Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Jaklovce
149 cm
–
Stratená
65 cm
–
Švedlár
169 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Svižný tokPodhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu.
Výškový profil toku: od 779 do 329 m n. m. na 65,2 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
787 m a.s.l.
Nejnižší bod
329 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
458 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
7,0 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,35
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Hnilec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 64 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek87 % čiary vody
7 % sopečné horniny, 7 % metamorfity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 158 mg/l, mäkká voda (5,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
7 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Meď 286 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
31°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 57 °C (prírastok 26 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
62nGy/h dávkový príkon
90. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
2 744objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu, Ni, Co, Sb
Najbližšie: Halda pri bezmennej štôlni č.1 (halda), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
7vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 9 zŕn v jednej vzorke (510 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Antimón 413 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Štofova dolina).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
694vrtov do 3 km
2202 rozborov vody v okolí
Z toho 694 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
25°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Vlachovo – G-Vl-1, výdatnosť 2,0 l/s, 7,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
52lokalít do 3 km
2 záťaže, 45 skládok, 5 sedimentov
Najbližšia záťaž: Prakovce II. – H_nad, 70 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
302záznamov do 5 km
33 ložísk, 269 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
12plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek87%SR 72 %
Sopečné horniny6,7%SR 3,2 %
Metamorfity6,7%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér87%
paleozoikum st.13%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
13×
paleozoikum st.
starší – stredný silúr
vlachovské súvrstvie
2×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív75%SR 68 %
deluviálne sedimenty25%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,3m
2 – 591%SR 48 %
0 – 29,1%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM100%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo100%SR 5,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Spišsko-gemerské rudohorie91%SR 2,9 %
Galmus4,3%SR 0,0 %
Slovenský ráj4,3%SR 0,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov horských tokov75%SR 21 %
rajón nízkometamorfovaných hornín25%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov75%SR 71 %
formácia epimetamorfovaných hornín25%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 15 z 23 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk75%SR 52 %
Metamorfity20%SR 2,4 %
Bázické vulkanity5,0%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)75%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)20%SR 2,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)5,0%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu100%SR 2,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
fluviogénne100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-Na-HCO3-SO4100%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B83%SR 18 %
H8,7%SR 8,8 %
E4,3%SR 6,5 %
A4,3%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 7,99typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
5,6°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,99 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
158mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 59Mg 34
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 56SO₄ 38
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SíranySO437,8 mg/l47. percentil
FluoridyF0,0882 mg/l35. percentil
ChloridyCl4,30 mg/l29. percentil
HořčíkMg8,82 mg/l27. percentil
VápníkCa25,3 mg/l15. percentil
DraslíkK1,10 mg/l12. percentil
SodíkNa2,98 mg/l12. percentil
HydrogénuhličitanyHCO369,8 mg/l11. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MěďCu286 mg/kg95. percentil
BizmutBi2,07 mg/kg95. percentil
CínSn13,3 mg/kg95. percentil
ArsenAs38,9 mg/kg95. percentil
AntimonSb18,3 mg/kg95. percentil
RtuťHg1,42 mg/kg95. percentil
KobaltCo14,1 mg/kg93. percentil
ZinekZn191 mg/kg88. percentil
OlovoPb31,5 mg/kg88. percentil
MolybdenMo0,717 mg/kg87. percentil
KadmiumCd0,555 mg/kg87. percentil
NiklNi36,1 mg/kg84. percentil
VanadV80,8 mg/kg73. percentil
ChromCr86,2 mg/kg70. percentil
SelenSe0,204 mg/kg39. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,05 %95. percentil
ManganMn1 871 mg/kg94. percentil
ŽelezoFe4,35 %93. percentil
HliníkAl7,04 %87. percentil
SodíkNa1,07 %78. percentil
TitánTi5 414 mg/kg78. percentil
FosforP962 mg/kg64. percentil
HořčíkMg1,04 %63. percentil
VápníkCa1,03 %15. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY47,6 mg/kg96. percentil
BorB100 mg/kg95. percentil
RubídiumRb120 mg/kg93. percentil
LítiumLi43,2 mg/kg92. percentil
BerylliumBe2,26 mg/kg91. percentil
CérCe69,0 mg/kg78. percentil
GáliumGa17,2 mg/kg76. percentil
BáriumBa494 mg/kg68. percentil
ZirkónZr445 mg/kg64. percentil
StronciumSr81,8 mg/kg4. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
62nGy/h vo vzduchu
rozsah 32 až 76 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Draslík (K)K1,84 %94. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,88 ppm83. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,70 ppm65. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
31 / 57 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 26 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)226–1 319m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek652m a.s.l.
Průměrný sklon14,0°
Priemerná januárová teplota-5,1°C
Priemerná júlová teplota16,2°C
Ročné zrážky869mm
Geomorfologické celky
Volovské vrchy94%SR 2,8 %
Čierna hora5,6%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie100%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 413 μg/lmedián 1,85 μg/l90 vzoriek21 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štofova dolina, 2000, 520 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 56,2 μg/lmedián 2,80 μg/l90 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m JZ od K Veľká Knala, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,6 μg/lmedián 3,60 μg/l90 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Grajnar, potok, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,500 μg/l89 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 1,50 μg/l90 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: V okraj obce Prakovce, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,50 μg/l90 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l89 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 80 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 610 μg/lmedián 60,0 μg/l89 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: S okraj obce Mlynky, 1992, 370 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 100 μg/lmedián 20,0 μg/l90 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1300 km JV od K791 Kurtova skala, 1992, 620 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l89 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mníšek nad Hnilcom, 2000, 780 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 18,2 mg/lmedián 7,37 mg/l89 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mníšek nad Hnilcom, 2000, 90 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)52 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)39 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)38 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)37 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)34 vzoriek, najviac 555 zŕn
Cinabarit (HgS)31 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)31 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kasiterit (SnO₂)16 vzoriek, najviac 500 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)11 vzoriek, najviac 500 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zlato (Au)7 vzoriek, najviac 9 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)4 vzorky, najviac 50 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
N79
1 zrno
330 m
M117
1 zrno
450 m
351
2 zrná
450 m
348
9 zŕn
510 m
600
3 zrná
730 m
288
1 zrno
780 m
800
1 zrno
990 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)44 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)41 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)38 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))36 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 15 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)4 vzorky, najviac 789 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-SO4-HCO342×
Ca-Mg-HCO333×
Ca-SO4-HCO322×
Mg-Ca-SO4-HCO317×
Ca-Mg-HCO3-SO414×
Mg-Ca-HCO3-SO410×
Ca-HCO39×
Ca-HCO3-SO45×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B110×
trieda F32×
trieda A24×
trieda E12×
trieda H10×
trieda D6×
trieda G3×
trieda C1×
Kovy v podzemnej vode
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 513 μg/lmedián 0,200 μg/l155 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 22,0 μg/lmedián 0,500 μg/l155 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 27,2 μg/lmedián 0,700 μg/l155 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 80,0 μg/lmedián 0,250 μg/l155 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 14,0 μg/lmedián 0,250 μg/l155 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 42,5 μg/lmedián 0,500 μg/l155 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5 200 μg/lmedián 5,00 μg/l155 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l155 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,290 mg/lmedián 0,0100 mg/l155 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l155 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 260 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 24,0 μg/lmedián 2,00 μg/l155 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 260 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l72 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
zdroj
50
519 Bq/l
7,24 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
4
9,91 Bq/l
3,90 Bq/l
výtok z banského diela
9
22,0 Bq/l
6,55 Bq/l
upravený prameň
7
71,4 Bq/l
11,2 Bq/l
vrt s prelivom
1
134 Bq/l
134 Bq/l
potok, rieka
2
1,65 Bq/l
1,40 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
6,41 Bq/l
4,61 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe1843×
Cu1125×
Ni93×
Co92×
Sb57×
Hg51×
Au13×
Ag12×
Sn5×
Mo5×
Sg2×
Si2×
Druhy banských objektov
štôlňa1106×
halda1035×
pinga, pingový ťah471×
iný druh objektu78×
šachta54×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri bezmennej štôlni č.1
halda
Sb rudy,Fe,Cu
10 m
Bezmenná štôlňa č.1
štôlňa
Sb rudy,Fe,Cu
20 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
30 m
Halda
halda
Fe,Cu
30 m
Halda
halda
Cu ruda
50 m
Bezmenná štôlňa č.2
štôlňa
polymetalické stratiformné rudy
50 m
Štôlňa
štôlňa
Cu ruda
50 m
Halda Starej štôlne Filip
halda
Fe,Cu rudy
1950
50 m
žila SiO2, Py, Sb
iný druh objektu
50 m
Halda Novej štôlne Filip
halda
Fe,Cu rudy
1964
60 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Švedlár
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – DORO Slovakia s.r.o.
670 m
Švedlár
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – DORO Slovakia s.r.o.
670 m
Mníšek nad Hnilcom I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
820 m
Mníšek nad Hnilcom I
kremeň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
820 m
Jaklovce
azbest + azbestová hornina
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
840 m
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,2 km
Mlynky
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,4 km
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,4 km
Mníšek nad Hnilcom
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,4 km
Prakovce
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,8 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
1,9 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
1,9 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Hnilec – žila Cézar
Kremeň žilný
kremeň
mineralogický výskyt
150 m
Hnilec, žily Koriolán a Kolumbán
Kremeň žilný
kremeň
ložiskový výskyt
230 m
Gelnica, žily Palmarum, František a Jozef
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
250 m
Hnilec, žila Filip
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
300 m
Prakovce, výskyt Prakovce-Šibeň
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
350 m
Mníšek nad Hnilcom – žila Šajby
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
400 m
Švedlár – žila Kremeň
Kremeň žilný
kremeň
mineralogický výskyt
430 m
Gelnica, žily Mäsiarka
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
440 m
Hnilec, žily Karin a Šajby
Kremeň žilný
kremeň
ložiskový výskyt
460 m
Gelnica, žily Gregori, Roberti a Fridrich
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
470 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
694 vrtov v pásme 3 km, z toho 85 hydrogeologických a 609 ostatných; s číslom archívnej správy 694.
Hĺbky vrtov
do 10 m167×
10–30 m137×
30–100 m151×
100–300 m143×
nad 300 m49×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Jaklovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,0 m
8092 114Bd8.pdf
20 m
HJ-5
hydrogeologický
7,0 m
8092
20 m
SPR-5
špeciálne účely
1,5 m
86016
20 m
Vyšné Jaklovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,2 m
8092 114Bd4.pdf
30 m
R-150
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
30 m
HJ-1
hydrogeologický
5,2 m
8092
30 m
R-103
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
30 m
R-104
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
30 m
V-2
inžiniersko-geologický
5,0 m
87208
30 m
SPR-6
špeciálne účely
1,2 m
86016
30 m
SPR-3
špeciálne účely
2,3 m
86016
40 m
V-1
inžiniersko-geologický
5,0 m
87208
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Vlachovo – G-Vl-1
25 °C
2,0 l/s
1 201,3 m
Na-HCO3
nevyužívaný
7,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
6
4,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Dobšiná – skládka odpadov Bingarten
SK200280FK
1,8 km
Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s.
SK200510KF
2,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Gelnica
1 600 m²
1987
–
30 m
Gelnica
100 m²
1992
–
40 m
Švedlár
100 m²
1990
–
50 m
Suchá Dolina – skládka TDO – Mníšek nad Hnilcom
2 560 m²
1980
–
50 m
Jaklovce
100 m²
1997
–
50 m
Mlynky
125 m²
1990
–
60 m
Nálepkovo
600 m²
1989
–
60 m
Prakovce
200 m²
1990
–
70 m
Antropogénne sedimenty
Lokalita
Uložený odpad
Od vody
Prakovce II. – H_nad
70 m
Prakovce II. – H_pod
70 m
Prakovce II. – P-7
160 m
Prakovce II. – P-4
180 m
Prakovce II. – P-2
210 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy11×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny9×
Stabilizovaný3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova8×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.