Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Hontianske Nemce
13 cm
–
Horné Semerovce
35 cm
–
Liptovský Ján
33 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Svižný tokPodhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu.
Výškový profil toku: od 653 do 123 m n. m. na 55,6 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
653 m a.s.l.
Nejnižší bod
122 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
532 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
9,6 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,25
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Štiavnica
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 55 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek89 % čiary vody
11 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 343 mg/l, stredne tvrdá voda (10,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
9 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Zinok 1 496 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 97. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
63°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 99 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 90 °C (prírastok 27 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
54nGy/h dávkový príkon
71. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
466objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Zn, Pb, Cu
Najbližšie: Kornberg dedičná št. (štôlňa), 60 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
9vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 112 zŕn v jednej vzorke (30 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 3,60 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Belujský potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
355vrtov do 3 km
1465 rozborov vody v okolí
Z toho 355 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
52°C na ústí vrtu
17 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Sklené Teplice – ST-1, výdatnosť 22,3 l/s, 10 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
32lokalít do 3 km
4 záťaže, 28 skládok
Najbližšia záťaž: Banská Štiavnica – odkalisko Lintich, 530 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
93záznamov do 5 km
20 ložísk, 73 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
35plôch do 3 km
2 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek89%SR 72 %
Mladé sedimenty11%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
8×
kvartér
holocén
antropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,8m
5 – 1057%SR 20 %
2 – 543%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)68%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)32%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih37%SR 26 %
malý pokles32%SR 8,8 %
malý zdvih21%SR 7,7 %
stredný zdvih11%SR 32 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
neovulkanity71%SR 10 %
vnútrohorské panvy a kotliny29%SR 44 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
stredoslovenské neovulkanity71%SR 8,8 %
podunajská panva29%SR 23 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov nížinných tokov80%SR 20 %
rajón náplavov horských tokov20%SR 21 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 9 z 20 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk63%SR 52 %
Kyslé vulkanity21%SR 3,2 %
Bázické vulkanity16%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)63%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)21%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)16%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Krupinskej planiny, Ostrôžok a Pôtorskej pahorkatiny47%SR 1,8 %
neovulkanity južných svahov Štiavnických vrchov a Javoria47%SR 0,0 %
kvartér Ipľa6,7%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
podzemné vody fluviálnych sedimentov100%SR 8,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO4100%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A60%SR 36 %
H40%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Bátovska a Rykynčická depresia86%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast14%SR 0,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 7,68typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
10,1°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,80 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
343mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 53Mg 27Na+K 20
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 63SO₄ 27Cl 10
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK6,52 mg/l83. percentil
SodíkNa17,1 mg/l75. percentil
FluoridyF0,170 mg/l72. percentil
SíranySO458,2 mg/l68. percentil
ChloridyCl15,6 mg/l63. percentil
HořčíkMg14,6 mg/l48. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3173 mg/l37. percentil
VápníkCa48,2 mg/l34. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ZinekZn1 496 mg/kg97. percentil
OlovoPb463 mg/kg97. percentil
KadmiumCd9,90 mg/kg97. percentil
VanadV140 mg/kg95. percentil
MěďCu158 mg/kg95. percentil
CínSn8,29 mg/kg95. percentil
BizmutBi0,655 mg/kg93. percentil
KobaltCo13,8 mg/kg92. percentil
RtuťHg0,505 mg/kg90. percentil
AntimonSb2,32 mg/kg85. percentil
MolybdenMo0,656 mg/kg84. percentil
ArsenAs11,1 mg/kg79. percentil
SelenSe0,140 mg/kg21. percentil
ChromCr52,0 mg/kg19. percentil
NiklNi13,1 mg/kg8. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi8 319 mg/kg95. percentil
ManganMn2 519 mg/kg95. percentil
ŽelezoFe4,68 %95. percentil
FosforP1 291 mg/kg87. percentil
HliníkAl6,68 %80. percentil
SodíkNa0,888 %55. percentil
HořčíkMg0,912 %52. percentil
DraslíkK1,49 %46. percentil
VápníkCa1,72 %40. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa783 mg/kg94. percentil
StronciumSr173 mg/kg76. percentil
BerylliumBe1,87 mg/kg76. percentil
YtriumY30,0 mg/kg62. percentil
ZirkónZr408 mg/kg52. percentil
GáliumGa13,9 mg/kg49. percentil
LítiumLi27,8 mg/kg40. percentil
CérCe56,2 mg/kg40. percentil
RubídiumRb81,4 mg/kg31. percentil
BorB40,9 mg/kg11. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
54nGy/h vo vzduchu
rozsah 46 až 60 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentný urán (eU)eU2,92 ppm79. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,48 ppm77. percentil
Draslík (K)K1,26 %31. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-45nT
rozsah -226 až 59 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-6mGal
reziduálna +2,8 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
63 / 90 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 27 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 99 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Bátovska a Rykynčická depresia86%SR 4,4 %
Turovsko – levická hrast14%SR 0,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)105–819m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek323m a.s.l.
Průměrný sklon6,7°
Priemerná januárová teplota-3,3°C
Priemerná júlová teplota18,6°C
Ročné zrážky696mm
Geomorfologické celky
Podunajská pahorkatina54%SR 10 %
Štiavnické vrchy46%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Podunajská nížina54%SR 18 %
Slovenské stredohorie46%SR 9,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma50%SR 38 %
horská klíma50%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu58%SR 25 %
pôdy náchylné na acidifikáciu42%SR 31 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda71%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A29%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogénne vulkanity72%SR 11 %
Neogén28%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,30 μg/l30 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Belujský potok, 2004, 340 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 131 μg/lmedián 5,00 μg/l30 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štiavnica, 2005, 120 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 20,8 μg/lmedián 2,70 μg/l32 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2005, 550 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,22 μg/lmedián 1,20 μg/l32 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štiavnica, 60 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,30 μg/lmedián 1,00 μg/l32 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Veperec, 2004, 440 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 748 μg/lmedián 220 μg/l29 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2005, 550 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,84 μg/lmedián 2,19 μg/l31 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štiavnica, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,60 μg/lmedián 3,00 μg/l32 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štiavnica, 2004, 10 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,21 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štiavnica, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 30,0 μg/lmedián 22,5 μg/l4 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1500m JV od K402, 1993, 250 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 54,4 mg/lmedián 34,5 mg/l31 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lično, potok, 2004, 990 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)57 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)57 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)56 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)53 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Barit (BaSO₄)51 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)41 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sfalerit (ZnS)31 vzoriek, najviac 500 zŕn
Anatas (TiO₂)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)12 vzoriek, najviac 500 zŕn
Zlato (Au)9 vzoriek, najviac 112 zŕn
Scheelit (CaWO₄)8 vzoriek, najviac 25 zŕn
Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
12
3 zrná
10 m
299
1 zrno
20 m
19
112 zŕn
30 m
28
1 zrno
60 m
266
3 zrná
70 m
62
1 zrno
70 m
10
1 zrno
100 m
52
1 zrno
110 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)59 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)59 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)57 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)55 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Korund (Al₂O₃)45 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))37 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))34 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)5 vzoriek, najviac 466 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO320×
Ca-HCO310×
Ca-Mg-SO4-HCO34×
Ca-Mg-HCO3-SO42×
Ca-K-HCO31×
Mg-Ca-HCO31×
Ca-Mg-K-Cl-HCO31×
Ca-Mg-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda H13×
trieda C10×
trieda A10×
trieda G4×
trieda B3×
trieda E3×
trieda F3×
trieda D1×
Kovy v podzemnej vode
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 205 μg/lmedián 0,900 μg/l113 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 60,0 μg/lmedián 1,00 μg/l113 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 820 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,340 mg/lmedián 0,0200 mg/l113 vzoriek32 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,60 μg/lmedián 0,250 μg/l113 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 123 μg/lmedián 4,00 μg/l113 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l113 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 730 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3 755 μg/lmedián 28,0 μg/l113 vzoriek7 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,80 μg/lmedián 1,40 μg/l113 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l113 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l113 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l113 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l47 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
17
35,1 Bq/l
9,86 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
34,3 Bq/l
13,1 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
39,2 Bq/l
15,9 Bq/l
potok, rieka
2
1,40 Bq/l
1,25 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
3
17,0 Bq/l
13,9 Bq/l
zdroj
24
47,9 Bq/l
6,43 Bq/l
upravený prameň
7
34,0 Bq/l
11,3 Bq/l
vrt s prelivom
3
88,8 Bq/l
23,6 Bq/l
výtok z banského diela
1
11,2 Bq/l
11,2 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au344×
Ag194×
Zn185×
Pb182×
Cu182×
Druhy banských objektov
štôlňa285×
halda106×
šachta38×
pinga, pingový ťah32×
iný druh objektu3×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Kornberg dedičná št.
štôlňa
Au,Ag rudy
60 m
Ignác šachta
šachta
Au,Ag rudy
60 m
Halda Kornberg ded. št.
halda
Au,Ag rudy
60 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
60 m
Ignác št.
štôlňa
Au,Ag rudy
70 m
Halda obkejtu č.106
halda
andezit
18.storočie
70 m
Halda objektu č.118
halda
Au,Ag
70 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
70 m
Vodná štôlňa
štôlňa
andezit
18.storočie
80 m
Odvalová troska
halda
Au, Ag rudy
80 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Krnišov – Tepličky
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
260 m
Krnišov – Tepličky
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
270 m
Krnišov – Tepličky
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o.
330 m
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,3 km
Banská Hodruša
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,3 km
Banská Štiavnica – Pb, Zn, Cu, Au, Ag
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,4 km
Banská Štiavnica – Pb, Zn, Cu, Au, Ag
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,4 km
Banská Hodruša
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,5 km
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,5 km
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,8 km
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
2,8 km
Banská Štiavnica I – Šobov
kremenec
Ťažené ložisko – GEOPARK SLOVENSKO s.r.o.
3,4 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Hontianske Nemce
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
100 m
Štiavnické Bane
Polymetalické rudy
Pb, Zn
ložiskový výskyt
310 m
Banská Štiavnica – Grüner žily
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Au, Ag
malé ložisko
440 m
Štivnické bane – Piarg
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Au, Ag
stredné ložisko
670 m
Hodruša – Myšia hora
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
ložiskový výskyt
1,3 km
Hodruša – Rozália baňa
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
2,1 km
Banská Štiavnica – Emil a Alžbeta šachta
Polymetalické rudy
Pb, Zn
malé ložisko
2,1 km
Rozália baňa – PIŽ
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
malé ložisko
2,2 km
Banská Štiavnica
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Au, Ag
veľké ložisko
2,5 km
Hodruša . Ochsenkopf, Amália, Bakali, Rozália, Záhadná a Medená žily
Polymetalicko-drahokovové rudy
Cu, Pb, Zn, Au, Ag
malé ložisko
2,7 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
355 vrtov v pásme 3 km, z toho 176 hydrogeologických a 179 ostatných; s číslom archívnej správy 355.
Hĺbky vrtov
do 10 m53×
10–30 m120×
30–100 m83×
100–300 m50×
nad 300 m36×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Hokovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,0 m
66190 134Db68.pdf
10 m
Banská Štiavnica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,0 m
21991 122Db3.pdf
10 m
GK-2
štruktúrny
1 200,0 m
17621
20 m
Banská Štiavnica
negatívny vrt
6,0 m
21991 122Db2.pdf
30 m
Štiavnické Bane
monitorovací vrt
15,3 m
85643 122Da21.pdf
40 m
Hodruša
monitorovací vrt
18,2 m
85643 122Da17.pdf
40 m
MV-24
mapovací
12,0 m
102365
40 m
MV-2
mapovací
5,0 m
102365
40 m
PK-1
mapovací
145,0 m
8859
40 m
Štiavnické Bane
monitorovací vrt
7,3 m
85643 122Da19.pdf
50 m
Tupá-Chorvatice-Hor.Semerovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,0 m
69448 134Db71.pdf
50 m
Banská Štiavnica
širokoprofilový vrt
–
55078 122Db13.pdf
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Dudince – HVD-2
24 °C
0,2 l/s
80 m
Ca-HCO3
nevyužívaný
100 m
Dudince – HVD-1
28 °C
1,2 l/s
85 m
Ca-HCO3
nevyužívaný
120 m
Dudince – S-4
28 °C
2,6 l/s
70,33 m
Ca-HCO3
nevyužívaný
160 m
Dudince – S-3
27 °C
6,2 l/s
60,65 m
Ca-HCO3
využívaný
160 m
Dudince – S-5
27 °C
9,0 l/s
65,37 m
Ca-HCO3
nevyužívaný
180 m
Dudince – S-5/A
22 °C
4,0 l/s
70 m
Ca-HCO3
nevyužívaný
190 m
Banská Štiavnica – HR-1
46 °C
–
910 m
Na-Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
1,6 km
Vyhne – HGV-3
29 °C
–
64 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
4,0 km
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
5,7 km
Santovka – B-3A
26 °C
15,5 l/s
73 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
7,3 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
H-1
geotermálna voda
15 – 22
< 5
1
30 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
10
70 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
6
80 m
kategória Dudince
termálne kúpalisko
–
–
1
190 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
8
200 m
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
4
380 m
kategória c5
minerálna voda
23-38
> 50
1
530 m
kategória d3
minerálna voda
39-55
16-30
1
550 m
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,2 km
S-1
geotermálna voda
15 – 22
16 – 30
1
3,5 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Banská Štiavnica – odkalisko Lintich – Banská Štiavnica
–
–
–
300 m
Tupá – Chorvatice – Chorvatice
4 000 m²
1970
–
300 m
Banská Štiavnica
–
1950
–
300 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy27×
Blokové polia5×
Blokové polia + zosuvy2×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný18×
Potenciálny15×
Aktívny2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova24×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0003×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.