Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Ružín

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VN Ružín, skóre okna 16.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 09:46.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    3103203303403500 km5 km10 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 345 do 319 m n. m. na 14,9 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    319 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    319 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    345 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Ružín z roku 2019
    2019snímkováno 15. 6. 2019
    Letecký snímek toku VN Ružín z roku 2022
    2022snímkováno 8. 10. 2022
    Letecký snímek toku VN Ružín z roku 2025
    2025snímkováno 3. 7. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Ružín

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • VN RužínVN Ružín · nesplněná norma v 4 z 4 let2 ukazatele

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Ružín

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 21 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,4modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 227 mg/l, mäkká voda (7,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    8 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 56,2 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    71. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    69objektov do 3 km

    ťažené: Fe, Cu, Hg

    Najbližšie: Pinga č.70 (pinga, pingový ťah), 430 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    4 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 9,30 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (1250m SZ od K781).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    137vrtov do 3 km

    573 rozborov vody v okolí

    Z toho 137 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    9 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    11lokalít do 3 km

    2 záťaže, 9 skládok

    Najbližšia záťaž: Malá Lodina – VD Ružín, 80 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    47záznamov do 5 km

    8 ložísk, 39 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    12plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív8×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • VEPORIKUM100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • gemerské pásmo100%SR 5,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • Spišsko-gemerské rudohorie67%SR 2,9 %
    • Galmus33%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 8 z 8 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum a kryštalinikum Čiernej hory71%SR 0,0 %
    • paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu29%SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátogénne, príp. silikátovo-sulfidogénne67%SR 1,5 %
    • fluviogénne33%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-HCO3-SO4 až Ca-SO467%SR 1,3 %
    • Ca-Mg-Na-HCO3-SO433%SR 4,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A71%SR 36 %
    • E29%SR 6,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,37typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    7,9°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,40 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    227mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SíranySO446,5 mg/l57. percentil
    • ChloridyCl8,25 mg/l48. percentil
    • HořčíkMg13,6 mg/l45. percentil
    • FluoridyF0,103 mg/l44. percentil
    • SodíkNa5,96 mg/l34. percentil
    • DraslíkK2,00 mg/l31. percentil
    • VápníkCa33,8 mg/l22. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3106 mg/l20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO310,0 mg/l73. percentil
    • FosforečnanyPO40,0930 mg/l42. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,60 mg/l35. percentil
    • AmóniumNH40,0279 mg/l8. percentil

    Kovy

    • HliníkAl303 μg/l88. percentil
    • ManganMn30,7 μg/l50. percentil
    • ZinekZn5,88 μg/l44. percentil
    • ŽelezoFe0,0758 mg/l37. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NiklNi56,2 mg/kg95. percentil
    • MěďCu163 mg/kg95. percentil
    • CínSn12,2 mg/kg95. percentil
    • BizmutBi1,49 mg/kg95. percentil
    • RtuťHg1,54 mg/kg95. percentil
    • ArsenAs27,4 mg/kg93. percentil
    • AntimonSb6,48 mg/kg91. percentil
    • ChromCr126 mg/kg91. percentil
    • ZinekZn192 mg/kg88. percentil
    • KadmiumCd0,489 mg/kg85. percentil
    • OlovoPb28,0 mg/kg85. percentil
    • KobaltCo11,2 mg/kg82. percentil
    • MolybdenMo0,549 mg/kg75. percentil
    • VanadV79,8 mg/kg72. percentil
    • SelenSe0,237 mg/kg47. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK2,05 %95. percentil
    • HliníkAl6,74 %81. percentil
    • ŽelezoFe3,27 %75. percentil
    • ManganMn1 119 mg/kg74. percentil
    • HořčíkMg1,14 %68. percentil
    • SodíkNa0,967 %68. percentil
    • TitánTi4 867 mg/kg65. percentil
    • FosforP843 mg/kg50. percentil
    • VápníkCa1,61 %36. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb116 mg/kg91. percentil
    • YtriumY38,6 mg/kg91. percentil
    • LítiumLi41,9 mg/kg90. percentil
    • BorB80,5 mg/kg88. percentil
    • BáriumBa597 mg/kg86. percentil
    • CérCe70,4 mg/kg81. percentil
    • ZirkónZr468 mg/kg71. percentil
    • BerylliumBe1,67 mg/kg66. percentil
    • GáliumGa15,3 mg/kg61. percentil
    • StronciumSr107 mg/kg21. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 38 až 63 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,64 %90. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,50 ppm56. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,44 ppm31. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)226–1 247m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek551m a.s.l.
    • Průměrný sklon16,4°

    Geomorfologické celky

    • Čierna hora86%SR 0,0 %
    • Volovské vrchy14%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské rudohorie100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu100%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C71%SR 0,9 %
    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A29%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Mladšie paleozoikum centrálnych Západných Karpát100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pinga č.70 – 4 – pinga, pingový ťah (430 m od vody)Halda pri pinge č.70 – 5 – halda (440 m od vody)Pinga č.69 – 4 – pinga, pingový ťah (490 m od vody)Pinga č.50 – 4 – pinga, pingový ťah (620 m od vody)Pinga č.68 – 4 – pinga, pingový ťah (710 m od vody)Pinga č.67 – 4 – pinga, pingový ťah (860 m od vody)Pinga č.66 – 4 – pinga, pingový ťah (880 m od vody)Pinga č.65 – 4 – pinga, pingový ťah (890 m od vody)Pinga č.64 – 4 – pinga, pingový ťah (1,0 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.41 – 5 – halda (1,1 km od vody)Bezmenná štôlňa č.41 – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.40 – 5 – halda (1,1 km od vody)Bezmenná štôlňa č.40 – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Pinga č.63 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.53 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.62 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.47 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.45 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.39 – 5 – halda (1,1 km od vody)Bezmenná štôlňa č.39 – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Halda pri pinge č.62 – 5 – halda (1,1 km od vody)Pinga č.49 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.48 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.61 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.52 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.46 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.44 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.59 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.60 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Pinga č.58 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Halda pri pinge č.51 – 5 – halda (1,1 km od vody)Pinga č.51 – 4 – pinga, pingový ťah (1,1 km od vody)Bezmenná štôlňa č.42 – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.42 – 5 – halda (1,2 km od vody)Pinga č.57 – 4 – pinga, pingový ťah (1,2 km od vody)Pinga č.56 – 4 – pinga, pingový ťah (1,2 km od vody)Pinga č.55 – 4 – pinga, pingový ťah (1,3 km od vody)Pinga č.54 – 4 – pinga, pingový ťah (1,3 km od vody)Pinga č.43 – 4 – pinga, pingový ťah (1,3 km od vody)Halda pod haldou štôlne č.36 – 5 – halda (1,5 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.36 – 5 – halda (1,6 km od vody)Prepadlina – 4 – pinga, pingový ťah (1,6 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.37 – 5 – halda (1,6 km od vody)Halda pri prepadline – 5 – halda (1,6 km od vody)Bezmenná štôlňa č.37 – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Bezmenná štôlňa č.36 – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Bezmenná štôlňa č.38 – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.38 – 5 – halda (1,6 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.35 – 5 – halda (1,6 km od vody)Bezmenná štôlňa č.35 – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Halda – 5 – halda (1,6 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.32 – 5 – halda (1,6 km od vody)halda pri bezmennej štôlni č.33 – 5 – halda (1,6 km od vody)Halda pri pinge č.41 – 5 – halda (1,7 km od vody)Bezmenná štôlňa č.33 – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Pinga č.41 – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)Bezmenná štôlňa č.32 – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Halda pri pinge č.42 – 5 – halda (1,7 km od vody)Prepadlina bezmennej štôlne č.32 – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)Pinga č.42 – 4 – pinga, pingový ťah (1,7 km od vody)Halda štôlne Štefánia – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa Štefánia – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Bezmenná štôlňa č.3 – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda pri bezmennej štôlni č.3 – 5 – halda (2,8 km od vody)I.Pinga nad štôlňou Štefánia – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Halda I.pingy nad št. Štefánia – 5 – halda (2,8 km od vody)Pinga II.nad štôlňou Štefánia – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Halda pingy II.nad št. Štefánia – 5 – halda (2,9 km od vody)Bezmenná štôlňa č. 3 – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Košická Belá, žily Pod Uhliská, Nad Uhliská, Nad – Komplexné železné rudy (360 m od vody)Košická Belá, žily Jedlinka, Mlynská, Predné Nov – Komplexné železné rudy (650 m od vody)Opátka, výskyt Zlatník – Komplexné železné rudy (1,1 km od vody)Košické Hámre, Klára – Železné rudy (1,6 km od vody)Jaklovce I. – Barit (1,7 km od vody)Veľký Folkmár, Folkmárska skala – Železné rudy (1,7 km od vody)Košická Belá, žila Kopaniny – Komplexné železné rudy (1,8 km od vody)Jaklovce – Baniská – Komplexné železné rudy (2,2 km od vody)Kojšov, žilníky Primášov grund a Teplý jarok – Komplexné železné rudy (2,4 km od vody)Žakarovce, žila Štefánia – Barit (2,6 km od vody)Žakarovce – žily Rumanay a Mária Terézia – Železné rudy (3,9 km od vody)Opátka, žila Zlámaný jarok – Antimónové rudy (3,9 km od vody)Krompachy – žila Lucia – Železné rudy (4,0 km od vody)Košická Belá, žily Tokáreň, Plichtov diel, Košar (4,1 km od vody)Folkmárska skala – Železné rudy (4,1 km od vody)Kojšov, výskyt Kojšov-Suchý vrch – Polymetalické rudy (4,3 km od vody)Gelnica, žily Gregori, Roberti a Fridrich – Komplexné železné rudy (4,4 km od vody)Kojšov, lokalita Guľová baňa – Komplexné železné rudy (4,4 km od vody)Kojšov, žila Mostická – Antimónové rudy (4,7 km od vody)Kojšov, žilník Terézia – Komplexné železné rudy (4,7 km od vody)Malá Lodina – VD Ružín – SK200500FK (80 m od vody)Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s. – SK200510KF (240 m od vody)Margecany – občasný (100 m od vody)Margecany – občasný (110 m od vody)Margecany – Rolova Huta – občasný (140 m od vody)Margecany – občasný (150 m od vody)Margecany – Rolova Huta – občasný (150 m od vody)Jaklovce – občasný (540 m od vody)Veľký Folkmar – občasný (930 m od vody)Kluknava – skládka KO Zimermanka – Margecany – občasný (950 m od vody)Jaklovce – nijaký (1,8 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (10,0 km od vody)Jaklovce – Kurtova Skala – vápenec vysokopercentný (2,0 km od vody)Sedlice – stavebný kameň (4,8 km od vody)Jaklovce – azbest + azbestová hornina (1,2 km od vody)Jaklovce I – barit (1,9 km od vody)Jaklovce – Kurtova Skala – vápenec vysokopercentný (2,1 km od vody)Veľký Folkmár – Folkmárska Skala – vápenec ostatný (3,9 km od vody)Sedlice – stavebný kameň (4,8 km od vody)Jaklovce I – barit (1,7 km od vody)Košické Hámre – drahé a ozdobné kamene – mramor (100 m od vody)Margecany – stavebný kameň – pararula (120 m od vody)Košická Belá – komplexné Fe rudy (650 m od vody)Margecany – Fe rudy – spekularit, pyrit (900 m od vody)Jaklovce – drahé a ozdobné kamene – serpentinit (1,5 km od vody)Košické Hámre – Fe rudy, Mn rudy (1,6 km od vody)Jaklovce – Kurtova skala – drahé a ozdobné kamene – vápenec (1,8 km od vody)Margecany – hájovňa Bystré – stavebný kameň – pararula (2,4 km od vody)Margecany – Fe rudy – magnetit (2,7 km od vody)Kluknava – Prostredná dolina – spekularit (3,3 km od vody)Suchá dolina, pri Košickej Belej – uhlie, grafit (3,3 km od vody)Kluknava – Čierna hora – spekularit (3,4 km od vody)Klenov – stavebný kameň – dolomit (3,8 km od vody)Opátka – Sb rudy (3,9 km od vody)Kojšov – Suchý vrch – polymetalické rudy (4,3 km od vody)Kluknava – stavebný kameň – pieskovec (4,3 km od vody)Kluknava – uhlie (4,3 km od vody)Kluknava – Klinkovec – Fe rudy – limonit (4,6 km od vody)Kojšov – Mostická – Sb rudy (4,7 km od vody)Margecany – všeobecná geológia (90 m od vody)Ružín, defilé – všeobecná geológia (330 m od vody)Košická Belá – všeobecná geológia (3,0 km od vody)Ružín, Malá Lodina – všeobecná geológia (4,7 km od vody)JAKLOVCE – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (970 m od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Skalné zrútenia (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)VELKY FOLKMAR – Zosuvy (2,0 km od vody)– Blokové polia (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (3,0 km od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Margecany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Rolová Huť – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Košické Hámre – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (110 m od vody)Košické Hámre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Margecany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Margecany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Košické Hámre – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (190 m od vody)Košické Hámre – negatívny vrt (220 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Košické Hámre – negatívny vrt (240 m od vody)Košické Hámre – negatívny vrt (250 m od vody)Košické Hámre – negatívny vrt (260 m od vody)Košické Hámre – negatívny vrt (300 m od vody)Margecany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (300 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (480 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (510 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Jaklovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (570 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (600 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (610 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (610 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (610 m od vody)Ružín – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (740 m od vody)Jaklovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (810 m od vody)Vyšné Jaklovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Margecany (1,2 km od vody)Margecany (1,3 km od vody)Vyšné Jaklovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Vyšné Jaklovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Jaklovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Margecany – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,8 km od vody)Jaklovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,4 km od vody)Kluknava-Štefánska Huta – negatívny vrt (2,5 km od vody)Jaklovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (200 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (260 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (300 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (430 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (460 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (550 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (550 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (610 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (620 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (650 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (740 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (760 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (800 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (820 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (830 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (830 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (860 m od vody)chatová oblast Ružín, 1500m V od K781 – prameň (170 m od vody)chatová oblast Ružín, 1750m VSV od K781 – prameň (190 m od vody)chatová oblast Ružín, 2200m SZ od K562 – prameň (300 m od vody)VN Ružín, 750m JJZ od K539 – prameň (340 m od vody)chatová oblast Margecany, 900m SV od K781 – prameň (380 m od vody)VN Ružín, 1300m JJZ od K756 – prameň (460 m od vody)Ružín, prameň č. 41 – prameň (550 m od vody)Ružín, 1300m SSV od K498 – prameň (550 m od vody)Pod Sivcom, 1200m SSZ od K781 – prameň (650 m od vody)Margecany, nad PT, 1000m SZ od K781 – prameň (710 m od vody)Margecany, 2200m VSV od K791 – štôlňa (730 m od vody)Kurtavá skala, 1400m SSV od K791 – prameň (760 m od vody)Ružín, prameň č. 43 – prameň (780 m od vody)VN Malá Lodina, 2100m VJV od K756 – prameň (780 m od vody)Ružín, prameň č. 44, 450 m Z od K780,7 Sivec – prameň (860 m od vody)Košická Belá, Zlatý potok, 1000m SSZ od K562 – prameň (950 m od vody)Jaklovce, prameň nad RD, pri d.č. 316 – prameň (1,2 km od vody)Margecany, dolina Bystrá, 900m V od K678 – prameň (1,6 km od vody)1200m JJZ od K781 Sluchta – prameň (1,7 km od vody)Košická Hámre, Zlatý potok, 1800m JZ od K797 – prameň (1,7 km od vody)Ružín, dolina Dialava, prameň č. 36 pri vetracej – prameň (1,8 km od vody)dolina Malý Ružinok, 1200m od K781 – prameň (1,8 km od vody)Veľký Folkmar, 1500m JZ od K618 – prameň (1,8 km od vody)Ružín – dolina Malý Ružínok, prameň č. 48 – prameň (1,8 km od vody)Košická Belá, 400m J od K562 – prameň (1,9 km od vody)Kluknava, 1100m JJZ od K937 – prameň (1,9 km od vody)V okraj obce Veľký Folkmar – studňa (1,9 km od vody)dolina Ružinok, 2150m SSV od K781 – prameň (1,9 km od vody)Ružín-dolina Dialava, prameň č. 34 – prameň (1,9 km od vody)600m JJV od Kurtavej skaly 791 – prameň (2,1 km od vody)Kluknava, 1700m JZ od K937 – prameň (2,1 km od vody)Ružín, prameň č. 38, 750 m SZ od K500 – prameň (2,2 km od vody)3000m SV od obce Štefanská huta – prameň (2,3 km od vody)750m SSZ od K771 Bystrá – prameň (2,3 km od vody)Ružín – dolina Veľký Ružínok, prameň č. 50 – prameň (2,4 km od vody)S okraj osady Mária Huta – prameň (2,6 km od vody)Košická Belá, 1700m SV od K562 Navrch studne – prameň (2,6 km od vody)Gelnica-Perlová dolina, 900m Z od K 560 – prameň (2,8 km od vody)Gelnica-Mária Huta, 2100m JJZ od K 791 – štôlňa (2,9 km od vody)Gelnica-Perlová dolina – prameň (2,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,30 μg/lmedián 5,40 μg/l23 vzoriek9 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1250m SZ od K781, 1993, 890 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 12,5 μg/lmedián 2,60 μg/l23 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 700m JZ od K678 Holý Hrbok, 1993, 950 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,7 μg/lmedián 4,10 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: J okraj obce Margecany, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,80 μg/lmedián 5,10 μg/l23 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 900m SZ od K618 Hoľa, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 110 μg/lmedián 30,0 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1500m Sv od K724 Vysoký vrch, 1992, 770 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1200m S od K781 Sivec, 780 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 31,0 μg/lmedián 5,00 μg/l23 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: J okraj obce Margecany, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 350 μg/lmedián 110 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: J okraj obce Margecany, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1500m Z od K Navrch studne, 1993, 700 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1500m Z od K Navrch studne, 1993, 700 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 13,9 mg/lmedián 5,84 mg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1250m SZ od K781, 1993, 890 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)6 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)6 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)6 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Cinabarit (HgS)5 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Anatas (TiO₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 25 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Antimonit (Sb₂S₃)2 vzorky, najviac 500 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 50 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO311×
    • Ca-Mg-SO4-HCO39×
    • Ca-Mg-HCO3-SO45×
    • Ca-SO4-HCO34×
    • Mg-Ca-SO4-HCO34×
    • Mg-Ca-HCO33×
    • Ca-HCO32×
    • Ca-SO4-NO3-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A16×
    • trieda B14×
    • trieda F5×
    • trieda C2×
    • trieda E1×
    • trieda H1×
    • trieda D1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,250 μg/l41 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 12,4 μg/lmedián 0,100 μg/l41 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 690 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,310 mg/lmedián 0,00500 mg/l41 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l41 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,250 μg/l41 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 690 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 908 μg/lmedián 2,00 μg/l41 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 3,00 μg/l41 vzoriek39 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l19 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l41 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1646,4 Bq/l3,71 Bq/l
    upravený prameň74,97 Bq/l3,17 Bq/l
    výtok z banského diela13,16 Bq/l3,16 Bq/l
    potok, rieka11,49 Bq/l1,49 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie10,400 Bq/l0,400 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie13,35 Bq/l3,35 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe68×
    • Cu5×
    • Hg5×

    Druhy banských objektov

    • pinga, pingový ťah34×
    • halda22×
    • štôlňa13×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Pinga č.70pinga, pingový ťahFe rudy430 m
    Halda pri pinge č.70haldaFe rudy440 m
    Pinga č.69pinga, pingový ťahFe rudy490 m
    Pinga č.50pinga, pingový ťahFe rudy620 m
    Pinga č.68pinga, pingový ťahFe rudy710 m
    Pinga č.67pinga, pingový ťahFe rudy860 m
    Pinga č.66pinga, pingový ťahFe rudy880 m
    Pinga č.65pinga, pingový ťahFe rudy890 m
    Pinga č.64pinga, pingový ťahFe rudy1,0 km
    Halda pri bezmennej štôlni č.41haldaFe rudy1,1 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Jaklovceazbest + azbestová horninaLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,2 km
    Jaklovce IbaritLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,7 km
    Jaklovce IbaritLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,9 km
    Jaklovce – Kurtova Skalavápenec vysokopercentnýŤažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany2,0 km
    Jaklovce – Kurtova Skalavápenec vysokopercentnýŤažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany2,1 km
    Veľký Folkmár – Folkmárska Skalavápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,9 km
    Sedlicestavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.4,8 km
    Sedlicestavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.4,8 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Košická Belá, žily Pod Uhliská, Nad Uhliská, Nad mlynom, Na Uhliská, Azurdorka, Roveň-KurcikovoKomplexné železné rudyFe, Culožiskový výskyt360 m
    Košická Belá, žily Jedlinka, Mlynská, Predné NovéKomplexné železné rudyFe, Culožiskový výskyt650 m
    Opátka, výskyt ZlatníkKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt1,1 km
    Košické Hámre, KláraŽelezné rudyFemineralogický výskyt1,6 km
    Jaklovce I.Baritbaritmalé ložisko1,7 km
    Veľký Folkmár, Folkmárska skalaŽelezné rudyFemineralogický výskyt1,7 km
    Košická Belá, žila KopaninyKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt1,8 km
    Jaklovce – BaniskáKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt2,2 km
    Kojšov, žilníky Primášov grund a Teplý jarokKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt2,4 km
    Žakarovce, žila ŠtefániaBaritbaritložiskový výskyt2,6 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    137 vrtov v pásme 3 km, z toho 42 hydrogeologických a 95 ostatných; s číslom archívnej správy 137.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m47×
    • 10–30 m33×
    • 30–100 m24×
    • 100–300 m21×
    • nad 300 m10×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    T-8inžiniersko-geologický8,5 m876110 m
    1112inžiniersko-geologický44,0 m1117320 m
    1111inžiniersko-geologický61,0 m1117330 m
    T-9inžiniersko-geologický8,0 m876130 m
    T-7inžiniersko-geologický10,0 m876140 m
    T-6inžiniersko-geologický10,0 m876150 m
    1113inžiniersko-geologický65,0 m1117350 m
    T-5inžiniersko-geologický13,0 m876150 m
    340ložiskový199,0 m7909560 m
    Ružínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m8092 115Ac6.pdf70 m
    HR-8hydrogeologický9,0 m809270 m
    Ružínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,8 m11071 115Ac12.pdf90 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 596,1 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Malá Lodina – VD RužínSK200500FK80 m
    Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s.SK200510KF240 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Margecany3 000 m²1990–100 m
    Margecany300 m²1991–110 m
    Margecany – Rolova Huta3 200 m²1987–140 m
    Margecany900 m²1990–150 m
    Margecany – Rolova Huta125 m²1990–150 m
    Jaklovce1 500 m²1989–540 m
    Veľký Folkmar250 m²1992–930 m
    Kluknava – skládka KO Zimermanka – Margecany4 500 m²1984monitorovaná950 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy9×
    • Skalné zrútenia1×
    • Blokové polia1×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny9×
    • Stabilizovaný3×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S5×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. RADA1 revír · 21 km7VN Ružín7

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád