Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Slaný potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Slaný potok, skóre okna 34.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 14:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    02004006008000 km2 km4 km6 km8 km
    Výškový profil toku: od 582 do 137 m n. m. na 8,6 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    582 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    111 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    472 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    55 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,30

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Slaný potok z roku 2019
    2019snímkováno 19. 8. 2019
    Letecký snímek toku Slaný potok z roku 2022
    2022snímkováno 10. 10. 2022
    Letecký snímek toku Slaný potok z roku 2025
    2025snímkováno 24. 7. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Slaný potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1
    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Slaný potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek33 % čiary vody

    33 % mladé sedimenty, 33 % sopečné horniny

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,4modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 126 mg/l, mäkká voda (7,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 109 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 85 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    36. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    19objektov do 3 km

    ťažené: Hg

    Najbližšie: Peliot šachta (šachta), 2,5 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (780 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 65,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Slaný, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    220vrtov do 3 km

    370 rozborov vody v okolí

    Z toho 220 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    12 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    1 záťaž, 12 skládok

    Najbližšia záťaž: Merník – ortuťové bane, 2,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    20záznamov do 5 km

    2 ložiská, 18 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    43plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek33%SR 72 %
    • Mladé sedimenty33%SR 8,6 %
    • Sopečné horniny33%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • neovulkanity33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérpleistocénproluviálne sedimenty: hlinité a piesčité štrky s úlomkami hornín v nízkych náplavových kužeľoch1×
    neovulkanitystredný miocénformácie (vulkány): Šebastovka, Šťavica, Zlatá Baňa, Vechec, Makovica, Rankovské skaly, Strechový vrch, Bogota, Bradlo,…1×

    Kvartérny pokryv

    • proluviálne sedimenty terasovaných náplavových kužeľov100%SR 2,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu10m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 10 – 1550%SR 7,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)50%SR 13 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)50%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles50%SR 7,3 %
    • malý zdvih50%SR 7,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrohorské panvy a kotliny50%SR 44 %
    • neovulkanity50%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • východoslovenská panva50%SR 7,6 %
    • neovulkanity Slanských vrchov50%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón epiklastických hornín67%SR 1,4 %
    • rajón proluviálnych kužeľov a plášťov33%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia neovulkanitov67%SR 4,5 %
    • formácia kvartérnych sedimentov33%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk50%SR 52 %
    • Písek50%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)50%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity Slanských vrchov67%SR 1,7 %
    • neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny33%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Humenský chrbát50%SR 4,4 %
    • Košická kotlina50%SR 4,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,40typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    7,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,27 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    126mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SíranySO435,6 mg/l43. percentil
    • ChloridyCl6,69 mg/l43. percentil
    • DraslíkK2,50 mg/l42. percentil
    • FluoridyF0,0961 mg/l39. percentil
    • SodíkNa6,01 mg/l34. percentil
    • HořčíkMg8,52 mg/l26. percentil
    • VápníkCa36,7 mg/l24. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO350,8 mg/l7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,82 mg/l64. percentil
    • DusičnanyNO37,61 mg/l60. percentil
    • FosforečnanyPO40,127 mg/l48. percentil
    • AmóniumNH40,102 mg/l47. percentil

    Kovy

    • HliníkAl189 μg/l78. percentil
    • ZinekZn7,53 μg/l55. percentil
    • ŽelezoFe0,0791 mg/l39. percentil
    • ManganMn12,5 μg/l26. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • VanadV109 mg/kg91. percentil
    • KobaltCo12,3 mg/kg88. percentil
    • CínSn3,80 mg/kg79. percentil
    • KadmiumCd0,252 mg/kg64. percentil
    • RtuťHg0,142 mg/kg64. percentil
    • AntimonSb0,777 mg/kg61. percentil
    • ZinekZn92,5 mg/kg46. percentil
    • ChromCr68,0 mg/kg43. percentil
    • OlovoPb14,1 mg/kg41. percentil
    • BizmutBi0,156 mg/kg24. percentil
    • MěďCu17,9 mg/kg23. percentil
    • MolybdenMo0,224 mg/kg19. percentil
    • ArsenAs4,33 mg/kg16. percentil
    • SelenSe0,110 mg/kg13. percentil
    • NiklNi14,4 mg/kg11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7 765 mg/kg95. percentil
    • ŽelezoFe3,73 %86. percentil
    • SodíkNa1,13 %82. percentil
    • ManganMn1 118 mg/kg74. percentil
    • HliníkAl6,40 %73. percentil
    • HořčíkMg1,02 %61. percentil
    • VápníkCa1,85 %45. percentil
    • DraslíkK1,30 %19. percentil
    • FosforP538 mg/kg12. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BerylliumBe1,72 mg/kg69. percentil
    • ZirkónZr450 mg/kg66. percentil
    • GáliumGa14,5 mg/kg54. percentil
    • StronciumSr136 mg/kg49. percentil
    • YtriumY25,5 mg/kg38. percentil
    • BáriumBa390 mg/kg32. percentil
    • CérCe52,4 mg/kg26. percentil
    • BorB45,6 mg/kg16. percentil
    • LítiumLi22,5 mg/kg12. percentil
    • RubídiumRb70,9 mg/kg12. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 44 až 55 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonové riziko podloží

    nízké

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,38 ppm52. percentil
    • Draslík (K)K1,26 %31. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,39 ppm27. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 444 Bq/m²46. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • nízké100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -81nT

    rozsah -121 až -52 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -18mGal

    reziduálna +0,1 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Humenský chrbát50%SR 4,4 %
    • Košická kotlina50%SR 4,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)111–1 089m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek511m a.s.l.
    • Průměrný sklon11,2°
    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota18,8°C
    • Ročné zrážky683mm

