Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Rychlý tokPodhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.
Výškový profil toku: od 544 do 453 m n. m. na 5,8 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
544 m a.s.l.
Nejnižší bod
444 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
100 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
17 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,14
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Dubnica
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 6 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek100 % čiary vody
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,3modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 483 mg/l, tvrdá voda (17,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
9 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Kobalt 20,7 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
25°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 65 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 45 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
58nGy/h dávkový príkon
81. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
159objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu
Najbližšie: Sádrovka št. (0.obzor, 540 m.n.m.) (štôlňa), 60 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
0 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 610 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 94. percentil (Hornád).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
996vrtov do 3 km
295 rozborov vody v okolí
Z toho 995 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
31°C na ústí vrtu
3 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Arnutovce – HKJ-3, výdatnosť 11,8 l/s, 7,1 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
8lokalít do 3 km
1 záťaž, 7 skládok
Najbližšia záťaž: Spišská Nová Ves – rušňové depo, 2,2 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
66záznamov do 5 km
19 ložísk, 47 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
3plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek100%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
2×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)67%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih67%SR 26 %
veľmi malý pokles33%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
vnútrokarpatský paleogén50%SR 11 %
gemerské pásmo50%SR 5,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
spišsko-šarišský paleogén50%SR 5,8 %
Slovenský ráj50%SR 0,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov nížinných tokov100%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 2 z 3 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk100%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Hornádskej a časti Popradskej kotliny100%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
fluviogénne100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-Na-HCO3-SO4100%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
E100%SR 6,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 8,32typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
17,2°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (3,08 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
483mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 60Mg 31Na+K 9
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 51SO₄ 42
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SíranySO4133 mg/l94. percentil
HořčíkMg25,6 mg/l78. percentil
VápníkCa81,2 mg/l70. percentil
SodíkNa12,2 mg/l62. percentil
ChloridyCl15,0 mg/l62. percentil
DraslíkK3,45 mg/l57. percentil
FluoridyF0,117 mg/l52. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3204 mg/l47. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
KobaltCo20,7 mg/kg96. percentil
MěďCu371 mg/kg95. percentil
MolybdenMo1,58 mg/kg95. percentil
CínSn13,6 mg/kg95. percentil
SelenSe0,801 mg/kg95. percentil
AntimonSb10,2 mg/kg94. percentil
BizmutBi0,630 mg/kg93. percentil
RtuťHg0,731 mg/kg92. percentil
ArsenAs22,8 mg/kg91. percentil
KadmiumCd0,603 mg/kg89. percentil
NiklNi35,1 mg/kg82. percentil
ZinekZn150 mg/kg81. percentil
OlovoPb19,1 mg/kg66. percentil
VanadV70,3 mg/kg55. percentil
ChromCr68,9 mg/kg44. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK1,91 %91. percentil
ŽelezoFe3,55 %83. percentil
ManganMn1 202 mg/kg78. percentil
HořčíkMg1,36 %77. percentil
HliníkAl5,86 %58. percentil
VápníkCa1,85 %45. percentil
FosforP784 mg/kg41. percentil
TitánTi4 107 mg/kg36. percentil
SodíkNa0,728 %22. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BorB151 mg/kg96. percentil
YtriumY42,7 mg/kg95. percentil
RubídiumRb118 mg/kg92. percentil
LítiumLi43,1 mg/kg92. percentil
CérCe62,2 mg/kg61. percentil
ZirkónZr421 mg/kg56. percentil
BáriumBa448 mg/kg54. percentil
BerylliumBe1,47 mg/kg53. percentil
GáliumGa12,7 mg/kg39. percentil
StronciumSr103 mg/kg16. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
58nGy/h vo vzduchu
rozsah 46 až 79 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Draslík (K)K1,65 %90. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,91 ppm78. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,79 ppm63. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
25 / 45 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 20 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)354–703m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek486m a.s.l.
Průměrný sklon5,4°
Priemerná januárová teplota-4,2°C
Priemerná júlová teplota17,3°C
Ročné zrážky750mm
Geomorfologické celky
Hornádska kotlina100%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma67%SR 29 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu50%SR 31 %
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu50%SR 25 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Vnútrokarpatský paleogén50%SR 11 %
Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát50%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 610 μg/lmedián 570 μg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novoveská Huta, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 31,0 μg/lmedián 26,5 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,60 μg/lmedián 3,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCumierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 3,10 μg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 3,60 μg/lmedián 2,70 μg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 820 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 60,0 μg/lmedián 40,0 μg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novoveská Huta, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novoveská Huta, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novoveská Huta, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 6,45 mg/lmedián 3,76 mg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novoveská Huta, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)28 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)27 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)17 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)16 vzoriek, najviac 555 zŕn
Anatas (TiO₂)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)13 vzoriek, najviac 500 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 315 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 4 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))15 vzoriek, najviac 315 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO310×
Ca-Mg-SO4-HCO36×
Ca-HCO33×
Mg-Ca-SO4-HCO33×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-HCO3-SO42×
Ca-Mg-Cl-SO4-HCO31×
Mg-Ca-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A14×
trieda B6×
trieda F4×
trieda D2×
trieda C2×
trieda E2×
trieda G1×
trieda H1×
Kovy v podzemnej vode
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 53,4 μg/lmedián 0,600 μg/l21 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l21 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 9,40 μg/lmedián 0,100 μg/l21 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,0 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek67 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 220 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,100 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 61,0 μg/lmedián 3,00 μg/l21 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 168 μg/lmedián 3,00 μg/l21 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSemierne zvýšená
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
potok, rieka
1
0,0500 Bq/l
0,0500 Bq/l
vrt s prelivom
1
8,48 Bq/l
8,48 Bq/l
zdroj
2
5,70 Bq/l
4,15 Bq/l
studňa
1
2,30 Bq/l
2,30 Bq/l
upravený prameň
1
31,0 Bq/l
31,0 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
15,6 Bq/l
15,6 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe116×
Cu89×
Druhy banských objektov
štôlňa80×
halda61×
pinga, pingový ťah14×
šachta4×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Sádrovka št. (0.obzor, 540 m.n.m.)
štôlňa
sadrovec
60 m
IX.obzor Jamy č.3
štôlňa
Cu, Fe
370 m
Sádrovka št. (I.obzor, 520 m.n.m.)
štôlňa
sadrovec
1,0 km
Sádrovka št. (0.obzor, 540 m.n.m.)
štôlňa
sadrovec
1,0 km
halda pri jame č.3
halda
1,0 km
Sádrovka št. (II.obzor, 485 m.n.m.)
štôlňa
sadrovec
1,1 km
Johana šachta
šachta
Cu,Fe
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
1,2 km
II.obzor Jamy č.3
štôlňa
Cu, Fe
1,2 km
Halda šachty Johana
halda
Cu,Fe
1,2 km
Halda
halda
Cu,Fe
1,2 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Spišská Nová Ves
uránové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 km
Spišská Nová Ves
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 km
Spišská Nová Ves – Novoveská Huta
sadrovec
Ťažené ložisko – VSK, s.r.o.
1,4 km
Spišská Nová Ves – Novoveská Huta
anhydrit
Ťažené ložisko – VSK, s.r.o.
1,4 km
Spišská Nová Ves – Gretla, Tisovec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
1,8 km
Spišská Nová Ves – Gretla, Tisovec
stavebný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
1,8 km
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,0 km
Smižany – Spišská Nová Ves
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,0 km
Spišská Nová Ves
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ludovika Energy s.r.o.
2,3 km
Spišská Nová Ves
uránové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ludovika Energy s.r.o.
2,3 km
Spišská Nová Ves
uránové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ludovika Energy, s. r. o.
2,3 km
Spišská Nová Ves
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ludovika Energy s.r.o.
2,3 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Spišská Nová Ves – Novoveská Huta
Uránovo-molybdénové rudy
Mo, U
stredné ložisko
920 m
Spišská Nová Ves – Novoveská Huta
Medené rudy
Cu, Mo
malé ložisko
1,3 km
Spiššká Nová Ves, Žompy
Medené rudy
Cu, U
mineralogický výskyt
1,8 km
Spišská Nová Ves, žilník Žompy
Medené rudy
Cu, Fe
mineralogický výskyt
2,2 km
Spišská Nová Ves – Pieskovec
Medené rudy
Cu, Mo
ložiskový výskyt
2,6 km
Spišská Nová Ves, Kráľovský prameň
Medené rudy
Cu, U
mineralogický výskyt
2,6 km
Spišská Nová Ves-Novoveská Huta, žily Rybník a Medvedia hlava
Medené rudy
Cu, U
ložiskový výskyt
2,8 km
Hnilčík
Uránovo-molybdénové rudy
Mo, U, Cu
ložiskový výskyt
2,8 km
Spišská Nová Ves, Nová žila a Prvá až Štvrtá žila
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
3,2 km
Spišská Nová Ves, Piata žila a žila Zenóbia
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
3,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
996 vrtov v pásme 3 km, z toho 98 hydrogeologických a 898 ostatných; s číslom archívnej správy 995.
Hĺbky vrtov
do 10 m184×
10–30 m106×
30–100 m261×
100–300 m229×
nad 300 m207×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Pb74
inžiniersko-geologický
2,5 m
87338
10 m
Pb79
inžiniersko-geologický
1,9 m
87338
30 m
Pb78
inžiniersko-geologický
2,8 m
87338
50 m
Pb77
inžiniersko-geologický
1,7 m
87338
70 m
Pb73
inžiniersko-geologický
1,8 m
87338
70 m
Pb76
inžiniersko-geologický
3,5 m
87338
70 m
R-152
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
70 m
Pb80
inžiniersko-geologický
1,0 m
87338
80 m
Pb82
inžiniersko-geologický
1,2 m
87338
80 m
1210
ložiskový
302,3 m
79341
90 m
Pb75
inžiniersko-geologický
3,2 m
87338
90 m
BK-VMr-25
ložiskový
11,9 m
12892
100 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Danišovce – DH-1
–
0,1 l/s
1000 m
–
nevyužívaný
4,6 km
Arnutovce – HKJ-3
31 °C
11,8 l/s
1133 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
7,1 km
Letanovce – HKJ-4
25 °C
8,0 l/s
607 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,2 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
2
6,1 km
HKJ-3
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
7,2 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Spišská Nová Ves – rušňové depo
SK2004900F
2,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Spišská Nová Ves
450 m²
1987
–
300 m
Spišské Nová Ves – Spišská Nová Ves
3 000 m²
1988
–
340 m
Kúdelník I. – skládka TKO – Spišská Nová Ves
35 000 m²
1991
monitorovaná
730 m
Kúdelník II. – Spišská Nová Ves
26 650 m²
1996
monitorovaná
960 m
Lieskovany
100 m²
1990
–
1,5 km
Lieskovany
210 m²
1983
–
1,6 km
Danišovce
1 000 m²
1987
–
2,6 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.