,0 m
55085 134Ad28.pdf
80 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Kalinčiakovo – HBV-2A
25 °C
–
65 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
110 m
Kalinčiakovo – HBV-1
25 °C
–
80 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
160 m
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
4,5 km
Želiezovce – HGŽ-1
18 °C
–
350 m
Na-Ca-HCO3
nevyužívaný
5,0 km
Santovka – B-3A
26 °C
15,5 l/s
73 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
6,2 km
Vyhne – HGV-3
29 °C
–
64 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
6,8 km
Lukavica – Žarnovica – LKC-4
35 °C
10,0 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,7 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
4
140 m
kategória c3
minerálna voda
23-38
16-30
1
160 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
8
330 m
kategória Kalinčiakovo – Margita-Ilona
termálne kúpalisko
–
–
1
520 m
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
3
690 m
kategória Santovka
termálne kúpalisko
–
–
1
5,2 km
kategória Želiezovce
termálne kúpalisko
–
–
1
5,3 km
HGŽ-1
geotermálna voda
38 – 55
< 5
1
5,4 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
6,6 km
S-1
geotermálna voda
15 – 22
16 – 30
1
8,8 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Levice – skládka PO Levitex – Nixbrod
SK2002300P
1,9 km
Pukanec – skládka kalov Hampoch
SK200220FP
2,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Horša – Kameňolom Dol. – Horša
–
1975
–
20 m
Žemberovce – Dolina – Horné Žemberovce
3 600 m²
1990
–
60 m
Žemberovce – obec – Horné Žemberovce
240 m²
1980
–
80 m
Jabloňovce – družstvo – Dolné Jabloňovce
200 m²
1985
–
80 m
M.Ludany – Mýtne Ludany
–
1970
–
90 m
Žemberovce – JRD – Horné Žemberovce
1 500 m²
1980
–
100 m
Devičany – Horné Devičany
100 m²
1980
–
110 m
Čankov – cintorín – Čankov
250 m²
1980
–
140 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy26×
Blokové polia5×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný17×
Potenciálny14×
Aktívny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova19×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.