Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
7100 felől
Alacsony aktivitás · 3 horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Nagyon magas0
Magas0
Átlagos0
Alacsony3
Mikor van a legjobb ablakhány horgászvíznek van a legjobb kétórás ablaka adott órában
00
06
12
18
A legtöbb horgászvíznek a legjobb ablaka 06:00 körül van.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 13:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízállás a vízfolyásnál
Vízállás, hőmérséklet és vízhozam mérése, időjárás a vízfolyás mellett és állapot a műholdakról
Vízállások a vízfolyásnál
Állomás
Állapot
Változás
Hőmérséklet
Obyce
14 cm
–
Vieska nad Žitavou
129 cm
–
Vlkas
10 cm
–
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
Lassú vízfolyásAlföldi folyó nyugodt sodrással, a partoknál sekélyesekkel és a kanyarokban mélyebb gödrökkel.
A vízfolyás magassági profilja: 241-től 115 m tengerszint feletti magasságig 71,0 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
241 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
114 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
127 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
1,8 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,20
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2017 és 2023 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2017felvételezve: 2017. aug. 16.2020felvételezve: 2020. aug. 2.2023felvételezve: 2023. jún. 1.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Žitava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 224 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek90 % čiary vody
6 % granitoidy, 3 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 614 mg/l, tvrdá voda (19,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Kadmium 0,583 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
52°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 79 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 87 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
58nGy/h dávkový príkon
81. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
6objektov do 3 km
Najbližšie: Halda z ťažby a spracovania andezitu (halda), 180 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
1vzorka so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (930 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 4 500 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (ŽITAVA).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
1 836vrtov do 3 km
3686 rozborov vody v okolí
Z toho 1832 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
80°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Podhájska – Po-1, výdatnosť 53,0 l/s, 120 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
185lokalít do 3 km
6 záťaží, 179 skládok
Najbližšia záťaž: Vráble – skládka KO (časť Židová), 140 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
62záznamov do 5 km
36 ložísk, 26 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
5plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek90%SR 72 %
Granitoidy6,5%SR 1,5 %
Mladé sedimenty3,2%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér94%
kryštalinikum6,5%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
22×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy
2×
kvartér
pleistocén – holocén
fluviálno-eolické sedimenty: fluviálne piesky s krátkym eolickým transportom
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách
1×
kvartér
pleistocén – holocén
fluviálne sedimenty: jemnozrnné a strednozrnné piesky až piesčité štrky v agradačných valoch
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: hliny, ílovité hliny a hlinité piesky v nízkych terasách a nivách
1×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
hrubozrnné biotitické granodiority až tonality, tektonodeformačne prepracované
strednozrnné biotitické granodiority až tonality, resp. kremenné diority
1×
kvartér
holocén
antropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky
1×
Kvartérny pokryv
eolické sedimenty38%SR 3,8 %
fluviálne sedimenty nív36%SR 68 %
deluviálne sedimenty21%SR 16 %
fluviálne sedimenty2,6%SR 2,3 %
antropogénne akumulácie2,6%SR 0,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu6,3m
2 – 554%SR 48 %
10 – 1525%SR 7,1 %
5 – 1017%SR 20 %
0 – 24,2%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
TATRIKUM és VEPORIKUM100%SR 7,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT92%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT7,8%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)53%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)45%SR 14 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)2,1%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih51%SR 32 %
veľmi veľký zdvih15%SR 2,3 %
malý zdvih13%SR 7,7 %
veľký zdvih11%SR 26 %
veľmi malý zdvih8,5%SR 6,4 %
veľmi malý pokles2,1%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
vnútrohorské panvy a kotliny76%SR 44 %
jadrové pohoria17%SR 11 %
neovulkanity6,8%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
podunajská panva76%SR 23 %
Tribeč17%SR 1,1 %
stredoslovenské neovulkanity6,8%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov aluviálnych rovín33%SR 15 %
rajón magmatických intruzívnych hornín33%SR 3,0 %
rajón náplavov nížinných tokov22%SR 20 %
rajón efuzívnych hornín11%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov56%SR 71 %
formácia variských granitoidov33%SR 3,2 %
formácia neovulkanitov11%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 31 z 73 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Íly39%SR 3,9 %
Homok20%SR 3,9 %
Kyslé plutonity18%SR 3,7 %
Kavics9,1%SR 52 %
Kyslé vulkanity6,8%SR 3,2 %
Bázické vulkanity4,5%SR 6,6 %
ostatné2,3%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)39%SR 3,3 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Piesky; Lakustrinné)20%SR 0,5 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)18%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)6,8%SR 3,2 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Lakustrinné)4,5%SR 0,0 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)4,5%SR 6,4 %
ostatné6,8%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová96%SR 86 %
puklinová3,8%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neogén Hronskej pahorkatiny55%SR 1,4 %
kryštalinikum a mezozoikum južnej a strednej časti Tribča21%SR 0,0 %
kvartér Nitry od mesta Nitra po Nové Zámky15%SR 1,4 %
neovulkanity pohoria Vtáčnik a Pohronský Inovec6,4%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-(Na)-HCO345%SR 1,7 %
Ca-HCO336%SR 6,1 %
Ca-(Mg)-HCO318%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
F46%SR 8,8 %
B36%SR 18 %
H7,1%SR 8,8 %
A7,1%SR 36 %
D3,6%SR 15 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Komjatická depresia60%SR 2,1 %
Centrálna depresia podunajskej panvy23%SR 21 %
Žiarska kotlina15%SR 6,4 %
Levická kryha2,5%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,92typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
19,8°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (3,53 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
614mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 51Mg 35Na+K 14
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 67SO₄ 19Cl 14
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
MagnéziumMg34,9 mg/l88. percentil
KloridokCl37,9 mg/l85. percentil
NátriumNa22,8 mg/l83. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3317 mg/l81. percentil
DraslíkK5,34 mg/l76. percentil
SzulfátokSO469,5 mg/l75. percentil
KalciumCa84,1 mg/l74. percentil
FluoridokF0,153 mg/l67. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
KadmiumCd0,583 mg/kg88. percentil
NikkelNi34,0 mg/kg80. percentil
HiganyHg0,190 mg/kg73. percentil
ArzénAs9,15 mg/kg72. percentil
KobaltCo9,82 mg/kg70. percentil
RézCu28,2 mg/kg66. percentil
CinkZn115 mg/kg66. percentil
CínSn3,01 mg/kg63. percentil
SzelénSe0,303 mg/kg63. percentil
BizmutBi0,247 mg/kg61. percentil
VanádiumV71,6 mg/kg57. percentil
ÓlomPb15,5 mg/kg49. percentil
KrómCr71,0 mg/kg48. percentil
AntimonSb0,594 mg/kg46. percentil
MolibdénMo0,339 mg/kg43. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi5 266 mg/kg75. percentil
FoszforP1 045 mg/kg72. percentil
MangánMn1 089 mg/kg72. percentil
DraslíkK1,64 %69. percentil
NátriumNa0,950 %65. percentil
AlumíniumAl6,12 %65. percentil
VasFe2,82 %57. percentil
KalciumCa1,83 %44. percentil
MagnéziumMg0,708 %27. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa575 mg/kg83. percentil
CérCe70,5 mg/kg81. percentil
ZirkónZr506 mg/kg80. percentil
YtriumY34,3 mg/kg80. percentil
StronciumSr180 mg/kg79. percentil
RubídiumRb98,0 mg/kg72. percentil
GáliumGa16,1 mg/kg68. percentil
BerilliumBe1,59 mg/kg61. percentil
LítiumLi29,7 mg/kg52. percentil
BórB59,8 mg/kg47. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
58nGy/h vo vzduchu
rozsah 49 až 67 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Alapkőzeti radon-kockázat
közepes
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,87 ppm83. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,93 ppm79. percentil
Kálium (K)K1,43 %76. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-17nT
rozsah -246 až 87 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-13mGal
reziduálna -1,1 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
52 / 87 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 35 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 79 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Komjatická depresia60%SR 2,1 %
Centrálna depresia podunajskej panvy23%SR 21 %
Žiarska kotlina15%SR 6,4 %
Levická kryha2,5%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)103–897m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek251m a.s.l.
Átlagos lejtés4,6°
Priemerná januárová teplota-2,8°C
Priemerná júlová teplota19,1°C
Ročné zrážky664mm
Geomorfologické celky
Podunajská pahorkatina64%SR 10 %
Tribeč25%SR 0,0 %
Pohronský Inovec8,3%SR 0,0 %
Štiavnické vrchy2,8%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Podunajská nížina64%SR 18 %
Fatransko-tatranská oblasť25%SR 21 %
Slovenské stredohorie11%SR 9,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma87%SR 38 %
horská klíma13%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu57%SR 31 %
pôdy slabo náchylné na acidifikáciu20%SR 5,2 %
pôdy nenáchylné na acidifikáciu20%SR 27 %
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu2,9%SR 25 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda79%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A21%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogén79%SR 48 %
Plutonity centrálnych Západných Karpát14%SR 3,0 %
Neogénne vulkanity6,1%SR 11 %
Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát1,5%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 500 μg/lmedián 4 500 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 600 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 360 μg/lmedián 10,0 μg/l72 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Liska, 2010, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 41,0 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lula, 1997, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,50 μg/l73 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, kanál, 2010, 370 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 196 μg/lmedián 72,5 μg/l72 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 120 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l73 vzoriek10 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Liska, 2010, 100 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,150 μg/l65 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 680 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbmierne zvýšená
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kováčová, 1997, 40 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l72 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Pribetský potok, 2010, 440 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 37,7 mg/lmedián 16,9 mg/l72 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)52 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)49 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)48 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)40 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)33 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)18 vzoriek, najviac 5 zŕn
Pyrit (FeS₂)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 6 zŕn
Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arany (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
TB-660
1 zrno
930 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)51 vzoriek, najviac 815 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)50 vzoriek, najviac 160 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)49 vzoriek, najviac 155 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)47 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))45 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)42 vzoriek, najviac 315 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO372×
Mg-Ca-HCO328×
Ca-HCO318×
Ca-SO4-HCO37×
Ca-Na-HCO33×
Ca-Mg-NO3-HCO33×
Ca-HCO3-SO43×
Ca-Mg-HCO3-SO42×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda F35×
trieda A29×
trieda H25×
trieda B24×
trieda D13×
trieda E12×
trieda C6×
trieda G4×
Kovy v podzemnej vode
ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 270 μg/lmedián 1,00 μg/l284 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 40,0 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek64 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 450 μg/lmedián 8,00 μg/l284 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 127 μg/lmedián 0,900 μg/l284 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 325 μg/lmedián 84,5 μg/l284 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 220 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 76,0 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 19,0 μg/lmedián 0,250 μg/l284 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 400 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,300 mg/lmedián 0,00500 mg/l284 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l284 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,80 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 670 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l284 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l123 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
100
33,6 Bq/l
9,81 Bq/l
vrt s prelivom
13
30,4 Bq/l
6,35 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
4
60,2 Bq/l
17,2 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
3
31,7 Bq/l
6,27 Bq/l
potok, rieka
22
14,0 Bq/l
2,96 Bq/l
prameň
30
101 Bq/l
12,8 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
109 Bq/l
109 Bq/l
upravený prameň
3
44,7 Bq/l
43,1 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
halda6×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda z ťažby a spracovania andezitu
halda
andezit
180 m
Halda Obyce
halda
stavebný kameň
310 m
Halda zo spracovania andezitu
halda
andezit
330 m
Halda z ťažby andezitu
halda
andezit
360 m
Halda z kameňolomu
halda
andezit
1,2 km
Halda zo spracovania andezitu
halda
andezit
2,0 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAMEŇ – ZM s.r.o.
100 m
Volkovce
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DOPRAVEX kameňolomy, s.r.o.
180 m
Čierne Kľačany
stavebný kameň
Ťažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec
180 m
Čierne Kľačany
stavebný kameň
Ťažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec
200 m
Volkovce
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DOPRAVEX kameňolomy, s.r.o.
240 m
Nemčiňany I
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – VODOSTAV PLUS, s.r.o.
270 m
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAS, a.s.
330 m
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAS, a.s.
340 m
Opatovce – Kamenné vráta I
stavebný kameň
Ťažené ložisko – IMA INVEST s.r.o.
380 m
Opatovce – Kamenné vráta
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Ondrejka Miloš KAM-ON
480 m
Obyce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
700 m
Obyce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
710 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
1 836 vrtov v pásme 3 km, z toho 601 hydrogeologických a 1235 ostatných; s číslom archívnej správy 1832.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m382×
10–30 m368×
30–100 m311×
100–300 m191×
nad 300 m94×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
VN35-7
životné prostredie
–
96444
10 m
Zlaté Moravce
monitorovací vrt
4,1 m
78332 121Dd85.pdf
20 m
Zlaté Moravce – Čierna Dolina
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
51,0 m
13091 121Dd31.pdf
20 m
Žitavany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
29,5 m
8957 121Dd39.pdf
30 m
Zlaté Moravce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
42,5 m
23238 121Dd1.pdf
30 m
VN122-4
životné prostredie
–
96444
30 m
HGL-1
hydrogeologický
106,0 m
99679
30 m
Nemčiňany
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
50,0 m
67661 133Bb16.pdf
40 m
Vráble
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,0 m
6520 133Bc6.pdf
40 m
Volkovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
50,2 m
38642 121Dd58.pdf
40 m
Veľká Maňa
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,5 m
14662 133Da7.pdf
40 m
Choča
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
140,0 m
54213 121Dc22.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Podhájska – GRP-1
69 °C
28,0 l/s
1470 m
Na-Cl
nevyužívaný
90 m
Podhájska – Po-1
80 °C
53,0 l/s
1900 m
Na-Cl
využívaný
120 m
Dvory nad Žitavou – FGDŽ-1
62 °C
7,2 l/s
2500 m
Na-HCO3-Cl
nevyužívaný
750 m
Obyce – KD-1
27 °C
3,5 l/s
464,3 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
870 m
Klasov – Vráble-1
51 °C
8,0 l/s
2572 m
Na-Cl
nevyužívaný
3,5 km
Šurany – GŠM-1
49 °C
3,5 l/s
1500 m
Na-Cl-HCO3
nevyužívaný
3,6 km
Bardoňovo – GTB-2
51 °C
15,0 l/s
1800 m
Na-Cl
nevyužívaný
3,9 km
Nové Zámky – GNZ-1
59 °C
4,5 l/s
1506 m
Na-HCO3-Cl
využívaný
4,2 km
Bardoňovo – GTB-1
78 °C
5,6 l/s
1700 m
Na-Cl
nevyužívaný
5,1 km
Bardoňovo – GTB-3
50 °C
4,5 l/s
1954 m
Na-Cl
nevyužívaný
5,8 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
Po-1, GRP-1
geotermálna voda
55 – 80
> 50
1
220 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
700 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
4
990 m
KD-1
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
1,3 km
FGDŽ-1
geotermálna voda
55 – 80
5 – 15
1
2,0 km
kategória Podhájska
termálne kúpalisko
–
–
1
2,7 km
GŠM-1
geotermálna voda
38 – 55
5 – 15
1
3,3 km
GNZ-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
4,4 km
G-1
geotermálna voda
55 – 80
5 – 15
1
6,8 km
kategória e1
minerálna voda
56-80
< 5
1
9,4 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Vráble – skládka KO (časť Židová)
SK2001000P
140 m
Vráble – areál Tesly (TESGAL)
SK1000400P
480 m
Zlaté Moravce – bývalý areál Calexu
SK1000400P
600 m
Zlaté Moravce – rušňové depo
SK1000400P
660 m
Bajč – skládka TKO
SK1000400P
750 m
Čierne Kľačany – skládka TKO (pod jabloňovým sadom)
SK2001000P
860 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Mochovce – pri trati – Mochovce
–
1992
–
30 m
Kostoľany pod Tribečom
400 m²
1980
–
30 m
Zlaté Moravce – Kňažice
50 m²
1970
–
30 m
Machulince
220 m²
1980
–
30 m
Mankovce – Zlatno
5 000 m²
1960
–
40 m
Hosťovce
3 000 m²
1955
–
50 m
Obyce
500 m²
1975
–
60 m
Neverice
8 000 m²
1970
–
60 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy5×
Stupeň aktivity
Potenciálny3×
Stabilizovaný2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.