Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Drgonova dolina

Bassin versant : VáhSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
9,5km
région
Région de Trenčín

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Drgonova dolina

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité moyenne · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

15:00–17:00

Drgonova dolina, score de la fenêtre 43.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 06:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Bystrina Un ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.

    2003004005006000 km2 km4 km6 km8 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 526 à 277 m au-dessus du niveau de la mer sur 9,5 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    527 m a.s.l.
    Point le plus bas
    258 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    269 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    28 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,17

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2017 à 2023 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Drgonova dolina de 2017
    2017imagé 24 août 2017
    Vue aérienne du cours d'eau Drgonova dolina de 2020
    2020imagé 28 juil. 2020
    Vue aérienne du cours d'eau Drgonova dolina de 2023
    2023imagé 13 août 2023

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Drgonova dolina

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Drgonova dolina

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty, 25 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 517 mg/l, tvrdá voda (18,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Selén 0,362 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 73. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 60 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    51. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    6 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 922 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Poriadie – v doline, pravostranný prítok potoka Kostolník, 1).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    43vrtov do 3 km

    395 rozborov vody v okolí

    Z toho 43 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    2 záťaže, 2 skládky

    Najbližšia záťaž: Stará Turá – skládka KO Drahý vrch, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    4záznamy do 5 km

    4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    10plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %
    • Flyš25%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • flyš25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny1×
    flyšpaleocén – eocénsvodnické súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • BIELOKARPATSKÝ PRÍKROV100%SR 4,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý zdvih50%SR 7,7 %
    • stredný zdvih50%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Ílovce100%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)100%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma východnej časti Bielych Karpát a severnej časti Myjavskej pahorkatiny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 8,09typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    18,0°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,21 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    517mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • CalciumCa101 mg/l87. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3305 mg/l78. percentil
    • SulfatesSO461,4 mg/l70. percentil
    • ChloruresCl11,6 mg/l56. percentil
    • MagnésiumMg16,8 mg/l56. percentil
    • SodiumNa8,28 mg/l47. percentil
    • FluoruresF0,0834 mg/l32. percentil
    • DraslíkK1,63 mg/l23. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitratesNO38,18 mg/l64. percentil
    • AmóniumNH40,0888 mg/l42. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,80 mg/l40. percentil
    • FosforečnanyPO40,0748 mg/l37. percentil

    Métaux

    • FerFe0,215 mg/l77. percentil
    • AluminiumAl164 μg/l74. percentil
    • ManganèseMn50,0 μg/l62. percentil
    • ZincZn3,96 μg/l29. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • SéléniumSe0,362 mg/kg73. percentil
    • CadmiumCd0,188 mg/kg50. percentil
    • NickelNi22,8 mg/kg41. percentil
    • ChromeCr65,6 mg/kg39. percentil
    • VanadiumV60,8 mg/kg31. percentil
    • ArsenicAs5,28 mg/kg30. percentil
    • CínSn2,18 mg/kg29. percentil
    • PlombPb12,3 mg/kg28. percentil
    • AntimoineSb0,422 mg/kg27. percentil
    • MolybdèneMo0,259 mg/kg26. percentil
    • CuivreCu17,9 mg/kg23. percentil
    • ZincZn69,1 mg/kg18. percentil
    • CobaltCo6,08 mg/kg16. percentil
    • BizmutBi0,120 mg/kg12. percentil
    • MercureHg0,0457 mg/kg10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • CalciumCa3,34 %69. percentil
    • DraslíkK1,52 %51. percentil
    • SodiumNa0,867 %50. percentil
    • TitánTi4 311 mg/kg44. percentil
    • AluminiumAl4,94 %24. percentil
    • ManganèseMn615 mg/kg20. percentil
    • MagnésiumMg0,641 %18. percentil
    • FerFe2,05 %12. percentil
    • PhosphoreP522 mg/kg10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BoreB70,0 mg/kg75. percentil
    • GáliumGa15,9 mg/kg67. percentil
    • LítiumLi29,9 mg/kg53. percentil
    • RubídiumRb88,2 mg/kg49. percentil
    • ZirkónZr397 mg/kg48. percentil
    • StronciumSr116 mg/kg32. percentil
    • CérCe53,5 mg/kg29. percentil
    • YtriumY23,2 mg/kg26. percentil
    • BérylliumBe0,724 mg/kg15. percentil
    • BáriumBa344 mg/kg15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 47 až 58 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potassium (K)K1,48 %82. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,35 ppm51. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,20 ppm15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 60 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,0°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky750mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Stará Turá – skládka KO Drahý vrch – SK2000900F (1,9 km od vody)Stará Turá – areál Chirana – SK2000900F (2,2 km od vody)Drgoňova dolina – Stará Turá – nijaký (140 m od vody)Skládka odpadov Kostolné – Kostolné – nijaký (2,2 km od vody)Rudník – sadrovec (1,2 km od vody)Hrašné – Taranovia – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (1,8 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – vápnitý zlepenec (3,7 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – piesčitý dolomitický vá (4,5 km od vody)STARA TURA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)STARA TURA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)Rudník – Zosuvy (2,7 km od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)St.Turá-Poprad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)JRD Papraď – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Stará Turá-U Klimáčkov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (900 m od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Stará Myjava – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Myjava-Senica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Kostolné – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Stará Turá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)St.Turá-Topolecká – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,4 km od vody)St.Turá-Topolecká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Stará Turá, osada Topolecká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 922 μg/lmedián 679 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Poriadie – v doline, pravostranný prítok potoka Kostolník, 1, 2003, 300 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,49 μg/lmedián 0,990 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,10 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 14,0 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Poriadie – v doline, pravostranný prítok potoka Kostolník, 1, 2003, 300 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsbežná hodnota
      najvyššie 1,04 μg/lmedián 0,810 μg/l5 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 130 m od vody. Porovnanie: 51. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 38,0 μg/lmedián 38,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Myjava, potok, 2012, 720 m od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 2003, 290 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rudník – Dinžíkova dolina, pravostranný prítok potoka Kostol, 290 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 34,3 mg/lmedián 10,5 mg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 130 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3 vzorky, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Turmalíny (komplexný borosilikát)23 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ZincZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 340 μg/lmedián 73,0 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,60 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 59,0 μg/lmedián 14,0 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,600 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 820 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l31 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa315,5 Bq/l8,95 Bq/l
    studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie67,60 Bq/l0,950 Bq/l
    upravený prameň642,3 Bq/l13,6 Bq/l
    source316,6 Bq/l4,70 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    43 vrtov v pásme 3 km, z toho 20 hydrogeologických a 23 ostatných; s číslom archívnej správy 43.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m28×
    • 10–30 m6×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    JRD Papraďúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou4,2 m6892 120Cb8.pdf90 m
    St.Turá-Popradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou–63508 120Cb16.pdf100 m
    JRD Papraďúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,3 m6892 120Cb9.pdf110 m
    JRD Papraďúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,2 m6892 120Cb7.pdf110 m
    JRD Papraďúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou4,5 m6892 120Cb10.pdf120 m
    1-182 Hrašnéhydrogeologický9,0 m101748660 m
    Stará Turá-U Klimáčkovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m18210 120Cb2.pdf900 m
    Hrašnémonitorovací vrt7,0 m69165 120Cb22.pdf1,0 km
    Hrašnémonitorovací vrt7,0 m69165 120Cb21.pdf1,1 km
    Hrašnémonitorovací vrt7,0 m69165 120Cb19.pdf1,1 km
    Hrašnémonitorovací vrt3,0 m69165 120Cb20.pdf1,2 km
    Stará Myjavaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m82682 120Ca13.pdf1,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LieuČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Stará Turá – skládka KO Drahý vrchSK2000900F1,9 km
    Stará Turá – areál ChiranaSK2000900F2,2 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Drgoňova dolina – Stará Turá–1982monitorovaná140 m
    Skládka odpadov Kostolné – Kostolné59 748 m²1996monitorovaná2,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy10×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny8×
    • Stabilizovaný2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova6×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Stará Turá1 parcours de pêche · 9,5 km41Drgonova dolina41

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh