Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Rychlý tokPodhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.
Výškový profil toku: od 478 do 199 m n. m. na 27,4 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
478 m a.s.l.
Nejnižší bod
197 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
281 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
10 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,18
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Východný Turiec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 35 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek67 % čiary vody
17 % metamorfity, 17 % granitoidy
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 335 mg/l, stredne tvrdá voda (11,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Kobalt 13,7 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
28°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 63 mW/m²
Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
61nGy/h dávkový príkon
89. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
371objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu, Hg
Najbližšie: Dobývka (iný druh objektu), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
18vzoriek so zlatom
16 rudných minerálov v sedimente
Najviac 12 zŕn v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 293 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Rákoš).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
245vrtov do 3 km
817 rozborov vody v okolí
Z toho 245 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
19°C na ústí vrtu
2 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Tornaľa – HM-5, 9,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
22lokalít do 3 km
22 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
95záznamov do 5 km
21 ložísk, 74 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
18plôch do 3 km
3 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek67%SR 72 %
Metamorfity17%SR 1,4 %
Granitoidy17%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
perm17%
kryštalinikum17%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
biotitické granodiority až tonality (hybridný typ): usmernené, alebo všesmerné, miestami porfyrické
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
0 – 2100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih64%SR 32 %
veľký zdvih36%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo75%SR 5,9 %
veporské pásmo17%SR 6,4 %
vnútrohorské panvy a kotliny8,3%SR 44 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Slovenský kras75%SR 1,9 %
kohútska zóna17%SR 2,3 %
juhoslovenská panva8,3%SR 4,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón náplavov nížinných tokov33%SR 20 %
rajón náplavov horských tokov33%SR 21 %
rajón nízkometamorfovaných hornín33%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia kvartérnych sedimentov67%SR 71 %
formácia epimetamorfovaných hornín33%SR 2,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 6 z 12 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk83%SR 52 %
Metamorfity17%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)83%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)17%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
izolátor50%SR 2,9 %
kolektor50%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum západnej časti Slovenského krasu, Železníckeho predhoria a časti Licinskej pahorkatiny60%SR 0,0 %
kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej30%SR 1,7 %
kvartér Rimavskej kotliny10%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO367%SR 3,2 %
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO433%SR 7,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
E50%SR 6,5 %
A38%SR 36 %
B13%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 7,67typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
11,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,99 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
335mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 66Mg 26
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 60SO₄ 36
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SíranySO474,4 mg/l78. percentil
FluoridyF0,124 mg/l55. percentil
HořčíkMg13,9 mg/l45. percentil
VápníkCa57,1 mg/l43. percentil
ChloridyCl6,02 mg/l40. percentil
SodíkNa6,17 mg/l35. percentil
DraslíkK2,18 mg/l35. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3158 mg/l34. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
KobaltCo13,7 mg/kg92. percentil
MěďCu38,4 mg/kg82. percentil
NiklNi35,2 mg/kg82. percentil
VanadV84,9 mg/kg78. percentil
ArsenAs8,86 mg/kg71. percentil
CínSn3,24 mg/kg68. percentil
RtuťHg0,154 mg/kg67. percentil
AntimonSb0,824 mg/kg63. percentil
MolybdenMo0,410 mg/kg56. percentil
BizmutBi0,219 mg/kg51. percentil
KadmiumCd0,182 mg/kg49. percentil
ChromCr63,9 mg/kg36. percentil
ZinekZn78,3 mg/kg29. percentil
SelenSe0,139 mg/kg21. percentil
OlovoPb11,0 mg/kg19. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ManganMn4 413 mg/kg96. percentil
TitánTi6 081 mg/kg86. percentil
HliníkAl6,68 %80. percentil
SodíkNa1,08 %79. percentil
ŽelezoFe3,40 %79. percentil
DraslíkK1,59 %62. percentil
VápníkCa1,97 %48. percentil
FosforP815 mg/kg46. percentil
HořčíkMg0,763 %36. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY36,6 mg/kg87. percentil
CérCe72,9 mg/kg85. percentil
BorB75,3 mg/kg83. percentil
BerylliumBe2,01 mg/kg83. percentil
ZirkónZr514 mg/kg82. percentil
BáriumBa511 mg/kg72. percentil
StronciumSr155 mg/kg66. percentil
RubídiumRb93,2 mg/kg62. percentil
GáliumGa14,3 mg/kg52. percentil
LítiumLi28,8 mg/kg46. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
61nGy/h vo vzduchu
rozsah 50 až 70 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU3,29 ppm91. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,05 ppm85. percentil
Draslík (K)K1,50 %84. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín v hĺbke 1 000 m28°C
Hustota povrchového tepelného toku63mW/m²
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)150–818m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek325m a.s.l.
Průměrný sklon9,3°
Priemerná januárová teplota-3,8°C
Priemerná júlová teplota17,9°C
Ročné zrážky713mm
Geomorfologické celky
Revúcka vrchovina63%SR 2,4 %
Juhoslovenská kotlina38%SR 4,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie63%SR 10 %
Lučensko-košická zníženina38%SR 7,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma75%SR 29 %
horská klíma25%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu60%SR 25 %
pôdy nenáchylné na acidifikáciu40%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda67%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A33%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát71%SR 10 %
Neogén14%SR 48 %
Mladšie paleozoikum centrálnych Západných Karpát14%SR 1,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
MěďCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 293 μg/lmedián 2,00 μg/l16 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rákoš, 2010, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 3,25 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Strelnice, 20 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 20,0 μg/lmedián 12,5 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vých. Turiec, 2010, 70 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek31 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec (západný), 2012, 450 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,50 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Strelnice, 20 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 288 μg/lmedián 288 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2007, 120 m od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 57,0 μg/lmedián 12,5 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec (západný), 2012, 450 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2012, 560 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Strelnice, 20 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 560 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 18,4 mg/lmedián 14,8 mg/l8 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vých. Turiec, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)126 vzoriek, najviac 650 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)119 vzoriek, najviac 2179 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)101 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)95 vzoriek, najviac 4250 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)72 vzoriek, najviac 4429 zŕn
Anatas (TiO₂)68 vzoriek, najviac 850 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)44 vzoriek, najviac 4720 zŕn
Scheelit (CaWO₄)39 vzoriek, najviac 78 zŕn
Cinabarit (HgS)35 vzoriek, najviac 56 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
Zlato (Au)18 vzoriek, najviac 12 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)11 vzoriek, najviac 6 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
180i
1 zrno
10 m
242f
1 zrno
30 m
357g
2 zrná
40 m
200b
1 zrno
60 m
179i
2 zrná
70 m
362g
12 zŕn
70 m
351g
1 zrno
80 m
358g
2 zrná
90 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)126 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)117 vzoriek, najviac 3500 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)111 vzoriek, najviac 3500 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)104 vzoriek, najviac 889 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))99 vzoriek, najviac 1500 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))91 vzoriek, najviac 1250 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)84 vzoriek, najviac 850 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)67 vzoriek, najviac 2000 zŕn
Korund (Al₂O₃)34 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO341×
Ca-Mg-HCO317×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-Cl-HCO32×
Ca-SO4-HCO32×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-HCO3-SO42×
Ca-NO3-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A21×
trieda E14×
trieda D12×
trieda H8×
trieda G8×
trieda B8×
trieda F5×
trieda C2×
Kovy v podzemnej vode
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,600 μg/l60 vzoriek40 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2 162 μg/lmedián 23,0 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 880 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 57,0 μg/lmedián 1,00 μg/l60 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l60 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 880 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCumierne zvýšená
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,600 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
6
24,3 Bq/l
8,05 Bq/l
upravený prameň
10
65,4 Bq/l
35,2 Bq/l
zdroj
12
89,0 Bq/l
23,8 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
94,8 Bq/l
17,3 Bq/l
potok, rieka
1
1,95 Bq/l
1,95 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe320×
Cu72×
Hg3×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah156×
halda103×
štôlňa85×
iný druh objektu18×
šachta9×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Dobývka
iný druh objektu
magnezit
1963
40 m
Dobývka
iný druh objektu
magnezit
1963
40 m
Halda z Dedičnej štôlne Joref
halda
Fe rudy (siderit,ankerit)
60 m
Dedičná štôlňa Jozef
štôlňa
siderit, ankerit
80 m
Kaplánka štôlňa
štôlňa
Fe rudy – limonit
80 m
Halda
halda
Fe ruda
1965
80 m
Kaplánka štôlňa
štôlňa
Fe rudy – limonit
80 m
Halda
halda
Fe ruda
1965
90 m
Dolnosirkovská štôlňa
štôlňa
Fe rudy
1965
90 m
Halda Dolnosirkovskej štôlne
halda
Fe ruda
1965
90 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,0 km
Ploské
magnezit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,4 km
Kameňany
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,5 km
Mokrá Lúka – Revúca
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,0 km
Mokrá Lúka – Revúca
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,0 km
Mokrá Lúka
stavebný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – VSK MINERAL s.r.o.
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
245 vrtov v pásme 3 km, z toho 52 hydrogeologických a 193 ostatných; s číslom archívnej správy 245.
Hĺbky vrtov
do 10 m57×
10–30 m31×
30–100 m45×
100–300 m86×
nad 300 m12×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
KM-1
inžiniersko-geologický
7,0 m
86846
10 m
S-15
ložiskový
218,1 m
1735
10 m
Strelnice
negatívny vrt
15,0 m
58114 125Da72.pdf
20 m
S-21
ložiskový
174,8 m
1735
20 m
Strelnica
širokoprofilový vrt
60,0 m
58114 125Da73.pdf
30 m
Strelnice
širokoprofilový vrt
57,0 m
72946 125Bc21.pdf
40 m
Strelnice
negatívny vrt
9,2 m
12881 125Bc6.pdf
40 m
S-4
ložiskový
169,7 m
1735
40 m
KM-2
inžiniersko-geologický
7,0 m
86846
50 m
S-2
inžiniersko-geologický
30,0 m
2851
50 m
S-3
ložiskový
168,5 m
1496
50 m
S-1
ložiskový
131,9 m
1496
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Tornaľa – HVŠ-1
18 °C
20,0 l/s
108 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
7,5 km
Tornaľa – HM-5
19 °C
–
158 m
Ca-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
9,4 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
MEL-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
4,6 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
9
4,8 km
kategória Tornaľa – Králik
termálne kúpalisko
–
–
1
8,8 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
8,9 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
9,1 km
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
1
9,2 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Kameňany
500 m²
–
–
50 m
Sirk
750 m²
–
–
60 m
Držkovce
–
–
–
130 m
Držkovce
–
–
–
210 m
Šrobárka – Sirk
600 m²
–
–
560 m
Rákoš – Rákoš pri Jelšave
300 m²
–
–
640 m
Ladislav – Sirk
100 m²
–
–
830 m
Železník – Sirk
300 m²
–
–
910 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy15×
Blokové polia2×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Potenciálny8×
Stabilizovaný7×
Aktívny3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova8×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Nedostatočne doložené1×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.