Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

ВН Курінец

Басейн: ГронКоропові
ділянка
1
довжина ділянок
1,1km
край
Банськобистрицький край
Аерофотознімок водотоку ВН Курінец з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці ВН Курінец

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

15:00–17:00

ВН Курінец, оцінка вікна 8.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 07:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Профіль висот: водосховище

    Висота рельєфу вздовж рибальської ділянки та приблизний рівень води.

    Водосховище Це водосховище, тому водотік тут не оцінюється: вода не має течії, падіння чи ухилу. Графік показує висоту рельєфу вздовж рибальської ділянки.

    2002052102152200,0 км0,5 км1,0 км
    Висотний профіль рельєфу (Водойма): від 216 до 205 м н. р. м. на 1,1 км.
    Висота рельєфу вздовж лінії рибальської ділянки, від початку (зліва) до кінця
    Рівень води приблизно
    205 м н. р. м.
    Найнижча точка профілю
    205 м н. р. м.
    Найвища точка профілю
    216 м н. р. м.

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Висота орієнтовна (похибка кілька метрів).

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку ВН Курінец за 2018 рік
    2018знято 8 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку ВН Курінец за 2021 рік
    2021знято 6 вер. 2021
    Аерофотознімок водотоку ВН Курінец за 2024 рік
    2024знято 30 лип. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці ВН Курінец

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Поверхневі води поблизу ділянокнайближче місце моніторингу SHMÚ, 2025

    У 1 з 1 рибальських ділянок водотоку з даними SHMÚ на найближчій станції не виконується норма принаймні за одним показником.

    • 1 до 2 показники1

    Найбільш забруднені ділянкиусі з невиконаною нормою

    • ВН КурінецВН Курінец · невиконана норма у 1 з 4 років2 показники

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • шкідливі речовини вище норми принаймні на одній станції (метали, пестициди, PFAS, розчинники)1
    • іони амонію або нітрити вище норми принаймні на одній станції1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku VN Kurinec

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 626 mg/l, tvrdá voda (19,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 10,8 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 78. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    55nGy/h dávkový príkon

    75. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    6 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    –

    Do 1 km od vody nie je vo vzorkách atlasu povrchových vôd žiadne meranie.

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    44vrtov do 3 km

    156 rozborov vody v okolí

    Z toho 44 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    32°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Rimavské Janovce – GRS-1, 3,3 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    3záznamy do 5 km

    3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviáne sedimenty terás100%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Гравій100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO4100%SR 7,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,91typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    19,7°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,52 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    626mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • НатрійНа29,2 мг/л89. percentil
    • ДраслікK8,24 мг/л89. percentil
    • МагнійМґ35,4 мг/л89. percentil
    • СульфатиSO497,0 мг/л88. percentil
    • ХлоридиЦл41,1 мг/л87. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3314 мг/л80. percentil
    • ФторидиF0,172 мг/л73. percentil
    • КальційЦа82,8 мг/л72. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • АмоніумNH44,80 мг/л95. percentil
    • ФосфоречнаниPO41,42 мг/л95. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК6,54 мг/л90. percentil
    • НітратиNO38,25 мг/л65. percentil

    Метали

    • МарганецьМн126 μg/l84. percentil
    • ЦинкЗн16,1 μg/l81. percentil
    • ЗалізоФе0,148 мг/л65. percentil
    • АлюмінійАл24,1 μg/l23. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • АрсенАс10,8 мг/кг78. percentil
    • АнтимонСб1,14 мг/кг75. percentil
    • СеленСе0,341 мг/кг70. percentil
    • МолібденМо0,424 мг/кг58. percentil
    • ЦінСн2,61 мг/кг48. percentil
    • ВанадійV64,5 мг/кг41. percentil
    • ОловоПб13,9 мг/кг40. percentil
    • ХромЦр64,7 мг/кг37. percentil
    • КадмійЦд0,122 мг/кг33. percentil
    • НікельНі19,9 мг/кг28. percentil
    • РтутьГґ0,0604 мг/кг21. percentil
    • БізмутБі0,122 мг/кг13. percentil
    • ЦинкЗн60,4 мг/кг8. percentil
    • КобальтЦо4,98 мг/кг7. percentil
    • МідьЦу12,2 мг/кг5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • МарганецьМн3 263 мг/кг95. percentil
    • ФосфорP1 204 мг/кг84. percentil
    • ТітанТі4 905 мг/кг66. percentil
    • КальційЦа3,00 %66. percentil
    • АлюмінійАл5,49 %45. percentil
    • ЗалізоФе2,58 %44. percentil
    • НатрійНа0,801 %36. percentil
    • ДраслікK1,32 %22. percentil
    • МагнійМґ0,580 %11. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ЛітіумЛі32,0 мг/кг63. percentil
    • БаріумБа464 мг/кг59. percentil
    • РубідіумРб91,8 мг/кг59. percentil
    • БерилійБе1,52 мг/кг56. percentil
    • ЗірконЗр402 мг/кг50. percentil
    • ИтріумY27,5 мг/кг49. percentil
    • ҐаліумҐа13,9 мг/кг49. percentil
    • ЦерЦе57,7 мг/кг45. percentil
    • СтронціумСр129 мг/кг43. percentil
    • БорB57,2 мг/кг40. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    55nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh10,1 ppm94. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,93 ppm79. percentil
    • Калій (K)K1,03 %7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Včelinec – Rimavská Sobota – občasný (2,5 km od vody)Rimavské Janovce – GRS-1 – nekúpeľný (3,3 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Rimavská Sobota – tehliarske suroviny (2,4 km od vody)Rimavské Janovce – Jánošíky – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)Gemerček – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Kurinec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Rimavské Janovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Rimavská Sobota – Sabová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Rimavská Sobota – Sabová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Mojín – negatívny vrt (2,5 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Mojín – negatívny vrt (2,6 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Mojín – negatívny vrt (2,7 km od vody)Rimavská Sobota – monitorovací vrt (2,7 km od vody)Mojín – negatívny vrt (2,7 km od vody)Rimavská Sobota – monitorovací vrt (2,7 km od vody)Rimavská Sobota – monitorovací vrt (2,8 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Rimavská Sobota – monitorovací vrt (2,8 km od vody)Rimavská Sobota – monitorovací vrt (2,9 km od vody)Rimavská Sobota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Rimavská Sobota – monitorovací vrt (2,9 km od vody)Rimavská Sobota – monitorovací vrt (3,0 km od vody)Mojín-Majša – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Rimavská Sobota Sabová – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (810 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (830 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)Rimavská Sobota-Kurinec, 800m JV od K242 – studňa (140 m od vody)rekr. oblasť Kurinec, 3980m SSV od k. 295 Ortváň – prameň (830 m od vody)Rimavské Janovce, 1000m JV od K212 – studňa (1,1 km od vody)Duzava c.d.14, 1km SV od K243 – studňa (1,4 km od vody)Duzava c.d.61, 400m SV od K243 – studňa (1,5 km od vody)J. časť obce, pri asfal. ceste – studňa (1,6 km od vody)Rimavské Janovce, 600m SSV od K212 – prameň (1,6 km od vody)350 m J od PD v obci. – prameň (1,6 km od vody)3080 m VJV od k. 302 Rakovec, pri poľnej ceste ( – prameň (1,7 km od vody)Rimavská Sobota-Vcelinec, 200m V od K217 – studňa (2,3 km od vody)Rimav.Janovce, c.d.364, 1200m SSV od K248 – studňa (2,4 km od vody)Mojin c.d.3, 800m J od K249 – studňa (2,7 km od vody)Rim.Janovce,č.d.68,1000m JZ od K287 – studňa (2,7 km od vody)Rim.Jamovce, c.d.68, 1000m JZ od K287 – studňa (2,7 km od vody)Rimavské Janovce, 900m Z od K248 – prameň (2,8 km od vody)Majsa c.d.61, 600m JZ od K260 – studňa (2,8 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)3 vzorky, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)3 vzorky, najviac 2815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 315 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ца-Мґ-HCO37×
    • Ца-Мґ-SO4-HCO36×
    • Ца-Мґ-SO41×
    • Ца-Мґ-HCO3-SO41×
    • Ца-Мґ-SO4-Цл-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A4×
    • trieda H4×
    • trieda D3×
    • trieda B2×
    • trieda E1×
    • trieda F1×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ХромЦрextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 54,5 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 140 μg/lmedián 48,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 мг/лmedián 0,0100 мг/л11 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 081 μg/lmedián 156 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 1,50 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 140 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    studňa79,02 Bq/l4,57 Bq/l
    джерело123,4 Bq/l23,4 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    44 vrtov v pásme 3 km, z toho 32 hydrogeologických a 12 ostatných; s číslom archívnej správy 44.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м35×
    • 10–30 м9×
    • 30–100 м0×
    • 100–300 м0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    J-1inžiniersko-geologický4,0 м8521470 м
    Курінецúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 м21960 125Cc43.pdf90 м
    Римавська Соботаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,5 м20578 125Cc17.pdf500 м
    J-2inžiniersko-geologický4,0 м85214790 м
    J-3inžiniersko-geologický4,0 м852141,3 км
    3-240 Рімавске Яновцеhydrogeologický8,0 м1017481,6 км
    J-4inžiniersko-geologický4,0 м852141,7 км
    Римавська Соботаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,5 м14881 125Cc40.pdf1,9 км
    Римавська Соботаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,7 м14881 125Cc36.pdf2,2 км
    Римавська Соботаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,3 м14881 125Cc39.pdf2,2 км
    J-5inžiniersko-geologický6,0 м852142,2 км
    Римавська Соботаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 м14881 125Cc41.pdf2,3 км

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Рімавске Яновце – GRS-132 °C–1022 мЦа-HCO3využívaný3,3 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 595,7 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Вчелінец – Римавська Собота–1988–2,5 км

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Римавська Собота1 рибальська ділянка · 1,1 км7ВН Курінец7

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Грон