    Geomorfologické celky

    • Slanské vrchy67%SR 1,1 %
    • Východoslovenská pahorkatina33%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Matransko-slanská oblasť67%SR 1,4 %
    • Východoslovenská nížina33%SR 4,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma67%SR 38 %
    • horská klíma33%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A75%SR 45 %
    • relatívne čistá pôda25%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Peliot šachta – 1 – šachta (2,5 km od vody)Lasch šachta – 1 – šachta (2,5 km od vody)halda pri Peliot šachte – 5 – halda (2,6 km od vody)3. bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda 3. bezmennej št. – 5 – halda (2,6 km od vody)Halda 1.bezmennej št. – 5 – halda (2,6 km od vody)1.bezmenná štôlňa pod Urbár.les. – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Júlia štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda pri štôlni Júlia – 5 – halda (2,7 km od vody)2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda 2. bezmennej št. – 5 – halda (2,8 km od vody)Anna štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Mária štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda pri štôlni Mária – 5 – halda (2,9 km od vody)Halda pri štôlni Anna – 5 – halda (3,0 km od vody)Júlia štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)3. bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Anna štôlňa – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Merník – Ortuťové rudy (2,4 km od vody)Kuria hora – Ortuťové rudy (4,3 km od vody)Merník – ortuťové bane – SK2005700F (2,6 km od vody)Rudlov – trvalý (70 m od vody)Jastrabie nad Topľou – nedá sa odhadnúť (450 m od vody)Soľ – nijaký (580 m od vody)Soľ – nijaký (590 m od vody)Jastrabie nad Topľou – nedá sa odhadnúť (800 m od vody)Jastrabie nad Topľou – občasný (860 m od vody)Jastrabie nad Topľou – nijaký (1,1 km od vody)Hlinné – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Hlinné – nijaký (2,3 km od vody)Zámutov – trvalý (2,4 km od vody)Zámutov – trvalý (2,6 km od vody)Hermanovce nad Topľou – Hlinné – občasný (2,8 km od vody)a1 (260 m od vody)a1 (420 m od vody)a1 (1,5 km od vody)b1 (2,0 km od vody)b1 (2,4 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,3 km od vody)a1 (9,4 km od vody)Merník – ortuťové rudy (2,7 km od vody)Dubník – ortuťové rudy (4,3 km od vody)Soľ – stavebný piesok – piesky, štrky (130 m od vody)Rudlov – stavebný kameň (diorit – porfyrit) (450 m od vody)Jastrabie nad Topľou – tehliarske suroviny (460 m od vody)Soľ – stavebný piesok – piesky, štrky (1,6 km od vody)Hermanovce nad Topľou – stavebný kameň – andezit (1,9 km od vody)Komárany – stavebný kameň – ryodacit (2,2 km od vody)Komárany – stavebný kameň – ryodacit (2,4 km od vody)Zlatník – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)Zámutov – drahé a ozdobné kamene – opál (3,9 km od vody)Komárany – stavebný piesok – pieskovec (4,1 km od vody)Zámutov – stavebný kameň – pyroxenický andezit (4,5 km od vody)Čičava – stavebný kameň – ryodacit (4,7 km od vody)Vranov nad Topľou – ropa, zemný plyn (4,8 km od vody)Juskova Voľa – stavebný kameň – andezit (4,9 km od vody)Merník – ortuťové rudy (3,6 km od vody)Dubník – ortuťové rudy (3,7 km od vody)Zamutovské skaly – vulkanity (1,7 km od vody)Hermanovské skaly – vulkanity (3,3 km od vody)Dubník – mineralógia (4,0 km od vody)Dubník – baníctvo (4,9 km od vody)RUDLOV – Zosuvy (100 m od vody)RUDLOV – Zosuvy (200 m od vody)– Blokové polia (260 m od vody)RUDLOV – Zosuvy (300 m od vody)– Svahové prúdy (360 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)JASTRABIE – Zosuvy (710 m od vody)RUDLOV – Zosuvy (740 m od vody)RUDLOV – Zosuvy (880 m od vody)RUDLOV – Zosuvy (960 m od vody)SOL – Zosuvy (1,0 km od vody)ZLATNIK – Blokové polia (1,2 km od vody)– Blokové polia (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Svahové prúdy (1,4 km od vody)SOL – Zosuvy (1,4 km od vody)– Blokové polia (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)HLINNE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Blokové polia (1,9 km od vody)HERMANOVCE NAD TOPLOU – Svahové prúdy (2,0 km od vody)– Svahové prúdy (2,0 km od vody)ZLATNIK – Svahové prúdy (2,0 km od vody)ZAMUTOV – Zosuvy (2,0 km od vody)– Skalné zrútenia (2,0 km od vody)– Blokové polia (2,1 km od vody)HERMANOVCE NAD TOPLOU – Zosuvy (2,2 km od vody)HLINNE – Zosuvy (2,3 km od vody)ZLATNIK – Zosuvy (2,4 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)HLINNE – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Svahové prúdy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)ZAMUTOV – Svahové prúdy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)HERMANOVCE – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)– Blokové polia (3,0 km od vody)ZAMUTOV – Zosuvy (3,0 km od vody)Rudlov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Soľ – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Jastrabie nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (130 m od vody)Rudlov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Jastrabie nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (380 m od vody)Jastrabie nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (470 m od vody)Soľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Soľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (530 m od vody)Soľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Soľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Jastrabie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m od vody)Soľ-Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Rudlov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Soľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Soľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Hlinné – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (1,6 km od vody)Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Hermanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Soľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Hlinné, Lykové závody – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Zámutov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Zámutov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Hlinné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Zámutov (2,1 km od vody)Hlinné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Zámutov – negatívny vrt (2,5 km od vody)Zámutov (2,5 km od vody)Zámutov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Hlinné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Zámutov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Zámutov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Merník – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Zámutov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Čaklov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Čaklov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)zlato 2 ks – zlato (780 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 65,0 μg/lmedián 3,75 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slaný, potok, 1999, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,625 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Slaný, potok, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,80 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 540 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,80 μg/lmedián 2,00 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 3000m od rázcestia, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Slaný, potok, 1999, 20 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ivanov, 1500m od rázcestia, 1993, 880 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ivanov, 1500m od rázcestia, 1993, 880 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 20,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 3000m od rázcestia, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ivanov, 1500m od rázcestia, 1993, 880 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 55,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 3000m od rázcestia, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 16. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 36,7 mg/lmedián 33,7 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 3000m od rázcestia, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)50 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)50 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)48 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Zlato (Au)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    15572 zrná780 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)50 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)49 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)47 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 155 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 571 μg/lmedián 18,5 μg/l28 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,100 μg/l28 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4 045 μg/lmedián 94,5 μg/l28 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,180 mg/lmedián 0,00500 mg/l28 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 12,4 μg/lmedián 1,66 μg/l28 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,60 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l28 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa513,4 Bq/l11,0 Bq/l
    upravený prameň239,1 Bq/l28,3 Bq/l
    prameň613,5 Bq/l6,92 Bq/l
    minerálny prameň112,0 Bq/l12,0 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody111,7 Bq/l11,7 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Hg8×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa10×
    • halda7×
    • šachta2×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Peliot šachtašachtarumelka19372,5 km
    Lasch šachtašachtarumelka17.storočie2,5 km
    Júlia štôlňaštôlňaHg rudy19842,5 km
    3. bezmenná štôlňaštôlňaHg rudy19372,6 km
    halda pri Peliot šachtehaldarumelka19372,6 km
    3. bezmenná štôlňaštôlňaHg rudy19372,6 km
    Halda 3. bezmennej št.haldarumelka19372,6 km
    Halda 1.bezmennej št.haldarumelka19372,6 km
    1.bezmenná štôlňa pod Urbár.les.štôlňarumelka19372,6 km
    Júlia štôlňaštôlňaHg rudy19842,6 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Merníkortuťové rudyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,7 km
    Dubníkortuťové rudyLožisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik4,3 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    MerníkOrtuťové rudyHgmalé ložisko2,4 km
    Kuria horaOrtuťové rudyHgmineralogický výskyt4,3 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    220 vrtov v pásme 3 km, z toho 41 hydrogeologických a 179 ostatných; s číslom archívnej správy 220.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m47×
    • 10–30 m34×
    • 30–100 m34×
    • 100–300 m72×
    • nad 300 m26×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Rudlovširokoprofilový vrt–23908 116Aa16.pdf80 m
    Soľširokoprofilový vrt–39696 116Aa32.pdf120 m
    672/74ložiskový308,3 m76308120 m
    Jastrabie nad Topľouširokoprofilový vrt9,0 m25034 116Aa18.pdf130 m
    Rudlovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou36,6 m4391 116Aa10.pdf190 m
    673/74ložiskový316,4 m76308270 m
    TS-31inžiniersko-geologický6,0 m54231280 m
    VS-2ložiskový457,5 m14342320 m
    Jastrabie nad Topľouširokoprofilový vrt10,0 m53211 116Aa39.pdf380 m
    Jastrabie nad Topľouširokoprofilový vrt9,3 m25034 116Aa17.pdf470 m
    Soľúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,8 m49037 116Aa38.pdf520 m
    Soľúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m46437 116Aa35.pdf530 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 510260 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 522,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Merník – ortuťové baneSK2005700F2,6 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Rudlov450 m²––70 m
    Jastrabie nad Topľou800 m²––450 m
    Soľ500 m²1986monitorovaná580 m
    Soľ300 m²––590 m
    Jastrabie nad Topľou25 m²––800 m
    Jastrabie nad Topľou15 m²––860 m
    Jastrabie nad Topľou300 m²––1,1 km
    Hlinné–––1,6 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy27×
    • Svahové prúdy7×
    • Blokové polia7×
    • Blokové rozpadliny1×
    • Skalné zrútenia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny26×
    • Stabilizovaný16×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova27×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
    • Nedostatočne doložené2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Vranov nad Topľou1 revír · 8,6 km25Slaný potok25

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád