Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 789 do 135 m n. m. na 15,1 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
789 m a.s.l.
Nejnižší bod
93 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
696 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
46 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,29
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Zamutovský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 15 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek33 % čiary vody
33 % mladé sedimenty, 33 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 135 mg/l, mäkká voda (6,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,903 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 93. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
50°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 85 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
47. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
330objektov do 3 km
ťažené: Hg, Au, Fe
Najbližšie: Pinga č.4 (pinga, pingový ťah), 200 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
1vzorka so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Kadmium 1,50 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Zámutovský potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
506vrtov do 3 km
585 rozborov vody v okolí
Z toho 496 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
13 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
22lokalít do 3 km
5 záťaží, 17 skládok
Najbližšia záťaž: Čaklov – areál bývalého PD, 480 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
51záznamov do 5 km
14 ložísk, 37 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
69plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek33%SR 72 %
Mladé sedimenty33%SR 8,6 %
Sopečné horniny33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
neovulkanity33%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
pleistocén
proluviálne sedimenty: hlinité a piesčité štrky s úlomkami hornín v nízkych náplavových kužeľoch
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,9m
5 – 1060%SR 20 %
0 – 240%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)20%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
malý zdvih80%SR 7,7 %
veľmi malý pokles20%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón efuzívnych hornín40%SR 3,1 %
rajón náplavov nížinných tokov20%SR 20 %
rajón pleistocénnych riečnych terás20%SR 2,7 %
rajón proluviálnych kužeľov a plášťov20%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov60%SR 71 %
formácia neovulkanitov40%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území80%SR 95 %
Rajón nestabilných území20%SR 0,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 6 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk100%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov80%SR 1,7 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny20%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 7,67typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
6,1°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,09 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
135mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 62Mg 25Na+K 13
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 45SO₄ 44Cl 10
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK2,93 mg/l49. percentil
SíranySO439,3 mg/l49. percentil
ChloridyCl6,84 mg/l43. percentil
SodíkNa6,02 mg/l34. percentil
FluoridyF0,0837 mg/l32. percentil
HořčíkMg7,66 mg/l23. percentil
VápníkCa31,2 mg/l20. percentil
HydrogénuhličitanyHCO351,0 mg/l7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
RtuťHg0,903 mg/kg93. percentil
VanadV101 mg/kg89. percentil
KobaltCo11,2 mg/kg82. percentil
CínSn3,45 mg/kg73. percentil
KadmiumCd0,318 mg/kg73. percentil
AntimonSb0,786 mg/kg61. percentil
ZinekZn90,1 mg/kg43. percentil
ChromCr65,8 mg/kg39. percentil
ArsenAs5,19 mg/kg29. percentil
BizmutBi0,161 mg/kg27. percentil
OlovoPb11,1 mg/kg20. percentil
MolybdenMo0,224 mg/kg19. percentil
MěďCu17,0 mg/kg19. percentil
NiklNi15,8 mg/kg14. percentil
SelenSe0,0902 mg/kg7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi7 814 mg/kg95. percentil
ŽelezoFe3,64 %85. percentil
SodíkNa1,02 %74. percentil
ManganMn1 108 mg/kg73. percentil
HliníkAl6,37 %72. percentil
HořčíkMg0,979 %58. percentil
VápníkCa1,53 %33. percentil
DraslíkK1,35 %25. percentil
FosforP599 mg/kg18. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BerylliumBe1,74 mg/kg70. percentil
ZirkónZr436 mg/kg61. percentil
YtriumY27,5 mg/kg50. percentil
GáliumGa13,9 mg/kg49. percentil
BáriumBa412 mg/kg41. percentil
StronciumSr126 mg/kg41. percentil
CérCe52,1 mg/kg25. percentil
RubídiumRb75,0 mg/kg19. percentil
BorB46,3 mg/kg18. percentil
LítiumLi22,0 mg/kg10. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 41 až 55 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,56 ppm57. percentil
Draslík (K)K1,31 %52. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,43 ppm30. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
50 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 35 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Košická kotlina100%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)111–1 089m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek511m a.s.l.
Průměrný sklon11,2°
Priemerná januárová teplota-2,9°C
Priemerná júlová teplota18,9°C
Ročné zrážky681mm
Geomorfologické celky
Slanské vrchy67%SR 1,1 %
Východoslovenská pahorkatina33%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Matransko-slanská oblasť67%SR 1,4 %
Východoslovenská nížina33%SR 4,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma75%SR 38 %
horská klíma25%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zámutovský potok, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prilajná, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCumierne zvýšená
najvyššie 3,30 μg/lmedián 2,10 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zámutovský potok, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prilajná, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 69,0 μg/lmedián 15,0 μg/l8 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 620 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prilajná, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lomnický potok, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lomnický potok, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 120 μg/lmedián 60,0 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zámutovský potok, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 35. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lomnický potok, 1992, 930 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 36,8 mg/lmedián 32,2 mg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Caklovec nad obcou, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)114 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)114 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)87 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)39 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Zlato (Au)1 vzorka, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
2002
3 zrná
50 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)112 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)104 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)84 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))27 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
HliníkAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 72,6 mg/lmedián 0,0100 mg/l45 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 571 μg/lmedián 8,00 μg/l45 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 32,5 μg/lmedián 1,93 μg/l45 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 20,4 μg/lmedián 0,250 μg/l45 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,100 μg/l45 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4 045 μg/lmedián 46,0 μg/l45 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l45 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 610 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l45 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSemierne zvýšená
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vrt s prelivom
1
10,8 Bq/l
10,8 Bq/l
zdroj
16
23,3 Bq/l
5,53 Bq/l
upravený prameň
5
23,3 Bq/l
13,7 Bq/l
studňa
5
11,0 Bq/l
8,70 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Hg28×
Au20×
Fe1×
Druhy banských objektov
štôlňa136×
halda97×
pinga, pingový ťah81×
iný druh objektu9×
šachta7×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Pinga č.4
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
200 m
Pinga č.5
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
210 m
Halda pri bezmennej štôlni č.2
halda
drahý opál
1859
250 m
Bezmenná štôlňa č.2
štôlňa
drahý opál
1859
260 m
Pinga č.3
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
320 m
Bezmenná štôlňa č.1
štôlňa
drahý opál
1859
360 m
Halda pri bezmennej štôlni č.1
halda
drahý opál
1859
370 m
Halda pru bezmennej štôlni č.3
halda
drahý opál
1859
390 m
Pinga č.2
pinga, pingový ťah
drahý opál
1859
400 m
Bezmenná štôlňa č.3
štôlňa
drahý opál
1859
400 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Dubník
ortuťové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik
1,4 km
Merník
ortuťové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,3 km
Perlín
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,5 km
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,7 km
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,7 km
Perlín
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,8 km
Perlín
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
2,9 km
Zlatá baňa
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,2 km
Vechec (odhadom – preskúmanosť)
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Sinčák Ladislav
3,9 km
Juskova Voľa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
4,2 km
Juskova Voľa
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
4,2 km
Čemerné
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,6 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Dubník-okolie
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
2,4 km
Dubník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
2,6 km
Kuria hora
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,7 km
Merník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
2,8 km
Čičava
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,8 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
3,0 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
3,2 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
3,4 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
3,4 km
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
3,5 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
506 vrtov v pásme 3 km, z toho 57 hydrogeologických a 449 ostatných; s číslom archívnej správy 496.
Hĺbky vrtov
do 10 m97×
10–30 m56×
30–100 m55×
100–300 m185×
nad 300 m93×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
MV-4
ložiskový
50,0 m
14342
10 m
Zámutov
širokoprofilový vrt
20,0 m
37778 116Ac13.pdf
40 m
Zámutov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,0 m
30674 116Ac8.pdf
60 m
Zámutov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 m
52978 116Ac20.pdf
90 m
Zámutov
širokoprofilový vrt
70,0 m
34497 116Ac11.pdf
100 m
VZ-4
inžiniersko-geologický
6,0 m
85506
110 m
VZ-3
inžiniersko-geologický
6,0 m
85506
120 m
Čaklov
širokoprofilový vrt
16,5 m
28583 116Ac4.pdf
180 m
MV-5
ložiskový
50,7 m
14342
210 m
Čaklov
širokoprofilový vrt
–
28577 116Ac12.pdf
220 m
Zámutov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,5 m
52978 116Ac19.pdf
240 m
V-59
ložiskový
8,0 m
4111
250 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
500 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
1,6 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Čaklov – areál bývalého PD
SK2005800P
480 m
Komárany – sklad agrochemikálií
SK1001500P
1,0 km
Čaklov – skládka TKO
SK2005800P
1,5 km
Čičava – areál poľnohospodárskeho družstva
SK2005700F
2,5 km
Merník – ortuťové bane
SK2005700F
2,7 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Zámutov
30 m²
–
–
60 m
Zámutov
30 m²
–
–
80 m
Zámutov
300 m²
–
–
100 m
Zámutov
–
1989
monitorovaná
550 m
Komárany
10 m²
–
–
1,3 km
Komárany
200 m²
–
–
1,7 km
Soľ
500 m²
1986
monitorovaná
2,3 km
Rudlov
450 m²
–
–
2,4 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy45×
Svahové prúdy11×
Blokové polia8×
Blokové rozpadliny4×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny39×
Stabilizovaný30×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova46×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0003×
Nedostatočne doložené2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.