Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Дрґонова доліна

Басейн: ВагЛососеві – форельові
ділянка
1
довжина ділянок
9,5km
край
Тренчинський край
Аерофотознімок водотоку Дрґонова доліна з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Дрґонова доліна

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Середня активність · середнє з однієї рибальської ділянки

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

15:00–17:00

Дрґонова доліна, оцінка вікна 44.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 04:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Бистріна Гірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.

    2003004005006000 км2 км4 км6 км8 км
    Висотний профіль водотоку: від 526 до 277 м н. р. м. на 9,5 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    527 м н. р. м.
    Найнижча точка
    258 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    269 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    28 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,17

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2017 по 2023 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Дрґонова доліна за 2017 рік
    2017знято 24 серп. 2017
    Аерофотознімок водотоку Дрґонова доліна за 2020 рік
    2020знято 28 лип. 2020
    Аерофотознімок водотоку Дрґонова доліна за 2023 рік
    2023знято 13 серп. 2023

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Дрґонова доліна

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    0 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Drgonova dolina

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty, 25 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 517 mg/l, tvrdá voda (18,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Selén 0,362 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 73. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 60 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    51. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    6 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 922 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Poriadie – v doline, pravostranný prítok potoka Kostolník, 1).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    43vrtov do 3 km

    395 rozborov vody v okolí

    Z toho 43 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    2 záťaže, 2 skládky

    Najbližšia záťaž: Stará Turá – skládka KO Drahý vrch, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    4záznamy do 5 km

    4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    10plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %
    • Флиш25%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • flyš25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny1×
    flyšpaleocén – eocénsvodnické súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • BIELOKARPATSKÝ PRÍKROV100%SR 4,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý zdvih50%SR 7,7 %
    • stredný zdvih50%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Іловце100%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)100%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma východnej časti Bielych Karpát a severnej časti Myjavskej pahorkatiny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 8,09typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    18,0°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,21 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    517mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • КальційЦа101 мг/л87. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3305 мг/л78. percentil
    • СульфатиSO461,4 мг/л70. percentil
    • ХлоридиЦл11,6 мг/л56. percentil
    • МагнійМґ16,8 мг/л56. percentil
    • НатрійНа8,28 мг/л47. percentil
    • ФторидиF0,0834 мг/л32. percentil
    • ДраслікK1,63 мг/л23. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • НітратиNO38,18 мг/л64. percentil
    • АмоніумNH40,0888 мг/л42. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК2,80 мг/л40. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0748 мг/л37. percentil

    Метали

    • ЗалізоФе0,215 мг/л77. percentil
    • АлюмінійАл164 μg/l74. percentil
    • МарганецьМн50,0 μg/l62. percentil
    • ЦинкЗн3,96 μg/l29. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • СеленСе0,362 мг/кг73. percentil
    • КадмійЦд0,188 мг/кг50. percentil
    • НікельНі22,8 мг/кг41. percentil
    • ХромЦр65,6 мг/кг39. percentil
    • ВанадійV60,8 мг/кг31. percentil
    • АрсенАс5,28 мг/кг30. percentil
    • ЦінСн2,18 мг/кг29. percentil
    • ОловоПб12,3 мг/кг28. percentil
    • АнтимонСб0,422 мг/кг27. percentil
    • МолібденМо0,259 мг/кг26. percentil
    • МідьЦу17,9 мг/кг23. percentil
    • ЦинкЗн69,1 мг/кг18. percentil
    • КобальтЦо6,08 мг/кг16. percentil
    • БізмутБі0,120 мг/кг12. percentil
    • РтутьГґ0,0457 мг/кг10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • КальційЦа3,34 %69. percentil
    • ДраслікK1,52 %51. percentil
    • НатрійНа0,867 %50. percentil
    • ТітанТі4 311 мг/кг44. percentil
    • АлюмінійАл4,94 %24. percentil
    • МарганецьМн615 мг/кг20. percentil
    • МагнійМґ0,641 %18. percentil
    • ЗалізоФе2,05 %12. percentil
    • ФосфорP522 мг/кг10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • БорB70,0 мг/кг75. percentil
    • ҐаліумҐа15,9 мг/кг67. percentil
    • ЛітіумЛі29,9 мг/кг53. percentil
    • РубідіумРб88,2 мг/кг49. percentil
    • ЗірконЗр397 мг/кг48. percentil
    • СтронціумСр116 мг/кг32. percentil
    • ЦерЦе53,5 мг/кг29. percentil
    • ИтріумY23,2 мг/кг26. percentil
    • БерилійБе0,724 мг/кг15. percentil
    • БаріумБа344 мг/кг15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 47 až 58 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Калій (K)K1,48 %82. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,35 ppm51. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,20 ppm15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 60 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,0°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky750mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Stará Turá – skládka KO Drahý vrch – SK2000900F (1,9 km od vody)Stará Turá – areál Chirana – SK2000900F (2,2 km od vody)Drgoňova dolina – Stará Turá – nijaký (140 m od vody)Skládka odpadov Kostolné – Kostolné – nijaký (2,2 km od vody)Rudník – sadrovec (1,2 km od vody)Hrašné – Taranovia – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (1,8 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – vápnitý zlepenec (3,7 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – piesčitý dolomitický vá (4,5 km od vody)STARA TURA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)STARA TURA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)Rudník – Zosuvy (2,7 km od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)St.Turá-Poprad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Stará Turá-U Klimáčkov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (900 m od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Stará Myjava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Myjava-Senica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Kostolné – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Stará Turá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)St.Turá-Topolecká – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,4 km od vody)St.Turá-Topolecká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Stará Turá, osada Topolecká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)2 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СтронціумСрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 922 μg/lmedián 679 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Poriadie – v doline, pravostranný prítok potoka Kostolník, 1, 2003, 300 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,49 μg/lmedián 0,990 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,10 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрmierne zvýšená
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 14,0 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Poriadie – v doline, pravostranný prítok potoka Kostolník, 1, 2003, 300 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсbežná hodnota
      najvyššie 1,04 μg/lmedián 0,810 μg/l5 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 130 m od vody. Porovnanie: 51. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 38,0 μg/lmedián 38,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Myjava, potok, 2012, 720 m od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 290 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 34,3 мг/лmedián 10,5 мг/л5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 130 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3 vzorky, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Turmalíny (komplexný borosilikát)23 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 340 μg/lmedián 73,0 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,60 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 59,0 μg/lmedián 14,0 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,600 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 820 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 мг/лmedián 0,00500 мг/л31 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсmierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    studňa315,5 Bq/l8,95 Bq/l
    studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie67,60 Bq/l0,950 Bq/l
    upravený prameň642,3 Bq/l13,6 Bq/l
    джерело316,6 Bq/l4,70 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    43 vrtov v pásme 3 km, z toho 20 hydrogeologických a 23 ostatných; s číslom archívnej správy 43.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м28×
    • 10–30 м6×
    • 30–100 м1×
    • 100–300 м1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    ЙРД Папрадьúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou4,2 м6892 120Cb8.pdf90 м
    Ст.Тура-Попрадúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou–63508 120Cb16.pdf100 м
    ЙРД Папрадьúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,3 м6892 120Cb9.pdf110 м
    ЙРД Папрадьúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,2 м6892 120Cb7.pdf110 м
    ЙРД Папрадьúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou4,5 м6892 120Cb10.pdf120 м
    1-182 Грашнеhydrogeologický9,0 м101748660 м
    Стара Тура-У Клімачковúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 м18210 120Cb2.pdf900 м
    Грашнеmonitorovací vrt7,0 м69165 120Cb22.pdf1,0 км
    Грашнеmonitorovací vrt7,0 м69165 120Cb21.pdf1,1 км
    Грашнеmonitorovací vrt7,0 м69165 120Cb19.pdf1,1 км
    Грашнеmonitorovací vrt3,0 м69165 120Cb20.pdf1,2 км
    Стара Мияваúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 м82682 120Ca13.pdf1,8 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Стара Тура – складка КО Драги врхSK2000900F1,9 км
    Стара Тура – ареал ХіранаSK2000900F2,2 км

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Drgoňova dolina – Stará Turá–1982monitorovaná140 м
    Skládka odpadov Kostolné – Kostolné59 748 м²1996monitorovaná2,2 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви10×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални8×
    • Стабілізовани2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova6×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Стара Тура1 рибальська ділянка · 9,5 км35Дрґонова доліна35

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг