Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Mírný sklonProud je citelný, střídají se plytčiny a tůně. Přechod mezi nížinným a podhorským tokem.
Výškový profil toku: od 139 do 119 m n. m. na 10,4 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
141 m a.s.l.
Nejnižší bod
118 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
23 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
2,2 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,09
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Stoličný potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
1 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 31,6 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Stoličný, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
317vrtov do 3 km
353 rozborov vody v okolí
Z toho 224 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
52°C na ústí vrtu
4 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Kráľova pri Senci – FGS-1/A, výdatnosť 13,0 l/s, 6,0 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
6lokalít do 3 km
3 záťaže, 3 skládky
Najbližšia záťaž: SC (001) / Boldog – S od obce – sklad pesticídov, 1,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
10záznamov do 5 km
8 ložísk, 2 rudné výskyty
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
1plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 31,6 μg/lmedián 3,80 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 1999, 10 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 610 μg/lmedián 490 μg/l3 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Boldog, 1500 m ZSZ od K122, 1996, 800 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 88,0 μg/lmedián 78,0 μg/l3 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 1999, 10 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,10 μg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 1999, 10 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbmierne zvýšená
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,895 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 1999, 130 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 16,0 μg/lmedián 10,0 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Boldog, 1500 m ZSZ od K122, 1996, 800 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stoličný, potok, 80 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 19,1 mg/lmedián 8,07 mg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Boldog, 1500 m ZSZ od K122, 1996, 800 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)11 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))12 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)12 vzoriek, najviac 315 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)11 vzoriek, najviac 20 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)11 vzoriek, najviac 815 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))9 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO314×
Mg-Ca-HCO38×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-Mg-NO3-HCO31×
Ca-Mg-Cl-NO31×
Ca-NO3-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda H11×
trieda F7×
trieda B3×
trieda A3×
trieda D2×
trieda E1×
Kovy v podzemnej vode
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,8 μg/lmedián 0,700 μg/l27 vzoriek41 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3 051 μg/lmedián 179 μg/l27 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,140 mg/lmedián 0,00500 mg/l27 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,40 μg/lmedián 0,900 μg/l27 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,500 μg/l27 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,200 μg/l27 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,50 μg/l27 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l27 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 44,0 μg/lmedián 13,0 μg/l27 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l27 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
10
21,4 Bq/l
7,00 Bq/l
potok, rieka
1
3,24 Bq/l
3,24 Bq/l
iné
1
14,6 Bq/l
14,6 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Veľký Grob
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.
2,1 km
Veľký Grob
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.
2,1 km
Veľký Grob
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.
2,1 km
Nový Svet
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ILKA s.r.o.
2,3 km
Veľký Grob
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – ILKA s.r.o.
2,5 km
Reca I
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Talapka Cyril
2,7 km
Veľký Grob
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.
3,1 km
Senec
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Bratislavské štrkopiesky, s.r.o.
4,0 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
317 vrtov v pásme 3 km, z toho 49 hydrogeologických a 268 ostatných; s číslom archívnej správy 224.
Hĺbky vrtov
do 10 m97×
10–30 m102×
30–100 m20×
100–300 m87×
nad 300 m6×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Cf Sn-63
ložiskový
160,0 m
–
50 m
V-3/202
inžiniersko-geologický
10,0 m
90900
60 m
Cf Sn-72
ložiskový
187,0 m
–
70 m
Blatné
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
150,0 m
78475 143Bb57.pdf
80 m
Cf Sn-70
ložiskový
221,0 m
–
80 m
Cf Sn-65
ložiskový
95,7 m
–
90 m
DPS-K30
inžiniersko-geologický
10,0 m
90900
90 m
JK-30
inžiniersko-geologický
10,0 m
90900
90 m
SPS-V30
inžiniersko-geologický
8,2 m
90900
90 m
Cf Sn-67
ložiskový
185,0 m
–
90 m
JV-30
inžiniersko-geologický
10,0 m
90900
90 m
Blatné
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
25,0 m
16560 143Bb9.pdf
100 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Senec – BS-1
49 °C
12,0 l/s
1350 m
Na-HCO3-Cl
využívaný
3,9 km
Kráľova pri Senci – VMK-1
30 °C
1,2 l/s
804,5 m
Na-Mg-HCO3
nevyužívaný
6,0 km
Kráľova pri Senci – FGS-1/A
52 °C
13,0 l/s
1500 m
Na-HCO3-Cl
nevyužívaný
6,0 km
Kráľova pri Senci – FGS-1
23 °C
0,3 l/s
810 m
Na-Mg-HCO3
nevyužívaný
6,0 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
BS-1
geotermálna voda
38 – 55
5 – 15
1
3,9 km
FGS-1,1/A
geotermálna voda
38 – 55
5 – 15
1
4,9 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
3
5,1 km
kategória Kráľová pri Senci
termálne kúpalisko
–
–
1
5,6 km
FGB-1,1/A
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
8,5 km
kategória Chorvátsky Grob
termálne kúpalisko
–
–
1
9,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
SC (001) / Boldog – S od obce – sklad pesticídov
skladovanie a distribúcia agrochemikálií – poľnohospodárska výroba
herbicídy (celkom)
74 b. (38-36)
1,6 km
Boldog – S od obce – sklad pesticídov
SK1000300P
1,6 km
PK (027) / Šenkvice – Malé Šenkvice – skládka s OP
skládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi
priesaková kvapalina / NH4+, kovy
54 b. (35-19)
1,9 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Veľký Grob
40 000 m²
–
–
950 m
Šenkvice – Malé Šenkvice
11 500 m²
1993
–
1,8 km
Tárnok – Veľký Grob – Veľký Grob
14 036 m²
1994
monitorovaná
2,6 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný1×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.