Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Krompachy
13 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 875 do 374 m n. m. na 15,9 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
875 m a.s.l.
Nejnižší bod
339 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
536 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
34 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,21
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Slovinský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 27 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek71 % čiary vody
14 % flyš, 14 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 295 mg/l, stredne tvrdá voda (10,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
8 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Molybdén 3,39 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
26°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 29 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
51nGy/h dávkový príkon
54. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
840objektov do 3 km
ťažené: Cu, Fe, Ag, Au, Hg
Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 20 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
4vzorky so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (960 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
6 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Antimón 83,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (1000m S od K567).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
249vrtov do 3 km
738 rozborov vody v okolí
Z toho 241 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
8 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
17lokalít do 3 km
3 záťaže, 5 skládok, 9 sedimentov
Najbližšia záťaž: Slovinky – ťažba a úprava rúd, 100 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
128záznamov do 5 km
38 ložísk, 90 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
6plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek71%SR 72 %
Flyš14%SR 4,7 %
Sopečné horniny14%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér71%
paleozoikum st.29%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
5×
paleozoikum st.
ordovik – devón
flyšové pieskovce
1×
paleozoikum st.
stredný? – mladší devón
sykavské súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM78%SR 13 %
SILICIKUM22%SR 3,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih91%SR 26 %
veľmi malý zdvih9,1%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo100%SR 5,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Spišsko-gemerské rudohorie73%SR 2,9 %
Galmus27%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 7 z 11 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Metamorfity60%SR 2,4 %
Štěrk20%SR 52 %
Bázické vulkanity20%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)60%SR 2,3 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)20%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)20%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu64%SR 2,1 %
mezozoikum Galmusu s priľahlým paleozoikom36%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
fluviogénne83%SR 6,4 %
silikátogénne, menej silikátovo-sulfidogénne17%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B71%SR 18 %
A29%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 8,19typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
10,5°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,87 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
295mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 47Mg 46
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 63SO₄ 33
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
HořčíkMg22,4 mg/l72. percentil
SíranySO463,1 mg/l71. percentil
ChloridyCl6,35 mg/l41. percentil
SodíkNa5,79 mg/l33. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3152 mg/l32. percentil
DraslíkK1,96 mg/l31. percentil
FluoridyF0,0732 mg/l26. percentil
VápníkCa37,9 mg/l25. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MolybdenMo3,39 mg/kg96. percentil
ArsenAs92,1 mg/kg95. percentil
CínSn25,8 mg/kg95. percentil
MěďCu227 mg/kg95. percentil
BizmutBi2,68 mg/kg95. percentil
RtuťHg3,72 mg/kg95. percentil
AntimonSb17,0 mg/kg95. percentil
KobaltCo14,0 mg/kg92. percentil
VanadV97,9 mg/kg87. percentil
ZinekZn185 mg/kg87. percentil
ChromCr103 mg/kg83. percentil
OlovoPb25,4 mg/kg82. percentil
NiklNi32,8 mg/kg77. percentil
KadmiumCd0,320 mg/kg73. percentil
SelenSe0,318 mg/kg66. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,30 %96. percentil
HliníkAl7,79 %95. percentil
ŽelezoFe4,93 %95. percentil
ManganMn2 096 mg/kg95. percentil
SodíkNa1,17 %85. percentil
TitánTi5 674 mg/kg82. percentil
HořčíkMg1,22 %72. percentil
FosforP919 mg/kg60. percentil
VápníkCa1,62 %37. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
LítiumLi58,2 mg/kg96. percentil
RubídiumRb132 mg/kg96. percentil
YtriumY44,9 mg/kg95. percentil
BorB106 mg/kg95. percentil
BáriumBa936 mg/kg95. percentil
GáliumGa19,1 mg/kg87. percentil
BerylliumBe1,90 mg/kg78. percentil
CérCe64,1 mg/kg67. percentil
ZirkónZr343 mg/kg30. percentil
StronciumSr110 mg/kg25. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
51nGy/h vo vzduchu
rozsah 28 až 76 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Draslík (K)K1,60 %89. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,92 ppm31. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,18 ppm14. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-20nT
rozsah -44 až 13 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-15mGal
reziduálna +10,0 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
26 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 29 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)308–1 127m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek667m a.s.l.
Průměrný sklon16,8°
Priemerná januárová teplota-5,3°C
Priemerná júlová teplota15,7°C
Ročné zrážky889mm
Geomorfologické celky
Volovské vrchy100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie100%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
horská klíma89%SR 33 %
kotlinová klíma11%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu80%SR 25 %
pôdy nenáchylné na acidifikáciu20%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C100%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Mladšie paleozoikum centrálnych Západných Karpát40%SR 1,9 %
Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát40%SR 10 %
Staršie paleozoikum gemerika20%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 83,0 μg/lmedián 0,750 μg/l40 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m S od K567, 1992, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 82,6 μg/lmedián 2,10 μg/l40 vzoriek28 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,250 μg/l40 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 50m ZSZ od K808 Suchý vrch, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 56,5 μg/lmedián 1,00 μg/l40 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slovinský potok, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 14,2 μg/lmedián 3,65 μg/l40 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Krompachy – pri MSU, 1993, 280 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 140 μg/lmedián 40,0 μg/l40 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 300m JV od obce Povac, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 31,0 μg/lmedián 5,00 μg/l40 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2000m JV od K926 Biela skala, 1993, 170 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l40 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 300m JV od obce Povac, 1992, 750 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrmierne zvýšená
najvyššie 380 μg/lmedián 90,0 μg/l40 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hornád, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l40 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slovinský potok, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 12,4 mg/lmedián 7,72 mg/l40 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slovinský potok, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)73 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Barit (BaSO₄)72 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)72 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)71 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Rutil (TiO₂)70 vzoriek, najviac 315 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)60 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)51 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Anatas (TiO₂)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)40 vzoriek, najviac 175 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)23 vzoriek, najviac 50 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)11 vzoriek, najviac 500 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
Zlato (Au)4 vzorky, najviac 1 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 6 zŕn
Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 2 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
107
1 zrno
40 m
134
1 zrno
260 m
78
1 zrno
430 m
102
1 zrno
960 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)72 vzoriek, najviac 815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))67 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)58 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)45 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)34 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)25 vzoriek, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))7 vzoriek, najviac 15 zŕn
Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 15 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO337×
Ca-Mg-SO4-HCO324×
Ca-HCO312×
Mg-Ca-SO4-HCO310×
Mg-Ca-HCO37×
Ca-Mg-HCO3-SO45×
Mg-HCO32×
Ca-SO4-HCO32×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A49×
trieda B23×
trieda E8×
trieda F7×
trieda H5×
trieda C5×
trieda D4×
trieda G3×
Kovy v podzemnej vode
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,4 μg/lmedián 0,250 μg/l51 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 42,0 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 19,5 μg/lmedián 1,10 μg/l51 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l51 vzoriek84 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,360 mg/lmedián 0,0300 mg/l51 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 11,6 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l51 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2 425 μg/lmedián 9,00 μg/l51 vzoriek12 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l51 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,500 μg/l51 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLibežná hodnota
najvyššie 9,00 μg/lmedián 2,00 μg/l51 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
prameň
22
38,4 Bq/l
8,13 Bq/l
upravený prameň
2
2,00 Bq/l
1,61 Bq/l
výtok z banského diela
1
7,80 Bq/l
7,80 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
5
23,6 Bq/l
3,62 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
2,20 Bq/l
2,08 Bq/l
vrt s prelivom
1
1,95 Bq/l
1,95 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Cu646×
Fe233×
Ag3×
Au2×
Hg2×
Cp1×
Druhy banských objektov
štôlňa394×
halda329×
pinga, pingový ťah80×
šachta30×
iný druh objektu4×
odkalisko3×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Štôlňa
štôlňa
Fe rudy
20 m
bez názvu
halda
nezistený
20 m
halda
halda
Cu
20 m
štôlňa
štôlňa
Cu
20 m
halda
halda
Cu
30 m
halda
halda
Cu
30 m
bez názvu
štôlňa
nezistený
40 m
halda
halda
Cu
40 m
Eger štôlňa
štôlňa
50 m
štôlňa
štôlňa
Cu
50 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Slovinky – hlušinová halda
ostatné suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Ing. Smik Otto
110 m
Rudňany
barit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – RIS, a.s.
1,1 km
Slovinky
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik
1,3 km
Gelnica – Nadložná žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,3 km
Gelnica – Gelnická žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,3 km
Slovinky
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik
1,5 km
Gelnica – Nadložná žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,5 km
Gelnica – Gelnická žila
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,5 km
Helcmanovce – Zlatá žila
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,8 km
Rudňany
barit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – RIS, a.s.
2,0 km
Rudňany, časť Rudňany
barit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,0 km
Rudňany, časť Rudňany
železné rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Poráč, žily Fajfeného hrbu
Barit
barit
ložiskový výskyt
90 m
Poráč, žily Fajfeného hrbu
Barit
barit
ložiskový výskyt
220 m
Švedlár, Bukovec
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
300 m
Krompachy – žila Dolina
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
460 m
Slovinky, Lacemberská dolina a Machov potok
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
460 m
Slovinky, žily Hrubá a Severná
Medené rudy
Cu
malé ložisko
570 m
Poráč – žila Pod Drobniakmi
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
610 m
Poráč – žily Lefkovej I., II., III., IV., V.
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
700 m
Slovinky, Strieborná žila
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
740 m
Slovinky, žila Jozef
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
790 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
249 vrtov v pásme 3 km, z toho 68 hydrogeologických a 181 ostatných; s číslom archívnej správy 241.
Hĺbky vrtov
do 10 m92×
10–30 m9×
30–100 m31×
100–300 m43×
nad 300 m66×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Ry-4
ložiskový
319,5 m
8841
10 m
JV 16-22
inžiniersko-geologický
5,0 m
87654
20 m
JV 16-21
inžiniersko-geologický
5,0 m
87654
20 m
V-Slz-11
ložiskový
250,0 m
–
30 m
V-SN-10
ložiskový
500,2 m
76108
40 m
Ry-21
ložiskový
574,7 m
8841
40 m
Slovinky
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
60,0 m
83572 114Bc10.pdf
60 m
Slovinky
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
47,2 m
83572 114Bc11.pdf
60 m
1174
ložiskový
416,2 m
79340
60 m
Ry-47
ložiskový
922,3 m
15223
70 m
V-Slz-9
ložiskový
252,1 m
–
70 m
SGR-V-1/69
ložiskový
107,5 m
51124
70 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
8
1,7 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Slovinky – ťažba a úprava rúd
SK200500FK
100 m
Krompachy – Kovohuty
SK200500FK
810 m
Rudňany – ťažba a úprava rúd
SK200460KF
2,8 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Krompachy
560 m²
–
–
60 m
Krompachy
100 m²
1970
–
140 m
Poráč
150 m²
1989
–
1,2 km
Kaľava
800 m²
1990
–
1,6 km
skládka Halňa – skládka KO v Krompachoch – Krompachy
14 000 m²
1960
monitorovaná
1,9 km
Antropogénne sedimenty
Lokalita
Uložený odpad
Od vody
Krompachy-Haľňa – KH-3
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
1,7 km
Krompachy-Haľňa – HC-2
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
1,8 km
Krompachy-Haľňa – KH-4
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
1,8 km
Krompachy-Haľňa – HO_LAVKA
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
1,8 km
Krompachy-Haľňa – HC-6
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
1,9 km
Krompachy-Haľňa – KH-2
kaly z výroby mangánu, zinku, medi a kyseliny sírovej. Pevné odpady obsahujú aj olovo, arzén a kadmium. Tekuté odpady obsahujúce kyanid sú uskladnené
2,1 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy5×
Poddolované bloky1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný3×
Potenciálny2×
Aktívny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.